گزارشات بد نیز همانند جلسات بیهوده زیاد شده است. تحلیل‌گران ساعت‌های زیادی را برای ایجاد گزارشاتی صرف می‌کنند که هیچ‌کس نمی‌خواند یا داشبوردهایی را ایجاد می‌کنند که هیچ‌کس نمی‌بیند. گزارش بد بدین معناست که یا بر روی اهدافی اشتباه تمرکز می‌شود یا اهداف به درستی انتخاب می‌شوند اما روشی اشتباه برای اندازه‌گیری آن‌ها استفاده می‌شود. در هر صورت نتیجه یکسان خواهد بود.
پس تصمیم گرفتم تا در این مقاله آموزش سئو اطلاعات خود را در این زمینه به اشتراک بگذارم.
این مقاله را به بخش‌های زیر تقسیم کرده‌ام :

 • هدف از ایجاد داشبورد یا تهیه گزارش چیست؟ (و چه تفاوتی با یکدیگر دارند)
 • داده‌ها برای چه کسی است؟
 • چگونه داشبوردی خوب ایجاد کنیم؟
 • چگونه گزارشی خوب تهیه کنیم؟
 • چگونه نمودارهایی تاثیرگذار ایجاد کنیم؟
 • نتیجه‌گیری : چه یاد گرفتیم؟

(از مثال‌ها و نمونه‌های سئو در این مقاله استفاده کرده‌ام هرچند که قوانین برای کاربردهای غیر سئو نیز یکسان است)

اهداف گزارش در مقابل داشبورد چیست؟

داشبوردها

داشبوردها باید :

 • اهداف را در طول زمان اندازه‌گیری کنند
 • در یک نگاه به راحتی قابل هضم باشند

دلیل استفاده از داشبورد این است:

 • باید نگاهی به آن بیاندازم

سوالاتی که داشبورد باید پاسخ دهد:

 • عملکردمان از لحاظ ارگانیک چگونه است؟
 • سرعت بارگذاری سایت چگونه است؟

گزارشات

گزارشات باید:

 • به شما در تصمیم‌گیری کمک کنند

دلیل ایجاد گزارش باید این باشد:

 • تصمیم‌گیری

سوالاتی که گزارش باید پاسخ دهد:

 • آیا تغییر محصولات موجب صدمه به جستجوی ارگانیک می‌شود؟
 • بزرگترین عواملی که موجب کند شدن سایت می‌شوند چیست؟

این داده‌ها برای کیست؟

این متن بسیاری از تصمیمات ما را مشخص خواهد کرد. ما به مخاطبان خود توجه داریم، زیرا همه آن‌ها درباره چیزهای مختلف می‌دانند و به آن‌ها توجه دارند. یک مدیر اجرایی ارشد هیچ‌گاه به استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی (keyword cannibalization) اهمیتی نمی‌دهد اما احتمالاً عملکرد کلی بازاریابی برایش اهمیت دارد. از طرف دیگر ممکن است یک مدیر سئو به تعداد صفحات فهرست شده و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی اهمیت بدهد اما کمتر نگران عملکرد کلی بازاریابی باشد.

سطوح مخاطب را با یکدیگر ادغام نکنید

اگر کسی به شما بگوید که گزارش برای مخاطبانی با سطوح تصمیم مختلف است آنگاه همیشه می‌خواهید چیزی ایجاد کنید که در نهایت مغایر با اهدافی است که در بالا ذکر شد. گزارش‌نویسی خود را به گزارشات/داشبوردهای منحصر به هر مخاطب تقسیم‌بندی کنید وگرنه نادیده گرفته خواهند شد.

چیزی که برای مخاطب مهم است را پیدا کنید

چگونه می‌توان فهمید که چه چیزی برای مخاطب مهم است؟ از آن‌ها بپرسید. فرض کنید که مخاطبان معمولاً به این موارد توجه می‌کنند:

 • اهدافی که شغل‌هایشان به آن‌ها بستگی دارد. اگر مدیر سئو به این دلیل حقوق می‌گیرد تا رتبه خوبی را برای ده کلمه کلیدی خاص به دست بیاورد پس بعید به نظر می‌رسد که چیز دیگری برای آن‌ها مهم باشد.
 • بودجه یا افرادی که بر روی آن‌ها کنترل دارند.

اما جداً از آن‌ها بپرسید که چه چیزی برایشان مهم است.

مخاطبان خود را آموزش دهید

سوال پرسیدن از مخاطب مهم است زیرا فقط کافی نیست که مخاطب را درک کنید بلکه باید او را آموزش دهید. مدیرانی وجود دارند که در واقع به کلمات کلیدی خاصی اهمیت می‌دهند.
مشکل این است که نباید چنین باشد و اگر نمی‌توانید آن‌ها را متقاعد سازید که توجه به این معیار را متوقف سازند، پس انگیزه‌های آن‌ها به غلط رفته و موفقیت در جستجو سخت‌تر خواهد بود. بنابراین بپرسید. از آن‌ها بخواهید که دیگر به دنبال معیارهای اشتباه نباشند هرچند که خود این موضوع مقاله‌ای دیگر میطلبد.

همین حالا توافق کنید

حالا زمان این است که برای ادامه این راه توافقی اولیه را بر سر این داشته باشید که این گزارش‌ها/داشبوردها فقط برای اندازه‌گیری عملکرد خواهند بود. بدین ترتیب اگر سه ماه بعد به شما ایمیلی زدند و پرسیدند که برای کلمه‌کلیدی x چه کار کرده‌اید، مشکلی نخواهید داشت.

چگونه یک داشبورد خوب ایجاد کنیم؟

هدفی معقول را برای داشبورد خود در نظر بگیرید.

سوالاتی که از طریق داشبورد به آن‌ها پاسخ می‌دهید اغلب بسیار ساده هستند، مانند:

 • آیا در مورد x موفق بوده‌ام؟ که در آن x هدفی کلی است، نه یک معیار. تفاوت در اینجا این است که هدف نتیجه نهایی است (مثلاً یک وب‌سایت سریع) و بر خلاف آن معیار راهی برای اندازه‌گیری پیشرفت است (مثلاً زمان شروع رندر کردن).

چگونه معیارهای خوبی را برای داشبوردها انتخاب کنیم؟

این بخش سخت ماجراست. ما با معیارهایی که برای اندازه‌گیری انتخاب می‌کنیم، هدف خود را مشخص می‌کنیم. معیار خوب معیاری است که موفق عمل کند و نباید دارای هیچ نوع هشداری باشد که خارج از کنترل شماست. از خودتان بپرسید که در صورت افت معیار آن را چگونه توضیح خواهید داد. اگر پاسخ این باشد که کنترل برخی چیزها را از دست داده‌ام، پس باید سعی کنید تا معیار مورد نظر خود را تصحیح کنید.همچنین باید مطمئن شویم که معیارهایمان انگیزه‌هایی را در رفتار مخاطب ایجاد می‌کند. بر خلاف گزارش که به ما در تصمیم‌گیری کمک می‌کند، داشبورد اهدافی که برای ما اهمیت دارند را به ما نشان می‌دهند. این تفاوتی ظریف اما مهم است. گزارش به شما کمک می‌کند تا یک تصمیم بگیرید. اما داشبورد و شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI) آن، تصمیمات، گزارشات و ایده‌های مختلف افراد را مشخص می‌کند. این کار انگیزه‌ها را مشخص کرده و چگونگی رفتار با مخاطبان را تغییر می‌دهد. معیارهای خود را با دقت انتخاب کنید. باید هنگام انتخاب معیارها هر دوی اینها را در ذهن داشته باشید. معمولاً باید از یک یا دو معیار غافلگیر کننده در هر هدف اجتناب کنید.
مثال : ساخت مشخصات برای داشبورد ما
هدف : میزان موفقیت عملکرد ارگانیک را اندازه‌گیری کنید.
برای چه کسی این کار را انجام می‌دهیم : مدیر سئو
هدفی که اندازه‌گیری می‌کنیم و مخاطب مورد نظر، صحیح هستند، پس حالا باید معیاری را انتخاب کنیم.
با معیاری متداول شروع می‌کنیم که اغلب می‌شنوم پیشنهاد شده است و تا زمانی که نتیجه مطلوبمان حاصل شود آن را تکرار می‌کنیم. این طور شروع می‌کنیم:
۱- معیار : قابلیت دیده شدن در جستجو و سئو

 • قابلیت دیده شدن جستجو افت داشته است : این اتفاق می‌تواند به این دلیل باشد که سعی کرده‌ایم تا برای کلمات بیهوده‌ای مانند فیسبوک رتبه‌بندی شویم و رتبه‌بندی را از دست داده‌ایم. ترافیک خوب خواهد بود اما قابلیت دید پایین است. *معیار خوبی نیست.

۲- معیار : ترافیک ارگانیک در طول زمان

 • ترافیک ارگانیک ما افت داشته است : ممکن است به دلیل تغییر فصل باشد. همیشه در تعطیلات تابستانی شاهد افت هستیم. *همچنان معیار خوبی نیست.

۳- معیار : ترافیک ارگانیک در فصل مناسب

 • می‌توانید نمونه‌ای خوب از آن را در اینجا ببینید.
 • ترافیک ارگانیک ما در فصل مناسب افت داشته است : اگر صنعت در رکود اقتصادی باشد چه؟ داریم نزدیک می‌شویم، اما بگذارید ادامه‌اش را ببینیم …

۴- معیار : ترافیک ارگانیک در فصل مناسب که با صنعت سازگار شده است

 • ترافیک ارگانیک در فصل مناسب که با صنعت سازگار شده افت داشته است : *حالا معیاری داریم که تنومند است. اگر این عدد افت داشته باشد، به آن توجه خواهیم کرد.

ممکن است مجبور باشید که بسته به منابعی که در اختیار دارید  با معیار خود سازش کنید. چیزی که مطرح کردیم یک ایده‌آل است. برای مثال سازگاری با صنعت بسیار دشوار است، ممکن است مجبور شوید که روندهای گوگل برای برخی از عبارات محبوب یا داده‌های صنعتHitwise  را در یک نمودار دیگر نمایش دهید.
مراقب باشید که بیش از یک یا دو معیار اضافی را به کار نبرید. هنگامی که سه یا چهار معیار را برمی‌گزینید تحلیل آن‌ها در مدت زمان کوتاه سخت می‌شود.
در مورد انگیزه‌ها چه باید کرد؟ معیاری که انتخاب کرده‌ایم به تیم ما برای کسب ترافیک بیشتر انگیزه می‌دهد اما کنترل کیفی ندارد.
با استفاده از ترافیک کم کیفیت که نه تبدیل شده و نه برای برندمان مهم است، می‌توانیم به هدفمان برسیم. باید یک معیار دیگر اضافه کنیم، معیارهایی مانند درآمد مربوط به جستجو با نسبت خطی، فصل مناسب و بازنگری ۹۰ روزه یا استفاده از ترافیک‌های غیر-پرشی ارگانیک در فصل مناسب به طور متناوب (با استفاده از نرخ پرش تنظیم شده).
هر دو این معیارها گزینه‌های خوبی به نظر می‌رسند. به این دلیل است که وارد فرآیندی مانند چیزی که در بالا ذکر کردیم شده‌اند. ممکن است با درآمد مربوط به جستجو شروع کرده و سپس دقیق‌تر شده و با درآمد مربوط به جستجو با نسبت خطی، فصل مناسب و بازنگری ۹۰ روزه کار خود را ادامه دهیم.
به یاد داشته باشید که کار داشبورد توضیح دادن بدی عملکرد نیست (بر اساس چیزهایی که در کنترل شماست). کار داشبورد پیگیری هدف در طول زمان است و به شما می‌گوید که آیا بررسی بیشتر لازم است یا خیر.

طراحی و استایل داشبورد

هدف در اینجا منتقل کردن اطلاعات با سریع‌ترین و آسان‌ترین راه ممکن است.

ساخت یک طرح خوب برای داشبورد

 • باید تماماً بر روی یک صفحه نمایش قابل رویت باشد (یعنی لازم نباشد که برای دیدن تمامی نتایج از اسکرول استفاده کنیم).
 • مخاطب اغلب خواندن صفحه را از سمت چپ بالای صفحه آغاز می‌کند (برای فارسی زبانان از سمت راست بالای صفحه). هر نمودار را در قسمت پاسخ پرسش مربوطه به کار برده و با ترتیب درست از آن‌ها استفاده نمایید.
 • سوال مربوط به نمودار باید در نزدیکی آن باشد (معمولاً بالای نمودار)
 • طراحی باید طوری باشد که تمرکز بر روی محتوا حفظ شود. رنگ‌ها و استایل‌ها را تا حد ممکن یکپارچه نگاه دارید.

در اینجا مثالی مخصوص این بخش و بر اساس بخش قبلی آورده‌ام :

 • ما دو معیار خلاصه و ضروری را برای ترافیک ارگانیک انتخاب کرده‌آیم:

۱- ترافیک ارگانیک در فصل مناسب
در این مورد با نشان دادن سال به سال از نسخه اصلی ” سازگاری ” برای فصل مناسب استفاده کرده‌ایم.
۲- درآمد مربوط به ترافیک ارگانیک

 • رنگ‌ها را تمیز و یکپارچه نگاه داشته‌ایم.
 • از برچسب‌های شفاف استفاده کرده‌ایم، تصمیم گرفتیم تا ترافیک ارگانیک را بر درآمد مربوط به آن مقدم بداریم.

چگونگی عملکرد سالانه جستجو - دوره 28 روزه

(اگر با دقت نگاه کنید متوجه یک ایراد کوچک خواهید شد. داده‌های تاریخ در محور x یک روز کم دارند. این به دلیل برخی محدودیت‌های موقت در پایان بود. در گزارش واقعی خود این اشتباه را تکرار نکنید!)

چگونه گزارشی خوب بنویسیم

تصمیمی معقول را برای گزارش خود در نظر بگیرید

گزارش باید به ما کمک کند تا تصمیم بگیریم. انتخاب هدف برای داشبورد معمولاً کاری آسان است. تصمیم گرفتن با کمک گزارش کمی دشوارتر است. مهم‌تر از همه این است که باید تصمیم بگیریم:

 • آیا این یک تصمیم‌گیری است یا می‌خواهیم برای خودمان دانش کسب کنیم؟

اگر تصمیمی در ذهن ندارید و فقط می‌خواهید گزارشی بنویسید که چیزهایی را کشف کنید، پس دارید وقت خود را تلف می‌کنید. گزارش ننویسید.

اگر تصمیمتان مبنی بر مشخص کردن اولویت‌های ماه بعد است پس می‌توانید گزارشی تحقیقی را طراحی کنید تا به اولویت‌بندی‌تان کمک کند. اما هدف گزارش تحقیق و تفحص نیست بلکه کمک به تصمیم‌گیری است. این امر در وهله اول یک چهارچوب ذهنی است و به نظرم چهارچوبی حیاتی است.

پس از اینکه تصمیم خود را گرفتیم، سپس باید :

 • لیستی از تمام داده‌هایی که ممکن است به تصمیم‌مان مرتبط باشد تهیه کنیم
 • سوالات زیر را در مورد هر عامل پاسخ دهیم

۱- احتمال اینکه این اطلاعات باعث تغییر نظرمان شود چقدر است
۲- آیا می‌توان این اطلاعات را برای استفاده بهتر دسته‌بندی کرد؟
۳- چه مدت زمانی طول می‌کشد تا این اطلاعات را به گزارش اضافه کنیم؟
۴- آیا این اطلاعات برای حل مشکل یا سنجش تصمیم کمکی می‌کند؟

مثال : ایجاد مشخصات برای گزارش

در اینجا تصمیمی برای نمونه وجود دارد که یک مشتری اخیراً به من پیشنهاد داده است :

 • تصمیم : آیا نیاز است تا تمرکز خود را به دلیل نوسانات ترافیک ارگانیک هفتگی تغییر دهیم؟
 • برای چه کسی است؟ مدیر سئو
 • وب‌سایت : یک سایت بزرگ تجارت الکترونیک

آیا از این تصمیم راضی هستیم؟ من در این مورد نبودم. تجربه به من آموخته است که سئوی هفتگی به ندرت انجام می‌شود، چیزی که پلتفرم تست سئو به ما آموخته این است که حتی برای پیشرفت‌های آشکار، سه الی چهار هفته طول می‌کشد تا نتایج تغییر ترافیک به طور قابل توجهی نشان داده شود.

 • تصمیم جدید: آیا باید تمرکز خود را بر روی نوسانات ترافیک ارگانیک ماهانه بگذاریم؟

بسیار عالی است، حالا از تصمیم خود راضی هستیم، پس بیایید تا لیست کردن عوامل ممکن را شروع کنیم. برای اختصار در اینجا فقط سه تای آن‌ها را می‌آورم:

 • رتبه‌بندی‌های کلمات کلیدی منحصر به فرد
 • کلیک‌های مختص به کلمات کلیدی منحصر به فرد
 • تعداد صفحات فهرست‌بندی شده

۱- رتبه‌بندی‌های کلمات کلیدی منحصر به فرد

 • احتمال اینکه این اطلاعات موجب تغییر نظر ما شود چقدر است؟

بسیار کم است. این یک سایت بزرگ است و نوسانات کلمات کلیدی منحصر به فرد کاربردی ندارد، مدت زمان زیادی برای بررسی آن طول می‌کشد و احتمالاً آن را نادیده بگیرم.

 • آیا می‌توان این اطلاعات را برای استفاده بهتر دسته‌بندی کرد؟

بله، کاملاً. اگر بخواهیم که اطلاعات را بر اساس نوع صفحه و سطح موضوع دسته‌بندی کنیم، بسیار جالب‌تر خواهد شد. دانستن اینکه ترافیک فقط برای یک موضوع افت داشته مرا وادار می‌کند تا به سراغ منابع بیشتری بروم تا بتوانم برابری لازم را ایجاد کنم. همچنین می‌خواهم ببینم که تغییر رتبه در هنگام داشتن یا نداشتن ویژگی‌های گوگل (Google features) چگونه است.

 • چه مدت طول می‌کشد تا این اطلاعات را به گزارش اضافه کنم؟

ردیاب‌های رتبه فراوانی برای این داده‌ها وجود دارد. مدت زمانی برای یکپارچه‌سازی لازم است اما داده‌ها همچنان وجود دارند.

 • آیا این اطلاعات برای حل مشکل یا سنجش تصمیم کمکی می‌کند؟

ما در اینجا به طور کلی فقط به عملکرد نگاه می‌کنیم، بنابراین این موضوع کمک می‌کند تا تصمیم خود را بسنجیم.

نتیجه‌گیری: بله ما باید رتبه‌بندی کلمات کلیدی را در نظر بگیریم، اما باید آن‌ها را دسته‌بندی کرده و با ویژگی‌های گوگل (Google features) و بدون آن‌ها رتبه را بررسی کنیم. همچنین باید از رتبه میانگین اجتناب کنیم زیرا حرکت ظریف کلمات کلیدی در میان یکدیگر را از دست می‌دهیم. این نمونه از نمودار آماری به خوبی این مطلب را نشان می‌دهد:

نمودارهای میانگین های جستجو

۲- کلیک‌های مختص به کلمات‌کلیدی منحصر به فرد

 • احتمال اینکه این اطلاعات موجب تغییر نظر ما شود چقدر است؟

احتمالش کم است. مخصوصاً برای عامل فصل مناسب. ترجیح میدهم که در اینجا بیشتر بر روی رتبه تکیه کنم.

 • آیا می‌توان این اطلاعات را برای استفاده بهتر دسته‌بندی کرد؟

درست همانطور که در بالا ذکر شد، بله. قطعاً نیاز به دسته‌بندی وجود دارد.

 • چه مدت طول می‌کشد تا این اطلاعات را به گزارش اضافه کنم؟

این موضوع به کنسول جستجو بستگی دارد. مدت زمانی برای یکپارچه‌سازی لازم است اما داده‌ها همچنان وجود دارند.

 • آیا این اطلاعات برای حل مشکل یا سنجش تصمیم کمکی می‌کند؟

دوباره، ما در اینجا به طور کلی فقط به عملکرد گاه می‌کنیم، بنابراین این موضوع کمک می‌کند تا تصمیم خود را بسنجیم.

نتیجه‌گیری: در این مورد جواب من منفی است. در اینجا فقط به عملکرد ارگانیک نگاه می‌کنیم و کلیک‌ها با فصل مناسب و روند‌های صنعت در ارتباط هستند که هیچ‌کدام به عملکرد ارگانیک مربوط نمی‌شوند. یقیناً معیارهایی برای کلیک وجود دارند که مفید خواهند بود و ما در این مثال آن‌ها را ذکر نکردیم.

۳- تعداد صفحات فهرست‌بندی شده

 • احتمال اینکه این اطلاعات موجب تغییر نظر ما شود چقدر است؟

احتمالش کم است، هرچند جهش‌های شدید می‌توانند دلیلی برای تحقیقات بیشتر باشند.

 • آیا می‌توان این اطلاعات را برای استفاده بهتر دسته‌بندی کرد؟

گاهی اوقات می‌توان اطلاعات را با استفاده از پوشه‌های کنسول جستجو به دسته‌های انفرادی کوچکتر تقسیم کرد.

 • چه مدت طول می‌کشد تا این اطلاعات را به گزارش اضافه کنم؟

این به کنسول جستجو بستگی دارد. گرچه که در API وجود ندارد اما اضافه کردن آن زحمتی ندارد و به صورت دستی نیز انجام می‌شود.

 • آیا این اطلاعات برای حل مشکل یا سنجش تصمیم کمکی می‌کند؟

اطلاعات در اینجا فقط مانع هستند زیرا ممکن است هرگونه تغییر در نوسانات به دلیل تورم شاخصی بزرگ باشد.

نتیجه‌گیری: احتمالاً بله. گرچه که اتوماسیون مشکل‌ساز است اما می‌توان آن را هر ماه به صورت دستی متوقف ساخت. اغلب نظر کسی را عوض نمی‌کند بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان نوک پیکان گزارش استفاده کرد، اما بخشی از اطلاعات است که می‌توان به سرعت آن‌ها را بررسی کرده و برای جلوگیری از برخی چیزها به ما کمک می‌کنند.

لایه‌بندی و استایل‌سازی گزارش‌ها

لایه‌بندی ما باید با هدفی که دنبال می‌کنیم متناسب باشد، در اینجا قوانینی وجود دارد که باید از آن‌ها پیروی کنیم:

 • بزرگ بودن گزارشات تا زمانی که این احتمال وجود دارد که نظر فردی را برای تصمیم‌گیری تغییر دهند کاملاً خوب است. پیچیدگی تا زمانی که با عمق همراه باشد خوب است و اما هر دو این‌ها به سختی با یکدیگر جمع می‌شوند.
 • اغلب ممکن است بخواهید که معیارها را به صورت نمودارهای متعدد تفکیک کنید. پس حتماً آن‌ها را بر اساس اهمیت مرتب کرده تا شخص هنگام یافتن پاسخ خود دیگر به کنکاش بیشتر نیاز نداشته باشد.

در اینجا نمونه‌ای از گزارشی را می‌بینید که من ایجاد کرده‌ام. این تصویر ابتدا دسته‌بندی صفحه و سپس دسته‌بندی کلمات کلیدی را نشان می‌دهد و پس از آن اجازه عمیق‌تر شدن را می‌دهد.

کدام صفحات در طول این دوره تغییر کرده اند

در اینجا نمونه‌ای از گزارشی را می‌بینید که من ایجاد کرده‌ام. این تصویر ابتدا دسته‌بندی صفحه و سپس دسته‌بندی کلمات کلیدی را نشان می‌دهد و پس از آن اجازه عمیق‌تر شدن را می‌دهد.

 • هیچ مشکلی در تکرار نمودارها وجود ندارد. اگر صفحه خلاصه‌ای همراه با پنج صفحه پیرو آن دارید که هر کدام معیاری حیاتی از صفحه خلاصه را دارند، قطعاً تکرار نمودار خلاصه‌ای که دارای هر کدام از این معیارها باشد مفید خواهد بود.
 • برنامه گزارش‌نویسی را انتخاب کنید که اطلاعات پیمایشی را در اختیارتان قرار می‌دهد، مانند Google Data Studio. این برنامه به شما کمک می‌کند که گزارش خود را به تکه‌های مختلف تقسیم کنید.
 • تمرکز طراحی نیز باید مانند داشبوردها بر روی محتوا باشد. تا جایی که ممکن است استایل‌ها و رنگ‌ها را یکپارچه نگه دارید.

ساخت یک نمودار تاثیرگذار

خود نمودارها عناصری حیاتی برای گزارش‌ها و داشبوردها هستند. افرادی وجود دارند که همه سابقه کاری خود را وقف کمک به مردم برای رسم داده‌ها بر روی نمودار کرده‌اند. منابع زیر به جای بازتولید این چرخه به من کمک کرده‌اند بتوانم از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در مورد نمودارها بیفتد اجتناب کنم. شماره‌های #۱ و #۲ در زیر به زیباتر شدن چیزها کمک نمی‌کنند اما از دید اهداف نمودار به شما کمک می‌کنند که داده‌ها را با تمام سرعت ممکن پردازش کنید.

۱- بایدها و نبایدهای نمودارهای موثر

۲- چگونگی نمایش بد داده‌ها، کارل برومن

۳- بهتر است داده‌ها عریان باشند، Dark Horse Analytics

۴- ایجاد جدول با ۵۳۸ استایل مختلف با استفاده از matplotlib

گاهی توسط برنامه‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنید محدود می‌شوید، اما حتی اگر نمی‌توانید به ایده‌آل خود دست پیدا کنید اما دانستن آن خوب است.

 چه یاد گرفتیم؟

خب به انتهای مقاله رسیدیم و چگونگی ساخت داشبوردها و گزارشات را عملاً توضیح دادم. اسکرین‌شات‌های مربوط به منوهای Google Data Studio و آموزش گام به گام آن کجاست؟ لیست ابزار کجاست؟ توضیح چگونگی استفاده از Google Sheet به عنوان پایگاه داده‌های موقت چه شد؟

همه این‌ها سوالات خوبی است، اما مشکلات از این‌ها سرچشمه نمی‌گیرد.

زمان بیشتری نیاز داریم تا در مورد محتوای گزارشات و چگونگی استفاده از آن‌ها فکر کنیم. ممکن است با خواندن این مقاله تصمیم بگیرید که گزارشات کمتری بنویسید و همه داشبوردهای خود را در آشغالی بیاندازید.
بسیار خوب است، ماموریت انجام شد.
ابزارهای خوبی برای انجام این کار وجود دارند (من به شخصه Plot.ly و Google Data Studio را ترجیح می‌دهم) که تولید نمودارها را آسان‌تر می‌کنند، اما مشکلی که در گزارش‌ها و داشبوردها می‌بینم ربطی به استفاده از رنگ‌های پیش‌فرض اکسل ندارد، بلکه مربوط به عدم تفکر درباره تصمیمی است که گزارش ایجاد کرده و یا انتخاب معیار مناسب برای داشبورد است. بیایید پیش از ایجاد گزارش‌ها و داشبوردها بیشتر در مورد آن‌ها فکر کنیم. شما چه فکر می‌کنید؟ تجربه شما چه بوده است؟ بهترین و بدترین داشبوردها و گزارشاتی که تا به حال دیده‌اید کدام‌اند و چرا؟