کیفیت و مرتبط بودن چیزهای متفاوتی هستند، اما اغلب هنوز هم طوری در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم که گویا یکسان هستند. همیشه از سئوکاران خواسته می‌شد تا میزان ارتباط را بهینه‌سازی کنند اما حالا از آن‌ها درخواست می‌شود تا کیفیت را بهینه‌سازی کنند. این پست در مورد ماهیت و چگونگی انجام این کار بوده و تمرکز بیشتر آن بر روی عاملی است که اعتقاد دارم تنها عامل موثر و تاکتیک مقیاس‌پذیر برای بهبود سطح کلی کیفیت سایت در اکثر مواقع است.

این روزها برای رقابت هم به کیفیت و هم به میزان ارتباط نیاز دارید.

اول بگذارید آنچه که در اینجا در مورد آن صحبت می‌کنیم را مشخص کنیم، یعنی کیفیت. همانطور که در اینجا نشان داده شده ممکن است میزان ارتباط را رعایت کنید (یعنی موضوع و کلمات کلیدی درستی را به کار ببرید) اما کیفیت را حفظ نکنید:

“… کودکان حساس و ظریف بوده و نیازمند مواظبت هستند. پس انتخاب یک صندلی خوب برای کودک‌تان نشان‌ دهنده توجه شماست.” این چه جمله‌ایست؟!

مهم نیست که صفحه تا چه حدی مرتبط باشد. این روزها تنها راهی که از طریق آن صفحه مورد نظرتان رتبه‌بندی می‌شود خریدن لینک‌های زیاد است اما پس از آن باید با ریسک‌های مضاعفی دست و پنجه نرم کنید. پس از یک نقطه خاص ساختن سایتی بهتر آسان‌تر خواهد بود. بله، در این بازار فوق‌العاده رقابتی که هنوز هم متخصصانی می‌توانند نسبت پاداش به ریسک را به سود خود تخمین بزنند، گوگل در کل برنده این نبرد بوده است.

خب، حالا که مشخص شد کیفیت و ارتباط دو مقوله متفاوت هستند و برای رتبه‌بندی به هر دوی آن‌ها نیاز دارید، چگونه باید سایت خود را برای دستیابی به کیفیت مطلوب بهینه‌سازی کنید؟

شاخص‌های کیفیت تاکتیک‌ها (چگونه کیفیت را بهینه‌سازی کنیم)
گرامر، املاء، عمق یک ویرایشگر متن استخدام کنید. یاد بگیرید که بهتر بنویسید.
تخصص، قدرت، اعتبار محتواهایی عمیق و مفید تولید کنید. از جوایز، گواهینامه‌ها، پوشش خبری و نشان‌های اعتماد خود استفاده کنید. برقراری تماس و دسترسی به سیاست‌هایی نظیر شرایط خدمات، بازدهی‌ها و حفظ حریم خصوصی را آسان کنید.
PageRank از لینک‌ها ایجاد لینک‌های با کیفیت. هزاران مقاله خوب در این مورد وجود دارد.
گزارشات (Reviews) نظرات بهترین مشتری‌های خود را جویا شوید.
کلیک‌های کوتاه صفحاتی که مربوط به محصولات تمام شده هستند را از طریق ایجاد قابلیت‌هایی مانند اطلاع هنگام موجود شدن محصول یا لینک دادن به صفحه محصولات مرتبط بهبود ببخشید. از استراتژی Pop-up به گونه‌ای استفاده کنید که کمتر تهاجمی باشد. همچنین پیکربندی جستارها، تعداد بازدید از هر صفحه و مدت زمان توقف در هر صفحه را بررسی کنید.
پیکربندی جستارها فقط مخاطب درست را جذب کرده و چیزی را که انتظارش را دارد در اختیارش قرار دهید. کلمات کلیدی خود را بر اساس میزان ارتباط انتخاب کنید و نه فقط حجم آن‌ها. در مورد هدف جستجو فکر کنید.
مدت زمان توقف در سایت سعی کنید از طریق بهبود طراحی کلی سایت صفحات خود را جذاب‌تر کنید. از تصاویر و ویدئوها استفاده کنید. گزارشات گوگل آنالیتیکز را در مورد بهترین منابع ترافیکی دریافت کنید و یک استراتژی را جهت افزایش ترافیک از آن منابع توسعه دهید.
تعداد بازدیدها از هر صفحه بهبود لینک‌های داخلی، ایجاد محتواهای مرتبط، سفارشی کردن صفحات ۴۰۴، تبدیل پست‌های طولانی به مجموعه‌ای از پست‌های کوچک‌تر.
نرخ تبدیل انجام تست A/B، اعلان پیام خود به صورت آشکار، از بهترین شیوه‌های بهینه‌سازی نرخ تبدیل بهره ببرید.
تبلیغات هیچ آگهی تبلیغاتی را در بالای محتوای اصلی خود قرار ندهید، همچنین از بخش‌های تبلیغاتی و Pop-upهای زیاد در سایت خود استفاده نکنید.
نرخ کلیک از نتایج موتور جستجو از تگ‌های عنوان، URLها و توضیحات متای بهتر استفاده کنید، توجه و اعتماد جلب کنید، از مخاطبان خود بخواهید که کلیک کنند، در زمان مناسب از schema markup استفاده کنید.
سرعت صفحه از این صفحه بازدید کنید: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
تجربه موبایل طراحی واکنشی و سازگار، استفاده از متن کمتر، نویگیشن آسان، بارگذاری سریع، فرم‌های کوتاه‌تر

راه‌های زیادی جهت بهبود کیفیت سایت وجود دارد. برخی آشکار هستند و برخی انتزاعی. همه این شاخص‌های کیفیت با یکدیگر سطح کلی کیفیت سایت را تشکیل می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر عوامل رتبه‌بندی کلمه کلیدی، معیارهای تعهد در SimilarWeb و گزارش مربوط به عوامل رتبه‌بندی موتور جستجوی Moz را بررسی کنید.

قبلتر مشخص کردیم که گوگل کیفیت نسبی یک صفحه را تشخیص می‌دهد. بیایید فرض کنیم که گوگل کیفیت نسبی تمام سایت شما را می‌داند – که البته بسیار محتمل است. و آن را در سر تا سر سایت QualityRank (QR) بنامیم (h/t ایان لوری، ۲۰۱۱).

تاثیرگذارترین، مقیاس‌پذیرترین و اثبات شده‌ترین تاکتیک برای بهبود QR یک وب‌سایت چیست؟

در یک کلمه : هرس کردن

هرس کردن نیازمند ابتدا نیازمند ممیزی محتواست که در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید. این امری نوین و جدید نیست اما برخی از مشتریان هستند که اساساً نمی‌توانند از این فرآیند بهره ببرند.

هرس کردن گاهی به اندازه اعمال یک تگ noindex به همه صفحاتی که ترافیک جستجوی ارگانیک آن‌ها در طول سال صفر بوده، آسان است. ممکن است از تعداد سایت‌های تجاری که بخش قابل توجهی از سایت خود را به این معیارها اختصاص داده‌اند متعجب شوید. این موضوع نیازمند تجزیه و تحلیل بیشتر و اتخاذ تصمیمات سخت‌تر است. همه این‌ها به سایت بستگی دارد.

خب بیایید نگاهی به یک مطالعه موردی در زمینه هرس کردن داشته باشیم.

سه چیز را به خاطر داشته باشید:
۱- بخش‌های قابل توجهی از سایت‌ها از ایندکس گوگل حذف شده‌اند.
۲- هرس کردن تنها کاری نبوده که انجام شده است. این موارد به ندرت اتفاق می‌افتند، اما شواهد نشان می‌دهند که هرس کردن نقش عمده‌ای در رشد نمونه‌هایی داشته که خواهید دید.
۳- می‌توانید در بخش مطالعه‌های موردی ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

سایت ۱۸۰۰doorbell دچار مشکل فنی بود که نهایتاً مشکل آن کرافت (صفحات کم کیفیت) تشخیص داده شد و موجب هرس کردن مقدار زیادی از آن شد. این کار در ۶ ماه موجب افزایش ۹۶ درصدی درآمد حاصله از جستجوی ارگانیک شد.

شیب انتهایی نشان دهنده این است که جدول زمانی چگونه در گوگل آنالیتیکز تولید شده است.
این رشد پایدار بوده است.

ما تنها افرادی نیستیم که چنین موفقیتی کسب می‌کنیم. برای نمونه می‌توانید مطالعه موردی Ahrefs را نیز بررسی کنید. در اینجا تصویر قانع کننده‌ای از مطالعه موردی آن‌ها وجود دارد:

Ahrefs پس از ممیزی محتوا و هرس کردن وبلاگ شاهد نتایج شگفت‌آوری بوده است.

اگر هنوز متقاعد نشده‌اید، امیدوارم تا حالا مشخص شده باشد که انجام ممیزی محتوا یک تاکتیک موثر و مقیاس‌پذیر سئو است که از طریق آن می‌توانید بفهمید که کدام صفحات باید بهبود یافته و کدام صفحات باید از ایندکس گوگل حذف شوند. حالا بیایید ببینیم که این کار چطور ممکن است.

ما دقیقاً نمی‌دانیم که الگوریتم‌های گوگل چگونه کار می‌کنند. اما به نظر می‌رسد که امتیازی برای سطح کیفیت کلی سایت وجود دارد.

آیا QualityRank به عنوان یک محاسبه در الگوریتم ارگانیک گوگل وجود دارد؟ احتمالاً نه به این نام و نه به این شکل ساده. اما به نظر می‌رسد چیزی مشابه به آن وجود دارد، مخصوصاً که برای PPC نیز وجود دارد. مشکلی که با معادل PPC دارم این است که شامل عامل‌های ارتباط می‌باشد، مانند استفاده از کلمه کلیدی در معیارهای خود برای کیفیت.

گوگل به راهی نیاز دارد که بتواند سطح کیفیت کلی هر سایت را جهت رتبه‌بندی مناسب اندازه‌گیری کند. احتمالاً این موضوع از لحاظ ریاضی پیچیده‌تر از آن است که بخواهیم اینجا در موردش صحبت کنیم.

هدف از بحث در مورد QualityRank به عنوان چهارچوبی برای هرس کردن کمک به توضیح عملکرد هرس کردن می‌باشد. و برای انجام این کار نیازی نیست که فرمول‌های پیچیده پشت الگوریتم رتبه‌بندی گوگل را بفهمیم. شک ندارم که نیمی از مهندسان نمی‌دانند این روزها چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.

تصور کنید سایتی را به سه بخش تقسیم می‌کنیم هر کدام از این سه بخش دارای امتیاز QualityRank مشخصی است که بر اساس میانگین QR این صفحات در آن بخش می‌باشد.

مثلث زیر نشان دهنده همه محتواهای قابل ایندکس شدن بر روی دامنه‌ای با QR 30 است. این امتیاز (QR 30) از اضافه کردن همه این سه بخش به یکدیگر و تقسیم کردن آن بر ۳ به دست آمده است. این امر در دنیای واقعی به این سادگی نیست.

امیدوارم ریاضی‌دان‌ها راه گزیری جهت توضیح این مفهوم برایم گذاشته باشند.

این همان سایت پس از حذف ۵۰ درصد پایینی از ایندکس است:

به افزایش ناگهانی از QR 30 به QR 40 توجه داشته باشید که این امر فقط با حذف صفحاتی که دارای QR پایین بودند اتفاق افتاده است. به همین دلیل است که می‌گویم اگر صفحات ایندکس شده کم کیفیت زیادی دارید (که اکثر سایت‌ها چنین هستند) هرس کردن موثرترین شیوه جهت افزایش سطح کیفیت کلی سایت جهت دستیابی به رتبه‌بندی‌های بهتر است.

مقایسه

هرس کردن به این دلیل موثر است که موجب می‌شود سنگینی کرافت بقیه محتوا را پایین نکشد.

” کرافت شامل هر چیزی می‌شود، از یک پست قدیمی مربوط به جشن شرکت در شش سال پیش گرفته تا وجود ۲۰ صفحه فرود متفاوت برای هر محصول. کرافت همچنین شامل صفحاتی می‌شود که سهواً به دلایل فنی ایندکس شده‌اند، مانند URLهای نویگیشن از هم گسسته. ”

اگر نیمه پایینی این کوه یخ را حذف کنیم، باقی آن به سمت بالای سطح آب حرکت کرده و بیشتر دیده می‌شود (مثلاً در ۲-۳ صفحه اول گوگل) :

ایده اینکه یک صفحه می‌تواند توسط صفحه‌ای دیگر پایین کشیده شود از زمان انتشار اولین نسخه پاندا وجود دارد. همانطور که همه منابع زیر تصدیق می‌کنند چیز جدیدی را در اینجا مطرح نکردم. اما همواره از سنگینی صفحات بسیاری از وب‌سایت‌ها متعجب می‌شوم و امیدوارم که این پست موجب شود تا برخی تصمیم بگیرند از شر آن‌ها خلاص شوند. انتخاب‌های بسیاری دارید: ۴۰۴، ۳۰۱، rel =”canonical”، noindex، disallow و … . برخی از منابع زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا راه حل‌هایی را مطابق با شرایط فعلی خود در پیش بگیرید.

منابع سئو در ارتباط با هرس کردن:

How To Do a Content Audit
Pruning eCommerce Sites
What, Why, & How of Pruning for SEO Mozinar
Long Click and the Quality of Search Success
Dwell Time: The Most Important Metric You’re Not Measuring
Site Quality: Google’s Major Ranking Signal Explained
eCommerce Content Audit Toolkit
Clean Your Site’s Cruft Before it Causes Ranking Problems Whiteboard Friday
Google Search Quality Rater Guidelines PDF
Cut the Cruft – My Presentation at MozTalk Denver, 2016