گوگل در ماه دسامبر تغییرات قابل توجهی را در نحوه نشان دادن اسنیپت‌های جستجو ایجاد کرد، به طوری که تحقیقات ما نشان می‌دهد حتی اسنیپت‌های بیش از ۳۰۰ حرف را هم نشان می‌داد. اما به نظر می‌رسد که در آخر همان هفته دوباره به حالت قبلی خود باز گشت (دنی سولیوان این موضوع را در ۱۴ مِه در توییتر خود اعلام داشت.) علاوه بر این سوال که محدودیت‌های جدید چیست؟ ممکن است این سوال نیز برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توان از پس این تغییر قوانین هر روزه بر آمد؟ هیچ‌کدام از ما یک گوی بلوری پیشگویی نداریم اما بر اساس چیزهایی که امروزه می‌دانیم قصد دارم تا در این مقاله به این دو سوال پاسخ دهیم.

دروغ‌های عجیب و آمار

همه اسنیپت‌های جستجوی در دسترس را از MozCast 10K (صفحه اول نتایج گوگل که حاوی ۱۰٫۰۰۰ کلمه کلیدی است) استخراج کردم، زیرا این داده‌هایی است که به صورت روزانه جمع‌آوری می‌کنیم تاریخچه‌ای درخشان دارد. در صبح ۱۵ مِه ۸۹٫۳۸۳ اسنیپت در میان این مجموعه از داده‌‌ها وجود داشت.

می‌توانم بگویم که در تمامی مجموعه داده‌ها حداقل طول اسنیپت ۶ حرف، حداکثر آن ۳۸۶ حرف و میانگین ۱۵۹ حرف بود. این به چند دلیل اطلاعات مفیدی نیست. اول اینکه توصیه به نوشتن توضیحات متا در محدوده بین ۶ الی ۳۸۶ حرف کمک کننده نیست. دوماً اینکه ما با افراط و تفریط‌های زیادی مواجه هستیم. برای مثال در اینجا اسنیپتی برای عبارت جستجو شده ” USMC ” داریم :

ممکن است که Marine Corps Community Services سازمان شگفت‌انگیزی باشد، اما متاسفم که باید بگویم توضیحات متای آن‌ها در واقع “apple” است (گوگل مرا نا امید کرده است).

در اینجا با اسنیپتی که در بخش فروشگاه ” Younkers ” جستجو شده است مواجه هستیم:

با کنار گذاشتن موضوع چندگانه بودن برندشان، فکر می‌کنم همه ما قبول داریم که ” BER Meta TAG1 ” بهینه نیست. اگر این موارد چیزی به شما بیاموزند این است که چه کاری را نباید انجام دهید. حالا در سوی مخالف، این وضعیت چگونه است؟ در اینجا اسنیپتی با ۳۸۶ حرف از جستجوی عبارت ” non-compete agreement ” وجود دارد:

به عبارت ” Jump to Exceptions ” و لینک‌های موجود در ابتدای اسنیپت توجه کنید. آن‌ها توسط گوگل اضافه شده‌اند، پس سخت است که بگویم چه چیزی به ضرر شمارش حروف هست یا نیست. در اینجا نمونه‌ای دیگر بدون آن افزونه‌ها وجود دارد که دارای ۳۷۰ حرف است و مربوط به جستجوی عبارت ” the Hunger Games books ” می‌شود :

بنابراین می‌دانیم که اسنیپت‌های طولانی‌تر هنوز هم وجود دارند. توجه داشته باشید که هر دو این اسنیپت‌ها از ویکی‌پدیا می‌آیند که برای بسیاری از قوانین سئو یک استثناء محسوب می‌شود. آیا این توضیحات طولانی مواردی محدود هستند؟ میانگین (یا حتی میانه در این مورد) اطلاعاتی را به ما نمی‌دهند.

تصویر بزرگ، بخش ۱

گاهی اوقات لازم است تا اجازه دهید که داده‌ها با کمترین بزرگنمایی خود را نشان دهند. بیایید نگاهی به همه اسنیپت‌هایی داشته باشیم که تقطیع شده‌اند (یعنی با ” … ” تمام می‌شوند) و نتایج ویدئویی را حذف کنیم (از تحقیق قبل می‌دانیم که این نتایج کمی انحراف دارند). با این وجود ۴۲٫۸۶۳ اسنیپت (که کمتر از نصف مجموعه داده‌های ماست) برایمان باقی می‌ماند. در اینجا نموداری از تقطیع طول‌هایی است که به صورت ۲۵ حرفی تقطیع شده‌اند
(۰-۲۵ ، ۲۶-۵۰ و …) :

این از داده‌هایی که از ماه دسامبر داشتیم بسیار متفاوت است و واضحاً در محدوده ۱۵۰-۱۷۵ دسته‌بندی می‌شود. می‌بینیم که تعداد کمی از اسنیپت‌های گوگل در محدوده بیش از ۳۰۰ حرف تقطیع می‌شوند، اما آن‌ها نیز توسط تقطیع‌های کوچک‌تر کوتاه می‌شوند.

تصویر بزرگ، بخش ۲

آشکار است که چیزهای زیادی در محدوده ۱۲۵-۱۷۵ حرف اتفاق می‌افتد، پس بیایید بزرگنمایی را بیشتر کرده و به حد وسط توزیع فرکانس نگاهی بیاندازیم که به واحدهای ۵ حرفی تقطیع شده است :

به وضوح می‌توانیم ببینیم که حجم بیشتر تقطیع‌ها در محدوده بین ۱۴۵-۱۶۵ حرف اتفاق افتاده است. پیش از ماه دسامبر توصیه ما این بود که توضیحات متا باید کمتر از ۱۵۵ حرف باشد، پس اینطور که به نظر می‌رسد گوگل کم و بیش به قوانین گذشته خود باز گشته است.

به یاد داشته باشید که گوگل از فونت‌ها به صورت تناسبی استفاده می‌کند، بنابراین محدودیت حروف دقیقی وجود ندارد. برخی افراد درست همانند تگ‌های عنوان موضوع محدودیت عرض پیکسل را مطرح کرده‌اند، اما من متوجه شدم که تطبیق این امر با در نظر گرفتن اسنیپت‌های چند خطی دشوار خواهد بود ( که این شرایط در نتایج جستجوی موبایل عجیب‌تر خواهد بود). نوشتن بر اساس محدودست پیکسل به طور عملی نیز کار دشواری خواهد بود. داده‌ها به ما می‌گویند که استفاده از اسنیپت تا ۱۵۵ حرف تخمینی معقولانه است.

ماشین بازگشت به عقب …؟!

آیا باید به تقطیع ۱۵۵ حرفی باز گردیم. اگر توضیحات متای طولانی‌تری نوشته‌اید باید آن را اصلاح کرده یا از نو بنویسید؟ حقیقت این است که هیچ‌کدام از ما نمی‌دانیم هفته بعد چه اتفاقی می‌افتد. چهار گزینه قابل قبول وجود دارد :

۱- بگذارید گوگل این موضوع را حل کند

برخی از سایت‌ها اصلاً توضیحات متا ندارند. ویکی‌پدیا یکی از آن‌هاست. در حال حاضر فهم گوگل از محتوای ویکی‌پدیا از بسیاری از سایت‌ها عمیق‌تر است (که بخشی از آن به دلیل وجود Wikidata است) اما بسیاری از سایت‌ها نیز بدون داشتن تگ به خوبی عمل می‌کنند. انتخاب شما این است که یا تگ‌های بد و تکراری بنویسید یا جای آن‌ها را خالی بگذارید، من می‌گویم که جای آن‌ها را خالی بگذارید و اجازه دهید که گوگل خودش آن را مرتب کند.

۲- اجازه دهید که … در هر جای ممکن قرار بگیرد

شما می‌توانید به اندازه ایده‌آل خود برای هر صفحه اسنیپت بنویسید و اگر تقطیع شد نگران آن نباشید. ممکن است این حذف (…) کمی جذابیت ایجاد کند. تقریباً شوخی می‌کنم اما حقیقت این است که تقطیع مساله مرگ و زندگی نیست. یک توضیح خوب باید مخاطب را برای خواندن بیشتر جذب کند.

۳- سعی کنید همه چیز را در ۱۵۵ حرف جای دهید

می‌توانید به عقب بازگشته و همه کار سخت خود را در ۱۵۵ حرف خلاصه کنید. من فکر می‌کنم که این زمان بدی است و حتی نتیجه‌اش بدتر شدن اسنیپت‌های جستجو است. اگر می‌خواهید برای صفحات مهم‌تر خود توضیحات متای کوتاه‌تری بنویسید امری کاملاً معقول است، اما به یاد داشته باشید برخی نتایج هنوز هم اسنیپت‌های بلندتری را نشان می‌دهند و این موقعیت رو به تکامل است.

۴- توضیحاتی بنویسید که از لحاظ طولی قابل تطبیق باشند

آیا ممکن است توضیحاتی را بنویسیم که از لحاظ طولی هم برای ما و هم برای اسنیپت قابل قبول باشند؟ به نظر من با کمی توجه و برنامه‌ریزی این امر امکان‌پذیر است. ممکن است که برای همه صفحات نتوان این کار را انجام داد اما برای برخی می‌شود.

رویکرد ۱۵۰/۱۵۰

اخیراً کمی با سبک نوشتاری ” هرم معکوس ” سر و کار داشته‌ام. این یک سبک روزنامه‌نگاری است به طوری که با یک سرنخ یا خلاصه‌ای از هدف اصلی خود شروع می‌کنید و سپس کم کم وارد جزئیات، داده‌ها و متن می‌شوید.  در حالی که این نگرش برای وب مناسب است، منشاء آن محدودیت لایه‌های چاپی است. شما هرگز نمی‌دانستید که چه زمان ویرایشگر شما مقاله شما را منطبق بر فضای موجود قطع می‌کند، بنابراین سبک هرم معکوس معمولاً کمک می‌کند تا ابتدا بخش‌های مهم نوشته را به کار گیرید.

حالا اگر این نگرش را به توضیحات متا داشته باشیم چه؟ به بیان دیگر چرا یک سرنخ ۱۵۰ حرفی ننویسیم که خلاصه‌ای از صفحه باشد؟ و سپس ۱۵۰ حرف دیگری را بنویسیم که مفید است اما دارای جزئیات کمتری است. ( چه زمانی اضافه کردن جزئیات معقول بوده و دارای ارزش است؟) عدد ۱۵۰/۱۵۰ یک عدد جادویی نیست، می‌توانید این تقسیم‌بندی را به شکل ۱۰۰/۱۰۰ یا ۱۰۰/۲۰۰ انجام دهید. کلید موفقیت این است که باید مطمئن شوید متن پیش از تقطیع متنی کامل است.

کمی مانند یک تبلیغ به آن نگاه کنید که دارای دو خط مجزا است. مانند مثال زیر از یک وبلاگ :

خط ۱ (۱۴۵ حرف)

در ماه دسامبر گزارش کردیم که گوگل اسنیپت‌های جستجو را به بیش از ۳۰۰ حرف افزایش داده است. متاسفانه به نظر می‌رسد که این قوانین دوباره تغییر کرد.

خط ۲ (۱۲۲ حرف)

بر طبق تحقیقات جدید ما (در ماه مِه ۲۰۱۸)، محدودیت به ۱۵۵ الی ۱۶۰ حرف باز گشت. سئو چگونه باید با این تغییرات منطبق شود؟

خط ۱ نسخه کوتاه شده داستان است و خوشبختانه به جستجوگران اجازه می‌دهد که وارد مسیر درست شوند. خط ۲ کمی وارد جزئیات شده و فقط کمی از داده‌ها را حذف می‌کند تا جذابیت ایجاد کند. اگر گوگل از توضیحات طولانی‌تر استفاده کند به خوبی کار خواهد کرد اما اگر این کار را نکند نباید آن را بدتر کنیم.

آیا حتماً باید زحمتی را متحمل شوید؟

آیا این موضوع ارزش تلاش کردن دارد؟ من فکر می‌کنم که نوشتن توضیحات تاثیرگذار که بازدیدکنندگان را در صفحه نتایج جستجو تحت تاثیر قرار بدهد هنوز هم از لحاظ تئوری مهم است (و حتی به طور غیر مستقیم بر روی رتبه‌بندی نیز تاثیر می‌گذارد) اما ممکن است فهمیده باشید که می‌توان نوشته خوبی را با محدودیت ۱۵۵ حرفی ارائه داد. همچنین باید با این واقعیت مواجه شویم که به نظر می‌رسد گوگل در حال بازنویسی بیشتر و بیشتر توضیحات است. اندازه‌گیری آن سخت است زیرا بسیاری از بازنویسی‌ها جزئی هستند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که توضیحات متای شما به صورت نوشتاری مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا راهی هست که بتوانیم بگوییم چه زمان یک اسنیپت طولانی (۳۰۰ حرفی) مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ برخی از سئوکاران می‌پندارند که یک لینک در بین اسنیپت‌های طولانی و اسنیپت‌های ویژه در بالای صفحه وجود دارد. در همه مجموعه داده‌های ما، ۱۳٫۳% از همه نتایج موتور جستجو دارای اسنیپت‌های ویژه هستند. اگر به اسنیپت‌های حداکثر ۱۶۰ حرفی در نتایج موتور جستجو نگاهی داشته باشیم (مثلاً هیچ نتیجه‌ای بیش از ۱۶۰ حرف نباشد)، تعداد رخداد اسنیپت ویژه ۱۱٫۴% است. اگر به یک اسنیپت ۳۰۰ حرفی در نتایج موتور جستجو نگاه کنیم درصد رخداد اسنیپت‌های ویژه ۴۱٫۸% است. در حالی که مجموعه داده‌های دوم کوچک هستند اما این تفاوتی قابل توجه است. به نظر می‌رسد که ارتباطی میان توانایی گوگل برای استخراج پاسخ‌ها به شکل اسنیپت ویژه و توانایی یا تمایل آن‌ها برای نشان دادن اسنیپت‌های جستجوی طولانی‌تر باشد. گرچه در بسیاری از موارد این اسنیپت‌های طولانی بازنویسی بوده یا مستقیماً از خود صفحه گرفته شده‌اند، بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که گوگل از توضیحات متای طولانی‌تر استفاده کند.

در حال حاضر مشخص شده است که راهنمای ۱۵۵ حرفی بر سر دور است. اگر توضیحات متای خود را افزایش داده‌اید، فکر نمی‌کنم که چیزی برای ترس وجود داشته باشد. بازنویسی توضیحات طولانی مربوط به صفحات مهم منطقی است، مخصوصاً که تقطیع‌ها منجر به نتایج بدی می‌شوند. اگر می‌خواهید برخی از آن‌ها را بازنویسی کنید، نگرش ۱۵۰/۱۵۰ را انتخاب نمایید – حداقل دیدگاهی آینده‌نگر است.