اجرای یک استراتژی مستحکم سئو اغلب به دلایل مختلفی مانند بازطراحی‌های وب‌سایت، کار مشتری و تقریباً هر چیز دیگری پشت گوش انداخته می‌شود و حتی وقتی آن را جدی بگیرید باید برای به کار بردن هر منبعی مبارزه کنید. سئو باید یک اولویت باشد، گرچه متقاعد کردن مدیران شرکت برای اولویت‌بندی و تخصیص بودجه به سئو مانند کوهنوردی است.
آشنا به نظر می‌رسد؟
مدیران شرکت را متقاعد کنید که سئو یکی از حیاتی‌ترین عناصر استراتژی جامع بازاریابی دیجیتال برای افزایش ترافیک است (که در نتیجه آن مشتری، فروش و درآمد نیز افزایش می‌یابد)؛ این کار آسان نیست اما این گام‌ها شانس را برای جدی گرفتن برنامه‌تان و تخصیص بودجه و تبدیل آن به موفقیت افزایش می‌دهد. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.
پیش از آن که شروع کنید : خود را به جای مدیران ارشد فرض کرده و آماده پاسخ به سوال‌هایشان شوید.

اگر هیچ شکی ندارید که مدیران‌تان اهمیت سئو را درک نمی‌کنند، خود را به جای آن‌ها فرض کرده و ببینید که چه چیزی برای آن‌ها اهمیت دارد. پاسخ‌های جامعی برای سوالات‌شان ترتیب دهید.
مدیران تصمیم‌گیرنده هستند نه حل کننده مشکلات پس این سوالات را خواهند پرسید :

 • چرا باید در سئو سرمایه‌گذاری کنیم (در مقابل استراتژی دیگری را در اینجا قرار دهید) ؟
 • آیا سودآور است؟
 • آیا نتایج اثبات شده‌ای دارید؟
 • شانس موفقیت در آن چقدر است؟ شاخص‌های اصلی عملکردتان چیست؟

مدیر ارشد اطلاعات و مدیر ارشد مالی می‌خواهند هزینه‌ها را کاهش دهند، پس خواهند پرسید :

 • چه هزینه‌هایی برای ما خواهد داشت؟
 • آیا با هزینه کمتر نیز می‌توان به نتایج مشابهی دست یافت؟
 • چه مقدار هزینه بازگشت سرمایه را به حداکثر خود می‌رساند؟

مدیران بازاریابی می‌خواهند مطمئن شوند که پیام شرکت بین مخاطبان مورد هدف پخش می‌شود تا به اهداف فروش خود دست پیدا کنند، پس این سوالات را می‌پرسند:

 • تا چه اندازه مشتریان راغب را برای ما جذب می‌کند؟
 • تا چه اندازه برند ما را بر سر زبان‌ها می‌اندازد؟
 • رقابت بر سر چیست؟

مدیران به طرز باور نکردنی سرشان شلوغ است. در بهترین حالت نیز به جزئیات و تاکتیک‌ها اهمیت نمی‌دهند (زیرا زمانی برای توجه به این نکات ندارند). چیزی که مدیران به آن اهمیت می‌دهند ” نتایج ” است. برای مثال مدیر یک کارگزاری بزرگ بیمه در دفتر خود نشسته و عبارت ” بیمه سیاتل ” را در گوگل جستجو می‌کند. موفقیت برای او به معنی دیدن شرکتش در رتبه اول نتایج ارگانیک گوگل است. نمی‌خواهد چگونگی دستیابی به آن را بداند اما تا زمانی که با این نتیجه مواجه می‌شود حاضر به سرمایه‌گذاری است. در صورتی که هیچ درک، علاقه و بودجه‌ای از جانب مدیران شرکت وجود نداشته باشد، به دست آوردن پشتیبانی لازم برای استراتژی سئو دشوار خواهد بود و متاسفانه بدون وجود این‌ها هیچ‌گاه طرح‌های سئو شما موفق نخواهند شد. گرچه برای کسب موفقیت در کمپین سئو مشارکت در سطح اجرایی حیاتی است، پس تسلیم نشوید!

سهامداران خود را آموزش دهید

۱. از اول شروع کنید : تعریف کنید که سئو چه چیزی هست و چه چیزی نیست.

ممکن است ساده به نظر برسد اما پیش از آن که شروع کنید، سطح مهارت سئوی مدیران ارشد را بسنجید. ممکن است عجیب به نظر برسد، ممکن است حتی برخی به درستی ندانند که سئو چیست و مفهوم کلمات کلیدی نیز برای‌شان کاملاً ناآشنا باشد.با مثال‌هایی شروع کنید که نشان دهند سئو چه چیزی‌هایی را شامل شده و چه چیزهایی را شامل نمی‌شود. مانند:
چگونه کاربران بدون استفاده از کلمات کلیدی مختص برندتان، شما را به صورت آنلاین جستجو می‌کنند. از تجزیه و تحلیل‌ها استفاده کنید تا نشان دهید که کاربران واقعاً چگونه جستجو را انجام می‌دهند.
نشان دهید هنگامی که یک جستجوی ساده برای کلمه‌کلیدی مرتبطی انجام می‌شود چه اتفاقی می‌افتد. تجارت شما در کجا رتبه‌بندی می‌شود و تجارت رقبایتان در کجا؟
اگر می‌خواهید وارد جزییات بیشتری شوید می‌توانید نشان دهید که کلمات کلیدی در کجای محتوا به کار برده شده‌اند یا اینکه چه متا-دیتاهایی در قسمت‌های عنوان‌ها و توضیحات به کار رفته‌اند. تا می‌توانید از مدیر ارشد بازاریابی اطلاعات با ارزشی را جمع‌آوری کنید تا با سبک ارائه‌ای که مدیر شرکت به آن عادت دارد آشنا شوید. مدیران در این زمینه تفاوت دارند. داستان یکسان است اما باید نگرش‌های متفاوتی را برای رساندن پیام خود اتخاذ کنید.
به یاد داشته باشید که سطح کاری خود را بالا نگه دارید. هنگامی که با مدیران ارشد درباره سئو صحبت می‌کنید، مهم است که از زبانی استفاده کنید که برای آن‌ها کاملاً قابل فهم باشد. اگر در ارائه شما عباراتی مانند “الگو‌”، “بررسی لینک” یا “قدرت دامنه” وجود دارد، این اصطلاحات را حذف کرده و دوباره شروع کنید. به جایش درباره این صحبت کنید که سئو چگونه می‌تواند به تجارت‌ها کمک کند تا با مخاطبانی که محصولات و خدمات پیشنهادی شرکت را به صورت آنلاین جستجو می‌کنند مستقیماً در ارتباط باشند. توضیح دهید که این ابزار چگونه می‌تواند تجارت را با قصد مشتری در یک مسیر قرار داده و مشتریان بالقوه بیشتری را وارد قیف فروش کند زیرا اکثر ترافیکی که جذب می‌کند از مخاطبانی در بازار است که قابلیت تبدیل را دارند. بر روی هدف برنامه سئو تمرکز کنید که ایجاد پایگاهی از مشتریان بالقوه ماهانه است که ترافیک بیشتری را برای وب‌سایت تولید می‌کنند.
از حقایق مسلم برای پشتیبانی اهداف خود استفاده کنید. برای مثال:

 • ۷۲ درصد بازاریاب‌ها می‌گویند ایجاد محتوای مرتبط تاثیرگذارترین تاکتیک سئو است. (منبع: https://www.hubspot.com/marketing-statistics ).
 • ۷۱ درصد جستجوگران B2B با جستجویی عمومی شروع می‌کنند. ( منبع: https://www.hubspot.com/marketing-statistics)
 • نرخ تبدیلات به طور متوسط در جستجو ۱۰ برابر بیشتر از شبکه‌های اجتماعی است. (منبع: GoDaddy 2016).
 • نیمی از جستجوها شامل چهار کلمه یا بیشتر است. استفاده نکردن از کلمات کلیدی دنباله‌دار می‌تواند موجب از دست رفتن مشتریان بالقوه شود. (منبع: Propecta 2017).
 • شرکت‌هایی که به صورت ماهانه بیش از ۱۶ پست در وبلاگ خود منتشر می‌کنند نسبت به شرکت‌هایی که ماهیانه ۰ الی ۴ پست می‌گذارند ۳٫۵ برابر ترافیک بیشتری دریافت می‌کنند. (منبع: https://www.hubspot.com/marketing-statistics)

۲. قسمت اصلی ارائه شما : چرا سئو مهم است؟

پس از اینکه نشان دادید سئو چیست باید نشان دهید که چرا برای اهداف سازمانی اهمیت دارد. ساده به نظر می‌رسد اما این سخت‌ترین بخش از فرآیند متقاعد کردن مدیران برای نیاز به استراتژی سئو است. چگونگی انجام سئو برای مدیران ارشد جذابیتی ندارد. آن‌ها می‌خواهند بدانند چرا (ارزش آن و بازگشت سرمایه تا چه میزان است)، و چه موقع (چه مدت طول می‌کشد تا نتایج و بازگشت سرمایه این تلاش مشخص شود؟). همچنین این تضمین وجود دارد که آن‌ها نمی‌خواهند جزئیات دقیق و تاکتیک‌های استراتژی پیشنهادی شما را بدانند.
پروژه را در سطح بالا مطرح کنید و وارد جزئیات نشوید. اگر مدیر در زمینه‌های دیگر (مانند جستجوی پولی، بازاریابی آفلاین، بازاریابی چاپی یا تبلیغات نمایشی) اطلاعات خوبی دارد، سعی کنید تا نمونه‌هایی را بیان کنید که به نوعی با این زمینه‌ها در ارتباط باشند.
نکته: فروش سئو به مدیران ارشد به این معنی نیست که باید همه کارها را خودتان انجام دهید. می‌توانید بودجه‌ای را به یک آژانس سئو اختصاص دهید تا همه این کارها را برایتان انجام دهد.
پروژه پیشنهادی خود را به چهار بخش تقسیم کنید که هر کدام شامل ” چگونه ” و ” چرا ” است.

۱- بررسی سئو

وب‌سایت شما ابزاری برای توسعه تجارت‌تان است و تمرکز بررسی سئو بر روی ارزیابی کارکرد خوب سایت در زمان حال است. درباره این صحبت کنید که چگونه می‌خواهید وب‌سایت خود را در زمینه‌های مختلف ارزیابی کنید، چگونه می‌توانید هر مشکلی را که بر روی کارایی سایت تاثیر می‌گذارد پیدا کرده و از هر فرصتی برای بهینه‌سازی وب‌سایت جهت سازگاری با موتورهای جستجو استفاده کنید. همچنین باید توضیح دهید که چگونه اهداف تجارت خود را هم از جنبه فنی و هم محتوایی دریک راستا قرار می‌دهید.

۲- توصیه‌ها

در بررسی‌های خود مشخص کنید که چه کارهایی را در چه زمانی باید انجام دهید. همه تاکتیک‌ها برای همه سازمان‌ها کارایی ندارند و شما به عنوان یک متخصص سئو باید قادر باشید تا تجارت مورد نظر خود را بررسی کرده و تجربیات گذشته خود را برای به دست آوردن بالاترین بازگشت سرمایه به کار بندید. توصیه‌ها را اولویت‌بندی کرده و برای هر کدام موردی را ارائه دهید و توضیح دهید که چرا این توصیه‌ها مهم هستند و در صورت به کار بستن آن‌ها چگونه بر روی تجارت تاثیر می‌گذارند. مطمئن شوید که آن مولفه‌های مهم سئو که موجب تسریع روند دستیابی به نتایج می‌شوند ابتدا به کار برده شوند. حتماً به این سوالات پاسخ دهید :

 1. چه ترکیبی از این تاکتیک‌ها بهتر برای این سازمان کار می‌کند؟
 2. کدام تاکتیک بیشترین تاثیر را در زمان حال دارد و کدام را می‌توان بعداً استفاده کرد؟
 3. کدام اولویت سازمانی ارجح است؟
 4. آیا به منابع داخلی دسترسی دارید و دانش به کار گیری این توصیه‌ها را دارید؟ یا باید از یک آژانس بیرونی کمک بگیرید؟

۳- اجرای طرح

چه این یک پروژه داخلی باشد و چه برای یک آژانس سئو کار ‌کنید، هدف پروژه باید بسیار در دسترس باشد تا بتوانید توصیه‌های سئو را انجام داده و بیشترین پتانسیل تیم آی‌تی را برای اجرای موفق آن به کار بگیرید تا بیشترین تاثیر را بر روی جستجوهای ارگانیک داشته باشد. در حقیقت این کار مانند پریدن در وسط سختی‌ها است تا بتوانید کمترین توصیه را به کار ببرید و این قابل درک است. گرچه اگر می‌خواهید تا فرآیند آ‌ی‌تی داخلی را بفهمید می‌توانید طوری توصیه‌های خود را تنظیم کنید که با برنامه تیم آی‌تی هماهنگ باشد. از این راه موفقیت بیشتری کسب می‌کنید.
هنگامی که یک آژانس سئو وارد کار می‌شود این امر بزرگترین مانع خواهد بود. ما بررسی سئو و فراهم آوردن توصیه‌ها را به ترتیب اولویت انجام می‌دهیم، اما دسترسی به منابع آی‌تی داخلی و قرار دادن توصیه‌ها در صف انتظار اجرا می‌تواند به طور باورنکردنی چالش برانگیز باشد. ما در طی چهار سال گذشته با شرکت‌های متعددی در زمینه سئو همکاری داشته‌ایم که در آن محدوده‌های مختلف از معماری سایت و محتوای سایت را به منظور بالا بردن ترافیک سایت پوشش داده‌ایم. در هر زمانی بیش از ۴۰ راه‌کار عملی سئو وجود داشت که می‌توانستیم با همکاری بخش آی‌تی مشتری آن‌ها را اعمال کنیم و همه بر روی سئوی وب‌سایت مشتری تاثیر داشتند. گرچه که شرکت‌ها فقط ۲۰% از درخواست‌های ما در زمینه خدمات آی‌تی را برآورده می‌ساختند و در نتیجه رقابت بر سر منابع با ارزش آی‌تی تبدیل به چالشی بزرگ شده بود. یک آژانس سئوی خوب باید بتواند تاکتیک‌های خود را با هر نوع فرآیند آی‌تی که شرکت‌تان دارد مطابقت دهد.

۴-اهداف و سنجش نتایج

HubSpot معیارهای اصلی که مدیران بیشترین اهمیت را به آن‌ها می‌دهند ارائه داده است، باید این معیارها را مورد سنجش قرار داده و پیش‌بینی‌های دقیقی (نه حدس‌های مبهم) را در مورد چگونگی بهبود آن‌ها از طریق سئو ارائه دهید. بر خلاف راه‌کارهایی مانند جستجوی پولی، پیش‌بینی دقیق هزینه، میزان جذب مشتری و درآمدی که سئو تولید می‌کند دشوار است. کلید موفقیت در اینجا فهماندن مطالب به مدیر ارشد بازاریابی است تا بتوانید با کمک او مورد خود را برای مدیر شرکت ارائه دهید. سئو یا ترافیک جستجوی ارگانیک (هنگامی که به درستی توسط تجزیه و تحلیل‌ها اندازه‌گیری می‌شود) می‌تواند بزرگترین جذب کننده ترافیک کم هزینه و بازدیدکنندگان باکیفیت به سایت‌تان باشد.

 1. هزینه جذب مشتری (CAC) – این به معنای هزینه کلی جذب مشتری به یک سازمان است. اگر بتوانید نشان دهید که چگونه سئو مشتریان را زیر متوسط شرکت جذب می‌کند، برنده‌اید.
 2. زمان باز گرداندن CAC – این به معنای تعداد ماه‌هایی است که طول می‌کشد تا هزینه‌ای را که برای جذب مشتری جدید صرف CAC کرده‌اید، بازگردانید. از اگر بتوانید نشان دهید که سئو می‌تواند این عدد را کاهش دهد، احتمال برنده شدن برنامه شما را افزایش می‌دهد.
 3. درصد مشتری جذب شده از طریق بازاریابی – این نشان‌دهنده درصد مشتریانی است که تجارت جدیدتان از طریق بازاریابی جذب می‌کند، اگر بتوانید دقیقاً تخمین بزنید که چه تعداد مشتری را می‌توانید از این طریق جذب کنید مطمئناً راهی برای کسب بودجه بیشتر سئو خواهد بود.

به معیارهای ساده‌تر نیز نگاهی بیاندازید، مانند:

 • ترافیک سایت
 • تعداد مشتریان جذب شده
 • کاهش نرخ پرش

به مدیران بگویید که این معیارها را در پیوند با معیارهای دیگر می‌سنجید، تا بتوانند تاثیر کلی سئو را ببینند، مانند سنجش موقعیت رتبه‌بندی متوسط.

 •   از تحقیقات صنعتی برای تعیین ارزش پولی کسب رتبه بالاتر استفاده نمایید. برای مثال فرض کنید که شرکت کفش Acme به صورت آنلاین کفش می‌فروشد. اخیراً وب‌سایت شرکت (برای فروش کفش زنانه) رتبه ۴ را در جستجوی گوگل کسب کرده است.
  • رتبه ۴ هر ماه ۲۰٫۰۰۰ بازدیدکننده منحصر به فرد را به وب‌سایت می‌فرستد.
  • ارزش میانگین هر بازدیدکننده وب‌سایت ۲۰ دلار تخمین زده شده است، پس رتبه ۴ ماهی ۴۰۰٫۰۰۰ دلار ارزش دارد.
  • تحقیقات نشان داده است که رتبه ۴ به طور متوسط ۷٫۳ درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج گوگل را دریافت می‌کند و رتبه ۱؛ ۳۲٫۸ درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج را دریافت می‌کند، یعنی ۴٫۵ برابر بیشتر. بنابراین تخمین زده می‌شود که افزایش رتبه به ۱ می‌تواند ماهانه ۹۰٫۰۰۰ بازدیدکننده منحصر به فرد را جذب کند.
  • درآمد تخمین زده شده برای رتبه ۱ (در فروش کفش زنانه) ۱٫۸ میلیون دلار در هر ماه می‌باشد.
 • سناریوهای متفاوتی را ارائه دهید. برای مثال، اگر در طول ۱۲ ماه آینده هیچ تلاشی را در راستای سئو انجام ندهید چه اتفاقی می‌افتد؟ در مقابل، در صورت سرمایه‌گذاری X دلار چه اتفاقی می‌افتد؟ و اگر دو برابر این مقدار هزینه شود چه میزان افزایش خواهید داشت؟ سعی کنید تا گزینه‌های مختلفی را برای ارائه در دست داشته باشید نه اینکه بگویید همین گزینه و لاغیر!
 • در هر مرحله از سرمایه‌گذاری در مورد اهداف خود بسیار دقیق باشید. نمونه‌هایی از استراتژی‌های سئو را پیدا کنید که نتایجی عالی داشته‌اند. بهترین مورد نتایج حاصل شده از تست‌های خودتان در پروژه‌های بزرگ است اما گاهی اوقات حتی نمی‌توان تست‌های کوچک سئو را به اثبات رساند مگر اینکه توسط مدیران ارشد خریداری شده و به کار برده شوند تا بتوان نتایج را استخراج کرد. در این وضعیت می‌توانید مطالعات موردی را در صنعت خود پیدا کرده و یا نتایج تاکتیک‌های مشابه را به خریداران خود ارائه دهید. مدیران ارشد به دنبال راه‌حل‌های محسوس در جهان واقع هستند که کارکرد آن‌ها اثبات شده نه راه‌حل‌هایی که مبهم‌اند.
  نکته: بسیاری از بخش‌های سئو رایگان بوده و برای موفقیت فقط نیازمند زمان، دانش و منابع هستند. تا می‌توانید واژه ” رایگان ” را به کار ببرید. برای مثال ممکن است مولفه‌های لیست آنلاین استراتژی سئو از لیست‌های دایرکتوری رایگان استفاده کنند.

به طور خلاصه ممکن است یک پروژه سئو به خوبی همه ۴ بخشی که در بالا ذکر شد را پوشش دهد، اما کلید موفقیت آن ارتباط است. آژانس‌های بزرگ سئو ارتباطاتی قوی با سهام‌داران، تیم بازاریابی، تیم آی‌تی، نویسندگان محتوا، طراحان، کدنویسان و غیره… دارند. به یاد داشته باشید که دنبال کردن بهترین شیوه‌های سئو؛ اجرای تاکتیک‌های سئو در زمان‌بندی مناسب و سنجش نتایج همگی نیازمند ارتباطی دقیق و شفاف در سطوح مختلف سازمانی است.

تبریک! موفق شدید تا مدیران ارشد را برای انجام سئو متقاعد سازید. حالا این تضمین وجود دارد که چراغ سبز را دریافت کنید! خب بعد از این چه باید کرد؟

انتظارات را از روز اول مدیریت کنید.

بازیکن بسکتبال مایکل جردن گفته است : ” با بازی صادق باش زیرا بازی با تو صادق خواهد بود. اگر بخواهی بازی را دور بزنی، بازی تو را دور خواهد زد. اگر تمام تلاش خود را به کار ببرید، چیزهای خوبی به شما اعطاء خواهد شد. این حقیقت در مورد بازی صادق است، و به نوعی در مورد زندگی نیز. ”
او می‌توانست این را در مورد سئو نیز بگوید.
سئو یک تعهد است. برای به دست آوردن منافع بلند مدت، باید تلاش کنید تا ابتدا منافع کوچک را به دست آورید. مطمئن شوید که مدیران ارشد این موضوع را می‌دانند. ممکن است پس از ۳ ماه تلاش مداوم نتایج آن طور که باید برجسته نباشند و این موجب شود که مدیران ناامید شوند. اما این روشی است که سئو به پیش می‌رود. سئو تاکتیکی نیست که آن را اجرا کرده و فراموشش کنید. سئو برنامه‌ای مداوم است که با گذر زمان و ثبات‌قدم در آن می‌توان موفقیت کسب کرد.
با ایجاد توقعات واقع‌بینانه در مورد این‌که چندین ماه طول می‌کشد تا نتایج مطلوب به دست بیایند، دیگر هیچ فشاری برای امتحان تاکتیک‌هایی نظیر جستجوی پولی یا تبلیغات نمایشی نخواهد بود. البته این تاکتیک‌ها می‌توانند تلاش‌های سئو را تکمیل کرده و سودی کوتاه‌مدت را به ارمغان بیاورند که سئو نمی‌تواند، اما از سئو که یک استراتژی اصلی است، جدا نشوید. در مسیر بمانید و بر روی سودهای بلند مدت کاری که می‌کنید تمرکز نمایید. ارزشش را خواهد داشت.

عملکرد را به طور مداوم سنجیده و پیگیری کنید

باید آماده باشید تا نتایج به روز را با سنجش عملکرد معیارهای کلیدی (تا آخرین ماه) فراهم کرده و دستاوردهای سئوی خود را جمع‌آوری نمایید. هیچ‌گاه نمی‌دانید که چه زمان باید هزینه‌ها را قطع کنید، اگر برای کسب نتایج قوی آماده نیستید، احتمالاً باید برنامه خود را قطع نمایید.
ببینید که تلاش‌هایتان در زمینه سئو چگونه با برنامه‌های دیگر شرکت مانند بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و جستجوی پولی مقایسه می‌شود. جستجو همیشه در حال رشد و تکامل است، پس ادامه دهید و هیچ‌گاه فروش را متوقف نکنید!
در یکی از موردهای مربوط به مشتریان خود قادر بودیم که تمام راه‌کارهای کلیدی سئو را با رعایت اولویت‌بندی‌ها به کار ببریم. پس از چندین ماه، ترافیک و درآمد جستجوی ارگانیک همه کانال‌های دیگر بازاریابی را برای این مشتری هدایت می‌کرد، حتی بیش از تبلیغات کلیکی و بازاریابی ایمیلی. جستجوی ارگانیک حدود ۳۰ درصد تمام بازدیدها از سایت را به خود اختصاص می‌داد، و با گذشت چندین سال ۲۰ الی ۲۵ درصد نیز افزایش داشت. این افزایش ترافیک فقط به دلیل شهرت برند نبود، و با گذشت چندین سال دیگر حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.
این نوع از نتایج هستند که موجب می‌شوند مدیران ارشد شرکت به خود آمده و سئو را جدی بگیرند.

نتیجه‌گیری

شما به عنوان توضیح‌دهنده سئو در شرکت خود نقشی حیاتی را ایفا می‌کنید و باید این اطمینان را به مدیران بدهید که استفاده از استراتژی‌هایی در اولویت شما قرار دارند که سریع‌ترین و بیشترین تاثیر را بر روی نتایج خواهند گذاشت. هیچ جادویی در سئو وجود ندارد. استراتژی سئویی قوی است که بتواند سهام‌داران را متقاعد کند که ارزشمند است. این استراتژی دارای مولفه‌های بسیاری مانند بررسی‌، توسعه محتوا، ساخت لینک، معماری سایت و بسیاری از مولفه‌های دیگر است. ترفند این است که باید تشخیص دهید چه چیزی برای شرکت‌تان کارایی دارد و چه چیزی ندارد، و این کار سختی نیست!