نکات مهم در خصوص امنیت سایت

نکات مهم در خصوص امنیت سایت

امنیت با گسترش جوامع و افزایش جمعیت، امری مهم و تاثیر گذار در زندگی مردم محسوب می شود. عاملی که باعث به وجود آمدن ابزار های مختلفی مانند قفل، دزدگیر وشده است اما موضوعی که در اینجا قابل بحث است، بحث در خصوص امنیت سایت می باشد. توجه داشته باشید که به هر میزان سایت شما از  امنیت بالاتری برخوردار باشد، مخاطبان بیشتری به آن جذب شده و همچنین اعتماد بیشتری به سایت صورت می گیرد؛ مسئله ای که به خصوص در سایت های فروشگاهی بسیار مهم است.

تامین امنیت برای اطلاعات کاربران، امری مهم در سایت شماست.

نکات بسیار ضروری درخصوص امنیت سایت

نکات بسیار ضروری درخصوص امنیت سایت

 • مهم ترین عامل در تامین امنیت سایت، محیط امنی است که cms  ها یا سیستم های مدیریت محتوای ارائه دهنده ی سایت به شما ارائه می دهند. از آنجایی که این سیستم ها تمرکز اصلیشان بر سایت های آپدیت است، پس توصیه به شما این است که تا حد ممکن سایت خود را به روز رسانی کنید. علاوه بر اینها، به روز رسانی سایت به شما این امکان را می دهد تا از ابزار ها و نمایه های جدید نیز استفاده کنید.
 • تا حد امکان از دادن رمز عبور خود به افراد غیر قابل اعتماد خودداری کنید. طبق آمار این مسئله، اصلی ترین عامل هک و پایین آمدن امنیت می باشد.
 • جهت تامین امنیت سایت خود، از قرار دادن پسورد های ساده و قابل حدس بر روی سایت خودداری کنید؛ به خاطر داشته باشید پسوردی از امنیت بالاتری برخوردار است که ترکیبی از علامت ها، حروف انگلیسی کوچک و بزرگ و در نهایت اعداد باشد. استفاده از ۱،۲،۳،۴،۵ تقریبا بدترین پسورد ممکن است؛ زیرا پسوردی بسیار متداول است و اصولا نمی تواند تامین کننده ی امنیت مد نظر شما باشد.
 • همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است که برای تامین بیشتر امنیت سایت خود، از ابزار های مختلفی نیز بهره بگیرید. ابزار های مختلفی در این راستا در بستر اینترنت برای شما فراهم شده است اما پیشنهاد بهتر به شما، افزونه هایی است که در خود سیستم مدیریت محتوا قرار گرفته اند. این افزونه ها معمولا در پیشخوان همان سیستم ها قابل دسترسی هستند.
 • همواره از داده های بسیار مهم بک آپ تهیه کنید و این اسناد را در فضایی امن تر قرار دهید. اجازه ندهید با افشای برخی از اطلاعات مهم شما، زمینه سودجویی کلاهبرداران از شما فراهم گردد.
 • از دیوار آتش یا firewall جهت حفاظت از داده های خود استفاده کنید؛ این امری بسیار مهم است اما متاسفانه اکثر کاربران به دلیل بالا بردن سرعت ، آن را خاموش می کنند. Firewall را می توانید  عموما در control panel رایانه خود بیابید.

آگاهی از وضعیت سیستم جهت حفظ امنیت سایت

آگاهی از وضعیت سیستم جهت حفظ امنیت سایت

همواره نظارت کافی بر امنیت سایت خود داشته باشید و به تغییرات حتی بسیار اندک دقیق باشید. در این زمینه استفاده از نرم افزار های مطمئن اسکن کننده که سیستم شما را اسکن کنند و در صورت شناسایی خطری، شما را آگاه کنند می تواند بسیار موثر باشد. در این زمینه نرم افزار های رایگان و کارآمدی وجود دارند؛ البته قبل از استفاده حتما از مفید و قابل اعتماد بودن این نرم افزار ها اطمینان کافی را حاصل نمایید. چرا که بسیاری از نرم افزار های در این زمینه نه تنها کمکی به شما نخواهند کرد، بلکه به صورت یک بد افزار عمل کرده و با پایین آوردن میزان امنیت سایت شما، زمینه هک آن را نیز فراهم خواهند کرد؛ حتی گاهی با فشار آوردن به سخت افزار سیستم شما، آن را بسیار کند خواهند کرد.

آشنایی با پروتکل http جهت حفظ امنیت سایت

آشنایی با پروتکل http جهت حفظ امنیت سایت

برای اینکه داده های سایت در بستر سرور و دامنه جابه جا شوند از پروتکل http و https استفاده می باشد؛ برای اینکه داده ها در محیطی امن منتقل گردند توجه به پروتکل https بسیار مهم است . حرف  s در این پروتکل مخفف کلمه security به معنای امنیت می باشد. به خصوص که در سایت های فروشگاهی و همچنین در صفحات انتقال مبالغ به صورت الکترونیکی، از آنجایی که اطلاعات حائز اهمیت بالایی می باشند توجه به سیستم های امنیتی بسیار مهم می باشد. عاملی که اخیرا بسیار مورد توجه مردم نیز قرار گرفته است و مرورگر ها هم به همین دلیل به آن توجه دارند.

اما تا اینجا از فواید این پروتکل گفتیم و اینکه در محافظت از داده های شما نقش بسزایی دارند. حال میخواهیم در خصوص عیب این پروتکل سخن بگوییم؛ استفاده از پروتکل https  بر خلاف پروتکل دیگر، به دلیل اینکه داده ها از لایه های محافظتی رد می شوند موجب پایین آمدن سرعت در انتقال می گردد. این مورد را شاید بتوان اصلی ترین عامل گرایش مردم به سایت هایی دانست که از امنیت کافی برخوردار نیستند.


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.cms ها یا سیستم های مدیریت محتوا به چه میزان در تامین امنیت سایت موثر هستند؟
  بخش بزرگی از امنیت سایت در گرو حفاظتی است که cms ها به کاربر ارائه می دهند. این محافظت گاهی به طور مستقیم توسط خود سایت انجام می شود، گاهی نیز به صورت غیر مستقیم و توسط افزونه هایی است که سیستم در اختیار کاربر قرار می دهد.
 • ۲.پسورد مناسب چه ویژگی هایی دارد؟
  پسوردی مناسب است که ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علامت هایی نظیر درصد(%) باشد؛ به عبارتی دیگر، هر اندازه که یک پسورد کمتر قابل حدس باشد از اعتبار بالاتری برخوردار خواهد بود. به خاطر داشته باشید که امنیت سایت شما جهت حفاظت از اطلاعات شما بسیار مهم است.
 • ۳.علامت قفل در قسمت بالای مرورگرها به چه معناست؟
  این علامت به معنای این است که آیا سایت مورد نظر از پروتکل https استفاده می کند یا خیر و اینکه تا چه میزان به محافظت از اطلاعات شما اهمیت می دهد.
 • ۴.بهترین ابزار های مورد استفاده جهت تامین امنیت سایت چیست؟
  بهترین ابزار جهت تامین امنیت سایت، استفاده از افزونه هایی است که سیستم های مدیریت محتوا در اختیار کاربران قرار می دهند؛ اکثر این افزونه ها رایگان هستند اما برای استفاده از برخی از آن ها نیز موظف به پرداخت مبلغ هستید. همچنین استفاده از آنتی ویروس ها و firewall در جهت حفاظت از اطلاعات تاثیرگذار خواهد بود.

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*