اخیراً نتایجی که از تجربه جاوا اسکریپت در سئو کسب کرده‌ام را منتشر ساختم. در این تجربه بررسی کردم که کدامیک از فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت به خوبی توسط گوگل ردیابی و ایندکس می‌شوند.

نتیجه تکان دهنده بود، معلوم شد که گوگل در هنگام ردیابی و ایندکس کردن وب‌ سایت‌هایی که دارای جاوا اسکریپت هستند چند مشکل دارد که در این مقاله آموزش سئو به این مساله می‌پردازیم.

گوگل فقط تعدادی از فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت تست شده را ایندکس می‌کند و همانطور که ثابت کردم، ایندکس کردن محتوا همیشه به معنای ردیابی لینک‌ های تولید شده توسط جاوا اسکریپت نیست.

این موجب شد تا به فکر فرو بروم. اگر گوگل با ردیابی و ایندکس کردن جاوا اسکریپت مشکل دارد، رقبای کوچک‌تر گوگل چگونه با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند؟ آیا جاوا اسکریپت موجب ایندکس نشدن شما در اکثر موتورهای جستجو می‌شود؟

اگر تصمیم بگیرید که یک وب‌ سایت رندر شده توسط مشتری را گسترش بدهید (یعنی یک مرورگر یا ربات گوگل پیش از دیدن HTML نیاز به پردازش جاوا اسکریپت داشته باشد) نه تنها با خطر مشکل پیدا کردن با رتبه‌ بندی گوگل مواجه هستید بلکه ممکن است فرصت‌های خود را برای رتبه‌بندی در دیگر موتورهای جستجو به طور کامل از دست بدهید.

گوگل + آزمایش سئوی جاوا اسکریپت

برای اینکه ببینیم موتورهای جستجوی دیگر چگونه با ردیابی و ایندکس کردن جاوا اسکریپت کنار می‌آیند، از وب‌ سایت آزمایشی خود (http:/jsseo.expert) استفاده کردیم تا بفهمیم که ربات گوگل (Googlebot) چگونه محتواهای تولید شده توسط جاوا اسکریپت را ردیابی و ایندکس می‌کند.

آزمایش تقریباً ساده بود، http://jsseo.expert زیر صفحه‌هایی دارد که محتوای آن‌ها توسط فریم‌ورک‌های مختلف جاوا اسکریپت تجزیه شده‌اند. اگر جاوا اسکریپت را disable کنید، محتوا قابل مشاهده نیست. برای مثال اگر به http://jsseo.expert/angular2/ بروید، همه محتواهای درون کادر قرمز توسط Angular 2 تولید شده است. برای مثال اگر محتوا در یاهو ایندکس نشده است، می‌دانیم که ایندکس‌کننده یاهو جاوا اسکریپت را پردازش نکرده است.

نتایج را می‌بینید :

همانطور که می‌بینید، گوگل و Ask تنها موتورهای جستجویی هستند که محتواهای تولید شده توسط جاوا اسکریپت را ایندکس می‌کنند. Bing، Yahoo، AOL، DuckDuckGo و Yandex کاملاً جاوا اسکریپت را نادیده می‌گیرند و اگر محتوای‌تان HTML نباشد آن را نخواهد دید.

گام بعدی : آیا موتورهای جستجوی دیگر می‌توانند جاوا اسکریپت را ایندکس کنند؟

اکثر سئو کارها وقتی صحبت از گوگل می‌شود فقط مشکلات مربوط به ردیابی و ایندکس جاوا اسکریپت را مطرح می‌کنند. همانطور که می‌بینید، مشکل بسیار پیچیده‌تر است. هنگامی که یک وب‌ سایت پر از جاوا اسکریپت که توسط مشتری رندر شده است را راه‌اندازی می‌کنید (جاوا اسکریپت توسط مرورگر/ردیاب پردازش شده تا HTML بسازد)، می‌توانید ۱۰۰% مطمئن باشید که این وب‌ سایت فقط در گوگل و Ask ایندکس و رتبه‌بندی می‌شود. بر طبق اظهارات سایتstatista.com  متاسفانه گوگل و Ask فقط ۶۴% از بازار کلی موتور جستجو را پوشش می‌دهند.

این یعنی وب‌ سایت جدید و درخشان جاوا اسکریپت شما حدوداً دارای ۳۶% از قابلیت دیده شدن (visibility) در تمامی موتورهای جستجو است.

بگذارید با Yahoo، Bing و AOL آغاز کنیم که مسئول ۳۵% از جستارها در ایالات متحده هستند.

Yahoo، Bing و AOL

حتی با وجود اینکه Yahoo و AOL خیلی قبل‌تر از گوگل حضور داشته‌اند اما از الگوریتم قوی آن عقب افتاده‌اند و به اندازه گوگل بر روی ردیابی و ایندکس کردن سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. یک دلیل آن به احتمال زیاد هزینه نسبتاً بالای ردیابی و ایندکس کردن وب در مقایسه با محبوبیت وب‌ سایت است.

گوگل می‌تواند بدون اینکه نگران بازگشت سرمایه خود باشد، آزادانه میلیون‌ها دلار بر روی قدرت محاسبه خود سرمایه‌گذاری کند و این در حالیست که Bing، AOL و Ask فقط درصد کوچکی از بازار جستجو را در اختیار دارند. گرچه Bing که محصول مایکروسافت است هنوز از رده خارج نشده و در طی ۸ سال گذشته رشد چشم‌گیری داشته‌ :

متاسفانه، نمی‌توانیم چنین چیزی را در مورد یکی از پیشگامان بازار بگوییم : AOL. آیا روزهای پیش از گوگل را به یاد می‌آورید؟ این ویدئو قطعاً خاطراتی را از زمان‌های سادگی به یاد می‌آورد.

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد تاریخچه موتور جستجو بدانید، شدیداً توصیه می‌کنم تا این ویدئو را مشاهده کنید.

Ask.com

چه مسائلی در مورد Ask.com وجود دارد؟ چگونه ممکن است که Ask با در اختیار داشتن کمتر از ۱% بازار در ردیابی و ایندکس کردن جاوا اسکریپت سرمایه‌گذاری کند؟ این سوال برایم پیش آمد که ممکن است شبکه Ask با کمک الگوریتم و ردیاب‌های گوگل کار کند. هنگامی که به بیزاری Ask نسبت به گوگل نگاه می‌کنم این موضوع جالب‌تر می‌شود. حتی پس از انتشار Google Penguin در سال ۲۰۱۲، گمانه‌زنی‌هایی در مورد ارتباط Ask با گوگل وجود داشت، اما حالا می‌توانیم تایید کنیم که ردیاب Ask از تکنولوژی گوگل استفاده می‌کند.

DuckDuckGo و Yandex

هم DuckDuckGo  و هم Yandex هیچ مشکلی با ایندکس کردن URLهای موجود در http://jsseo.expert نداشتند، اما متاسفانه تنها محتوایی که به خوبی ایندکس شد صفحه‌ای ۱۰۰% HTML بود (http://jsseo.expert/html/).

Baidu

علیرغم تمام تلاش‌هایم، نتوانستم ایندکس شدن http://jsseo.expert  در Baidu.com را مدیریت کنم. مشخص شد که برای انجام این کار به یک شماره تلفن در کشور چین نیاز است. هیچ تجربه قبلی از Baidu ندارم، بنابراین هر چیزی که بتواند به ایندکس کردن وب‌سایت آزمایشی ما کمک کند، قدردانش خواهم بود. به محض اینکه موفق شدم نتایج به دست آمده ازBaidu.com  رانیز در این مقاله قرار خواهم داد.

فراتر از موتورهای جستجو

اگر موتورهای جستجوی دیگر به جز گوگل برایتان اهمیت نداشته باشند چه؟ همانطور که اسناد آزمایش سئو جاوا اسکریپت نشان می‌دهد، حتی اگر گوگل بر روی بازار هدف تسلط کامل داشته باشد، هنوز هم ردیابی و ایندکس کردن جاوا اسکریپت در مرحله اولیه است.

به علاوه حتی اگر جاوا اسکریپت به خوبی ردیابی و ایندکس شود نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد وابستگی به جاوا اسکریپت بر روی رتبه‌بندی‌ها تاثیر می‌گذارد. سایت Critchlow پس از تغییر صفحات جاوا اسکریپت خود به صفحاتی که دیگر به جاوا اسکریپت وابسته نبودند شاهد بهبود چشم‌گیر ترافیک خود بود.

آیا راه حلی ساده برای سئو جاوا اسکریپت وجود دارد؟

هیچ موتور جستجویی نیست که بتواند جاوا اسکریپت را در سطحی بفهمد و پردازش کند که مرورگرهای مدرن ما می‌توانند. با این حال جاوا اسکریپت ذاتاً برای سئو بد نیست. جاوا اسکریپت بسیار جذاب است اما درست مانند سئو نیازمند تجربه و توجه دقیق به بهترین شیوه‌ها است.

اگر می‌خواهید از تمام قابلیت‌های جاوا اسکریپت بهره ببرید و نگران مشکلاتی که در سئو جاوا اسکریپت سایت Hulu.com پیش آمده نباشید، نگاهی به جاوا اسکریپت ایزومورفیک داشته باشید. این به شما اجازه می‌دهد تا بدون داشتن هیچ نگرانی درباره سئو، از وب‌ سایت‌های داینامیک و زیبا لذت ببرید.

اگر قبلاً یک وب‌ سایت رندر شده توسط مشتری را توسعه داده‌اید و هیچ‌گاه نتوانسته‌اید به صفحه طراحی باز گردید، همیشه می‌توانید از خدمات پیش از رندرینگ یا فعال‌سازی رندرینگ بخش سرور استفاده نمایید. اغلب این‌ها راه حل‌های ایده‌آلی نیستند اما تا پیدا کردن راه حلی بهتر، قطعاً به شما کمک می‌کنند تا مشکل ردیابی و ایندکس کردن جاوا اسکریپت را حل کنید.

صرف نظر از موتو جستجو، دوباره باز گشتیم تا یک مؤلفه اصلی سئوی فنی را تست و آزمایش کنیم.

آینده سئو جاوا اسکریپت

شدیداً توصیه می‌کنم که نحوه ایندکس شدن http://jsseo.expert/ در گوگل و دیگر موتورهای جستجو را دنبال کنید. حتی اگر برخی از موتورهای جستجو کمی عقب‌تر از گوگل باشند، باید نحوه برخورد خود با وب‌ سایت‌های طراحی شده بر اساس جاوا اسکریپت را بهبود بخشند تا بتوانند جوابگوی تقاضای در حال رشدی باشند که فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت در اختیار توسعه‌دهندگان و کابران قرار می‌دهند.

فعلاً اساس کار خود را بر روی HTML و CSS قرار دهید.