توسعه سریع فن‌آوری‌های آنلاین و نوآوری موجب انقلاب در زمینه کسب و کارهای کوچک شده است. تولیدکنندگان، مترجمان آزاد، کارآفرینان، خرده‌فروشی‌ها، متخصصان حرفه‌ای در حال حاضر می‌توانند آزادی بی‌سابقه‌ای را به عنوان صاحبان کسب و کار کوچک تجربه کنند. آن‌ها می‌توانند یک وب سایت ایجاد کنند و کسب و کار خود را به صورت حضور آنلاین راه‌اندازی کنند، بازارهای سنتی طاقت فرسا را رها کرده و فرصت‌های جدید برای کشف و رشد کسب درآمد پیدا کنند. اما آیا می‌توانند خود را به عنوان یک برند معرفی کنند، مانند شرکت‌های بزرگ برای دهه‌ها؟

هوراوب به شما می‌گوید که اکنون بهترین زمان برای ایجاد یک کسب و کار کوچک در اینترنت است. اما مهم‌ترین و اولین گام برای این کار «نام تجاری» یا «برند» است. معمولا کسب و کارهای جدید برای معرفی خود به دیگران سایت اینترنتی را ایجاد می‌کنند و نام تجاری خود را آدرس آن سایت قرار می‌دهند و بازار گرمی را درون آن فضای آنلاین ایجاد می‌کنند. اما آیا همه آن‌ها می‌توانند خود را به عنوان برند به مردم معرفی کنند؟

یکی از نتایج کلیدی انقلاب آنلاین برای کسب و کار، وجود دموکراسی در انتخاب نام تجاری است. در حال حاضر بیش از هر زمان، شرکت‌ها و سازمان‌ها در تمام صنایع و در مقیاس‌های مختلف می‌توانند از طریق توسعه برند تجاری خود بسیار موفق عمل کنند.

این مقاله در مورد چگونگی ایجاد یک برند تجاری آنلاین برای همه صاحبان کسب و کار کوچک و حرفه‌ای که خودشان می‌خواهند نیازهای کسب و کار خود را برآورده کنند، توصیه می‌شود. این نخستین قدم برای ایجاد کسب و کار شما به عنوان یک برند تجاری حرفه ای است. اکنون هوراوب سه عنصر اساسی که هنگام ساخت یک برند تجاری به آن نیاز دارید را در زیر برای شما تعریف می‌کند.

هویت برند تجاری خود را شناسایی کنید

برای ساخت یک برند تجاری موفق برای کسب و کار خود ابتدا باید آن را پیدا کنید. شما باید با تعریف ارزش‌ها و کیفیت‌های اصلی برند تجاری خود شروع کنید و در هر گام استراتژی توسعه برند را هدایت کنید که ما در سراسر این مقاله درباره‌اش بحث خواهیم کرد. باید عناصر زیر را که هویت برند تجاری شما را تشکیل می‌دهند، در نظر بگیرید:

 

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

هر معامله تجاری درواقع یک گفتگو است. اگر می‌خواهید مکالمه خوبی داشته باشید باید به مخاطب خود به خوبی گوش دهید و درکش کنید. مخاطبِ هدف شما، شریک اصلی مکالمه کسب و کار شما است. برای اینکه هرچه بیشتر در مورد مخاطبان خود بدانید، بهتر است با آنها صحبت کنید. در اینجا چند نمونه سؤال آماده کرده‌ایم :

•   جمعیت شناسی: گروه سنی مخاطبان، جنسیت، نمایه آموزشی، موقعیت مکانی.

•   آن‌ها با زمان خود چه می‌کنند؟

•   چه چیزی باعث گردش زندگی آن‌ها می‌شود؟

•   برخی از برندهای مورد علاقه آن‌ها چیست؟

•   آیا آن‌ها انجام کار آنلاین را دوست دارند؟

•   از چه سیستم‌عامل‌هایی استفاده می‌کنند؟

•   چه چیزی را می‌توانید به آن‌ها پیشنهاد دهید؟

•   چگونه می‌توانند با برند شما ارتباط برقرار کنند؟

 

داستان برند شما چیست؟

برندهای موفق هیچ‌گاه یک دفعه ظاهر نمی‌شوند! آن‌ها از یک چالش خاص ظاهر می‌شوند. داستان برند ستون فقرات کل کسب و کار شماست. هنگامی که شما آن را با مخاطبِ هدف خود به اشتراک می‌گذارید، درواقع آن‌ها را دعوت می‌کنید تا در این سفر شما را همراهی کنند.

مقادیری که می‌خواهید در استراتژی نام تجاری خود بیان کنید، مشتقات داستان برند شما است. ساختار داستان شما به شما کمک می‌کند تا با روش‌های قدرتمندتر، کیفیت‌هایی را که برند شما را به نمایش می‌گذارند، بیان کنید. این موضوع باعث می‌شود که شما برند خود را بخشی از یک داستان بزرگ معرفی کنید نه صرفا به عنوان یک معامله کوچک یا کلیک بر روی یک لینک!

یکی از نمونه‌های بسیار جالب که توانست با مشتریان و کاربران خود رابطه بسیار جالبی ایجاد کند شرکت Airbnb است. در صفحه اصلی این سایت کاربران تصاویری از سفرهای خود به اشتراک می‌گذارند. این تصاویر تبادل اجتماعی، سرگرمی، خانوادگی و کشف محیط‌های جدید را نشان می‌دهد. آن‌ها نشان می‌دهند که ارزش افزوده استفاده از پلت‌فرم Airbnb در شکل‌گیری تجارب منحصر به فرد است و کاربران خود را به عنوان بخشی از این داستان معرفی می‌کنند.

 

شخصیت برند شما چیست؟

قبل از اینکه اینترنت و وب تبدیل به یک عرصه کلیدی برای کسب‌وکار شود، برندها می‌توانستند به عنوان یک انتزاع یک بعدی عمل کنند و تا حدودی موفق باشند. اینترنت قوانین بازی را تغییر داد، و این باعث شد که برندها چیزی بیش از یک آرم و لوگو باشند! برای رسیدن به حداکثر قابل مقایسه بودن، نام تجاری شما نیاز به توسعه شخصیت خود دارد.

سعی کنید برند خود را به عنوان یک فرد واقعی تصور کنید: عادت ها،رویاها و حتی تن صدای برندتان را مشخص کنید! دوستانتان چه کسانی هستند و برای سرگرمی چه کار می‌کنند؟ این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند شخصیت نام تجاری خود را مشخص کنید و در ایجاد تصویر عمومی برند خود موفق باشید .یکی از برندهای فوق العاده‌ای که در بیان شخصیت؛ فوق‌العاده عالی عمل کرده Old Spice است. به صفحه فیسبوک این برند بروید تا معنای واقعی صحبت‌های ما را بیشتر درک کنید.

 

مشخصات نام تجاری خود را تعریف کنید.

هنگامی که موفق شدید برند خود را نام‌گذاری کنید حال زمان آن رسیده که به بخش های فنی‌تر موضوع بپردازید. برای این کار ما چند موضوع مهم را برای شما دسته‌بندی کرده‌ایم:

 

تعریف سبک کلی

درست مثل مد، برندها نیز می‌توانند به سبک‌های مختلف طبقه‌بندی شوند. طراحی نام تجاری شما می‌تواند مینیمالیست، تکنیکی و درجه یک باشد. مسئله کلیدی این است که سبکی را انتخاب کنید که مربوط به هویت برند تجاری است و شما در ذهن خود پرورانده بودید.

 

انتخاب رنگ برند شما

شاید این موضوع برایتان کم اهمیت باشد اما باید بدانید که رنگ‌ها فوق‌العاده در موفقیت برند شما تاثیرگذارند. به معنای واقعی کلمه، غیرممکن است که کوکاکولا را از رنگ قرمز جدا کنید یا فیس بوک را در هرجای دیگری بجز با رنگ آبی ببینید. این‌ها تصادفی نیستند بلکه نتیجه انتخاب صحیح یک برند تجاری بسیار موفق هستند.

 

ایجاد لوگو برای برند

لوگو مهم‌ترین بخش برای برند شماست. باید بدانید که بیشتر برندهای بزرگ تنها از طریق لوگو در ذهن مردم باقی می‌مانند که نشان می‌دهد لوگو هسته برند را تشکیل می‌دهد. البته ممکن است لوگو شما هرگز مانند شرکت نایک نباشد اما سعی کنید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید.یکی از ویژگی‌های یک لوگو قدرتمند این است که مردم باید با نگاه کردن به آن، بدانند که نام تجاری شما چیست و در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید.

 

پیدا کردن فونت مناسب

چه اعتقاد داشته باشید یا نداشته باشید انتخاب فونت‌ها جز اصول نحوه ارزیابی نام تجاری شما است. فونت‌های مختلف می‌توانند پیام‌های مختلفی را ارسال کنند و شما قطعا نمی‌خواهید یک پیام اشتباه به مخاطبان خود ارسال کنید.

 

لحن برند خود را مشخص کنید

مخاطبِ هدف شما نه تنها برند تجاری شما را می‌بیند بلکه آنها به طور متنی و ظاهری نیز با آن تعامل دارند. نگاه و احساس در تحویل هویت برند تجاری بسیار مهم است، و این ساختار برند تجاری است که به طور فعال تعیین‌کننده چگونگی تعامل افراد با آن است.

ساخت نام تجاری نهایی

دقت کنید که همه چیز برند شما نام آن است. اگر یک لوگو بسیار زیبا برای برند خود انتخاب کرده‌اید حتما باید نام ۱ تا ۳ کلمه‌ای برند را نیز در آن جای دهید. نام تجاری خوب نه تنها باید زیبا و فریبنده باشد بلکه باید معنادار نیز باشد. و از همه مهم‌تر این که نام دامنه حتما باید آزاد باشد.

ما پیشنهاد می‌کنیم لیستی از نام‌هایی که به ذهن‌تان می‌رسد تهیه کنید و به تدریج آن را محدود کنید. برای الهام گرفتن، بهتر است داستان‌های نام‌گذاری معروف‌ترین برندهای جهان را مطالعه کنید. پس از آنکه شما نام تجاری خود را انتخاب کردید باید به دنبال شعاری برای آن باشید. شعارِ برند یک حکم بسیار کوتاه است که نام تجاری شما را کامل می‌کند. مثال‌های زیر کاملا شما را روشن می‌کنند!

BMW : نهایت یک خودرو

پپسی : در لحظه زندگی کن

دیزنی لند: محل خوشبختی روی زمین

مشارکت با مخاطبان

ساخت یک برند تجاری برای کسب و کار شما مستلزم ایجاد یک وب سایت و تبلیغ خودتان است. تعامل منظم شامل پست‌های رسانه‌های اجتماعی شما، خبرنامه‌ها و بازاریابی ایمیل، پاسخ به سوالات و کمک به هرگونه مسائل، بر شهرت برند شما در سایت‌های رتبه‌بندی تاثیرگذار است.

هویت نام تجاری شما، ظاهر و لحن سه عنصر ضروری برای توسعه نام تجاری موفق است. اکنون، قبل از اینکه پیش بروید و شروع به ساخت یک نام تجاری برای کسب و کار خود کنید به توصیه‌های پایانی ما دقت کنید. هرگز از لوگوهای مختلف برای شناساندن خود به دیگران استفاده نکنید و سعی کنید شخصیت اصیلی داشته باشید. خوب است که خودتان را با پلتفرم‌های مختلف سازگار کنید (مردم در فیس بوک و توییتر به طور متفاوتی صحبت می‌کنند و شما می‌خواهید برند تجاری خود را به طور متناوب در بحث قرار دهید)، اما این کار باید به گونه‌ای باشد که با استراتژی کلی برند شما مطابقت داشته باشد. نام تجاری شما وسیله‌ای است که باعث می‌شود کسب و کار شما به اهداف خود نزدیک شود. در واقع اگر هوشیار باشید می‌توانید با استفاده از برند خود سرعت موفقیت کسب و کارتان را افزایش دهید.