از آن‌جایی که گوگل همواره تلاش‌هایی بی وقفه را برای سازگاری وب با موبایل انجام داده و تمایلات رفتاری کاربران را انعکاس می‌دهد، اخیراً زیاد درباره فهرست‌بندی Mobile-First می‌شنویم.

البته سر در گمی‌های بسیاری پیرامون این موضوع برای صاحبان کسب و کارهای متوسط وجود دارد. آیا باید چیزی را تغییر بدهید؟ همه چیز را؟ آیا سایت‌تان به اندازه کافی با موبایل سازگاری دارد؟

آیا مبارزه‌ای دیگر برای موبایل‌ها در راه است؟!!

در این پست آموزش سئو قصد دارم تا مبانی ” فهرست‌بندی اول-موبایل ” را بیان کرده و اطلاعات لازم در این باره را در اختیارتان قرار دهم. همچنین به چندین سوال درباره این موضوع پاسخ داده و جایگاهش را در سئو مشخص می‌کنم.

فهرست‌بندی در موبایل چیست؟

فهرست‌بندی اول-موبایل همان چیزی است که از نامش برمی‌آید، یعنی نسخه موبایلی وب‌سایت‌تان نقطه آغازی برای قرار گرفتن در فهرست‌بندی گوگل و همچنین خط اصلی تعیین رتبه‌بندی شماست.  اگر ترافیک سایت خود را به وسیله crawlbot بررسی کنید خواهید دید که ترافیک Googlebot گوشی‌های هوشمند افزایش یافته و نسخه‌های ذخیره شده صفحات معمولاً نسخه موبایلی صفحه هستند.

نام ” اول-موبایل ” به این دلیل است که تنها فهرست‌بندی موبایل نیست : برای مثال اگر سایتی دارای نسخه سازگار با موبایل نباشد، هنوز هم نسخه دسکتاپ سایت در فهرست‌بندی قرار می‌گیرد. اما فقدان نسخه موبایلی تاثیری منفی بر روی رتبه‌بندی‌های سایت گذاشته و سایتی که تجربه بهتری را در نسخه موبایلی خود ارائه دهد رتبه‌بندی‌های بهتری را حتی در جستجوهای دسکتاپ دریافت می‌کند.

ممکن است بخواهید عبارت “اول-موبایل” را این‌طور معنی کنید که نسخه موبایلی  به عنوان نسخه اولیه وب‌سایت‌تان تشخیص داده می‌شود. بنابراین اگر نسخه‌های دسکتاپ و موبایل‌تان یکسان هستند – برای مثال اگر محتوایتان را برای نسخه موبایلی بهینه‌سازی کرده‌اید یا طراحی‌تان واکنش‌گراست – این تغییر نباید تاثیر چشمگیری بر روی کارایی وب‌سایت‌تان در نتایج جستجو داشته باشد.

اگرچه که این کار نمایان‌گر بازگشتی بنیادی از راهی است که گوگل محتوای وب‌سایت‌تان را اولویت‌بندی، ردیابی و فهرست‌بندی می‌کند. به یاد داشته باشید که تا به حال نسخه دسکتاپ سایت به عنوان نسخه اولیه شناخته می‌شد (چیزی شبیه به URL استاندارد) و نسخه موبایلی به عنوان جایگزینی در موارد خاص در نظر گرفته می‌شد. به همین دلیل است که گوگل وب‌مسترها را تشویق می‌کند تا یک نسخه موبایلی جدا را طراحی کرده (m.domain.com) و تگ‌های Switchboard را برای جا به جایی بین این دو قرار دهند (که نشان دهنده وجود نسخه URL با تگ rel=alternate است). گوگل نباید تلاشی برای ردیابی و ذخیره همه نسخه‌های موبایلی این صفحات کند زیرا به آسانی می‌تواند URL مربوط به نسخه موبایل را به جستجوگران نشان دهد.

دیدن نسخه دسکتاپ به عنوان نسخه اولیه در عمل به این معنی است که نسخه دسکتاپ برای سئوکارها و تیم‌های بازاریابی در اولویت قرار دارد و به عنوان یک نسخه جامع از وب‌سایت در نظر گرفته می‌شود که شامل محتوای کامل، نشانه‌گذاری داده‌های ساختاریافته، hreflang (تگ بین‌المللی)، اکثریت بک‌لینک‌ها و … است، در حالی که ممکن است نسخه موبایل محتوایی سبک‌تر داشته باشد یا نسبت به نسخه دسکتاپ دارای سطح یکسانی از نشانه‌گذاری و ساختار نباشد و قطعاً حجم زیادی از بک‌لینک‌ها و توجه بیرونی را دریافت نخواهد کرد.

چه کاری را باید برای فهرست‌بندی‌های اول-موبایل انجام داد؟

اولین کار این است که نباید بترسید. این تغییر در اولین مراحل آزمون است و توسط گوگل به تدریج بر روی وب‌ سایت‌هایی که آمادگی لازم برای این تغییر را داشته‌اند تاثیر کمی گذاشته است.

بر طبق دستورالعمل‌های اخیر گوگل در مورد این موضوع، چه وب‌ سایت‌تان واکنش‌گرا باشد یا نباشد در نسخه‌های دسکتاپ و موبایل یکسان است، و ممکن است این بدان معنا باشد که نباید هیچ کار دیگری انجام دهید (با فرض این که از رتبه‌ حال حاضر خود راضی هستید!).

گفتنی است که حتی اگر یک سایت کاملاً واکنش‌گرا دارید، باید از سرعت صفحه و زمان بارگذاری مناسب در نسخه موبایل اطمینان حاصل کرده و تصاویر و عناصر داینامیک را برای بهبود تجربه نسخه موبایل به درستی بهینه‌سازی کنید. توجه داشته باشید که به دلیل محدودیت فضا در فهرست‌بندی اول-موبایل، با محتوایی که در تب‌ها مخفی است مانند محتوای قابل مشاهده رفتار می‌شود، زیرا این نوع مدیریت صفحه نمایش بهترین شیوه مورد استفاده برای موبایل است.

اگر سایت‌تان دارای نسخه موبایل جداگانه است، موارد زیر را بررسی نمایید:

 • محتوا : مطمئن شوید که نسخه موبایل سایت‌تان دارای همان محتوای با کیفیت و با ارزشی است که بر روی نسخه دسکتاپ وجود دارد. این شامل متن، ویدئوها و تصاویر می‌شود. مطمئن شوید قالب‌هایی که در نسخه موبایل وجود دارند قابل ردیابی و فهرست‌بندی هستند (مثلاً متن جایگزین برای تصاویر).
 • داده‌های ساختاری : باید نشانه‌گذاری داده‌های ساختاری را در هر دو نسخه دسکتاپ و موبایل سایت انجام دهید. URLهایی که در داده‌های ساختاری صفحات موبایل نشان داده می‌شوند باید نسخه موبایل URL باشند. از اضافه کردن داده‌های ساختاری غیرضروری به محتوای خاصی از یک صفحه اجتناب کنید.
 • متادیتا : مطمئن شوید که عنوان‌ها و توضیحات متا در تمامی صفحات در دو نسخه برابر هستند.
  توجه داشته باشید که دستورالعمل‌های رسمی از “برابر” به جای “یکسان” استفاده می‌کنند، زیرا ممکن است هنوز بخواهید عنوان‌های خود را در نسخه موبایل کاهش داده و بهینه کنید، اما حتماً از اطلاعات مشابه و کلمات کلیدی مرتبط استفاده نمایید.
 • Hreflang : اگر برای بین‌المللی کردن از rel=hreflang استفاده می‌کنید، hreflang در نسخه موبایل URLها باید به نسخه موبایل کشورها یا زبان‌های مختلف اشاره کند و URLهای دسکتاپ نیز باید به نسخه دسکتاپ اشاره کنند.
 • متادیتای اجتماعی : تگ‌های OpenGraph، کارت‌های Twitter و متادیتاهای اجتماعی دیگر باید مانند نسخه دسکتاپ در نسخه موبایل نیز مورد استفاده قرار گیرند.
 • نقشه‌های سایت XML و رسانه‌ای : مطمئن شوید همه لینک‌های مربوط به نقشه‌های سایت از طریق نسخه موبایل سایت قابل دسترسی است. این بررسی را برای دستورالعمل‌های ربات‌ها (txt و تگ‌های ربات‌های متای درون صفحه) و سیگنال‌های اعتماد مانند لینک‌های مربوط به صفحه سیاست‌های خصوصی نیز انجام دهید.
 • تاییدیه کنسول جستجو : اگر فقط نسخه دسکتاپ سایت خود را در کنسول جستجوی گوگل تایید کرده‌اید، حتماً نسخه موبایل را نیز اضافه کرده و تایید کنید.
 • فهرست‌بندی اپلیکیشن : اگر فهرست‌بندی اپلیکیشن را برای نسخه وب‌سایت خود تنظیم کرده‌اید، باید از تایید نسخه موبایل سایت مرتبط با فایل‌های تجمعی اپلیکیشن نیز اطمینان حاصل کنید.
 • ظرفیت سرور : مطمئن شوید که سرورهای میزبان‌تان می‌توانند از پس افزایش نرخ ردیابی برآیند.
  (این مورد فقط برای نسخه‌های موبایلی اعمال می‌شود که دارای هاست جداگانه‌ای از سایت اصلی هستند، مانند domain.com).
 • تگ‌های Switchboard : اگر در حال حاضر دارای تگ‌های Switchboard موبایل هستید، نیازی نیست که تغییری در آن‌ها ایجاد کنید. آن‌ها را همان‌گونه که هستند رها کنید.

سوالات متداول درباره فهرست‌بندی اول-موبایل

۱.آیا فهرست‌بندی اول-موبایل، صفحات نسخه موبایل را به فهرست موبایل جداگانه‌ای اضافه می‌کند؟

با استفاده از فهرست‌بندی اول-موبایل فقط یک فهرست وجود خواهد داشت (که در حال حاضر گوگل از آن استفاده می‌کند). اعمال تغییر در فهرست‌بندی اول-موبایل باعث وجود آمدن فهرست جدید یا ساخت یک فهرست جدید همزمان با فعال بودن فهرست دسکتاپ نمی‌شود. در عوض چگونگی اضافه شدن محتوا به فهرست موجود را تغییر می‌دهد.

۲.آیا فهرست‌بندی اول-موبایل در حال حاضر بر روی سایت من تاثیرگذار است؟ اگرنه، چه زمان تاثیر خود را می‌گذارد؟

گوگل تعداد کمی از سایت‌ها که آمادگی لازم را داشتند انتخاب کرده و این نگرش را بر روی آن‌ها اعمال کرد. انتظار می‌رود که گسترش این موضوع زمان زیادی ببرد و در ژوئن ۲۰۱۷ گری ایلیِس بیان داشت که چندین سال طول می‌کشد تا به فهرست‌بندی دست یابیم که فقط اول-موبایل باشد.

گوگل این موضوع را در وبلاگ وبمستر خود در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷ نیز بیان کرد که :

” سایت‌ها را بر اساس آمادگی که دارند و بصورت مستقل برای فهرست‌بندی اول-موبایل ارزیابی می‌کنیم و بر طبق ضوابط بالا در فهرست‌بندی قرار داده می‌شوند. این فرآیند برای چندین سایت شروع شده و از طریق تیم جستجو کاملاً تحت نظر قرار گرفته است. ”

” برای گسترش فهرست‌بندی اول-موبایل محتاط هستیم زیرا اعتقاد داریم که روند آرام این موضوع به وب‌مسترها کمک می‌کند تا سایت خود را برای کاربران موبایل آماده سازند و به همین دلیل جدول زمانی مشخصی برای تکمیل آن نداریم. ”

۳.آیا گوگل فقط از نسخه موبایل سایت من برای رتبه‌بندی استفاده می‌کند؟

اول-موبایل به این معناست که در هنگام تعیین رتبه‌بندی‌ها نسخه موبایل سایت به عنوان نسخه اولیه شناخته می‌شود. گرچه ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که نسخه دسکتاپ نیز مورد توجه قرار بگیرد (برای مثال اگر نسخه موبایل یک صفحه وجود نداشته باشد).

گفته می‌شود که هنوز نتایج مختلفی در رتبه‌بندی‌های نسخه موبایل و نسخه دسکتاپ وجود دارد، پس هنوز باید هر رو را پیگیری کنید (همان طور که در حال حاضر گوگل نسخه دسکتاپ را به عنوان نسخه اولیه سایت برای رتبه‌بندی‌ها استفاده می‌کند اما هنوز هم می‌خواهید تا رتبه‌بندی‌های موبایل را پیگیری کنید زیرا به دلیل رفتار کاربران و عوامل دیگر با رتبه‌بندی‌های دسکتاپ تفاوت دارند).

۴.گوگل چه زمانی از نسخه دسکتاپ و چه زمانی از نسخه موبایل برای تعیین رتبه‌بندی‌‌ها استفاده می‌کند؟

اولین مورد استفاده‌ای که دیده‌ام این است که هنگامی نسخه موبایل سایتی وجود ندارد از نسخه دسکتاپ برای تعیین رتبه‌بندی‌ها استفاده می‌کنند.

ممکن است در وب‌سایت‌هایی که نسخه دسکتاپ دارای اطلاعات رتبه‌بندی بیشتری است (مانند بک‌لینک‌ها) ممکن است که آن اطلاعات نیز مد نظر قرار گیرند؛ اما هنگامی که با نسخه موبایل مواجه شدند هیچ ضمانتی وجود ندارد که ابتدا نسخه دسکتاپ را ردیابی و فهرست‌بندی کنند و هیچ بیانیه رسمی نیز در این زمینه وجود ندارد.

بنابراین هنگامی که فهرست‌بندی اول-موبایل گسترش یافت توصیه می‌کنیم که حتماً فرآیند ساخت نسخه موبایل سایت خود را شروع کرده یا در صورت وجود نسخه موبایل آن را بهبود بخشید زیرا حتماً بهتر از نداشتن نسخه موبایل یا داشتن نسخه‌ای ناقص و منقضی است. در این مورد زمانی باید نسخه موبایل خود را راه‌اندازی نمایید که کاملاً آماده است.

۵.در صورت نداشتن نسخه موبایل سایت چه باید کرد؟

اگر نسخه موبایل سایت خود را راه‌اندازی نکرده‌اید و نسخه دسکتاپ‌تان نیز با موبایل سازگار نیست، هنوز هم محتوای‌تان فهرست‌بندی می‌شود، هرچند ممکن است نسبت به وب‌سایت‌هایی که با موبایل سازگار هستند رتبه خوبی را دریافت نکند. حتی ممکن است این موضوع بر روی رتبه‌بندی کلی شما در جستجوی دسکتاپ مانند نتایج جستجوی موبایل تاثیر بگذارد زیرا تجربه کاربری ضعیف‌تری را به همراه دارد (زیرا ردیاب، ردیاب موبایل است).

۶.چه اتفاقی برای سایت‌هایی می‌افتد که دارای نسخه دسکتاپ بزرگ و نسخه موبایل کوچک هستند؟ آیا محتوایی که در نسخه دسکتاپ وجود دارد و در نسخه موبایل نیست فهرست‌بندی شده و در جستجوهای دسکتاپ نشان داده می‌شود؟

هدف نهایی این گسترش این است که فهرست‌بندی عمدتاً بر اساس ردیابی محتوای نسخه موبایل انجام شود. اگر نسخه فهرست‌بندی شده دسکتاپ‌تان سنگین است، به یکباره محتوای نسخه دسکتاپ‌تان را از فهرست‌بندی‌ها پاک نمی‌کنند تا به جایش از محتوای سبک جا داده شده در نسخه موبایل استفاده کنند، اما هرچه بیشتر این اطمینان را ایجاد کنید که نسخه موبایل سایت‌تان حاوی همه محتواهای مرتبط و با ارزش است مخصوصاً هنگام قطع ردیابی نسخه‌های دسکتاپ سایت، احتمال کسب یک رتبه خوب بیشتر می‌شود.

۷.این موضوع چگونه پیشروی عوامل و استراتژی‌های رتبه‌بندی را تغییر می‌دهد؟

ممکن است این موضوع در آینده بر روی عوامل و استراتژی‌های رتبه‌بندی تاثیر بگذارد : سیندی کرام از شرکت Mobile Moxie دو مقاله عالی درباره این موضوع نگاشته است.

سیندی در این مقاله درباره این ایده صحبت می‌کند که ممکن است فهرست‌بندی اول-موبایل نشان‌دهنده این باشد که گوگل در حال کاهش وابستگی خود به لینک‌های سنتی و URLهای HTML است. این‌طور به نظر می‌رسد که گوگل از تکیه بر سیستم URL که محتوا را سازماندهی می‌کند دور شده و توجه بیشتری به نگرش API که بر اساس “موجودیت‌هاست ” پیدا کرده است (البته به واسطه داده‌های ساختاری!). پست سیندی را برای توضیح بیشتر در مورد چگونگی تاثیر این موضوع بر روی جستجو و سئو مطالعه نمایید.

۸.آیا تفاوتی میان نوع رفتار با سایت‌های واکنش‌گرا و نسخه موبایل مجزا وجود دارد؟

بله و خیر. تفاوت اصلی در کارهایی است که باید برای آماده شدن برای این تغییر انجام دهید.

اگر دارای سایتی واکنش‌گرا هستید باید همه چیزهایی که بر روی نسخه دسکتاپ وجود دارد بر روی نسخه موبایل نیز وجود داشته باشد و چالش اصلی‌تان این است که باید مطمئن شوید که تجربه کاربری از دید کاربر به خوبی بهینه شده باشد (سرعت صفحه، زمان بارگذاری، مسیریابی و …).

اگر دارای یک نسخه موبایل مجزا می‌باشید باید مطمئن شوید که همه چیزهایی که بر روی نسخه دسکتاپ وجود دارد بر روی نسخه موبایل نیز وجود داشته باشد، که این بسته به استراتژی‌تان کار زیادی می‌طلبد.

۹.آیا این موضوع موجب تغییر در نوع ارائه تبلیغات، محتوا و غیره … در نسخه موبایل سایت می‌شود؟

اگر نگرش حال حاضرتان به تبلیغات این است که تجربه کاربری باید تدریجی باشد وگرنه ضعیف خواهد بود، قطعاً به این تغییر نیاز دارید.

اگر انتخاب‌تان این است که بخشی از محتوای سایت‌تان را در آکاردئون‌ها یا تب‌ها مخفی کنید تا فضای بیشتری را ذخیره نمایید، مشکلی نخواهد بود زیرا با این محتوا مانند زمانی که کاملاً قابل مشاهده بود رفتار می‌شود (البته تا زمانی که محتوا قابل دسترسی و ردیابی باشد).

۱۰.آیا این موضوع موجب ایجاد تغییراتی در تگ‌های rel=canonical/switchboard می‌شود؟

خیر. در حال حاضر گوگل اظهار داشته است که اگر از تگ‌های switchboard استفاده می‌کنید، آن‌ها همان‌طوری که هستند به حال خود رها کنید.


آیا این بررسی اجمالی موجب آمادگی بیشتر شما برای ورود به دنیای فهرست‌بندی اول-موبایل شد؟ آیا هنوز سوالاتی در این زمینه دارید؟ می‌توانید با متخصصان ما در تماس باشید.