شاید شنیده‌اید که Moz هفته پیش چند ویژگی جدید را در Keyword Explorer جای داده است. ما درخواست‌های شما را شنیدیم و حالا بی صبرانه منتظریم تا شما افزونه‌های جدید را بررسی کنید. گسترش این ابزار موجب شده که بتوانید جستجوی خود را از طریق URL انجام دهید: راهی آسان برای فهم اینکه یک URL، زیردامنه یا همه دامنه برای چه کلمات‌کلیدی رتبه‌بندی می‌شوند.

این ویژگی Keyword Explorer چندمنظوره است و می‌تواند مشکلات متفاوتی را حل کند. در این پست آموزش سئو یک گردش کاری را برای چگونگی تشخیص کلمات‌کلیدی رقبا که در دسترس شما هم هستند، پوشش می‌دهیم. چگونه باید داده‌های رقابتی را به سود خود به کار بگیریم؟ این سوالی است که از بسیاری از سئوکاران می‌شنویم. چگونه بفهمیم که رقیبمان برای چه چیزهایی رتبه‌بندی می‌شود؟ و چگونه می‌توانیم از آن برای هدایت استراتژی خود استفاده کنیم؟ می‌توان بسیاری از ابزارهای عالی سئو را به جهان کلمات کلیدی تشبیه کرد. این ابزار دارای پایگاه داده‌ای از کلمات‌کلیدی است که هر سایتی می‌تواند بر اساس آن‌ها رتبه‌بندی شود. می‌توانید ببینید که سایت شما در این جهان کلمات‌کلیدی چه عملکردی دارد. همچنین می‌توانید هر سایت دیگری را جستجو کنید تا ببینید چه عملکردی داشته و داده‌های رقابتی آن از کجا سرچشمه می‌گیرند. اگر می‌خواهید ما را همراهی کنید به Keyword Explorer بروید! نوار جستجو به شما اجازه می‌دهد تا :

  • جستجو بر اساس کلمه‌کلیدی (keyword – که همیشه آن را دارید!)
  • جستجو بر اساس دامنه ریشه (root domain)
  • جستجو بر اساس زیردامنه (subdomain)
  • جستجو بر اساس صفحه دقیق (exact page)

با ما در Keyword Explorer همراه شوید

فرصت‌های مربوط به کلمات‌کلیدی را در نقطه تقاطع پیدا کنید

برای مثال یک فروشگاه دونات فروشی در سیاتل را با نام Top Pot Doughnuts جستجو می‌کنم. همانطور که میدانیم کلمه دونات می‌تواند رقابتی باشد ولی ممکن است Top Pot کلمه‌هایی باشند که برای دیگر فروشگاه‌های سیاتل نیز رتبه‌بندی شوند. رقبایی که استفاده کرده‌ام در یک منطقه جغرافیایی یکسان هستند و محصولات خوشمزه یکسانی می‌فروشند.

با وارد کردن URL در Keyword Explorer شروع می‌کنیم. توصیه می‌کنم برای گسترده‌تر کردن آن از دامنه ریشه استفاده کنید. سپس وارد قسمت Site Overview (بررسی اجمالی سایت) برای دامنه مورد نظر خود می‌شوید که شامل تعدادی از رتبه‌بندی‌های کلمات‌کلیدی برای هر سایت، موقعیت‌های برتری که کلمات کلیدی اشغال می‌کنند، قدرت صفحه و قدرت دامنه سایتی که آن را جستجو کرده‌اید می‌شود. درست در زیر آن شاهد یک پیک مرموز برای کلمات‌کلیدی که دارای رتبه برتر هستند خواهید بود.

دو تا از رقبا را در دو کادر بالایی بیندازید و بر روی ” Compare sites ” (مقایسه سایت‌ها) کلیک کنید. جداول داده‌های مربوط به دو سایت رقیب و کلمات‌کلیدی با رتبه برتر را برای هر سه کلمه نشان می‌دهند.

بر روی گزارش کامل کلمات‌کلیدی دارای رتبه برتر (Top Ranking Keywords) کلیک کنید. مشاهده خواهید کرد که یک نمودار Venn با دو ستون اضافه و داده‌های رقبا نشان داده می‌شود. بر روی هر قسمت از مناطق همپوشانی شده در نمودار که می‌خواهید کلیک کنید تا ببینید کلمات کلیدی که بین شما و رقبایتان مشترک است چیست.

حالا وارد نقطه ایده‌آلی در آن جهان کلمات‌کلیدی شده‌ایم که قبلاً راجع به آن صحبت کردیم. لیستی از کلمات کلیدی که شما و رقبایتان به طور مشترک برای آن‌ها رتبه‌بندی می‌شوید. این نقطه تقاطعی است که می‌توانید فرصت‌های خوبی را برای کلمات‌کلیدی در آن پیدا کنید. جایی که رقبا خوب عمل کرده‌اند اما عملکرد شما خوب نبوده، کجاست؟

نکته: لازم نیست که کار خود را از اول شروع کنید چون در حال حاضر برای این کلمات کلیدی رتبه‌بندی شده‌اید. این بدان معناست که یک فرصت عالی برای بهبود در ناحیه‌ای است که کمی محتوا و کمی قدرت دارید.

گام بعدی کلیک بر روی هدر است تا بتوانید یکی از بالاترین رتبه‌بندی‌های رقیب را ببینید. ممکن است مشخص کردن کلمات کلیدی که رقیب بهترین رتبه‌بندی را برای آن‌ها به دست آورده است، محدوده‌ای باشد که شما باید روی آن تمرکز کنید. آیا این کلمات کلیدی در کار شما قابل اعمال هستند؟ اگر جواب بله است، دو راهکار خوب وجود دارد: مستقیماً آن‌ها را به کمپین Moz Pro اضافه کنید تا بتوانید جریان رتبه‌بندی خود را پیگیری کنید یا آن‌ها را برای تحقیقات بیشتر به لیست Keyword Explorer اضافه کنید.

اگر همه این‌ها را به لیست کلمات‌کلیدی اضافه‌کنید، ممکن است بخواهید آن‌ها را بر اساس معیارهایی مانند دشواری یا نرخ کلیکی ارگانیک (CTR) دسته‌بندی کنید. این به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید که چگونه باید کلمات‌کلیدی جدید را اولویت‌بندی کنید.

پیگیری و اقدام در Moz Pro

هنگامی که این کلمات‌کلیدی رقابتی را کشف کردید، آن‌ها را در یک کمپین Moz Pro قرار دهید! از این طریق می‌توانید خط مبنایی را برای عملکرد کلمه‌کلیدی اندازه‌گیری کرده و قادر خواهید بود تا بارها پیشرفت‌های خود را بر اساس آن بسنجید. یا می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی و از طریق بخش اضافه کردن و مدیریت کلمات‌کلیدی (Add & Manage Keywords ) اضافه کنید یا آن‌ها را مستقیماً از طریق Keyword Explorer اضافه کنید.

با برچسب‌گذاری بر روی کلمات‌کلیدی خود آن‌ها را سازماندهی کنید. ممکن است بخواهید آن‌ها را بر اساس محصول، خدمات و یا حتی نام رقیبی که در Keyword Explorer برای آن رتبه‌بندی شده است، برچسب‌گذاری کنید. هرگاه یک برچسب (یا چند برچسب) در جای خود قرار دارند می‌توانید از طریق آن‌ها عمل فیلتر را انجام دهید تا ببینید کدام کلمات‌کلیدی جنبش را می‌بینند و باید بر روی کدامیک بیشتر زمان گذاشت.

به قسمت ویژگی‌هایSERP  در کمپین خود رفته و آن‌ها را بر اساس برچسب فیلتر کنید تا ببینید کلمات‌کلیدی جدیدی که اضافه کرده‌اید کدامند. آیا هیچ‌کدام از کلمات‌کلیدی جدید دارای فرصتی برای راه یافتن به اسنیپت ویژه هستند؟ از این اطلاعات برای فهمیدن چگونگی ایجاد ساختار محتوا برای آن موضوعات استفاده کنید. (نمی‌دانید راجع به چه چیزی صحبت می‌کنم؟ نگران نباشید. در اینجا لغت‌نامه‌ای از ویژگی‌های SERP، معنای آن‌ها و نحوه تبدیل شدن به آن‌ها وجود دارد.

حالا آن را در اختیار دارید! امیدواریم که افزونه‌های جدید Keyword Explorer بتواند به شما در زمینه تحقیقات کلمه‌کلیدی، از ابتدا تا انتها کمک کند. تجربیات خود را در زمینه عملکرد این جریان با ما در میان بگذارید.
بررسی کلمات‌کلیدی بر اساس سایت در Keyword Explorer

نتوانسته‌اید به اندازه کافی در زمینه کلمات‌کلیدی تحقیق کنید؟ کارگاه‌های آموزشی ما را برای یادگیری بهترین شیوه‌ها و استراتژی‌ها دنبال کنید.