در ژوئن ۲۰۱۷، Moz ابزار ردیابی سایت خود یعنی Site Crawl را بازسازی کرده و دوباره ارائه داد که به شما کمک می‌کند تا به راحتی مشکلات ردیابی و سئوی فنی را پیدا کرده و آن‌ها را در کمپین‌های Moz Pro رفع نمایید، همچنین می‌توانید به صورت هفتگی بر روی مشکلات جدید نظارت داشته باشید. گرچه در بسیاری از مواقع به insightهای سریع در خارج از متن کمپین نیاز دارید، مثلاً زمانی که بخواهید آینده یک سایت را پیش از فروش تجزیه و تحلیل کنید و یا سعی در ارزیابی رقابت داشته باشید. در این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو به یک مطالعه موردی می‌پردازیم.

سال‌هاست که Moz یک ابزار آزمایشگاهی با نام Crawl Test دارد، خبر بد این است که Crawl Test هیچ‌گاه در زمان مقرر پاسخگو نبوده و کمی دچار نقصان است. خبر خوب این است که خوشحالم که بیان کنم نسخه کامل On-Demand Crawl در این ماه ارائه می‌شود، یک ابزار کاملاً جدید در زمینه ردیابی سایت که بر روی موتور قدرت دهنده Site Crawl  ساخته شده است، اما رابط کاربری آن طوری طراحی شده که می‌توانید سریعاً به insightها دسترسی پیدا کرده و تحقیق و تجزیه و تحلیل رقابتی خود را انجام دهید.

در حالی که جهت اجرای ردیابی به کمپین نیازی ندارید اما باید وارد حساب کاربری خود در Moz Pro شوید. اگر اشتراک ندارید می‌توانید عضو سایت شده و نسخه رایگان را امتحان کنید.

On-Demand Crawl را امتحان کنید …

چگونه می‌توان با On-Demand Crawl کار کرد؟ بیایید با یک مثال آغاز کنیم…

همه چیزی که نیاز دارید دامنه است

شروع کار آسان است. از منوی Moz Pro، On-Demand Crawl را که در زیر Research Tools  قرار دارد پیدا کنید.

فقط وارد دامنه ریشه (root domain) یا زیردامنه (subdomain) در کادر بالا شوید و بر روی دکمه آبی رنگ کلیک کنید تا ردیابی آغاز شود. از آنجایی که نمی‌خواهم هیچ‌کس را انتخاب کنم تصمیم گرفتم از یک سایت واقعی استفاده کنم. تجزیه و تحلیل اخیر ما که بر اساس آپدیت گوگل در اول ماه آگوست است نشان می‌دهد برخی از سایت‌ها ضربه سختی خورده‌اند، پس یکی از این سایت‌ها را از آن لیست انتخاب کردم (lilluna.com).

لطفاً توجه داشته باشید که Moz به هیچ عنوان به Lil’ Luna نپیوسته است. به نظر می‌رسد که اکثر بخش‌های این وب‌سایت درست بوده و دارای محتوای خوبی است. بیایید فقط برای این پست وانمود کنیم که قصدمان کمک به این سایت است و می‌خواهیم ببینیم که آیا خدمات سئوی ما متناسب با آن هست یا خیر. از شما خواسته می‌شود که هرگونه مشکل عمده در سایت را مورد بررسی قرار دهید پس باید تا جایی که می‌توانید در این مورد اطلاعات کسب کنید.

On-Demand Crawls عملکرد فوری ندارد (ردیابی کار بزرگ و زمان‌بری است) اما معمولاً بین چند دقیقه تا یک ساعت تمام می‌شود. ما می‌دانیم که این موقعیت‌ها از لحاظ زمانی حساس هستند. به زودی چنین ایمیلی دریافت خواهید کرد:

این ایمیل حاوی تعداد URLهای ردیابی شده (که بسته به درخواست شما در حال حاضر می‌تواند تا ۳٫۰۰۰ URL را ردیابی کند)، مشکلات کلی پیدا شده و یک جدول مختصر از مشکلات ردیابی شده بر اساس دسته‌بندی می‌باشد. بر روی لینک [View Report] کلیک کنید تا داده‌های کامل ردیابی را مشاهده نمایید.

تشخیص سریع مشکلات اساسی

ما On-Demand Crawl را طراحی کرده‌ایم تا مانند دستیاری برای هوش انسانی باشد. برخی از آمارهای اولیه را در قسمت بالا مشاهده می‌کنید اما پس از آن فوراً یک نمودار به شما نشان داده می‌شود که تعداد مشکلات اصلی شما در آن مشخص شده است. نمودار مشکلاتی را نشان می‌دهد که حداقل یک بار در سایت شما اتفاق افتاده است، می‌توانید برای دیدن همه مشکلاتی که On-Demand Crawl ردیابی کرده است بر روی “See More” کلیک کنید. (دو میله بالایی کوتاه شده‌اند)

مشکلات بر اساس دسته‌بندی‌شان رنگ‌آمیزی نیز شده‌اند. برخی از آیتم‌ها هشدار هستند و اهمیت آن‌ها بسیار به متن بستگی دارد. مشکلات دیگری مانند “خطاهای اساسی” (به رنگ قرمز) تقریباً همیشه نیازمند توجه هستند. به سمت پایین اسکرول کنید و لیستی از “صفحات ردیابی شده”  را خواهید دید که فیلتر شده‌اند. “۴xx” را در منوی کشویی “Status Codes” انتخاب کنید :

سپس به راحتی می‌توانید URLهایی که خطاهای ۴۰۴ دارند را مشاهده نمایید. به نظر می‌رسد که برخی از آن‌ها دارای محتوای مشروع هستند که دارای لینک‌های داخلی یا خارجی (یا هر دوی آن‌ها) است. بنابراین فقط در چند دقیقه توانسته‌اید چیزی مفید پیدا کنید.

سپس بیایید نگاهی به خطاهای “Meta Noindex” داشته باشیم. تشخیص این خطاها کمی سخت است چون به راحتی نمی‌توانید هدف را مشخص کنید. ممکن است استفاده از Meta Noindex از روی عمد خوب باشد، اما اگر غیرعمدی باشد (یا صدها نمونه غیرعمدی از آن وجود داشته باشد) می‌تواند موجب مسدودسازی ردیاب‌ها شده و آسیب‌های جدی به بار بیاورد. در اینجا می‌توانید بر اساس نوع مشکل از فیلتر استفاده کنید:

درست مانند نمودار بالا، مشکلات بر اساس میزان شیوع نشان داده می‌شوند. همچنین می‌توانید فیلتر خود را هم بر اساس همه صفحات دارای مشکل (هر مشکلی) و هم بر اساس صفحات بدون مشکل انجام دهید. نمونه‌ای از چیزی که مشاهده خواهید کرد را در اینجا آورده‌ام (جدول کامل حاوی کد وضعیت، تعداد مشکل، و گزینه‌ای برای نشان داده همه مشکلات می‌باشد):

به علامت مشترک “?s=” در همه این URLها توجه کنید. اگر بر روی تعدادی از آن‌ها کلیک کنید خواهید دید که صفحات جستجوی داخلی هستند. این URLها هیچ ارزش سئوی ویژه‌ای ندارند و احتمالاً Meta Noindex نیز به صورت عمدی استفاده شده است. در یک سئوی فنی خوب نیز از هشدارهای غلط اجتناب می‌شود زیرا از دانش داخلی سایت اطلاعات کافی در دست ندارید. On-Demand Crawl کمک می‌کند تا insightها را نیمه‌خودکار و خلاصه کرده و از هوش انسانی خود سریع‌تر بهره ببرید.

اکسپورت

بیایید به ۴۰۴ها بازگردیم. در حالت ایده‌آل می‌خواهید بدانید که آن URLها در کجا نشان داده می‌شوند. نمی‌توانیم همه چیز را در یک صفحه نمایش جای دهیم اما اگر به سمت بالا اسکرول کرده و نمودار “All Issues” (همه مشکلات) را مشاهده کنید، گزینه “Export CSV” را خواهید دید.

اکسپورت هر فیلتری که در لیست صفحه اعمال شده باشد را مورد توجه قرار می‌دهد، پس بیایید دوباره فیلتر “۴xx” را اعمال کرده و داده‌ها را مشاهده کنیم. اکسپورت شما باید سریعاً دانلود شود. اکسپورت کامل حاوی مقدار زیادی اطلاعات است، اما در این مورد فقط بر روی چیزهایی که ضروری است متمرکز شدم.

حالا نه تنها می‌دانید که چه صفحاتی گم شده‌اند بلکه می‌دانید لینک‌های داخلی آن‌ها به چه صفحاتی است بنابراین می‌توانید به راحتی اصلاحات پیشنهادی را مورد بررسی قرار داده، در نتیجه به هدف مشتری نزدیک شده و چشم‌انداز خود را ترسیم کنید. برخی از این صفحات با لینک‌ها سنگین شده‌اند که احتمالاً اصلاح و آپدیت آن‌ها مفید خواهد بود.

بیایید یکی دیگر را امتحان کنیم. ۸ خطا در زمینه محتوای تکراری دریافت می‌کنید. محتوای کم عمق متناسب با تئوری‌های آپدیت اول آگوست است، بنابراین تفحص در آن ارزشمند است. اگر بر اساس مشکل “محتوای تکراری” فیلتر کنید با پیام زیر مواجه خواهید شد:

در واقع ۸ مشکل محتوای تکراری مربوط به ۱۸ صفحه می‌باشد و جدول هم هر ۱۸ صفحه را نشان می‌دهد. در برخی موارد می‌توان صفحات تکراری را کاملاً از روی عنوان یا URLهای آن‌ها تشخیص داد، اما در این مورد کمی ابهام وجود دارد، پس بیایید از فایل اکسپورت استفاده کنیم. در این مورد ستونی با عنوان “Duplicate Content Group” (گروه محتوای تکراری) وجود دارد و مرتب کردن نتایج بر اساس آن چیزی شبیه به این خواهد بود (در فایل اکسپورت اصلی داده‌های بسیار بیشتری وجود دارد):

من “Duplicate Content Group” را به “Group” تغییر نام دادم و شمارش کلمه هم دخیل کردم زیرا برای تایید صفحات تکراری واقعی مفید خواهد بود. به گروه #۷ نگاه کنید، مشخص شد که این صفحات “Weekly Menu Plan” با تصاویر سنگین شده‌اند و پیش از هر متن منحصر به فرد معمولاً یک بلوک متنی وجود دارد. در حالی که این صفحات ۱۰۰% تکراری نیستند اما ممکن است موجب شوند تا محتوای صفحات با ارزش‌تر برای گوگل سبک به نظر برسد و مشکلی بزرگ‌تر به وجود بیاید.

Insightهای واقعی و به موقع

صرف‌نظر از زمانی که صرف نوشتن پست‌های وبلاگ شده، این ردیابی و بررسی آن کم‌تر از یک ساعت طول می‌کشد، و حتی صرف این میزان کم از زمان موجب کشف مشکلات بالقوه بیشتری شده، مشکلاتی که حتی نمی‌توانستم در این پست آن‌ها را پوشش دهم. در کم‌تر از یک ساعت می‌توانید با دانشی عمیق از هر دامنه‌ای به جلسه ملاقات با مشتری یا جلسه فروش بروید.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از این ویژگی‌ها در Site Crawl tool ما هم وجود دارند. اگر به دنبال insightهای کمپین بلند مدت هستید از Site Crawl استفاده کنید (اگر فقط می‌خواهید داده‌های خود را آپدیت کنید از ویژگی “Recrawl” ما استفاده کنید). اگر فقط یک بار می‌‌خواهید insightهایی سریع به دست آورید از On-Demand Crawl استفاده کنید. کاربران Standard Pro در حال حاضر هر ماه ۵ On-Demand Crawls دریافت می‌کنند (که در رده‌های بالاتر محدودیت‌ها افزایش پیدا می‌کند).

در حال حاضر On-Demand Crawls شما برای ۹۰ روز ذخیره شده است. هنگامی که مجدداً این ویژگی را وارد می‌کنید جدولی از آخرین ردیابی‌های خود را مشاهده خواهید کرد (تصویر زیر کامل نیست):

جهت دیدن داده‌های ردیابی شده مربوط به هر دامنه کافیست بر روی ردیف مورد نظر خود کلیک کنید. اگر در فروش موفق بودید و خواستید جلوتر بروید، تبریک می‌گوییم! می‌توانید این دامنه را مستقیماً در کمپین Moz وارد کنید.

امیدواریم On-Demand Crawl را امتحان کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید. ما علاقه‌مندیم تا مطالعات موردی شما را بررسی کنیم، چه در مورد فروش و تجزیه و تحلیل رقابتی باشد و چه تلاش برای حل کردن یکی از معماهای آپدیت گوگل باشد.