هر سئوکاری می‌داند که استفاده به موقع از ریدایرکت‌های ۳۰۱ ضروری است. اما آیا با بیشتر کردن زمان بارگذاری صفحه بر روی دیگر عوامل بهینه‌سازی تاثیر می‌گذارند یا خیر؟ آیا ربات‌ها را برای ردیابی می‌فرستند؟ چه تعداد ریدایرکت ۳۰۱ دارید که نیازی به آن‌ها نیست؟ با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

پیش از اینکه به بررسی لیست بپردازم، می‌خواهم نگاهی به نقطه شروع داشته باشم: با یکی از مشتریان خود جلسه‌ای در زمینه توسعه وب‌سایتش داشتم، در این جلسه هیچ صحبتی از سئو نشد، اما طبق معمول بحث‌ها موجب به وجود آمدن چند ایده در زمینه سئو گردید.

این مشتری که تولید کننده کالاهای خانگی است، بسیار در مورد بارگذاری سایت خود حساس است و حساسیتش نیز درست می‌باشد. آن‌ها در سایت خود تعداد زیادی تصاویر با کیفیت دارند بنابراین باید هر اقدامی که موجب کاهش زمان بارگذاری شود را به کار بست.

یکی از ابتکارات پیشنهادی برای کاهش زمان بارگذاری صفحه حذف تمامی ریدایرکت‌های ۳۰۱ بود که توجه مرا جلب کرد.

هیچ راهی برای انجام این کار وجود نداشت، می‌دانستم که وجود برخی از ریدایرکت‌ها برای آن‌ها ضروری است. نمی‌دانستم که ارزش آن‌ها چقدر است یا چه تعداد مخاطب دارند. هیچ داده کمی برای پشتیبانی از موقعیتم وجود نداشت.

آن‌ها را متقاعد ساختم تا همه ریدایرکت‌ها را به حال خود باقی بگذارند تا راه حلی مناسب پیدا کنم. واضح بود که به جمع‌آوری داده‌ها نیاز داشتم تا بتوانم ثابت کنم که ریدایرکت‌های ۳۰۱ تا چه حد مهم هستند. اما چگونه می‌توانستم مشخص کنم که کدامیک از آن‌ها را باید حتماً نگاه داشت؟

به دنبال راه حلی بودم تا داده‌ها را در قالبی که به سادگی (برای بازاریاب‌ها و تحلیل‌گران) قابل دسترس باشد ارائه کنم.

گوگل آنالیتیکز انتخابی مشخص بود. همانطور که به دنبال راه حلی برای حذف ریدایرکت‌ها بودم متوجه چند آیتم دیگر شدم که بر روی زمان بارگذاری سایت تاثیر می‌گذاشت: لینک‌های داخلی که مقصد آن‌ها URLهای منسوخ بود (و برای آن‌ها از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده شده بود) و rel=canonicalهایی که URLهای آن‌ها ریدایرکت ۳۰۱ شده بود.

پس از اینکه مشکلات مربوط به ریدایرکت‌ها را حل کردم، تیم توسعه شگفت‌زده شد، تیم سئو از اینکه ریدایرکت‌ها باقی ماندند خوشحال شد و مشتری از زمان بارگذاری هیجان‌زده شد.

این تغییرات بین ماه‌های جولای و آگوست ۲۰۱۵ صورت گرفت، فکر کنم نتایج خودشان گویا هستند:

این تغییرات بین ماه‌های جولای و آگوست ۲۰۱۵ صورت گرفت، فکر کنم نتایج خودشان گویا هستند

ریدایرکت‌ها از ۴ طریق زیر می‌توانند به سئوی شما آسیب وارد کنند:

۱- زنجیره‌های ریدایرکت

۲- لینک‌دهی داخلی به ریدایرکت‌ها

۳- ۳۰۱های غیر ضروری

۴- تگ‌های canonical ریدایرکت شده

۱- زنجیره‌های ریدایرکت

بگذارید با یک تعریف ساده شروع کنیم: زنجیره ریدایرکت مجموعه‌ای از ریدایرکت‌هاست که از یک URL به URL دیگر می‌رود و کاربران و موتورهای جستجو را مجبور می‌کند تا زمانی که هیچ ریدایرکت دیگری باقی نماند منتظر بمانند. برای مثال: www.mysite.com/responsive به www.mysite.com/responsive-web-design ریدایرکت می‌شود و سپس از آنجا به www.mysite.com/rwd ریدایرکت می‌شود.

البته همه ما می‌دانیم که این امر یعنی قدرت دائماً در حال عبور است. در هر گام از زنجیره ریدایرکت ۱۰% قدرت گم می‌شود.همچنین مهم است توجه داشته باشید که این کار به شدت مدت زمان بارگذاری صفحه را افزایش داده و کیفیت کلی سایت را کاهش می‌‌دهد. حتی یک ریدایرکت استاندارد هم بر روی سرعت بارگذاری تاثیر می‌گذارد، به علاوه برخی از ریدایرکت‌ها برای دسترسی به یک URL وارد چرخه‌های متعدد می‌شوند.

تعجبی نیست که ۳۰۱ها به مرور زمان انباشته شده و این زنجیره‌ها را می‌سازند: شما یک ریدایرکت ایجاد می‌کنید، همکارتان هم یکی دیگر اضافه می‌کند، سپس چند ماه دیگر یکی دیگر به آن اضافه می‌کنید و در نتیجه این زنجیره شکل می‌گیرد.

خب چگونه می‌توان این زنجیره‌ها را تشخیص داد؟ خوشبختانه دوستان ما در Screaming Frog ویژگی را در ابزار خود قرار داده‌اند که زنجیره‌های ریدایرکت را دنبال می‌کند و آن‌ها را گزارش می‌دهد. در اینجا نحوه استفاده از آن آمده است:

  • به وسیله Screaming Frog ردیابی سایت را به صورت کامل انجام دهید.
  • سپس به قسمت Reports رفته و بر روی Redirect Chains کلیک کنید.

به همین سادگی.

تجریه و تحلیل اینکه کدامیک از آن‌ها باید رفع مشکل شود بیشتر از دریافت گزارش اهمیت دارد. چیزی که این کار را سخت‌تر می‌کند این است که همه لینک‌های سایت شما لحاظ می‌شوند. یعنی اگر به سایت دیگری لینک داده باشید و آن‌ها زنجیره‌ای را ایجاد کرده باشند، این برنامه آن‌ها را هم پیدا می‌کند (هایلایت قرمز در اسکرین‌شات زیر را مشاهده کنید). یکی از انواع معمول URLها که در اینجا دیدم URLهای به اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی است، آن‌ها غالباً تغییر می‌کنند پس باید آن‌ها را در گزارش خود فیلتر کنید. دامنه خود را در ستون B مشخص کنید (هایلایت سبز را مشاهده کنید) و همه ردیف‌های دیگر را حذف نمایید.

زمانی که این کار را انجام دادید ادامه کار بسیار راحت است، می‌توانید ریدایرکت‌های ۳۰۱ خود را آپدیت کنید تا آن گام‌های غیرضروری حذف شوند. آن‌ها را برای تیم توسعه یا تیم IT خود ارسال نکنید.

۲- لینک‌دهی داخلی به ریدایرکت‌ها

دومین راهی که ریدایرکت‌ها می‌توانند از طریق آن به سئو آسیب وارد کنند لینک‌های داخلی هستند که مقصد آن‌ها URL‌هایی است که به جاهای مختلف ریدایرکت شده‌اند.

جهت مدیریت کارها در سایت‌تان این نکات ساده را دنبال کنید:

  • به کنسول جستجوی گوگل رفته و لیست کامل لینک‌های داخلی خود را دریافت کنید.
  • به Search Traffic و سپس به Internal Links رفته و بر روی گزینه ” Download this Table” کلیک کنید. زمانی که این کار را انجام دادید سند را باز کرده و برای الصاق دامنه خود به ابتدای رشته‌های URL از عملکرد الصاقی در اکسل استفاده نمایید.

زمانی که ستونی از URLهای کامل خود در اختیار داشتید همه لیست را کپی کنید. در اینجا نحوه استفاده از اطلاعات کلیپ‌بورد جهت انجام ردیابی در Screaming Frog آمده است:

  • بر روی “Mode” در نوار منو بروید و آن را به “List” تغییر دهید. سپس بر روی “Upload List” و “Paste” کلیک کنید. این کار باعث اجرای ردیابی برای URLهای موجود در گزارش لینک داخلی می‌شود.
  • زمانی که کامل شد، ستون کد وضعیت را برای همه ۳۰۱ها بررسی کنید. هر کدام از URLها را می‌بینید آن را انتخاب کنید و به تب Inlinks در گوشه سمت چپ در پایین Screaming Frog بروید. این تب همه صفحاتی که حاوی لینکی به آن URL ریدایرکت شده هستند را به شما نمایش می‌دهد.

زمانی که همه لینک‌های داخلی ریدایرکت شده را مشخص کردید، لیست‌های خود را جهت به روز رسانی برای تیم توسعه ارسال نمایید.

۳- ۳۰۱های غیر ضروری

وب‌سایت‌ها تمایل دارند تا ریدایرکت‌های ۳۰۱ را  در طول سال‌ها جمع‌آوری کنند و هیچ‌کس هم به فکر اصلاح آن‌ها نیست. هنگامی که فایل htaccess. شروع می‌کند عمیقاً با ریدایرکت‌ها اجرا شود، بر روی زمان بارگذاری اثر می‌گذارد. هر زمانی که URL توسط مرورگر فراخوانده می‌شود هر کدامیک از آن ریدایرکت‌ها نیز بررسی می‌شوند تا معلوم شود که آیا URL درخواست شده باید به جای دیگری ارسال شود یا خیر و این کار قطعاً سرعت بارگذاری سایت را پایین می‌آورد.

اما چگونه می‌توان مشخص کرد که کدامیک از آن ریدایرکت‌ها لازم هستند یا خیر؟ با استفاده از تگ‌های UTM.

با اضافه کردن UTM به URLهای ریدایرکت شده می‌توانید به سادگی بفهمید که کدام ریدایرکت‌های ۳۰۱ به طور منظم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در اینجا نمونه‌ای از روش تگ کردن خودم را آورده‌ام:

/old-page >>> /new-page?utm_medium=301&utm_source=direct&utm_campaign=/old-page

این تگ هر دفعه که کابری به یکی از ریدایرکت‌ها برخورد می‌کند، داده‌ها را به گوگل آنالیتیکز می‌فرستد و اطلاعات مربوطه که در UTMها وجود دارد را در اختیارش قرار می‌دهد.

این Google Sheet را با my tag generator دانلود کنید. برای ذخیره آن بدین ترتیب عمل کنید:

File > Download As > Microsoft Excel (.xlsx)

من دو بار در سال به گوگل آنالیتیکز رفته و Source/Medium Report را مشاهده می‌کنم، سپس بر روی هر کدام از ۳۰۱ها یک فیلتر اینلاین اعمال می‌کنم.

از اینجا می‌توانید لیستی از ۳۰۱های اجرا شده را با لیست ۳۰۱ها در htaccess. مقایسه کنید. هر کدام که مورد استفاده قرار نگرفته باید حذف شود.

نکته: اگر یک سایت تجارت الکترونیکی دارید می‌توانید با نشان دادن اینکه تا چه اندازه با استفاده از ریدایرکت‌های به جا توانسته‌اید درآمد کسب کنید اهمیت آن‌ها را اثبات کنید.

۴- تگ‌های canonical ریدایرکت شده

منطق پشت این کمی نیاز به توضیح دارد زیرا اساساً شبیه زنجیره‌های ریدایرکت است. مسلماً نمی‌خواهید تگ‌های canonical شما به URLهای ریدایرکت شده اشاره کنند. برای مشخص کردن این تگ‌های canonical ردیابی Screaming Frog را اجرا کنید و به تب Directives بروید. به سمت راست اسکرول کنید تا ستون “Canonical Link Element 1” را پیدا کنید، سپس لیست را کپی نمایید.

با استفاده از List Mode ردیابی را دوباره انجام دهید و هر کدام که وضعیت ۳۰۱ دارند را پیدا کنید.

بازخوانی لینک‌ها از طریق ۳۰۱ها

اگر یک سایت بزرگ دارید یا ساختار URL در سایت‌تان در طول سال‌ها تغییر کرده است، به احتمال زیاد لینک‌هایی دارید که به یک URL منقضی شده اشاره می‌کنند.

گزارشی از Open Site Explorer را اجرا کنید و لیست URLهای مقصد را بگیرید.

با استفاده از روش “Upload List” که در بالا توضیح داده شد، لیست را در داخل Screaming Frog بیاندازید. اگر خطایی در ستون Status Code (کد وضعیت) می‌بینید با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ URLها را ریدایرکت کنید. (ابتدا حتماً آمارها و کیفیت آن لینک‌ها را بررسی نمایید).

اگر مشکلات دیگری در زمینه ریدایرکت دارید آن را در قسمت نظرات بیان کرده تا به لیست خود اضافه کنیم، همچنین خوشحال می‌شویم تا روش‌هایی را که برای تشخیص یا رفع مشکل آن‌ها می‌شناسید با ما در میان بگذارید.