چگونه از Search Analytics در Google Sheets برای کسب Insightهای بهتر سئو استفاده کنیم؟

به عنوان یک سئوکار چه در خانه و چه در یک آژانس که دارای مشتریان زیادی می‌باشد کار کنید، احتمالاً از این ابزار به دلایل مختلفی استفاده کرده‌اید. چه برای تشخیص تغییرات ترافیک و چه برای یافتن فرصت‌های مناسب بهینه‌سازی و ایده‌پردازی محتوا از آن استفاده کرده باشید، Search Analytics موجود در کنسول جستجوی گوگل هسته اصلی اکثر مجموعه ابزارهای سئو است.

هدف این راهنمای کوچک آموزش سئو مطرح کردن چند ایده در مورد چگونگی استفاده از Search Analytics همراه با Google Sheets جهت کمک به کار سئوی شماست. درست مانند راهنمایی که در مورد چگونگی انجام تجزیه و تحلیل رقابتی در اکسل می‌باشد، این راهنما نیز متمرکز بر روی ابزاری است که جهت دستیابی به اکثریت Search Analytics ساخته‌ام : Search Analytics for Sheets.

مشکل رابط کاربری Search Analytics

مرتب‌سازی و مدیریت داده‌ها در رابط کاربری وب Search Analytics موجود در کنسول جستجوی گوگل جهت کسب insight‌های معنادار اغلب کار سختی است و حتی دانلودهای CSV آن را آسان‌تر نمی‌کنند. مشکل اصلی رابط کاربری Search Analytics گروه‌بندی است. نمی‌توانید لیستی از همه کلمات کلیدی را در Search Analytics مشاهده کنید و همزمان به صفحات فرود مرتبط با آن‌ها نیز دسترسی داشته باشید. در عوض باید جستار به جستار (برای دیدن صفحات فرود مرتبط با آن‌ها) یا صفحه به صفحه (برای دیدن جستارهای مرتبط با آن‌ها) عمل فیلتر را انجام دهید و این فقط یک نمونه است.

اساساً به وسیله رابط کاربری Search Analytics نخواهید توانست که هیچ گروه‌بندی را در مقیاس بزرگ انجام دهید. باید بر اساس هر کلمه کلیدی، هر صفحه فرود، هر کشور و … عمل فیلتر را انجام دهید تا داده مورد نظر خود را به دست آورید، که این کار بسیار زمان‌بر است.

استفاده از API برای ذخیره

تقریباً یک سال پیش (و پس از کمی فشار از سوی وب‌مسترها) گوگل API رسمی خود را برای Search Analytics راه‌اندازی کرد.

با اضافه شدن امکان اعمال هرگونه گروه‌بندی یا فیلترینگ می‌توان هر چیزی که با رابط کاربری وب نیز قابل استفاده است راانجام داد.
هیجان‌زده شده‌اید؟
تصور کنید که ستونی پر از کلمات کلیدی دارید و در ستون بعدی صفحات فرود مرتبط با آن‌ها قرار دارد، به همین ترتیب ممکن است در ستون‌های بعدی کشورها، دستگاه‌ها، کلیک‌ها، نمایش تبلیغ، CTR و یا موقعیت‌های مرتبط با هر ترکیب وجود داشته باشد.

وارد کردن داده‌ها در Google Sheets

قبلاً از استفاده از اکسل لذت می‌بردم تا اینکه به Google Sheets رفتم که در آنجا ماهیت ابری (یعنی امکان به اشتراک‌گذاری آسان‌تر با همکاران) و قابلیت بسط‌پذیری از طریق اسکریپت‌ها، کتابخانه‌ها و افزونه‌ها وجود داشت.
پس از اینکه شدیداً تحت تاثیر Seer Interactive’s SEO Toolbox (یک کتابخانه منبع باز Google Sheets که توابع بسیار زیبایی را برای انجام وظایف روزانه سئو در اختیار ما قرار می‌دهد) قرار گرفتم، تصمیم گرفتم که Sheetهای اسکریپتی را بسازم که از Search Analytics API استفاده می‌کنند.
ایده سرعت‌بخشی و بهبود نظارت روزانه و تشخیص تغییرات ترافیک و رتبه‌بندی را دوست داشتم. استفاده از API ویژگی بسیار مفید ایجاد نسخه پشتیبان GSC به صورت یک بار در ماه را در اختیارم قرار داد. (پیش از اینکه بخواهید این کار را به صورت دستی انجام دهید از افزونه Sheetهای پولی و یا اسکریپت پایتون استفاده کنید).
هنگامی که همه چیز شروع به شکل‌گیری با اسکریپت کرد فهمیدم که می‌توانم با انتشارش به عنوان افزونه آن را در اختیار عموم قرار دهم.

Search Analytics برای sheetها به چه معناست؟

استفاده از Search Analytics برای Sheet یک افزونه کاملاً رایگان در Google Sheets است که به شما اجازه می‌دهد تا داده‌ها را از GSC به دست آورده (از طریق API)، آن‌ها را دسته‌بندی و فیلتر کرده و بک‌آپ‌های ماهانه را به صورت خودکار ایجاد کنید.

اگر علاقه‌مند هستید نصب این افزونه کار ساده‌ای است. یا می‌توانید آن را از طریق Chrome Web Store نصب کنید و یا:

 • یک spreadsheet گوگل را باز کنید
 • به قسمت Add-ons بروید > add-ons را بگیرید
 • Search Analytics for Sheets را جستجو کنید
 • آن را نصب کنید (از شما چند تاییدیه می‌گیرد، اما نگران امنیت نباشید: گوگل در مورد این افزونه گزارش نوشته و هیچ کدام از داده‌ها ذخیره، نظارت و به هیچ منظوری استفاده نمی‌شوند به جز دریافت آن‌ها و قرار دادنشان در spreadsheets).

زمانی که این کار را انجام دادید یک spreadsheet را باز کرده و افزونه را در جایی که می‌خواهید مورد استفاده قرار دهید و :

 • به این مسیر بروید : Add-ons > Search Analytics for Sheets > Open Sidebar
 • آن را توسط اکانت GSC خود تایید کنید (مطمئن شوید که با اکانت GSC خود در Sheets لاگین شده‌اید، سپس زمانی که با پیام it was successful – موفقیت‌آمیز بود – مواجه شدید، پنجره را ببندید).

برای هر اکانتی که دارید فقط یک بار باید این کار را انجام دهید، پس زمانی که آن را نصب کردید، افزونه برای همه spreadsheetهای شما در دسترس خواهد بود.
نکته: اگر هیچ وب‌سایت تایید شده‌ای در اکانت لاگین شده خود نداشته باشید با خطا مواجه خواهید شد.

Search Analytics for Sheets چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

نمونه‌هایی را در اختیارتان قرار می‌دهم که می‌توانید در آن‌ها از این افزونه استفاده کنید که این بر اساس چگونگی استفاده خودم می‌باشد.

اطلاعات مربوط به جستارها و صفحات فرود مرتبط با آن‌ها را به دست آورید

اگر بخواهید تغییرات ترافیک را شناسایی کنید، فرصتی برای بهینه‌سازی محتوا پیدا کنید یا صفحات فرود مناسب را بررسی نمایید، کسب داده‌ها هم در مورد جستارها و هم در مورد صفحات فرود به صورت هم‌زمان می‌تواند insightهای لحظه‌ای را بریتان فراهم کند. به غیر از بک‌آپ خودکار، این یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که اکثراً استفاده می‌کنم، مخصوصاً که تکرار این فرآیند با استفاده از رابط کاربری وب (web UI) سخت است.
از همه مهمتر این است که انجام این کار بسیار ساده بوده و فقط به چند کلیک نیاز دارد:

 • وب‌سایت را انتخاب کنید.
 • فاصله زمانی مورد نظر خود را انتخاب کنید. (به صورت پیش‌فرض کمترین و بیشترین تاریخ موجود در GSC را مد نظر قرار می‌دهد).
 • در قسمت Group، ابتدا ” Query” و سپس ” Page” را انتخاب کنید.
 • بر روی ” Request Data” کلیک کنید.

حالا یک sheet جدید دارید که حاوی لیستی از جستارها، صفحات فرود مرتبط با آن‌ها و اطلاعات مربوط به نمایش تبلیغ ، کلیک‌ها، CTR و موقعیت مربوط به هر کدام از صفحات جستار است.

کاری که با داده‌ها انجام می‌دهید به خود شما بستگی دارد:

 • فرصت‌های کلمات کلیدی را بررسی کنید
  از یکی از فیلترهای sheet فقط برای نشان دادن ردیف‌هایی که دارای موقعیت‌های بین ۱۰ الی ۲۱ هستند استفاده کنید (که معمولاً صفحه دوم نتایج است) و ببینید که آیا می‌توان صفحات فرود را بیشتر بهینه‌سازی کرد تا آن جستارها به صفحه اول نتایج راه پیدا کنند. شاید برای این صفحات باید بیشتر بر روی تگ عنوان، محتوا و لینک‌دهی داخلی کار کنید.
 • شناسایی عملکرد صفحه فرود
  موقعیت ردیف‌های ۲۰+ را بررسی کنید و ببینید که آیا عدم تطبیقی بین جستار و صفحه فرود مربوط به آن وجود دارد یا خیر. شاید باید صفحات فرود بیشتری ایجاد کنید، یا صفحاتی وجود دارند که آن جستارها را مورد هدف قرار داده‌اند اما توسط گوگل قابل دسترسی نیستند.
 • CTR را بهبود ببخشید
  نگاهی دقیق به موقعیت و CTR داشته باشید. ردیف‌هایی که دارای CTR پایین هستند و با موقعیت‌های بالا ارتباط دارند را بررسی کنید و ببینید که آیا راهی برای بهبود عنوان‌ها و توضیحات متای آن صفحات وجود دارد یا خیر و یا ممکن است بخواهید تعدادی ریچ اسنیپت اضافه کنید (اضافه کردن آن‌ها بسیار در بالا بردن CTR موثر است).
 • فهمیدن دلیل افت ترافیک
 • آیا تغییرات چشمگیری در ترافیک داشته‌اید؟ دو درخواست را انجام دهید (مثلاً یکی برای ۳۰ روز آخر و یک برای ۳۰ روز قبل از آن) و سپس از VLOOKUP برای مقایسه آن دو استفاده کنید.
 • آیا موقعیت‌هایتان افت داشته است؟ زمان بررسی خطاهای ۴xx/5xx در GSC، اقدامات دستی یا مهاجرت‌های غلط سایت یا پروتکل است.
 • موقعیت‌ها افت نداشته‌اند اما کلیک‌ها و تعداد نمایش تبلیغ افت داشته است؟ ممکن است به دلیل فصل باشد، زمان بررسی تجزیه و تحلیل‌های سالانه، Google Trends و Keyword Planner است.
 • تعداد نمایش تبلیغ و موقعیت‌ها افت نداشته‌اند اما کلیک‌ها و CTR افت داشته‌اند؟ آن جستارها را به صورت دستی بررسی کنید، ببینید آیا Google UI تغییر می‌کند (تبلیغات برتر بیشتر، اسنیپت ویژه، AMP، در کادر خبر و …).

می‌توانم جلوتر بروم اما احتمالاً بهتر است تا این موضوع را در یک پست جداگانه شرح دهم.

دریافت جزئیات بیشتر به وسیله گزینه‌های بیشتر گروه‌بندی و فیلترینگ

حتی با اینکه خیلی از آن‌ها استفاده نمی‌کنم اما گروه‌بندی‌های تاریخ، کشور و دستگاه به شما اجازه می‌دهند تا در داده‌ها شناور شوید، در حالیکه فیلترینگ به شما اجازه می‌دهد تا داده‌های ویژه را از یک یا چند جنبه کسب کنید.

زمانی که تعداد نمایش تبلیغ، کلیک‌ها، CTR و موقعیت‌ها ثبت شده باشند، گروه‌بندی تاریخ ستونی جدید تا روز واقعی ایجاد می‌کند. این همراه با فیلتر یک جستار ویژه مفید خواهد بود، بنابراین اساساً ردیاب رتبه خود را خواهید داشت.

گروه‌بندی بر اساس کشور و دستگاه به شما اجازه می‌دهد تا بفهمید که مخاطبتان کجاست.

استفاده از گروه‌بندی کشور به شما اجازه می‌دهد تا بفهمید که سایت‌تان در کجای جهان با استقبال مواجه می‌شود، که اگر کاربرانی در بیش از یک کشور مورد هدف‌تان باشند این امکان برایتان بسیار مفید خواهد بود.

اگرچه که ممکن است که با افزایش ترافیک موبایل در همه جا گروه‌بندی دستگاه چیزی باشد که بیشتر به کارتان بیاید. با گروه‌بندی صفحه و جستار با یکدیگر، فهمیدن چگونگی رتبه‌بندی سایت‌تان توسط گوگل بر روی دسکتاپ و موبایل مفید خواهد بود، زیرا خواهید فهمید که کجا نیاز به بهبود دارد (به طور کلی احتمالاً در اینجا علاقه بیشتری به رتبه‌بندی موبایل داشته باشید تا دسکتاپ، زیرا از طریق آن می‌توانید دقیقاً مشکلات صفحات معینی در سایت خود و قابلیت استفاده در موبایل را مشخص کنید).

فیلترینگ دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد.

برای بازیابی اطلاعات مورد نظر خود جستار، صفحه، کشور یا دستگاه را انتخاب کنید. می‌توانید هر تعداد فیلتری را که می‌خواهید اضافه کنید، فقط به خاطر داشته باشید که در حال حاضر فیلترهای متعدد به طور کلی اضافه می‌شوند (همه شرایط باید رعایت شود).

به غیر از مثال ردیابی رتبه که قبل‌تر بیان شد، فیلترینگ می‌تواند در شرایطی دیگر نیز مفید باشد. اگر بازاریابی محتوا را زیاد انجام می‌دهید احتمالاً بخواهید تا برای بازیابی URLهایی که حاوی /blog/ هستند از فیلتر صفحه استفاده کنید (یا هر زیرشاخه‌ای که محتوا در آن قرار دارد)، این در حالیست که همانطور که انتظار می‌رود فیلترینگ بر اساس کشور برای سایت‌های بین‌المللی عالیست.

فقط یک چیز را به خاطر داشته باشید : Search Analytics داده‌های زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد، اما نه همه آن‌ها را. آن‌ها داده‌هایی را که بیش از حد فردی هستند رها می‌کنند (فقط تعداد اندکی از کاربران را می‌توان در آن نتایج متراکم کرد، مانند جستارهای دنباله‌دار).
این یعنی هر چه بیشتر گروه‌بندی یا فیلترینگ را انجام دهید، داده‌های متراکم کمتری خواهید داشت و اطلاعات مشخصی دیگر در دسترس نخواهند بود. این بدان معنا نیست که نباید از گروه‌ها و فیلترها استفاده کنید، این فقط نکته‌ای است که هنگام اضافه کردن اعداد باید به خاطر داشته باشید.

ذخیره بهترین برای آخرین مرحله : بک‌آپ‌های Search Analytics خودکار

این ویژگی است که من را وادار به ساخت این افزونه کرد. من کمی از داده‌های GSC استفاده می‌کنم، از داده‌های مربوط به گزارشات مشتری گرفته تا مقایسه داده‌ها در بازه‌های زمانی متفاوت. اگر تا به حال از GSC/ WMT استفاده نکرده‌اید، احتمالاً اطلاع ندارید که داده‌های موجود در Search Analytics فقط محدوده ۹۰ روز گذشته را پوشش می‌دهند.

درحالیکه برخی افراد در گوگل خاطرنشان کرده‌اند که به دنبال گسترش این پنجره هستند اما اکثر سئوکاران باید به راه‌های مختلف بک‌آپ‌گیری داده‌ها تکیه کنند تا بتوانند بعداً به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

این کار معمولاً نیازمند دانلود داده‌ها در هر ماه و یا استفاده از یک روش پیچیده‌تر (اما خودکار) مانند Python script است.
افزونه Search Analytics for Sheets به شما این امکان را می‌دهد تا بدون هیچ زحمتی این کار را انجام دهید.

درست مانند زمانی که درخواست داده دارید، سایت را انتخاب کرده و هر گروه‌بندی و فیلترینگی که می‌خواهید استفاده کنید را تنظیم نمایید. شدیداً توصیه می‌کنم که از گروه‌بندی جستار، صفحه و یا کشور استفاده کنید تا قسمتی از شلوغی را از بین ببرید.

سپس به راحتی بک‌آپ را فعال کنید.
از این به بعد این spreadsheet میزبان آن بک‌آپ می‌شود تا زمانی که تصمیم که غیرفعال کردن آن بگیرید.

چیزی که حالا اتفاق می‌افتد این است که هر ماه یکبار (معمولاً در سومین روز ماه) بک‌آپ به صورت خودکار اجرا شده و داده‌های مربوط به ماه قبل را وارد spreadsheet می‌کند (هر ماه sheet مخصوص به خود را دارد).

در صورتی که تاخیر وجود داشته باشد (گاهی اوقات ممکن است داده‌های Search Analytics حتی تا یک هفته تاخیر داشته باشند)، افزونه سعی می‌کند تا بک‌آپ را هر روز اجرا کرده تا بالاخره موفق شود.

اگر دوست داشته باشید می‌توانید فایل لاگی که افزونه از همه تلاش‌های بک‌آپ‌گیری تهیه کرده است را در ایمیل خود دریافت کنید.

حتی یک sheet جداگانه برای داده‌های جمع‌آوری شده ماهانه ایجاد می‌کند (تعداد کلی نمایش تبلیغ و کلیک‌ها به علاوه CTR و موقعیت داده‌ها بدون هیچ‌گونه گروه‌بندی یا فیلترینگ)، بنابراین از این راه مطمئن خواهید شد که اطلاعات مربوط به overview را نیز ذخیره خواهید کرد.

اگر بخواهید تا بیش از یک بک‌آپ داشته باشید (چه بک‌آپی دیگر برای همان سایت اما با گزینه‌های گروه‌بندی و فیلترینگ متفاوت یا یک بک‌آپ جدید برای سایتی متفاوت)، به سادگی می‌توانید یک spreadsheet جدید باز کرده و بک‌آپ را در آنجا فعال کنید. همیشه قادر خواهید بود تا لیستی که حاوی همه بک‌آپ‌های موجود در تب ” About” است را مشاهده کنید.

در حال حاضر فقط بک‌آپ‌های ماهانه در دسترس هستند، گرچه که در حال فکر کردن به اضافه کردن گزینه‌های هفتگی و روزانه نیز هستم. گرچه که ممکن است این گزینه‌ها دارای پیچیدگی بیشتری باشند، مخصوصاً در مواردی که داده‌های GSC دارای تاخیر هستند.

پیشروی

امیدوارم همانطور که انتظار دارم این ابزار برایتان مفید باشد.
با وجود اینکه سعی کردم همه باگ‌ها را برطرف کنم اما ممکن است هنوز چند تایی وجود داشته باشد.
اگر مشکل دیگری پیدا کردید و یا درخواست دیگری دارید لطفاً از طریق بخش بازخورد افزونه در Google Sheets و یا از طریق فرم موجود در سایت رسمی مرا در جریان بگذارید.
امیدوارم که این افزونه بتواند در کار سئوی روزانه به شما کمک کند. منتظر نظرات شما هستم.
نکته: این افزونه در حال حاضر بیش از ۵.۰۰۰ ردیف را پشتیبانی نمی‌کند، که در تلاش برای ارتقای آن هستم.


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |