نیچ مارکتینگ چیست و چه مزایای دارد؟
دسته بندی نشده

نیچ مارکتینگ چیست و چه مزایای دارد؟

شاید در بازاریابی بارها با واژه نیچ مارکتینگ روبه رو شده باشید و بخواهید بدانید که معنی و مفهوم نیچ مارکتینگ چیست. به طور خلاصه و ساده اگر بخواهیم به تعریف نیچ مارکتینگ بپردازیم باید بگوییم که اگر شما در یک صنعت اشباع شده و با سایر شرکت ها و کسب و کارها بزرگتر در حال رقابت هستید ، اگر در این رقابت باقی بمانید مطمئن به همین زودی به اهداف تجاری شرکت خود دست نخواهید یافت.

شما می توانید از طریق نیچ مارکتینگ به متمایز کردن برند خود در یک بازار شلوغ و پر از رقیب بپردازید.  در واقع نیچ مارکتینگ یا به انگلیسی (niche market) بخش کوچکی از یک بازار بزرگتر به حساب می آید. این بخش کوچک از بازار نیازهای خود را دارد و با بازار بزرگتر متفاوت خواهد بود. شما با تمرکز بر این بخش از بازار می توانید محصول و خدمات خود را متمایز تر از سایر رقبا کنید. برای نمونه بازار بزرگ موبایل یا بازار رایانه را در نظر بگیرید. اگر شما بخواهید در بازار موبایل و یا رایانه به رقابت بپردازید نیاز به بودجه و سرمایه زیادی است. همچنین شما باید رنج و مشقت رقابت با شرکت ها و فروشگاه های بزرگ را به جان بخرید. اما همین بازار بزرگ رایانه و موبایل برای خودشان دارای بازارهای کوچکتری هستند .

برای مثال بازار فروش قطعات و سخت افزار و همچنین نرم افزار موبایل و کامپیوتر وشما با تمرکز بر این بازارهای کوچک تر می توانید به موفقیت چشمگیری دست یابید. کافی است که در مورد بازارهای بزرگ کمی بیشتر تحقیق کنید و بازارهای کوچک تر آن را شناسایی کرده و در آن حوزه به صورت تخصصی و انحصاری به فعالیت بپردازید. قبل از این که یک کمپین بازاریابی را راه اندازی کنید بهتر است ابتدا به ارزیابی میزان موفقیت این کمپین بازاریابی بپردازید. شما هرچه بتوانید مخاطبان و مشتریان خود را شخصی سازی کنید در این صورت درصد موفقیت شما بیشتر خواهد شد.

چگونه می توان به ارزیابی نیچ مارکتینگ پرداخت؟

چگونه می توان به ارزیابی نیچ مارکتینگ پرداخت؟

مهم ترین نکته برای ارزیابی نیچ مارکتینگ این است که این موضوع را درک کنید که مخاطبان شما چه کسانی هستند. این تنها راهی است که می توانید در فروش در بازارهای ویژه و خاص موفق شوید. صرف نظر از اندازه بازار، باید تحقیقات خود را در این زمینه انجام دهید. اما یک سری مراحل دیگر را نیز برای رسیدن به اهداف خود باید دنبال کنید. برای مثال  قبل از اینکه تصمیم بگیرید چه چیزی را بفروشید ، باید به رقبا نگاه کنید و نحوه ارتباط آنها با بازارشان را دریابید. شاید بازار بیش از حد اشباع شده و تقاضا کم باشد  این موضوع می تواند فروش شما را با مشکل مواجه کند.

به محض این که محصول  مورد نظر خود را در بازار قرار دادید ، با افرادی که  محصول شما را خریداری می کنند  تماس بگیرید و آنها را دعوت کنید تا پیشنهاد خود را در مورد محصول برای شما ارسال کنند. برای کمک به درک بهتر بازار خود تمامی  انتقادات مثبت ، انتقادات منفی و حتی پیشنهادات را جمع آوری کنید. به طور مداوم درباره مخاطبان هدف خود تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که محصول پیشنهادی شما همواره مورد نیاز آن ها خواهد بود. همچنین همواره سعی کنید که قبل از این که رقبای شما وارد بازار جدیدی شوند شما وارد این بازار شوید و یا حتی چیزهای متفاوت و تازه ای را به بازار موجود ارائه دهید.

مزایای نیچ مارکتینگ 

مزایای نیچ مارکتینگ

استفاده از روش بازاریابی نیچ مارکتینگ جنبه های مثبتی برای کسب و کار شما در پی خواهد داشت. همواره مشاغل در تلاش هستند که یک پیشنهاد منحصر به فرد را شناسایی کرده و به بازار جدید معرفی کنند. در ادامه با مزایای نیچ مارکتینگ بیشتر آشنا می شویم.

رقبای کمتر

اولین مزیت این است که شما می توانید در رقابت با رقبای خود همواره موفق شوید. زیرا با نیچ مارکتینگ شما رقبای کمتری خواهید داشت. هرچه کسب و کار شما تخصصی تر باشد رقبای شما که بخواهند در آن زمینه تخصصی وارد شوند بسیار کمتر خواهند بود. به عبارت دیگر شما رقبای خود را فیلتر میکنید.

تمرکز بر یک بازار تخصصی

تمرکز بر یک بازار تخصصی از دیگر جنبه های مثبت نیچ مارکتینگ به شمار می رود. شما می توانید محصول خود را بر روی عده ای خاص از مخاطبان خود و با توجه به علایق و سلیقه آن ها شخصی سازی کنید. اما وقتی که شما مخاطبان بیشتری را هدف قرار می دهید این موضوع به این معنی است که شما باید محصول خود را با توجه به مخاطبان خود که زیاد هستند تنظیم کرده در حالی که این جمعیت زیاد علایق و سلیقه های مختلفی دارند و این کار شما را دشوارتر خواهد کرد.

مهارت در ارائه پیشنهادات به مخاطبان

مزیت دیگر این است که  شرکت هایی که خدمات خود را به بازارهای ویژه ارائه می دهند با درک واقعی مخاطب هدف، در ارائه پیشنهادات مهارت بیشتری خواهند داشت. این تجربه دستیابی به مخاطبان خارج از فضای تخصصی شما را دشوار می کند ، اما به ایجاد وفاداری به برند در مدت زمان کوتاه کمک خواهد کرد.

چگونه می توان در بازار یک نیچ مارکتینگ خوب را شناسایی کرد؟

چگونه می توان در بازار یک نیچ مارکتینگ خوب را شناسایی کرد؟

برای دست یافتن به یک نیچ مارکتینگ و ایده ناب و عالی شما لازم است که مراحل زیر را دنبال کنید.

نقاط قوت و علایق خود را شناسایی کنید

با در نظر گرفتن آنچه که شما ارائه می دهید و آنچه در آن مهارت دارید، شروع کنید. بهترین استراتژی های بازاریابی ویژه ، نقاط قوت و چشم اندازهای منحصر به فرد برند شما را نشان می دهد. بنابراین به ویژگی های خاص و استثنایی برند ، تیم و پیشنهادات خود فکر کنید.  مناطقی را که از کار در آنها لذت می برید و افرادی را که از کار با آنها لذت می برید نیز در نظر بگیرید. بازاریابی تخصصی فرصتی برای شیرجه رفتن عمیق تر و تمرکز بر بخش افرادی است که بیشتر می خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید ، بنابراین تصمیم بگیرید که به چه کسانی می خواهید بیشتر خدمت کنید.

تحقیقات متناسب با صنعت مورد نظر انجام دهید

هنگامی که از نوع جایگاه بازاریابی ایده گرفتید ، تأیید کنید که این یک ایده هوشمندانه است. تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید تا بفهمید آیا رقبا در این فضا وجود دارند و اگر چنین است ، این برند ها در حال حاضر مشغول چه کاری هستند.  همچنین ببینید آیا در بازار هدف شما هیچ روزنه ای از دست رفته است و آیا تقاضای نادیده گرفته ای وجود دارد که بتوانید وارد آن شوید؟

مشتری ایده آل خود را بشناسید

روش دیگر برای به دست آوردن بینش و الهام گرفتن از نیچ مارکتینگ این است که نگاهی دقیق به مخاطبان هدف خود بیندازید و تعیین کنید که آنها واقعاً چه می خواهند. شناخت مشتری ایده آل به شما کمک می کند بهترین محصول یا خدمات را به آنها ارائه دهید.

انتخاب ، آزمایش ، تنظیم و تکرار

مانند اکثر استراتژی های بازاریابی ، شما نمی توانید یک کمپین بازاریابی ویژه ایجاد کنید و منتظر بمانید که به نتایج دلخواه خود برسید. شاید حتی دریابید که اولین ایده شما جواب نخواهد داد، اما با یک اصلاح  ساده این ایده اولیه شما  می تواند شما را به نقطه ای برساند که مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده و مشتریان دائمی برای شما در پی داشته باشد. شما باید برای پیدا کردن یک نیچ مارکتینگ خوب ، ایده اصلی خود را بررسی کنید ، نتایج را مرور کنید و به تصحیح اشتباهات خود ادامه دهید.

موضوع مرتبط دسته بندی نشده

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.نیچ مارکتینگ را به طور خلاصه تعریف کنید؟
  به طور خلاصه نیچ مارکتینگ یعنی این که به بخش تخصصی تر یک بازار بزرگ توجه کنیم.
 • ۲.آیا تمرکز بر نیچ مارکتینگ درصد موفقیت را افزایش می دهد؟
  بله. تمرکز بر این شیوه بازاریابی می تواند بر میزان درآمد و موفقیت شما تاثیرمثبتی داشته باشد.
 • ۳.تعداد رقبا در این روش بازاریابی افزایش می یابد یا کاهش می یابد؟
  در روش نیچ مارکتینگ شما با رقبای کمتری به رقابت خواهید پرداخت.
 • ۴.آیا برای هر بازاری می توان نیچ مارکتینگ را پیاده سازی کرد؟
  بله. تمامی بازارهای بزرگ را می توان به بازارهای کوچک تر و تخصصی تر تقسیم کرد و در قسمتی از این بازارهای تخصصی به فعالیت پرداخت.