نام من پاتریک کورتیس است و بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Wall Street Oasis هستم، یک انجمن آنلاین که بر روی مشاغل مربوط به سرمایه‌گذاری متمرکز است که در سال ۲۰۰۶ و با بیش از ۲ میلیون بازدیدکننده در هر ماه تاسیس شد.

محتوایی که توسط کاربران تولید می‌شود و ترافیک ارگانیک بلند مدت چیزهایی هستند که کسب و کار و انجمن ما در طی ۱۲ سال گذشته بر اساس آن‌ها پی‌ریزی شده است. اما اگر یک روز صبح از خواب بیدار شده و متوجه شوید که رشدتان به صورت ناگهانی متوقف شده چه می‌کنید؟ این چیزی است که در نوامبر سال ۲۰۱۲ برای ما اتفاق افتاد.

در این مطالعه موردی، دو مشکل عمده خود در زمینه سئو را به عنوان یک فروم بزرگ با بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ URL مطرح کرده و سپس دو راه حلی که نهایتاً ۵ سال بعد به ما کمک کرد تا دوباره به مسیر رشد خود باز گردیم را توضیح می‌دهم.

دو مشکل عمده

۱- تاثیرات تغییر الگوریتم

به نظر می‌رسد که از نوامبر سال ۲۰۱۲ تغییرات الگوریتم گوگل موجب آسیب به بسیاری از فروم‌های آنلاین مانند ما شد. گرچه که ترافیک ما کاهش پیدا نکرد اما رشد ما به درصدی تک رقمی رسیده بود. هر تلاشی کردیم بی‌فایده و نهایتاً دردناک بود زیرا این تلاش‌ها ۵ سال به طور مداوم ادامه داشت.

نمودار ترافیک گوگل برای سایت طی 5 سال

۲- کیفیت محتواهایی که توسط کاربران تولید شده بود

۹۹ درصد محتواهای ما توسط کاربران تولید می‌شود (UGC) که این بدین معناست که مخلوطی از محتواها با کیفیت‌های متفاوت وجود دارند. در سایت ما نیز مانند اکثر فروم‌ها محتواهایی فوق‌العاده توسط برخی اعضاء ایجاد می‌شود، اما مسلماً درصد زیادی از محتواها نیز سبک یا کم کیفیت هستند.

چگونه می‌توانیم برخوردی موثر با ۲۰۰٫۰۰۰ محتوا داشته باشیم و بدون ورشکسته شدن آن‌ها را بهینه‌سازی کنیم؟ چگونه می‌توانیم این حجم زیاد از محتوا را پاک‌سازی کنیم؟

مقابله : دو راه حل ( و یک تحلیل آماری برای نشان دادن کارایی آن‌ها)

۱- ادغام و پالایش پروژه

هدف ما این بود که URLهای متعدد ضعیف و کوچک (فرزند) را به چندین URL یکسان قوی و بزرگ (مادر) تبدیل کنیم تا بتوانیم بخشی از محتواهای با ارزشی که گوگل نادیده می‌گرفت را به کار گرفته و تجربه کاربری را بهبود بخشیم.

برای مثال به جای داشتن ۲۰ گفتگو در مورد یک موضوع خاص (هر کدام با میانگین دو یا سه نظر) در طول ۱۲ سال، بسیاری از آن گفتگوها را به دو یا سه URL خاص محدود کردیم (که هر کدام شامل ۲۰ الی ۳۰ کامنت بود) و این باعث به وجود آمدن تجربه کاربری بهتر و جستجو و پرسه کمتر در سایت شد.

تغییرات شامل گرفتن پست اصلی و کامنت‌ها از یک URL کوچک و ادغام آن با URL بزرگ، عدم انتشار URL کوچک، حذف URL کوچک از نقشه سایت و اضافه کردن ریدایرکت ۳۰۱ به URL بزرگ است.

در زیر نمونه‌ای آورده‌ام که در آن یک URL کوچک با URL بزرگی با عنوان ” سرمایه‌گذاری بانکی ” ادغام شده است. پست کوچک اصلی را با عنوان ” موضوع مربوطه ” با رنگ آبی هایلایت کرده‌ایم و تاریخ اصلی پست را نیز ضمیمه کرده تا موجب سر در گمی نشود.

این پروژه‌ای بزرگ بود که شامل دسته‌بندی‌هایی پیچیده در اکسل می‌شد اما پس از ۱۸ ماه و ۵۰٫۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری (۲۷٫۴۱۸ URL کوچک بر اساس تاریخ در ۸٫۵۱۵ URL بزرگ ادغام شدند)، تجربه کاربری، معماری سایت و سازماندهی بسیار بهتر شد.

تجزیه و تحلیل‌های اولیه نشان می‌دهد افزایش درصد ترافیک جستجوی ارگانیک که از ادغام URLهای کوچک با بزرگ حاصل شده بین ۱۰ الی ۱۵ درصد است.

۲- تیم بهینه‌سازی محتوا

هدف اولیه از این کار برداشتن صفحات فرود برتر موجود بر روی Wall Street Oasis است تا مطمئن شویم که دارای کیفیت بالا و بهینه شده برای سئو باشند. این دقیقاً به چه معناست و چگونه این کار را انجام دادیم؟

ما به یک تیم اختصاصی نیاز داشتیم که دانش پایه‌ای را در مورد این کار داشته باشد. به همین منظور از انجمن خود تیمی متشکل از پنج کارورز تشکیل داده که با موضوعات رایج آشنا بودند.

در طول یک دوره ۹۰ روزه URLهای برتر را مورد بررسی قرار دادیم (به واسطه ترافیک صفحات فرود ارگانیک) و همه آن‌ها را در یک جدول لیست کردیم.

پیش از اینکه این پروژه را آغاز کنیم پنج فرضیه اصلی را در مورد افزایش ترافیک ارگانیک مطرح کردیم:

  1. محتواهای طولانی‌تر با عنوان‌های فرعی : افزایش طول محتوا و اضافه کردن عنوان‌های فرعی و مرتبط H2 و H3 جهت در اختیار گذاشتن اطلاعاتی با جزئیات و مفید برای مخاطب به صورتی سازمان یافته.
  2. تغییر H1 : تا بتوان با استفاده از Moz Keyword Explorer تطبیق بیشتری با کلمات کلیدی با ارزش‌تر ایجاد کرد.
  3. تغییر URL : تا تطبیق بهتری با کلمات کلیدی مرتبط و با ارزش‌تر داشته باشد.
  4. استفاده از تصاویر و گرافیک‌های مرتبط : برای کمک به شکستن ” دیوارهای متنی ” بزرگ و غنی کردن محتوا
  5. اضافه کردن ویدئویی مرتبط : درست مانند تصاویر عمل کرده اما زمان ماندن در صفحه را افزایش داده و محتوا را نیز غنی می‌کند.

همه این پنج تغییر را در بین ۲۰۰ URL خود ردیابی کردیم (تصویر بالا را مشاهده کنید). پس از یک تحلیل آماری فهمیدیم گرفتیم که چهار تای آن‌ها به ترافیک جستجوی ارگانیک ما کمک می‌کنند و یکی از آن‌ها در واقع صدمه زننده است.

خلاصه‌ای از نتایج به دست آمده از تحلیل آماری

  • افزایش طول مقاله و اضافه کردن عنوان‌های مرتبط (H2، H3، H4) برای کمک به سازماندهی محتوا موجب افزایش میانگین ۱۴ درصدی ترافیک ارگانیک می‌شود.
  • بهبود عنوان یا H1 در URLها به طور میانگین موجب افزایشی ۹ درصدی می‌شود.
  • تغییر URL ترافیک را به طور میانگین ۳۸ درصد کاهش داد. (این نمونه‌ای کوچک بود – در همان ابتدا این کار را به دلایل آشکار متوقف ساختیم)
  • استفاده از ویدئویی مرتبط، ترافیک ارگانیک را به طور میانگین ۴ درصد افزایش می‌دهد، در حالی که اضافه کردن تصویر باعث افزایش میانگین ۵ درصدی می‌شود.

به طور کلی افزایش ترافیک ارگانیک – اگر این چهار تغییر را ادامه دهیم (و از تغییر URLها اجتناب کنیم) به طور میانگین ۳۲ درصد است.

نکته کلیدی :

بیش از نیمی از این دستاورد (۱۸%~) از تغییراتی است که نیازمند کمی سرمایه‌گذاری زمانی است. برای تیم‌هایی که سعی در بهینه‌سازی سئوی درون صفحه برای تعداد زیادی از صفحات را دارند، توصیه می‌کنیم که پیش از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری بیشتر ابتدا بر روی صفحات فرود برتر و دستاوردهای آسان تمرکز کنید.

امیدواریم این مطالعه موردی که درباره تلاش‌های سئوی درون صفحه ما بود برایتان جالب بوده باشد، همچنین خوشحال خواهم شد که بتوانم سوالات شما را در بخش نظرات پاسخ دهم.