اخیراً سوالات زیادی را در مورد خرید لینک‌ها هم از مشتریان و هم از انجمن‌های سئو دریافت کرده‌ایم که در این پست آموزش سئو به آن خواهیم پرداخت. تعدادی گفته بودند که من در سال‌های قبل برخی از دلالان لینک و متن پولی را معرفی کرده‌ام، شرکت‌هایی که فهرست لینک‌های تبلیغاتی را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به کسانی که به دنبال افزایش رتبه خود هستند می‌فروشند. این شیوه و همچنین اکثر اَشکال پرداخت مستقیم پول برای کسب لینک که به رتبه‌بندی‌های جستجوی ارگانیک کمک می‌کند، ناقض دستورالعمل‌های کیفی گوگل و دیگر موتورهای جستجو است (از کلمه ” اکثراً ” استفاده کردم چون Yahoo! Directory و چند سایت دیگر شبیه به آن از این امر مستثنی هستند).

در اینجا برخی از افکار کلی خود را در مورد لینک‌های پولی بیان کرده‌ام :

  • خرید و فروش لینک ذاتاً دارای ریسکی بالاست.
  • ممکن است برخی از روش‌های هوشمندانه بتوانند به طور موقت این ریسک را کاهش دهند، اما هیچ‌گاه نمی‌توانند آن را به صفر برسانند (حداقل به نظر من)
  • اندازه، اعتبار و اهمیت سازمان شما بر روی نحوه جریمه‌تان توسط موتورهای جستجو قویاً تاثیر می‌گذارد (شرکت‌های بزرگ و وب‌ سایت‌های مشهور کم و بیش جریمه‌های سختی می‌شوند و حتی ممکن است این در مورد سازمان‌های کوچک هم صادق باشد)
  • انجام سئو در واقع تصمیم‌گیری درباره محیط پیرامون و قوانینی است که موتورهای جستجو چه خوب و چه بد برای اکوسیستم شما ساخته‌اند.
  • دستکاری این اکوسیستم از راه‌هایی که نقض دستوالعمل‌های موتورهای جستجو محسوب می‌شود، لزوماً بدرفتاری یا غیر اخلاقی نیست اما به صورت بالقوه به کسب و کارتان آسیب وارد می‌کند (البته اگر به ترافیک موتور جستجو وابسته هستید).

می‌خواهم در اینجا نقطه نظرات خود را صریحاً در مورد خرید و فروش لینک به عنوان شیوه‌ای از سئو بیان کنم.

۱- به هیچ عنوان استفاده از لینک‌های پولی، لینک‌های تبلیغاتی و خرید و فروش لینک‌ها را به هیچ‌کدام از مشتریانم توصیه نمی‌کنم.

۲- من این کار را انجام می‌دهم زیرا اعتقاد دارم ریسکش نسبت به پاداشش بسیار بیشتر است و نه به خاطر دلایل اخلاقی یا حقوقی.

۳- موضعم در این رابطه تغییر کرده چون احساس می‌کنم که لینک‌های پولی دیگر برای کمپین‌های سئو دارای ارزش و بازدهی بلند مدت نیستند و روش‌های دیگر نیز نیازمند همان مقدار تلاش و سرمایه است و تقریباً همیشه تقویت‌کننده بوده و دارای ریسک کمتر است.

این بدان معنا نیست که حالا حرف‌های گذشته خود را در مورد فروشنده‌های لینک یا سئو کارهایی که لینک‌های پولی را تایید می‌کنند یا دلالان لینک پس می‌گیرم. اگر کسب و کارتان تحمل ریسک خرید و فروش لینک‌ها را دارد و با چشم و گوش باز به سراغ آن می‌روید، هیچ مشکلی نیست. کسب و کارها و افرادی که در گذشته توصیه کرده‌ایم همگی برای مشتریان‌شان ارزش زیادی قائلند، خدماتی سطح بالا را ارائه می‌دهند و اپراتورهای هوشمندی هستند. حتی برخی از آن‌ها روش‌های ساخت لینک ” کلاه سفید ” و خدمات سئویی را ارائه می‌دهند که ما هنوز هم توصیه می‌کنیم (حتی برخی از آن‌ها کسب و کار لینک‌های تبلیغاتی را به طور کلی رها کرده‌اند).

اگر امروزه هنوز هم به خرید و فروش لینک‌ها اشتغال دارید، احساس کلی من این است که تاکتیک‌های با ارزش‌تر و کم خطرتر هم وجود دارند که ارزشی بلند مدت را به سئوی شما اضافه می‌کنند. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که خرید لینک منحصراً برای برخی شرکت‌های بزرگ انجام شود که دارای ریسک بسیار کم و منطقی می‌باشد، اما ما به عنوان قانون و بخشی از تعهداتی که به ارزش‌های اصلی‌مان نظیر صداقت، سخاوت، کیفیت و یکدلی داریم از لینک‌های پولی به عنوان بخشی از جعبه ابزار خود استفاده نمی‌کنیم.

منتظر نظرات شما در بخش کامنت‌ها در مورد این موضوع هستم.