موبایل فرندلی بودن سایت
طراحی سایت

مفهوم موبایل فرندلی به چه معناست

موبایل فرندلی یعنی چه؟ وب سایت موبایل فرندلی یا سازگار با موبایل چیست؟ موبایل موضوع مهمی در طراحی وب سایت است زیرا ما بیشتر جستجوها و خریدهای خود را از طریق تلفن های خود انجام می دهیم، اما بیشتر وب سایت ها با توجه کاربران دسکتاپ ساخته شده اند. کاربران تلفن همراه به سایت هایی نیاز دارند که در صفحه های کوچک به خوبی کار کنند، از کنترل های لمسی استفاده کنند، پیمایش آنها آسان باشد و سریع بارگیری شوند.

وب سایت موبایل فرندلی چگونه به نظر می رسد؟

وب سایت موبایل فرندلی چگونه به نظر می رسد؟

بیایید ابتدا به شکل ظاهری یک سایت دوستانه برای تلفن همراه بپردازیم، زیرا بازدیدکنندگان با یک نگاه تصمیم می گیرند که آیا می خواهند بر اساس شکل ظاهری در سایت شما بمانند یا خیر. چهار عنصر اساسی وجود دارد که یک الگوی مناسب سازگار با موبایل شامل آنها می شود:

صفحه نمایش ریسپانسیو یا واکنش گرا

طراحی ریسپانسیو پایه و اساس یک وب سایت موبایل فرندلی است. بدون چنین طراحی، یک کاربر تلفن هوشمند یا رایانه لوحی که از سایت شما بازدید می کند، نسخه کوچک شده سایت دسکتاپ شما را مشاهده می کند، به این معنی که برای پیدا کردن هر چیزی باید به صورت عمودی و افقی پیمایش کند و این بدان معنی است که او سریع سایت شما  را ترک می کند و به سایت دیگری می رود. یک طراحی سایت ریسپانسیو، چه به صورت سفارشی ساخته شده باشد و چه بر اساس الگویی باشد، سایت شما را به طور خودکار بر روی هر نوع دستگاهی که بازدیدکننده از آن استفاده می کند، اعم از اینکه آن را در جهت عمودی یا افقی استفاده کند، به درستی نمایش می دهد.

خوانایی فونت ها

الگوهای موبایل فرندلی شامل فونت هایی هستند که خواندن آنها برای کاربران تلفن همراه آسان است. فونت های سان سریف با خطوط تمیز معمولا آسان ترین فونت برای مطالعه در دستگاه های تلفن همراه است، در چنین حالتی کاربر می تواند با توجه به نور خیره کننده صفحه و اندازه صفحه، فونت های سریف و فونت های جدید مانند اسکریپت را به وضوح ببیند. فونت های موبایل فرندلی باید بزرگ و واضح باشند چرا که هیچ کس نمی خواهد متن کوچک را بخواند.

قالب بندی مناسب متن

متن های خود را خلاصه کرده و در صورت منطقی بودن درج آنها، آنها را با عناوین و قالب بندی مناسب جدا کنید. برای چشم های ما سخت است که متن های نزدیک به هم را در صفحه های کوچک بخوانند، بنابراین پاراگراف های طولانی احتمالا حوصله کاربر را سر می برند.

بهینه سازی صفحه نمایش رسانه

بدون اینکه از کاربران بخواهید صفحه نمایش خود را پیمایش یا تغییر اندازه دهند تا تصاویر رسانه شما را بیابید، تصاویر، اینفوگرافیک ها و فیلم های خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که در تلفن و رایانه لوحی درست و اصولی نمایش داده می شوند.

پیمایش موبایل فرندلی یعنی چه؟

پیمایش موبایل فرندلی یعنی چه؟

به محض ورود بازدید کنندگانی که از تلفن همراه استفاده میکنند به سایت شما، آنها چگونه می توانند نیاز خود را پیدا کنند؟ پیمایش در موبایل فرندلی باید به گونه ای باشد که کاربر موبایل بتواند به راحتی و بدون پیچیدگی به قسمت مورد نظر خود دست پیدا کند. یا بتواند بخشی از متن که به دنبال آن است را بیابد.

پیمایش وب سایت هایی که برای کاربران دسکتاپ طراحی شده اند با کلیک ماوس انجام می شود، اما کاربران موبایل با لمس و اسکرول کردن پیمایش می کنند. در گوشی های هوشمند ماوس وجود ندارد، بنابراین باید با استفاده از کنترل های لمسی راهی برای پیمایش آسان به کاربران تلفن همراه بدهید.

تلاش برای تایپ کردن روی صفحه کلید تلفن هوشمند می تواند آزاردهنده باشد. نوشتن بین کلیدهای کوچک، تصحیح خودکار تصادفی و پر کردن خودکار که ممکن است برای کاربر خسته کننده باشند، شما باید به گونه موبایل فرندلی را برای سایت خود اجرا کنید که کاربر مدام نخواهد اطلاعات وارد کند. سایت خود را به گونه ای سازماندهی کنید تا افراد بتوانند بدون نیاز به تایپ در قسمت جستجو، موارد مورد نیاز خود را پیدا کنند یا بدون پر کردن فرم تماس با شما تماس بگیرند.

سرعت وب سایت موبایل فرندلی باید چگونه باشد؟

سرعت وب سایت موبایل فرندلی باید چگونه باشد؟

هر چه یک وب سایت موبایل فرندلی سریعتر باشد، بهتر است. یک الگو یا طراحی بهینه شده برای تلفن همراه که تعداد درخواست های مرورگر کاربر برای بارگذاری سایت شما را ساده می کند، به علاوه یک سرویس میزبانی وب که صفحات شما را سریع بارگیری می کند، تا حد زیادی به سایت شما کمک می کند تا موبایل فرندلی باشد. برای مقایسه سرعت بارگیری سایت شما در دستگاه های تلفن همراه و دسکتاپ، می توانید از ابزارهای PageSpeed ​​Google استفاده کنید. همچنین یک ابزار تست سازگار با موبایل وجود دارد که سرعت و سایر عناصر را ارزیابی می کند. هر دوی این ابزارها لیستی از نکات را به شما می دهند که شما می توانید با استفاده از آن ها به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید.

چگونه یک وب سایت موبایل فرندلی به تجارت شما کمک می کند؟

چگونه یک وب سایت موبایل فرندلی به تجارت شما کمک می کند؟

تمام کارهایی که شما برای ساخت سایت موبایل فرندلی خود انجام می دهید، می توانند به کسب و کار شما بیشتر کمک کنند. گوگل می گوید ۹۴٪ از کاربران تلفن های هوشمند آمریکایی “حتی در صورت دسترسی به دسکتاپ” اطلاعات محلی را در تلفن های خود جستجو می کنند. و هنگامی که افراد در جستجوی مشاغل محلی هستند، معمولا آماده خرید هستند. بنابراین هر چقدر وب سایت شما موبایل فرندلی تر باشد، کاربری که مشتری شماست و از شما خرید می کند، رضایت بیشتری از نحوه خرید کردن در سایت شما دارد.

موضوع مرتبط طراحی سایت

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.موبایل فرندلی بودن یعنی چه؟
  طراحی یک وب سایت سازگار با تلفن های هوشمند به معنی این است که تجربه کاربر از کار با سایت هنگام استفاده از موبایل، به همان اندازه رضایت بخش باشد که با دسکتاپ انجام می شود.
 • ۲.آیا ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن یک سایت در سازگاری آن با تلفن همراه نقش دارد؟
  بله مهم ترین چیزی که در سازگاری یک سایت با تلفن همراه وجود دارد، ریسپانسیو بودن آن است.
 • ۳.آیا سازگاری یک سایت فروشگاهی با تلفن همراه اهمیت دارد؟
  بله این امر موجب رضایت کاربر هنگام خرید با تلفن همراه می شود.
 • ۴.چگونه می توان سرعت بارگیری سایت را متوجه شد؟
  با استفاده از ابزار های گوگل می توان سرعت نمایش سایت را بررسی کرد.