نام دامنه تاثیر بسیار زیادی بر روی نرخ کلیک، نتایج جستجو، نتایج شبکه‌های اجتماعی، لینک‌های ارجاعی، ترافیک ورودی، قابلیت تبدیل شدن به برند و تبلیغات آفلاین در سر تا سر وب دارد. نام دامنه از جهات زیادی بر روی برند و بازاریابی آنلاین شما تاثیر می‌گذارد و ما نمی‌توانیم این موضوع را نادیده بگیریم.

۱- قابلیت برند شدن را داشته باشد

قابلیت برند شدن یعنی هنگامی که نام دامنه را می‌بینید یا می‌شنوید به نظر برسد که یک نام تجاری (برند) است. این نام‌های معمولا یا عمومی هستند یا عجیب.

برای مثال اگر بخواهم یک وب‌سایت در زمینه پاستا راه‌اندازی کنم و دستورالعمل‌های پخت پاستا را بر روی آن قرار دهم و محصولات مرتبط با پاستا را بفروشم، احتمالاً چنین گزینه‌هایی را برای انتخاب در اختیار خواهم داشت:

  • Pasta-shop.com ؛ که برند شدن، گفتن و به خاطر سپردن آن سخت است.
  • com ؛ قابل برند شدن به نظر می‌رسد و منحصر به فرد است اما گفتن آن کمی چالش برانگیز است.
  • com ؛ شگفت انگیز است زیرا دارای یک دلالت ضمنی علمی است، قابلیت برند شدن را دارد، منحصر به فرد است و به راحتی می‌توان آن را به خاطر سپرد.

۲- به راحتی قابل تلفظ باشد

ممکن است بپرسید که تلفظ نام دامنه چه اهمیتی دارد؟ اکثر افراد آن را تایپ می‌کنند یا نهایتاً بر روی لینک آن کلیک می‌کنند.

اهمیت آن به دلیل وجود “پردازش سلیس بودن” است. این یک تعصب شناختی است که انسان دارد، یعنی چیزهایی را به خاطر می‌سپرد (و ارتباط مثبت بیشتری با آن‌ها دارد) که بتواند به راحتی بیان کرده و در مورد آن‌ها فکر کند. این موضوع در ذهن ما شامل قابلیت تلفظ نیز می‌شود.

البته این موضوع نسبت به زبان و منطقه‌ای که مد نظر شماست فرق دارد.

اگر به راحتی نتوان نام دامنه را گفت، در واقع قابلیت پردازش سلیس بودن، قابلیت به خاطر سپاری، و مزایای نام تجاری (برندی) که ساخته‌اید را از دست خواهید داد.

۳- نام دامنه باید کوتاه باشد

طول نام دامنه مهم است و دلیل آن هم همان “پردازش سلیس بودن” است که در بالا در مورد آن صحبت کردیم. هر چه تعداد حروف نام دامنه کمتر باشد، تایپ کردن، گفتن و به اشتراک‌گذاری آن آسان‌تر است و کمتر در شبکه‌های اجتماعی و نتایج جستجو کوتاه‌سازی می‌شود. پس نام دامنه کوتاه‌تر بهتر است.

۴- تعصب بر روی .com

چرا هنوز هم در مورد .com صحبت می‌کنیم؟ ۲۰ سال است که از عمر اینترنت می‌گذرد. وقتی که گزینه‌های زیادی از پسوندهای TLD را برای انتخاب داریم چرا باید حتماً .com را انتخاب کنیم؟ پاسخ این است که .com شناخته شده‌ترین و قابل دسترس‌ترین TLD است.

سلاست شناختی حاکی از آن است که باید چیزی ساده را انتخاب کنیم که مردم با آن ارتباط برقرار کنند و .com هنوز هم در این زمینه اولین TLD است. اگر می‌خواهید نام دامنه قابلیت بالایی برای برند شدن داشته باشد باید از .com استفاده کنید. حتی اگر خیلی موفق هستید باید دامنه .com را امتحان کرده و آن را به دست بیاورید، پس از شما می‌خواهم در صورت امکان حتما این کار را انجام دهید.

اگر نتوانستید دامنه .com تهیه کنید توصیه‌ام این است که .net ، .coو یا یک ccTLD شناخته شده را انتخاب کنید. این‌ها می‌توانند بهترین انتخاب‌ها باشند. ccTLD شناخته شده مانند .ca در کانادا یا .it در ایتالیا.

۵- از تخلفات علامت تجاری اجتناب کنید

باید مراقب باشید چون این موضوع در مورد اشتباه گرفتن نام‌های دامنه نیست. موضوع این است که ممکن است شرکت دیگری به دلیل اینکه نام دامنه شما شبیه نام دامنه اوست و ممکن است با آن اشتباه گرفته شود از شما شکایت قضایی کند.

این کار می‌تواند موجب اشتباه گرفتن برندها شده و برای قابلیت برند شدن شما مشکل ایجاد کند.

اگر در این زمینه نگرانی دارید باید با یک وکیل یا مشاور حقوقی صحبت کنید.

صاحبان علامت‌های تجاری می‌توانند از مالک یک نام دامنه که قانوناً و برای اهداف تجاری از آن استفاده می‌کند شکایت کنند.

۶- نام دامنه باید ادراکی باشد

مخاطب با دیدن یک نام دامنه خوب می‌تواند بفهمد که وب‌سایت درباره چیست. اینکه با نگاه کردن به نام دامنه بتوان گفت ” خب، احتمالاً کار آن‌ها این است ” برای آن شرکت یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

برای مثال کاملاً مشخص است که سایت PastaPerfected.com درباره پاستا است و هر کسی می‌تواند به راحتی این موضوع را تشخیص دهد.

۷- از کلمات کلیدی وسیع استفاده کنید

استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه می‌تواند به سلاست شناختی و سئو کمک کند. گوگل از متمایل شدن به سوی دامنه‌هایی که دارای تطبیق دقیق یا تطبیق جزئی هستند فاصله گرفته اما متن لنگری که سایت‌های دیگر به واسطه آن به سایت (دامنه) شما لینک می‌دهند می‌تواند کمک کننده باشد.

اگر می‌توانید از کلمه کلیدی در نام دامنه خود استفاده کنید که به آشکار شدن کارایی وب‌سایت‌تان کمک کند حتماً از آن بهره ببرید. اما اگر سعی دارید تا از یک دامنه پر شده با کلمات کلیدی استفاده کنید توصیه می‌کنم که این کار را انجام ندهید. آن‌ها دیگر وزن سابق را ندارند و تاثیرات منفی نیز (بر روی کاربران و موتورهای جستجو) می‌گذارند به همین دلیل باید از استفاده از آن‌ها اجتناب کنید.

برای مثال من نام‌های دامنه‌ای مانند RecipesForPasta.com یا BuyPastaOnline.com را نمی‌خرم. به جای این‌ها به سراغ نام دامنه‌ای گسترده‌تر می‌روم مانند : Gusto.com .

به Amazon.com یا Google.com فکر کنید که هیچ ارتباطی با چیزی که در واقع هستند ندارند. این‌ها برندها (نام‌های تجاری) خیلی خوبی هستند اما با کلمات کلیدی پر نشده‌اند.

Gusto ارتباطی خلاقانه‌تر ایجاد می‌کند چون این واژه در زبان ایتالیایی به معنای “طعم یا مزه” است. بنابراین ترجیح می‌دهم در این مسیر حرکت کنم.

۸- می‌توانید به نام دامنه خود پسوند یا پیشوند اضافه کنید

اگر نام دامنه‌تان در دسترس نیست می‌توانید به آن پسوند یا پیشوند اضافه کنید. همانطور که قبل‌تر هم راجع به آن صحبت کردیم می‌توانید از یک پسوند TLD جایگزین استفاده کنید و در انتخاب نام برند آنلاین خود کمی خلاقیت به خرج دهید.

برای مثال فرض کنید نام برند من Pastaterra است، فروشگاهی در منطقه سیاتل دارم که در آن پاستا می‌فروشم و حالا می‌خواهم فروشگاه آنلاینی برای خود راه‌اندازی کنم. می‌توانم از نام‌های دامنه‌ای مانند ThePastaterra.com، PastaterraShop.com یا حتی Pastaterra.net استفاده کنم.

با توجه به این قوانین دوست دارم تا در مورد دامنه‌ها و نام‌های دامنه انتخاب شده توسط شما بیشتر بدانم، منتظر نظرات شما هستم.

بیشتر در این مورد بخوانید : چگونه بهترین نام دامنه را برای سایت خود انتخاب کنیم؟