ساختمان یک صفحه محصول ایده‌آل

یک صفحه محصول تاثیرگذار در تجارت الکترونیک صفحه‌ای است که توجه مخاطب را جلب کرده و آن‌ها را تبدیل به مشتریانی دست به نقد کند.

بسیاری از کسب و کارها در تجارت الکترونیک معتقدند که همه چیزها در صفحه محصول به استفاده از تصاویر با کیفیت و توضیح جزئیات دقیق محصول باز می‌گردد.

گرچه که این‌ها عوامل مهمی هستند و باید به آن‌ها توجه کرد اما اینکه فکر کنیم موفقیت ما فقط در گرو آن‌هاست بسیار ساده‌انگارانه خواهد بود.

در این پست آموزش سئو در مورد عناصری که صفحه را برای بازدیدکنندگان جذا‌ب‌تر می‌کند صحبت خواهم کرد و جزئیاتی که باید در صفحه محصولات خود برای پیروزی در رقابت به آن‌ها توجه داشته باشید را مطرح می‌کنم.

URLهای محصول باید در اولویت باشند

بگذارید با چیزی شروع کنیم که جهت افتادن در مسیر درست ضروری است اما اغلب نادیده گرفته می‌شود: بهینه‌سازی URLهای محصول. متاسفانه بسیاری از فروشگاه‌های تجارت الکترونیک را می‌شناسم که اصلا URL را بخشی از صفحه محصول نمی‌دانند، در صورتی که کم و بیش یکی از مهمترین بخش‌هاست.

خب اشتباه می‌کنند، نادیده گرفتن این حقیقت حیاتی مخصوصاً در زمینه جستجوهای ارگانیک مانع افزایش نرخ کلیک (CTR) شما خواهد شد.

به خاطر داشته باشید اگر بازدید کننده‌ای قصد خرید یک محصول را به صورت آنلاین داشته باشد، هزاران انتخاب دارد، بنابراین می‌تواند به راحتی سراغ گزینه‌هایی برود که مورد رضایت اوست. فرض کنید کاربری جستجویی را در گوگل انجام می‌دهد و با این مواجه می‌شود:

نکته: از قصد عنوان‌ها و توضیحات را حذف کردم تا بتوانید بر روی URLها تمرکز کنید.

حالا سعی کنید که از لحاظ روانشناسی مشتری بالقوه‌ای را که چندین انتخاب آنلاین دارد درک کنید. به دو URL که در تصویر بالا آمده دقت کنید، اگر می‌خواستید یک پیراهن مردانه بخرید بر روی کدامیک از آن‌ها کلیک می‌کردید؟

طبیعتاً اولی، کاملاً واضح است که با کلیک بر روی لینک مستقیماً به صفحه محصولات مربوط به پیراهن مردانه در یک فروشگاه آنلاین خواهید رفت. از سوی دیگر به نظر می‌رسد که URL دوم شما را به صفحه یک برند هدایت می‌کند که ممکن است دارای پیراهنی که به دنبالش هستید باشد یا نباشد. (URL دوم مشخص نمی‌کند که آیا پیراهن مردانه می‌فروشند یا زنانه).

نکته: URLهای سازگار با سئو به این دلیل مهم هستند که موجب کسب رتبه‌بندی بهتر در موتورهای جستجو شده و به سوالات اساسی که مربوط به سطح آگاهی خریدار است نیز پاسخ می‌دهند.

URL باید به طور واضح نشان دهنده این باشد که اگر کاربر بر روی آن کلیک کند به کجا هدایت خواهد شد، بنابراین باید با پرسش جستجو ارتباط داشته باشد.

به خوبی در مورد عنوان محصولات فکر کنید

عنوان‌های شما باید با سئو سازگار باشند اما خط بسیار ظریفی بین عنوان‌های سازگار با سئو  و تگ‌های عنوان بیش‌بهینه شده وجود دارد.

عنوان‌های جذاب و فریبنده می‌توانند به طور چشم‌گیری تعداد کلیک‌ها را افزایش دهند.

بیایید فرض کنیم که به دنبال ” مشاوری برای طرح تجاری ” خود هستید و همه چیزی که می‌بینید عنوانی با کلمات کلیدی متفاوت است که اساساً یک معنی را می‌دهند. حالا این را با یک صفحه دیگر مقایسه کنید که از کلمات کلیدی درست برای جلب رضایت خریداران بالقوه و موتورهای جستجو استفاده کرده است. بر روی کدام عنوان صفحه کلیک می‌کنید؟

دلیل اینکه اولی را انتخاب می‌کنم این است که پیامش آشکار است و کاملاً مرتبط با چیزی است که جستجو کرده‌ام.

بنابراین اگر صفحه محصول با همه کلمات کلیدی که ممکن است مخاطب آن‌ها را جستجو کند پر شده باشد در واقع شانس خود را برای دریافت کلیک کاهش داده‌اید.

نکته: عنوان‌ها برای موتورهای جستجو مهم هستند اما به همان اندازه برای مخاطب مورد هدفتان نیز اهمیت دارند. حتماً خوب بر روی عنوان صفحه محصول خود فکر کنید و مطمئن شوید که مرتبط بوده و در ۶۵ حرف یا کمتر پیام را به طور کامل به مخاطب منتقل می‌کند.

همیشه از تصاویر با کیفیت استفاده کنید

بخش تصاویر مهمترین بخش یک صفحه محصول است، زیرا قطعاً توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب خواهد کرد (البته اگر به درستی از آن استفاده شده باشد).

هرچه تصویر محصول واضح‌‍تر باشد در واقع علاقه بیشتری را در بازدیدکنندگان خود به وجود می‌آورید. یک بازدیدکننده حتماً به تصویر محصول دقت زیادی خواهد کرد تا مطمئن شود در واقع همان چیزی است که می‌خواهد پول خود را صرف خرید آن کند.

زمانی که به بحث تصاویر در صفحه محصول می‌رسیم باید چند نکته را مورد توجه قرار دهید:

اندازه تصویر

هنگامی که از کیفیت و رزولوشن بالا صحبت می‌کنم، منظورم فقط کیفیت تصویر نیست بلکه اندازه تصویر هم مهم است. اندازه تصویر باید طوری باشد که کاربران بتوانند به راحتی جزئیات محصول را ببینند و از روی آن کاملاً بتوانند محصولی را که درب منزل خود تحویل می‌گیرند تصور کنند.

تصاویری که خیلی کوچک یا خیلی بزرگ هستند (به طوری که متناسب با اندازه صفحه نمایش نیستند) می‌توانند تاثیری منفی بر روی تجربه کاربر داشته باشند و موجب شوند که کاربر صفحه را ترک کند.

بهترین کار استفاده از تصاویر هم اندازه و قرار دادن امکان بزرگنمایی (zoom) برای بازدیدکنندگان است تا بتوانند جزئیات محصول را به دقت در تصویر بررسی کنند.

نحوه‌ای که سایت Sophie & Trey تصاویر را در صفحه محصول خود قرار داده می‌پسندم. آن‌ها دو تصویر از یک محصول را در کنار یکدیگر قرار داده و بازدیدکننده می‌تواند با بردن موس بر روی نقطه مورد نظر خود در تصویر جزئیات محصول را ببیند.

زوایای متعدد

اگر می‌خواهید کاربران محصولات شما را خریداری کنند باید همه جزئیاتی که نیاز به اطلاع از آن‌ها دارند را در اختیارشان قرار دهید تا تصمیم به خرید را در آن‌ها آسان‌تر کنید. تصاویر عادی دو بعدی هستند. اگر از زوایای مختلف از محصولات خود عکس بگیرید می‌توانید با قرار دادن تصاویر از سه زاویه مختلف (تصاویر سه بعدی)، احساس واقعی‌تری را در مشتری بالقوه خود برانگیخته کنید.

مهم است که برای محصولات الکترونیکی مانند تلفن، لپ‌تاپ و تبلت زوایای مختلفی از آن‌ها را به بازدیدکنندگان نشان دهید تا بتوانند طول و عرض محصول را تخمین بزنند و جزئیات آن را از نزدیک ببینند. اگر یک برند مُد دارید سعی کنید تا تصاویر مدل‌های مختلف لباس‌های خود را از زوایای مختلف در سایت‌تان قرار دهید. این کار تصور مخاطب از لباس را شفاف‌تر می‌کند.

 نکته: هنگامی که صفحات محصول خود را بهینه می‌کنید، مطمئن شوید که تصاویرتان با کیفیت بوده و زوایای مختلفی از آن‌ها موجود است. این کار هم باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان دید کامل‌تری از محصولات به دست آورند و هم حس بصری بهتری نسبت به آن‌ها داشته باشند، در نتیجه احتمال تبدیل آن‌ها به یک مشتری دست به نقد بیشتر می‌شود.

ویدئوی محصولات

این مورد آسان است و اهمیت آن در دنیای تجارت الکترونیک روز به روز بیشتر می‌شود. چه خوشتان بیاید و چه نیاید ویدئوها برای فروش‌های سریع بسیار کاربرد دارند.

سرپرست جستجو در سایت ao.com کسی که این کار را در وب‌سایت خود انجام داده و به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرده است می‌گوید:

” استفاده از ویدئوها موجب شگفتی مشتری می‌شود و نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت. ما تست کردیم و ثابت کردیم افرادی که reviewهای تصویری ما را می‌بینند احتمال خریدشان ۱۲۰٫۵% بیشتر است، ۱۵۷٫۲% زمان بیشتری را در سایت سپری می‌کنند و برای سفارش هر محصول ۹٫۱% بیشتر زمان می‌گذارند. بنابراین تمرکز من در این فصل بر روی افزایش بازدید ویدئوها توسط مشتریان است. به همین سادگی. ”

سوالات زیادی در مورد ویدئوها به ذهن می‌رسد مخصوصاً اگر نسبت به تجارت الکترونیک دید فنی داشته باشید. برای مثال، بهترین روش اضافه کردن ویدئوها چیست؟ آیا باید از CDN استفاده کنیم، ویدئوها را بر روی یوتیوب آپلود کنیم، و لینک آن‌ها را در سایت خود جای دهیم؟ (embed) یا چیزی به غیر از همه این‌هاست؟

این راهنما به شما کمک می‌کند تا به همه این سوالات و سوالات دیگر پاسخ دهید.

نکته: استفاه از ویدئوی محصول در صفحه محصول برگ برنده‌ای است که منجربه تبدیلات بهتر می‌شود. اگر نمی‌توانید باور کنید، کمی بر روی ویدئوها سرمایه‌گذاری کنید و ببینید که آیا تبدیلات شما بهبود می‌یابد یا خیر. اگر بهبود می‌یابد بودجه‌ای را برای تولید ویدئوهای با کیفیت به طور منظم در نظر بگیرید.

در نوشتن توضیحات محصول خلاقیت به خرج دهید

توضیحات صفحه محصول از دو جنبه مهم هستند. اول اینکه در سئو به شما کمک می‌کند. با داشتن توضیحات منحصر به فرد، با کیفیت و متمرکز بر کلمات کلیدی شانس رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی مرتبط با محصول در موتورهای جستجو افزایش می‌یابد. دوم اینکه توضیحات محصولی که به خوبی نوشته شده باشند بازدیدکنندگان را سرگرم کرده و آن‌ها را تشویق می‌کند تا به مشتریانی دست به نقد تبدیل شوند.

اگر وب‌سایت‌تان دارای حاوی هزاران محصول است، چالش معمولاً نوشتن توضیحات محصول منحصر به فرد و با کیفیت است. در حالیکه پیروز شدن در این چالش می‌تواند طاقت‌فرسا باشد یا باید آن را انجام دهید و یا با خطر از دست دادن میزان قابل توجهی ترافیک بالقوه (و مشتریان دست به نقد) مواجه شوید.

حتی اگر مخاطب شما می‌تواند صدها کلمه را در بخش توضیحات بخواند اما توصیه من این است که توضیحات‌تان از ۶۰ الی ۸۰ کلمه تجاوز نکند، ادامه توضیحات را در زیر قسمت “بیشتر …” پنهان کنید.

نکته: در زیر چند نکته عنوان شده که هنگام نوشتن توضیحات محصول در یک وب‌سایت تجارت الکترونیک باید آن‌ها را به یاد داشته باشید:

  • توضیحات محصول باید منحصر به فرد و سرگرم کننده باشند زیرا این کار به تبدیل کاربران به مشتریان دست به نقد کمک می‌کند.
  • توضیحات محصول را از وب‌سایت تولیدکننده کپی نکنید زیرا این کار نرخ تبدیل را کاهش می‌دهد.
  • یا خودتان زمانی را صرف ایجاد توضیحات محصول منحصر به فرد برای هر کدام از محصولات خود کنید یا افراد با استعداد را استخدام کنید و پروژه‌ای آزاد برای آن‌ها تعریف کنید تا در این کار به شما کمک کنند. حتماً کیفیت توضیحات را بررسی کنید.

این‌ها چند ایده هستند که می‌توانند هنگام نوشتن توضیحات محصول به شما کمک کنند، این ایده‌ها نه تنها با سئو سازگار هستند بلکه تجربه کاربری را نیز بهبود می‌بخشند.

گزینه‌های کمیت و انتخاب رنگ را قرار دهید

تجربه شخصی من می‌گوید که اگر گزینه‌های انتخاب رنگ یا تعیین کمیت محصول در دسترس نباشند یا پیدا کردن آن‌ها سخت باشد ممکن است مخاطب صفحه محصول را ترک کند. افرادی را می‌شناسم که پول بیشتری را به تولیدکنندگان و خرده‌فروش‌ها پرداخت می‌کنند تا بتوانند این گزینه‌ها را در دسترس مخاطبان خود قرار دهند.

ایده کلی این است که پیدا کردن و خرید محصولات متعدد به طور همزمان برای کاربر آسان شود.

همچنین اگر محصولی دارید که رنگ‌های متفاوتی دارد، بهتر است به جای اینکه سه صفحه جداگانه برای سه محصول مختلف ایجاد کنید، یک محصول را با سه انتخاب رنگ قرار دهید.

نکته:  یک صفحه محصول ایده‌آل صفحه‌ای است که بیشترین امکانات و گزینه‌ها را در اختیار کاربر قرار دهد.

Reviewهای کاربران می‌تواند برای کسب و کارتان ایجاد شگفتی کند

دو نوع طرز تفکر در نوع برخورد با reviewها در تجارت الکترونیک وجود دارد.

یک نگرش این است که بخش review نباید در صفحه محصول وجود داشته باشد زیرا اکثر افراد review نمی‌نویسند و داشتن یک صفحه خالی از review خوشایند نیست.

از سوی دیگر برخی معتقدند باید صفحه‌ای مختص به review کاربر وجود داشته باشد، زیرا باعث ایجاد متحواهای منحصر به فرد اضافی در صفحه می‌شود.

فکر نمی‌کنم که هیچ یک از موارد بالا شیوه درست پیاده‌سازی review کاربر باشد.

من طرفدار سرسخت استفاده از استراتژی شبیه استراتژی زیر برای reviewها هستم:

  • ایمیلی را برای همه مشتریان خود ارسال کرده و در آن عنوان کنید که اگر نظر واقعی خود را در صفحه محصولی که خریداری کرده‌اند بنویسند مشمول ۱۰ الی ۲۰ درصد تخفیف خواهند شد.
  • ایده دیگر این است که reviewهایی بنویسید که خریداران نیز تشویق شوند تا در صفحات محصولات مختلف review بنویسند به نحوی که سودی برای آن‌ها نیز داشته باشد.

نکته: reviewهای کاربر بسیار مهم هستند زیرا بسیار بر تصمیم خرید بازدیدکنندگان تاثیر می‌گذارند، اما ممکن است پیاده‌سازی آن‌ها با یک پلاگین دیگر اشتباه باشد. ایده گسترش یک استراتژی هوشمندانه و در صورت نیاز تنظیم آن است.

دکمه‌های به اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید

بکارگیری دکمه‌های به اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی در صفحات محصول به صورت برجسته کاربران را تشویق می‌کند تا محصول مورد نظر خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. این کار هم باعث افزایش آمار و ارقام شده و هم ترافیک سرازیر شده از شبکه‌های اجتماعی موجب افزایش تبدیلات در سایت می‌شود.

نکته: می‌توانید با در نظر گرفتن اشانتیون برای بازدیدکنندگان آن‌ها را تشویق کنید تا محصولات شما را در صفحه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند.

دکمه “اضافه به سبد خرید” را هوشمندانه به کار ببرید

این مهمترین عنصر صفحه از دید بهینه‌سازی تبدیل است. یافتن دکمه “اضافه به سبد خرید” باید آسان باشد در غیر این صورت با خطر از دست دادن مشتریان بالقوه مواجه خواهید شد.

وب‌سایت برند مُد Lulu نمونه خوبی در استفاده از دکمه ” add to bag” است که می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی میزان فروش در صفحه محصولات داشته باشد. تم اصلی اصلی رنگ وب‌سایت مشکی است اما اگر به دکمه ” add to bag” دقت کنید خواهید فهمید که برجسته است چون رنگش صورتی است.

نکته: رنگ دکمه “  اضافه به سبد خرید” باید از رنگ تم اصلی وب‌سایت متفاوت باشد تا کاربر بتواند به راحتی آن را تشخیص دهد و در صورت تمایل روند خرید خود را ادامه دهد.

فروش جانبی و بیش‌فروشی

همیشه می‌توانید از عناصری که به فروش جانبی و بیش‌فروشی کمک می‌کنند در صفحه خود استفاده کنید و بیشترین بهره را از مشتریان خود ببرید.

این نمونه خوبی از فروش جانبی در سایت Nordstrom است. فکر نمی‌کنم جایگذاری آن‌ها در حال حاضر عالی باشد اما هنگامی که تصمیم بگیرید این کار را در صفحات محصول خود انجام دهید می‌توانید تست کنید و ببینید چه چیزی بیشترین و بهترین کاربرد را برای مخاطبان‌تان دارد.

نکته: در بخشی از صفحه، محصولات مرتبط با محصول مورد نظر کاربر را نشان دهید (فروش جانبی) یا محصولات مرتبط را به صورت یک پکیج به فروش برسانید (بیش فروشی).

یک وب‌سایت تجارت الکترونیک بدون داشتن امکان چت زنده ناقص است

اعداد و ارقام گویای این مطلب هستند.

اگر کسب و کاری هستید که محصولات خود را به چندین کشور عرضه می‌کنید سعی کنید تا از نرم‌افزار چت زنده‌ای که از چند زبان پشتیبانی می‌کند استفاده کنید تا بتوانید با مشتریان خود در کشورهای دیگر رابطه بهتری برقرار نمایید.

نکته: آیا واقعاً به نرم‌افزار چت زنده بر روی وب‌سایت خود نیاز دارم؟ در تجارت الکترونیک اصلاً نیازی به فکر کردن در رابطه به این مساله نیست، حتماً باید بر روی چت زنده سرمایه‌گذاری کرد.

قیمت‌گذاری

این مساله مورد علاقه من است. هیچ وب‌سایت جدی تجارت الکترونیک وجود ندارد که قیمت را در صفحه محصول درج نکند یا پیدا کردن قیمت در آن کار سختی باشد. پس چرا اصلاً در مورد آن صحبت می‌کنیم؟

چون شما به عنوان یک کسب و کار هنگام قیمت‌گذاری در صفحه محصول باید به چند نکته حتماً توجه داشته باشید.

  • قیمت‌ها باید شفاف و خوانا باشند.
  • می‌توانید استراتژی‌های قیمت‌گذاری مختلف را امتحان کنید. قبلاً مقاله‌ای با جزئیات کامل درباره این موضوع نوشته‌ام که در اینجا می‌توانید آن را مطالعه نمایید.
  • آزمایش تنظیم قیمت بر اساس قانون کمیابی که این کار موجب افزایش نرخ تبدیل خواهد شد.

در نمونه بالا شرکت از تکنیک “جادوی عدد ۹″ در وب‌سایت خود استفاده می‌کند.

نکته: قیمت‌ها در صفحه محصول باید ساده، شفاف و خوانا باشند. از تاکتیک‌های مختلف قیمت‌گذاری که در حرفه‌تان کاربرد دارد استفاده کنید، مانند تکنیک ” عدد ۹ “، تخفیف برای حجم بیشتر خرید و قانون کمیابی.

قابل اعتماد بودن

چرخه خرید با یک سوال ساده آغاز می‌شود و هنگامی که به آن سوال پاسخ داده می‌شود به سمت جلو حرکت می‌کند.

در حالیکه مشتری بالقوه در صفحه محصول حضور دارد و در حال تصمیم‌گیری است که آیا باید این محصول را بخرد یا نه، مهمترین سوال در ذهن او شکل می‌گیرد: “چرا باید به این شرکت اعتماد کنم؟ “.

در وب‌سایت Workplace Depot از این سیگنال اعتماد استفاده کرده‌ایم که این موجب شده تا نرخ تبدیلات در هر ماه رو به افزایش باشد.

داشتن سیگنال اعتماد در صفحه محصول مهم است، اما کجا قرار دادن مهمتر است که می‌توان آن را از طریق تست A/B ارزیابی کرد.

سعی کنید سیگنال‌های اعتماد را در قسمت‌های مختلف صفحه قرار دهید و ببینید که در کدام قسمت برای مخاطب بهتر عمل می‌کند.

نکته: سیگنال‌های اعتماد با کیفیت مهم هستند و باید حتماً آن‌ها را در وب‌سایت تجارت الکترونیک خود قرار دهید تا نرخ تبدیلات به طور کلی افزایش یابد.

زمان بارگذاری صفحه

همیشه به مشتریان خود که در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند توصیه می‌کنم که طراحی‌های ساده را انتخاب کنند زیرا شلوغی کمتر به وب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد تا سریع‌تر بارگذاری شوند. بارگذاری‌های آرام صفحه سئو را از بین می‌برند و تبدیلات شما را به طور چشمگیری کاهش می‌دهند.

نکته: هر ثانیه در تجارت الکترونیک محاسبه می‌شود. صفحات محصول خود را تمیز و روشن طراحی کنید. بازدیدکنندگان تحمل وب‌سایت‌های کم سرعت را ندارند.

موبایل

اگر صفحات محصول‌تان با موبایل سازگار نیستند احتمالاً ۵۰% از مشتریان آینده خود را از دست خواهید داد.

همان عوامل بالا برای موبایل نیز صادق هستند اما به خاطر داشته باشید تمرکز افراد هنگام استفاده از موبایل بسیار کمتر است، بنابراین پیام‌تان باید مختصر و مفید بوده و فونت‌ها درشت و خوانا باشند.

نتیجه

معمولاً از صفحات محصول غفلت می‌شود زیرا سایت‌های تجارت الکترونیک بیشتر بر روی بهینه‌سازی کلمات کلیدی دنباله‌دار متمرکز می‌شوند.

این اشتباه را نکنید.

به جای آن بر روی بهینه‌سازی صفحات محصول خود تمرکز کنید و تجربه کاربری را در اولویت خود قرار دهید، در این صورت احتمالاً تبدیلات رو به افزایش خواهند رفت.

اگر فکر می‌کنید چیزی را از قلم انداخته‌ام لطفاً در قسمت نظرات متذکر شوید.