امروز در این مقاله آموزش سئو می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به همه تغییراتی که گوگل اخیراً بر روی محصول محلی خود اعمال کرده و ببینیم که این موضوع چگونه می‌تواند به فهمیدن مسیر و هدف آن‌ها کمک کند.

سال بزرگی برای جستجوی محلی بوده زیرا گوگل تغییرات بسیار زیادی را در این زمینه اعمال کرده است که این شامل چند تغییر مستقیم در پلتفرم محلی آن‌ها یعنی Google My Business بوده است. طبیعتاً بازاریاب‌ها و برندها سعی در واکنش نشان دادن به تک تک این تغییرات داشته‌اند، اما مفهوم و هدف بزرگ‌تری که در پشت این تغییرات وجود دارد چیست؟

به نظر می‌رسد که تم همه این تغییرات این سه چیز است: گوگل جستجوی محلی را جدی می‌گیرد، گوگل می‌خواهد داده‌های محلی بیشتری را از طریق ردیاب‌های (crawlهای) خود به دست آورد، و اینکه گوگل واقعاً به دنبال reviewهای بیشتر است. خب بهتر است از این جلوتر نرویم. ابتدا بگذارید تا برخی از تغییرهای عمده‌ای که طی چند ماه گذشته رخ داده را بررسی کنیم.

چه چیزی تغییر کرده است؟

۱- دیگر امکان نوشتن توضیحات بیشتر در Google My Business وجود ندارد

آخرین تغییر در سوم آگوست بر روی Google My Business اعمال شد، و این هنگامی رخ داد که Google My Business امکان ویرایش توضیحات را متوقف ساخت. البته هنوز امکان ویرایش توضیحات از طریق Google+ وجود دارد اما بدین طریق بقیه شرکت آن را از پلتفرم اجتماعی خود جدا کرده‌اند، که احتمالاً این موضوع زیاد طول نخواهد کشید.

۲- دسته‌های اضافی دیگر پشتیبانی نمی‌شوند

اگرچه که این مورد در شلوغی گم شده است، هنگامی که توضیحات را حذف کردند بخش‌های زیر هم از bulk upload form حذف شد:

  •  URL آیکون تبلیغ
  • URL صفحه فرود تبلیغ
  • تلفن جایگزین (Alt Phone) که حالا با عنوان تلفن‌های اضافی (Additional phones) وجود دارد.
  • دسته‌بندی‌ها (Categories). ” Primary category” و ” Additional categories” جایگزین این قسمت شده‌اند.
  • شهر (City) که حالا ” Locality” (محل سکونت) جایگزین آن شده است.
  • Description (توضیحات)
  • ایمیل
  • فکس
  • نوع پرداخت
  • ایالت (State) که در حال حاضر ” Administrative area” (منطقه اداری) جایگزین آن شده است.

۳- معیارهای Google+ حذف شده و Insightهای بیشتری به Google My Business اضافه شده است

گوگل در بیانیه‌ای جداگانه معیارهای Google+ را نیز از داشبورد خود حذف کرد و در عوض معیارهایی با جزئیات بیشتر را حول منبع بازدیدها در پروفایل GMB قرار داده است. Google My Business حالا نشان می‌دهد که آیا مشتریان کسب و کاری را از طریق جستجو پیدا کرده‌اند یا از طریق Google Maps، همچنین اقداماتی که مشتری‌ها در هنگام بازدید از سایت‌ها، مسیریابی در هنگام رانندگی، تماس‌های تلفنی یا عکس‌ها انجام می‌دهند را تجزیه و تحلیل می‌کند.

۴- پشتیبانی بیشتر reviewهای مربوط به کسب و کارهای محلی

گوگل این ماه در بیانیه‌ای دیگر اعلام کرد که قابلیتی را برای همه وب‌سایت‌ها قرار داده که از طریق آن می‌توانند ” Critic Reviews” (نظرات منتقدان) را مستقیماً در نتایج جستجوی گوگل و درست در کنار نتایج کسب و کارهای محلی داشته باشند. گوگل چند روز بعد با مطرح ساختن جزئیات بیشتر اعلام کرد که جهت اعمال نظرات منتقدان به Schema Markup نیاز است.

آن‌ها برای reviewهایی که در خود Google My Business وجود دارند قابلیت پاسخ مستقیم به reviewها را از طریق آخرین نسخه API فراهم کرده‌اند.

مرور کلی بر تغییرات

و این تغییرات فقط مربوط به چند ماه گذشته است! خب، همه این تغییرات بر چه چیزی دلالت دارند؟ اول از همه گوگل در حال اعمال تغییراتی جدی در زمینه جستجوی محلی است. بر اساس داده‌هایی که در ماه مه ۲۰۱۶ منتشر شده بیش از ۵۰% از ترافیک جستجو مربوط به موبایل بوده و حدود ۳۰% آن جستجوها محلی هستند.

دوماً یعنی اینکه گوگل اعتماد بیشتری نسبت به داده‌های ردیابی خود پیدا کرده است. گوگل اگر خودش نتواند اطلاعاتی را به دست آورد، فرصت گرفتن آن اطلاعات از شما را از دست نمی‌دهد. هنگامی این را دیدیم که گوگل پشتیبانی از نویسندگی را حذف کرده و سال‌های پیش پشتیبانی از تگ Meta Keywords را نیز حذف کرد. گوگل با جدا کردن محصولات محلی از محصولات اجتماعی در Google+ نشان داده که داده‌هایی که از آن منابع جمع‌آوری می‌شدند با ارزش نبوده‌اند. این احتمالاً یعنی گوگل مدت‌هاست که به این داده‌ها اهمیت نمی‌دهد.

این موضوع بسیار با اطلاعات محلی که گوگل به سوی آن‌ها حرکت کرده منطبق است. در حالیکه اطلاعات تولید شده توسط کاربر بسیار ارزشمند است اما به راحتی دستکاری می‌شود. به همین دلیل گوگل اغلب ترجیح می‌دهد تا در صورت در دسترس بودن از داده‌های خود استفاده کند. به همین دلیل است که این اکوسیستم جستجوی محلی بسیار پیچیده است. گوگل نیاز به تایید داده‌های آن دارد، دوباره در جایی دیگر آن را تایید می‌کند و تا جایی این کار را انجام می‌دهد که اطمینان کامل به دست آورد.

این تغییرات چه تاثیری دارند؟

این موضوع برای بازاریاب‌ها و برند‌ها به چه معناست؟ چند واقعیت کلیدی وجود دارد. اولاً یعنی گوگل نسبت به داده‌هایی که خودش به دست می‌آورد اطمینان بیشتری پیدا کرده است. به علاوه گوگل بیش از پیش به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از هر کسب و کار است. اطلاعاتی مانند ساعت‌های کاری، reviewها، مسیرهای رانندگی، لینک‌های شبکه‌های اجتماعی و … که همه مستقیماً در نتایج جستجو قابل دسترسی هستند.

در حالیکه ارائه همه این اطلاعات از دید کاربر بسیار عالیست اما می‌تواند از جنبه اعتبار بسیار به گوگل آسیب وارد سازد. هر اطلاعات جدیدی که گوگل در نتایج جستجوی خود نشان می‌دهد فرصتی جدید برای دریافت اطلاعات اشتباه از جانب آن‌هاست، بنابراین خود را در خطر بزرگی قرار داده‌اند. آن‌ها این کار را انجام نمی‌دهند مگر اینکه کاملاً مطمئن شوند نحوه تایید اطلاعات از طریق ردیاب‌های (crawlهای) خودشان انجام می‌شود.

دومین حقیقت بزرگ این است که گوگل بیش از هر زمان دیگر سخت تلاش می‌کند تا reviewهای بیشتری را برای پلتفرم خود کسب کند. گوگل با جدا ساختن خود از Google+ یکی از بزرگترین موانع نوشتن review را برداشته است. با ارتقاء Schema و ایجاد قابلیت نوشتن review برای همه افراد که در نتایج جستجو نیز نشان داده می‌شود، گوگل اطمینان می‌دهد که تا جایی که می‌تواند داده‌های مربوط به review را در دسترس قرار دهد. همانطور که سال پیش در مطالعه کیسی مراز مشخص شده، می‌دانیم که reviewها عنصر مهمی در نرخ کلیک نتایج محلی محسوب می‌شوند.

باید چه کاری انجام داد؟

بیایید در مورد تاکتیک صحبت کنیم. دانستن اینکه گوگل تاکید بیشتری بر روی داده‌های ردیابی (crawl) دارد و به دنبال راهی برای کسب reviewهای بیشتر است، کار شما را به عنوان یک بازاریاب کاملاً واضح می‌کند. شما نیاز به کسب اطلاعات و reviewهای محلی در هر سه مکانی دارید که گوگل احتمالاً آن‌ها را جستجو می‌کند، همچنین باید درک آن‌ها را برای گوگل آسان کنید.

با Schema markup دوست باشید!

به طور کلی یکی از بیشترین صحبت‌هایی که در مورد آپدیت‌های گوگل می‌شود این است که آن‌ها از هر فرصتی برای ارتقای Schema استفاده می‌کنند. این امر یعنی احتمالاً آن را دوست دارند. و بهترین نکته در مورد Schema این است که حالا استفاده از آن بیش از هر زمان دیگری آسان‌تر است. گوگل برای اینکه استفاده از Schema را برایتان راحت‌تر کند ابزاری ساده را ساخته است: Structured Data Markup Helper، که به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعات تماس، reviewها و … را هایلایت کرده و سپس کد JSON-LD را تولید ‌کنید که قرار است درصفحه خود قرار دهید. همچنین ابزار رایگان دیگری جهت تست markup همراه آن وجود دارد: Structured Data Testing Tool، حالا همه چیز را برای شروع کار با Schema در اختیار دارید.

اطلاعات لیست تجاری خود را تصحیح کنید

ممکن است طرح این موضوع در فضای محلی تکراری باشد، اما تکرار آن به دلیل صحیح بودن آن است. حتی اگر همه اطلاعات را مستقیماً در Google My Business وارد کنید، گوگل باز هم به آن اعتماد نمی‌کند تا زمانی که آن را با منابع دیگر تطبیق داده و تایید کند. از ابزار رایگان Check Listing Tool یا هر ابزار دیگری استفاده کنید تا مطمئن شوید که بر روی همه منابع آنلاین مهم لیست شده‌اید و اطلاعات‌تان نیز صحیح است. نه اینکه اغلب صحیح باشند بلکه همه آن‌ها صحیح باشند تا گوگل هیچ راه دیگری جز اعتماد کامل به داده‌های شما نداشته باشد. یکی دیگر از چیزهایی که جلوی گوگل را می‌گیرد تا کسب و کارتان را در نتایج جستجوی محلی نشان ندهد، اطلاعات متناقضی است که از کسب و کار شما بر روی منابع مختلف آنلاین وجود دارد.

استراتژی review خود را مشخص کنید

دیگر نمی‌توانید به کناری بنشینید و منتظر کسب reviewها باشید. بر طبق مطالعه‌ای که BrightLocal انجام داده، ۹۲% افراد پیش از آنکه تصمیم بگیرند به کسب و کاری مراجعه کنند reviewهای آنلاین مربوط به آن را مطالعه می‌کنند. همچنین می‌دانیم که کاربران در گوگل بر روی آن‌ها کلیک می‌کنند و همچنین می‌دانیم که گوگل سعی دارد تا جایی که ممکن است تعداد بیشتری از آن‌ها را کسب کرده و در نتایج جستجوی خود نشان دهد.

۱- برای همه reviewها در سایت خود از Schema markup استفاده کنید. حتی اگر گوگل در حال حاضر از آن‌ها استفاده نکند قطعاً آن‌ها طوری عمل می‌کنند که گویا می‌خواهند این کار را شروع کنند.

۲- بر reviewهای خود به صورت آنلاین نظارت داشته و استراتژی جهت پاسخ‌گویی داشته باشید. حالا که گوگل reviewها را بیشتر درنتایج نشان می‌دهد باید حتماً reviewهای منفی را به طور مرتب پیگیری کرده و از هر فرصتی برای رفع مشکلات استفاده کنید.

۳- سعی کنید که خدماتی عالی را به مشتریان خود ارائه دهید. خسته کننده‌ترین بخش یک استراتژی review آنلاین این است که عمده آن به صورت آفلاین اتفاق می‌افتد. با مشتریان خود رفتار خوبی داشته و از زمانی که اختصاص داده‌اند تشکر کنید.

لینک‌هایی خوب کسب کنید

منابع بسیار زیادی در رابطه با ساخت لینک در وبلاگ ما وجود دارد، پس توصیه‌های بیشتری را در این زمینه مطرح نمی‌کنم. فقط می‌گویم در حالیکه مجازات‌های گوگل در مورد ساخت لینک در چند سال گذشته سختگیرانه بوده است، پس هیچ سوالی باقی نمی‌ماند که این عامل چه در کل و چه در جستجوی محلی هنوز هم یکی از تاثیرگذارترین عوامل رتبه‌بندی در سئو محسوب می‌شود. تنها تفاوتش این است که باید خوب باشد. یکی از چیزهایی که مجازات‌های گوگل ثابت کرده این است که گوگل کاملاً تفاوت میان یک لینک خوب و یک لینک بد را می‌فهمد. لینک‌های خوب به این دلیل خوب هستند که نشان می‌دهند کاربران به محتوای شما علاقه‌مند بوده و قانوناً سعی در به اشتراک گذاری آن دارند. البته گوگل آن را به عنوان یک معیار استفاده می‌کند. این محتوایی است که باید ایجاد کنید.

آیا همه کارهایی که می‌توانید انجام دهید همین است؟ البته که نه. اما تمرکز بر روی چیزهایی که گوگل به آن‌ها اهمیت می‌دهد یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از ماندن در امتداد منحنی است تا بتوانید استراتژی محلی خود را برای آینده مستحکم سازید.

آیا تغییرات عمده دیگری در جستجوی محلی وجود دارد که از قلم انداخته باشم؟ ترفندهایی را در زمینه جستجوی محلی گوگل سراغ دارید؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.