کدام لینک ارزشمندتر است: لینکی که در نویگیشن وجود دارد یا لینکی که در محتوای صفحه وجود دارد؟ حالا اگر یکی از لینک‌های درون محتوا یک تصویر باشد و یکی متن باشد چه؟ همه لینک‌ها برابر نیستند و آشنا شدن با جزئیات آن‌ها به شما کمک می‌کند تا ساختار لینک‌دهی قوی‌تری بسازید.

متن ویدئو

سلام به شما دوستداران ماز، با قسمت دیگری از “وایتبرد جمعه” همراه شما هستیم، در این قسمت درباره لینک‌های موجود در هدر، فوتر، نویگیشن و محتوا، در مورد تاثیری که بر روی لینک‌های داخلی و خارجی خواهند گذاشت و لینک اکوییتی و ارزش لینکی که در صورت لینک دادن به آن‌ها برای وبسایت شما یا وبسایت دیگری به ارمغان می‌آورند صحبت خواهم کرد.

در اینجا از وبسایت Candy Japan استفاده می‌کنم. اخیراً فروش آن‌ها از میلیون‌ها دلار گذر کرده که به همین دلیل به آن افتخار می‌کنم. آن‌ها جعبه‌های کوچکی از آبنبات ژاپنی را می‌فروشند و آن را درب منزل شما تحویل می‌دهند. وب‌سایت آن‌ها نیز بسیار ساده است، تعدادی لینک در فوتر دارد و تعدادی هم در محتوا و دیگر لینکی وجود ندارد. قصدم این است که برای رسیدن به هدفمان آن‌ها را با لینک‌های بیشتری تصور کنم.

مشخص شد که آیتم‌های جالبی در زمینه لینک‌های داخلی در اینجا وجود دارند، برای مثال برخی لینک‌های درون صفحه اهمیت و وزن بیشتری نسبت به انواع لینک‌های دیگر دارند و اگر باهوش باشید و این لینک‌ها را در تمام وب‌سایت خود استفاده کرده باشید می‌توانید بسته به چگونگی انجام این کار مزایای بالقوه زیادی را کسب کنید.

آیا لینک‌های درون صفحه ارزش بیشتری از لینک‌های دیگر دارند؟

بنابراین اول از همه خوب است بدانید …

۱- لینک‌های درون محتوا اهمیت بیشتری دارند

لینک‌های محتوا اهمیت بیشتری نسبت به لینک‌های نویگیشن دارند و خیلی هم عجیب نیست اگر در قسمت پایین صفحه و در انتهای محتوا به صفحه شکلات‌ها و پاستیل‌ها لینک بدهیم. احتمالاً از نظر گوگل نسبت به لینک‌های نویگیشن وزن بیشتری خواهند داشت.

خب این موضوع همیشه درست نیست اما طبق مشاهدات ما قضیه چنین است، بنابراین وقتی لینکی در نویگشین است تقریباً همیشه در همان نویگیشن می‌ماند و اگر در اینجاست همیشه در همینجا می‌ماند پس پیدا کردن علت و معلول در اینجا کمی مشکل است. اما اگر لینک‌های خارجی را مورد بررسی قرار دهیم قطعاً این موضوع را خواهیم فهمید. لینک‌هایی که در فوتر هستند اغلب بی ارزش تلقی می‌شوند.

۲- لینک‌هایی که در فوتر هستند اغلب بی ارزش تلقی می‌شوند

بنابراین اگر لینکی را در فوتر خود دارید اما همین لینک در نویگیشن شما وجود ندارد، چه نویگیشن در کناره‌ها باشد و چه در بالا یا در محتوای صفحه ممکن است وجود یک لینک در این پایین وزن داخلی زیادی ایجاد نکند. در واقع گاهی اوقات به نظر می‌رسد که به جز ایندکس کردن تقریباً هیچ وزنی ندارد.

۳- استفاده از لینک‌های بیشتر باعث ایجاد وزن و سنگینی بیشتر می‌شود

همچنین در مورد اینکه استفاده از لینک‌های بیشتر باعث ایجاد وزن و سنگینی بیشتر می‌شود این هم در حد یک نظریه است. همه ما مقالاتی در این زمینه خوانده‌ایم و فرضیه‌هایی هم در انجمن‌های سئو مطرح شده که زمانیکه صفحه‌ای را در مرورگر خود باز می‌کنید گوگل شما را تحت نظر می‌گیرد و داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کند. مثلاً این صفحه‌ای پر بازدید است و ترافیک زیادی را از این صفحه دیگر جذب میکند به نظر می‌رسد این نویگیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد اما این نویگیشن دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

راه‌های بسیاری برای گوگل وجود دارد که بتواند این داده‌ها را تفسیر کند یا ممکن است آن‌ها را جمع‌آوری کند مثلاً سایز آن‌ها را یا کیفیت CSS یا ظاهر داده‌ها در صفحه را مد نظر قرار دهد. اما صرفنظر از این موضوع با موردی مشابه مواجه هستیم همین امر برای لینک‌های با دید بیشتر نیز صادق است.

۴- لینک‌هایی که قابلیت دیده شدن آن‌ها بیشتر است وزن بیشتری دارند

به نظر نمی‌رسد که این موضوع قابل تست کردن باشد. بنابراین اگر فونت‌ها و لینک‌های خیلی ریزی دارید که برای بازدیدکنندگان قابل دسترسی یا مشاهده نیستند به نظر می‌رسد که نمی‌توانند در رتبه‌بندی‌های گوگل نیز وزن زیادی ایجاد کنند، و در صفحه‌هایی که لینک‌های متعددی به یک URL وجود دارد نیز چنین است.

۵- صفحه‌هایی که دارای لینک‌های متعدد به یک URL هستند

پس برای مثال فرض کنید که لینکی را در بالای صفحه به محصولات خود داده‌ام اما در این پایین هم به آن‌ها لینک داده‌ام. مثلاً در زیر محصولات آبنباتی دیگر مشخص شد که گوگل هر دو لینک را در همان صفحه می‌بیند. در این مورد هر دو لینک به یک صفحه داده شده‌اند اما این صفحه فقط ارزش متن لنگر اولین لینک در صفحه را به ارث می‌برد و نه ارزش هر دوی آن‌ها را.

بنابراین طوری با متن لنگر آبنبات‌های دیگر رفتار می‌شود گویا که اصلا وجود ندارد. گوگل لینک‌های متعدد به یک  URL را نادیده می‌گیرد. این موضوع برای لینک‌های داخلی و خارجی صادق است. اما به همین دلیل اگر ادامه دهید و سعی کنید که برای محتواهای داخلی خود لینک‌هایی را به صفحات دیگر ایجاد کنید و فکر می‌کنید که با این کار میتوانید ارزش بهتری را برای متن لنگر کسب کنید. خب نگاه کنید اگر این لینک‌ها در نویگیشن شما وجود دارند پس هیچ ارزش بیشتری به دست نخواهید آورد. اگر لینک‌ها در قسمت بالایی محتوا هم وجود داشته باشند این موضوع برایشان صادق است یعنی ایجاد لینک دوم برای آن‌ها ارزش بیشتری را در بر نخواهد داشت.

آیا مکان/نوع لینک بر روی لینک خارجی تاثیر می‌گذارد؟

بسیار خب آیتم‌های دیگری که باید به آن‌ها توجه کنید جنبه خارجی عوامل و مکان قرارگیری آن‌ها در صفحه هستند.

۱- لینک‌های درون محتوا ارزش بیشتری از لینک‌های موجود در فوتر و نویگیشن دارند

بنابراین به طور کلی لینک‌های درون محتوا بسیار بیشتر از لینک‌های موجود در فوتر یا نویگیشن ارزش دارند و لینک‌های نویگیشن نیز ارزش بیشتری از لینک‌های فوتر دارند اما لینک‌های موجود در محتوا این محدوده اولیه از محتوا جایی است که بیشترین ارزش لینک را در آن بدست می‌آورید، البته اگر در صفحه مورد نظر خود این انتخاب را داشته باشید که تعیین کنید از کجا لینک خارجی کسب کنید.

۲- حالا فرق لینک‌هایی که در پنجره یا تب جدید باز می‌شوند با لینک‌هایی که در همان پنجره یا تب باز می‌شوند چیست؟

به نظر می‌رسد که اصلاً هیچ تفاوتی ندارند گویا گوگل هیچ وزن متفاوتی برای این دو تجربه‌ای که می‌بینیم قائل نمی‌شود.

۳- به نظر می‌رسد که لینک‌های متنی وزن بیشتری را نسبت به لینک‌های تصویری که داری متن جایگزین هستند، ایجاد می‌کنند

همچنین گویا بهتر از لینک‌های جاوا اسکریپت یا دیگر لینک‌ها عمل می‌کنند، بسیار مهم است که این موضوع را بدانید زیرا بیشتر اوقات کاری که وب‌سایت‌ها انجام می‌دهند چیزی شبیه به این است، یک تصویر دارند قرار است این تصویر لینکی به یک صفحه باشد سپس در زیر این تصویر نوعی کپشن غنی شده با کلمات کلیدی وجود دارد که آن هم به همان صفحه لینک شده است اما گوگل طوری با این لینک اول برخورد می‌کند که گویا همین یک لینک وجود دارد و در واقع این متن جایگزین تصویر است که به عنوان متن لنگر تلقی می‌شود مگر اینکه همه این‌ها یک تگ href باشند که در این صورت می‌توانید از کپشن به عنوان متن لنگر استفاده کنید، این هم از این روش.

۴- کسب لینک‌های متعدد از یک صفحه – فقط اولین متن لنگر شمارش می‌شود

خب در مورد لینک‌های متعدد در یک صفحه چه باید کرد؟  آن‌ها هم مانند لینک‌های داخلی هستند اما فقط لنگر اول به حساب می‌آید بنابراین اگر دو لینک از سایت candy Japan به سایت من وجود داشته باشد گوگل فقط بالاترین لینک در HTML را می‌بیند بنابراین جای آن در صفحه اهمیتی ندارد زیرا صفحه به صورت بصری رندر می‌شود بلکه مهم این است که در کجای HTML صفحه قرار می‌گیرد.

۵- لینک‌ها و لنگرهای یکسان در همه یا اکثر صفحات وب‌سایت شما را به دردسر خواهند انداخت

نه همیشه و نه برای همه وبسایت‌ها برخی اوقات همه چیز خوب است مثلاً سایت آمازون در فوتر خود به تمامی صفحات غذاها لینک داده است. بله درست است آن‌ها این کار را کرده‌اند آن‌ها همگی بخشی از یک شرکت یا گروه هستند. اما برای مثال اگر آمازون تصمیم بگیرد که به طرز دیوانه‌واری اسپمینگ انجام دهد و مثلا آوکادوهای ارزان قیمت را درب منزل شما تحویل دهد و لینک مربوط به آن را در فوتر همه صفحات خود قرار دهد و لینک به صفحه‌ای مانند  wholefood.com/avocadodeliveryباشد احتمالاً این صفحه مشمول جریمه شده و یا ممکن است کاملاً بی ارزش تلقی شود یا ممکن است اصلا رتبه‌بندی نشود یا هیچ لینک اکوییتی را قبول نکند بنابراین باید توجه داشته باشید در مواردی که گزینه قرار دادن یک لینک در همه صفحات یک وبسایت را در اختیار دارید پیش خود می‌گویید که این کار خوبیست، همه امتیاز  PageRank و لینک اکوییتی را به دست می‌آورم، نه اینطور نیست.

بهتر این است که لینکی را از صفحه‌ای کسب کنیم که به صفحه خرید تمام این محصولات لینک شده باشد، مثلاً اگر بتوانیم لینکی را از صفحه درباره ما یا از صفحه محصولات یا از صفحه خانه کسب کنیم این صفحات بهترین صفحات برای کسب لینک هستند، نمی‌خواهم که یک لینک یکسان در فوتر همه صفحات و یا در نوار کناری همه صفحات وجود داشته باشد به نظر می‌رسد که این کار مرا به دردسر می‌اندازد، مخصوصاً اگر لینک دارای متن لنگری غنی شده باشد یا از کلمات کلیدی مورد هدف در آن استفاده شده باشد و هدف آن دستکاری سئو باشد.

خب منتظر سوالات همگی شما هستم، در قسمت بعدی “وایتبرد جمعه” شما را خواهم دید، خدانگهدار.