اگر کارتان سئو است احتمالاً تا به حال از ساخت لینک به عنوان یک تاکتیک استفاده کرده‌اید. اگر برای یک شرکت معتبر کار می‌کنید حتماً این سوال از شما شده است که ” چه زمان بازده سرمایه‌گذاری خود را می‌بینیم و میزان آن چقدر خواهد بود؟ “.

این سوالی است که بارها از من پرسیده شده اما هیچ وقت پاسخ مناسبی برای آن نداشتم. حقیقت این است که یک لینک جدید فوراً بر روی رتبه‌بندی‌ها تاثیر نمی‌گذارد. این یعنی تاثیر یک لینک بر روی افزایش رتبه‌بندی‌های موتور جستجو به سختی صورت می‌پذیرد، زیرا ممکن است در طول مدت زمانی که شما لینک را ایجاد می‌کنید تا زمانی که بتوانید نتایج افزایش رتبه‌بندی را ببینید، لینک‌ها و تغییرات درون صفحه متعددی در صفحه مقصد ایجاد شود.

بنابراین تصمیم گرفتم که خودم از این موضوع سر در بیاورم، با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید. خوشبختانه به اندازه کافی خوش شانس بودم که بتوانم برای شرکتی با نزدیک به ۲۰۰٫۰۰۰ صفحه ایندکس شده کار کنم که هر ماه به طور طبیعی صدها لینک جدید را به واسطهPR  و تلاش‌های من در زمینه ساخت لینک کسب می‌کند. این یعنی صفحات زیادی دارم که طی ۶ ماه گذشته فقط توانسته‌اند ۱ الی ۲ لینک را کسب کنند و تغییرات درون صفحه زیادی نیز نداشته‌اند.

من ۷۶ لینک را انتخاب کردم که مقصد آن‌ها صفحاتی است که از لحاظ محتوایی شبیه هم هستند و ۶ ماه است که این محتواها را هیچ تغییری نداده‌ایم. تمرکز خود را بر روی رتبه‌بندی کلمات کلیدی گذاشتم که درجه سختی آن‌ها (Keyword Difficulty Rating) 25 الی ۳۵ درصد بود. به دو نسخه از کلمات کلیدی مورد هدف آن‌ها نگاهی انداختم تا بتوانم داده‌های بیشتری به دست بیاورم. این نتایج برای سئوکارها خیلی تعجب‌آور نیست اما چون معمولاً توسط مدیران سئو مورد سوال قرار می‌گیرید، حالا نمودارهایی را در دست دارید که می‌توانید به وسیله آن‌ها همه چیزهایی را که می‌گفتید ثابت کنید.

به طور متوسط ۱۰ هفته طول می‌کشد تا بتوانید شاهد یک رتبه پرش باشید

لینک‌های بیشتر تاثیر سریع‌تری دارند. جاکوب در سایت Exstreamist چیزهایی را ارتقاء داد که توانست ۲۰ لینک برای یکی از صفحات خود کسب کند که این صفحه با داشتن ۶ لینک داخلی بیشتر از صفحات دیگر، توانست رتبه بهتری از آن‌ها کسب کند. ۵ الی ۱۰ هفته طول کشید تا صفحه او از رتبه #۹ به رتبه #۵ برود.

به نظر می‌رسد که هر لینکی در ابتدا یک تاثیر کم الی متوسط دارد اما این تاثیر در طول زمان افزایش می‌یابد. اگر لینک‌های زیادی را به طور هم‌زمان اضافه کنید نه تنها سریع‌تر به نتایج مورد نظر خود دست می‌یابید بلکه در طول زمان با نتایج بزرگتری مواجه خواهید شد.

هر چه رتبه پایین‌تر باشد، لینک تاثیر بیشتری خواهد گذاشت

صفحاتی که قبلاً در صفحه اول نتایج موتور جستجو دیده بودم با یک لینک افزایش رتبه چندانی نداشتند و به سختی در ۲۲ هفته فقط یک نقطه (واحد) حرکت داشته‌اند. در مقابل صفحاتی که در صفحه دوم یا صفحات بعد از آن در نتایج موتور جستجو رتبه‌بندی شده بودند پس از ۸ الی ۹ هفته افزایش رتبه داشتند.

به خاطر داشته باشید که میزان داده‌هایی که در اختیار دارم کم است پس توصیه می‌کنم که قول ۱۰ رتبه پرش را پس از ۲۲ هفته ندهید.

قدرت دامنه (DA) بیشتر باعث می‌شود که رشد سریع‌تری داشته باشید

شاید تعجب کنید که چرا لینک‌های با قدرت دامنه بیشتر از ۵۰ در این نمودار نیستند. متاسفم زیرا لینک‌های کافی به صفحات نداشتم تا بتوانم میانگینی معنی‌دار را ارائه دهم.

تعجب‌اور نیست که قدرت دامنه بیشتر تاثیر بیشتری خواهد داشت، در واقع می‌توانید ببینید که تغییر میانگین رتبه برای صفحه‌ای که لینک خود را از سایتی با قدرت دامنه کمتر از ۲۵ کسب کرده پس از ۱۳ هفته کاهش خواهد داشت، سپس دوباره به سختی ۲ رتبه افزایش دارد.

به طور کلی قانونی دارم که طبق آن هیچ زمان یا هزینه‌ای را صرف سایت‌هایی نمی‌کنم که قدرت دامنه آن‌ها زیر ۲۵ است. این نمودار نشان می‌دهد که آن‌ها کاملاً خالی از ارزش نیستند اما منجر به تغییرات بسیار بسیار کمی بر روی رتبه می‌شوند.

جالب توجه است که مجموعه قدرت دامنه‌های ۰-۲۵ و ۲۵-۵۰ پس از ۱۰ هفته اولین پرش بزرگ خود را دارند، اما شنیده‌ام که لینک‌های دارای قدرت دامنه بیشتر تاثیرات سریع‌تری خواهند گذاشت. شاید این امر به این علت باشد که سایت‌های دارای قدرت دامنه بیشتر اغلب بیشتر ردیابی می‌شوند (بنابراین لینک زودتر کشف می‌شود)، اما من فکر می‌کنم که ممکن است این تاخیری هدفمند در الگوریتم باشد. احتمالاً گوگل برای اعتماد به لینکی از یک سایت کم کیفیت نیازمند زمان بیشتری است.

بنابراین اگر شروع به ساخت لینک کنم، نتایجش را در ۱۰ هفته یا زودتر خواهم دید؟

در واقع نه. مدت زمانی طول می‌کشد تا بتوانید لینک‌هایی را از یک کمپین ساخت لینک (قانونی) کسب کنید. بسته به شرکتی که برایش کار می‌کنید و منابعی که در اختیار دارید، زمانی که باید برای هر گام صرف کنید متغیر خواهد بود. در اینجا لیستی از گام‌هایی که باید به خاطر بسپارید آمده است.

۱- منابع را به دست آورید

پیدا کردن یک آژانس (۱ الی ۳ ماه)

آسان‌ترین راه برای شروع استخدام یک آژانس است؛ زیرا آن‌ها تیم‌های با تجربه‌ای از سازندگان لینک در اختیار داشته و استراتژی‌های صحیح و امتحان شده خود را به کار می‌بندند. بر اساس تجربه‌ای که زمان کار در کسب و کارهایی مانند Distilled به دست آورده‌ام، فرآیند تصمیم‌گیری ۱ الی ۳ ماه به طول می‌انجامد. اگر شرکتی بزرگ باشید که بوروکراسی در آن زیاد است یا می‌خواهید واقعاً معامله خوبی انجام دهید، این مدت زمان بیشتر طول می‌کشد. زمانی که شریک کاری خود را پیدا کردید باید چند هفته تا یک ماه صبر کنید تا کار رسماً آغاز شود.

استخدام یک سازنده لینک (۱ الی ۲ ماه)

اگر استخدام یک فرد برایتان آسان‌تر از استخدام یک آژانس است یا اگر فکر می‌کنید که این استراتژی بهتر و طولانی مدت‌تر است، پس باید این کار را انجام دهید. بهترین داوطلبان این شغل افرادی هستند که دارای تجربه ساخت لینک بوده، با خدمات مشتری آشنا هستند و یا وبلاگ‌نویسانی هستند که انجمن‌های خود را بنا نهاده‌اند. بر طبق اظهارات Fast Company بیست و سه روز طول می‌کشد تا بتوانید شخصی را استخدام کنید، بنابراین این مدت زمان را در جدول زمانی خود لحاظ کنید.

کار با  PR (تقریباً فوری انجام می‌شود)

می‌توانید با تیم PR (روابط عمومی) خود کار کنید و شروع به بهینه‌‍سازی نمایش‌های رسانه‌ای آن‌ها کرده و لینک‌های خوبی را کسب کنید. موفقیت این استراتژی بسته به این است که آیا می‌خواهید ساخت لینک خود را به طور کلی بر اساس قدرت دامنه (Domain Authority) انجام دهید (که در این صورت همه لینک‌های صفحه خانه – homepage – کمک بسیار زیادی به شما خواهند کرد) یا سعی دارید تا قدرت صفحه (Page Authority) را برای صفحات فرود افزایش دهید (که در این صورت احتمالاً تیم PR زمان سختی را در کمک به شما خواهد گذراند). لازم به ذکر است که هیچ سئوکاری را نمی‌شناسم که برای پیش بردن استراتژی ساخت لینک خود فقط بر روی PR تکیه کند. پس اگر بودجه کمی دارید حتماً سعی کنید تا تیم PR خود را راضی کرده و آن‌ها را به سمت خود بکشید.

۲- انتخاب یک استراتژی ساخت لینک (۲هفته الی ۱ ماه)

زمانی که سازندگان لینک خود را استخدام کردید، حالا باید دلایلی وجود داشته باشد که افراد دیگر به شما لینک دهند. در اینجا ایده‌هایی گسترده مطرح می‌شود از سریع‌ترین تا طولانی مدت‌ترین:

استفاده از شرکت به عنوان منبع (۱ هفته)

یکی از راه‌های کسب لینک پیدا کردن صفحاتی است که برای چیزهایی که شرکت شما فراهم می‌آورد لیستی از منابع را تهیه می‌کنند. برای مثال شرکت Lyft می‌تواند به دنبال وبلاگ‌ها یا سایت‌هایی بگردد که راه‌های کسب درآمد را با ارائه برنامه‌ای انعطاف‌پذیر برایش لیست می‌کنند.

بر اساس کاری که شرکت‌تان انجام می‌دهد و شناختی که از راهکارهای پیشنهادی کسب و کار خود دارید، پتانسیل شما نیز متغیر است. حداقل یک هفته زمان جهت پیدا کردن سایت‌های بالقوه لازم است.

استفاده از تخصص به عنوان منبع (۲ هفته الی ۱ ماه)

افراد در فضای آنلاین همیشه به دنبال پیدا کردن متخصص هستند و شرکت‌ شما نیز حتماً دانشی را جهت به اشتراک‌گذاری دارد. برای مثال شرکت Periscope Data به شما اجازه می‌دهد تا پایگاه‌های داده خود را جهت درک آسان‌تر به نمودارها و جداول تبدیل کنید، ممکن است پیدا کردن سایت‌های بسیاری که دقیقاً به دنبال محصول شما باشند سخت باشد. مثلاً اگر توصیه‌هایی را در مورد نحوه درست نوشتن SQL به اشتراک بگذارید خواهید دید که هزاران فرصت لینک‌دهی به سوی شما سرازیر می‌شود.

در این مورد باید سعی کنید تا سایت‌های خوبی را جهت برقراری ارتباط پیدا کنید، سپس می‌توانید جهت جلب نظرشان به آن‌ها نقل‌قول‌ها، پست‌های مهمان یا منابعی را بر روی سایت خود پیشنهاد دهید. این کار چند هفته الی یک ماه به طول می‌انجامد.

اینفوگراف‌ها (۱ الی ۳ ماه)

ممکن است اینفوگراف‌ها خیلی کم توسط سئوکارها مورد استفاده قرار بگیرند اما استفاده از جلوه‌های بصری با کیفیت می‌تواند توجه زیادی را به خود جلب کند. فقط به یاد داشته باشید که اگر همکاری نزدیکی با تیم PR خود نداشته باشید ممکن است اکثر پست‌ها دارای اینفوگراف شما باشند اما دارای لینک بازگشت به سایت‌تان نباشند.

جهت ایجاد اینفوگراف‌های خوب به یک ایده متقاعد کننده، داده‌های منحصر به فرد و یک طراح بصری خوب نیاز دارید. این کار ۲ ماه زمان می‌برد (اما روی ۳ ماه حساب کنید)، گرچه ممکن است بتوانید این زمان را به یک ماه نیز کاهش دهید، که البته این موضوع به قابلیت اجرایی شرکت‌تان بستگی دارد.

تحقیقات عمیق (۱ الی ۳ ماه)

سعی کنید تا مقالاتی منحصر به فرد، دقیق و خوب بنویسید، که در این صورت ممکن است حتی بدون استفاده از مؤلفه‌های بصری به تعداد زیادی به اشتراک گذاشته شوند. این کار برای شرکت‌هایی خوب است که در زمینه‌های خاصی پیشرو هستند و بسیاری از داده‌های آن‌ها توسط مدیران عالی‌رتبه نیز به اشتراک گذاشته می‌شود.

زمان تهیه این مقالات نیز ۱ الی ۳ ماه به طول می‌انجامد، نویسنده نیز به اندازه طراح گرافیک به زمان نیاز دارد. توسعه دهنده هر پست در وبلاگ مشهور OKCupid دو الی چهار هفته زمان و نویسنده چهار الی هشت هفته زمان نیاز داشت.

۳- اجرا (۲ هفته الی ۱ ماه)

زمانی که استراتژی‌های خود را مشخص کردید باید به هر کدام از مشتری‌های خود ایمیل زده، پیگیر آن‌ها باشید و آن‌ها را همواره ترغیب نمایید تا به شما لینک دهند. ممکن است چند موفقیت فوری را به دست آورید اما به یاد داشته باشید که شما پولی به آن‌ها پرداخت نمی‌کنید، بنابراین در انتهای لیست اولویت‌بندی آن‌ها قرار دارید.

برنامه‌ریزی برای ایجاد کمپین ساخت لینک

  • ۱ الی ۴ ماه : پیدا کردن یک آژانس ساخت لینک و قرارداد بستن با آن‌ها
  • ۱ ماه : استخدام شخصی جهت ساخت لینک
  • ۱ ماه : انتخاب یک استراتژی جهت ساخت لینک
  • ۱ الی ۳ ماه : پیدا کردن سایت‌های بالقوه و ایجاد محتواهایی که بتواند لینک‌های مورد نظر ما را جلب کند.
  • ۲ هفته الی ۱ ماه : اجرا. مدتی طول می‌کشد تا همه ایمیل‌های مورد نظر خود را نوشته و ارسال نمایید و به بازخوردهایی که دریافت می‌کنید پاسخ دهید.
  • ۵ الی ۱۰ هفته : باید صبر کنید تا لینک‌هایی که کسب کرده‌اید اثر کنند. به تیم خود بگویید که حداقل تا ۱۰ هفته ترسی به خود راه ندهند.

روی هم رفته همه این‌ها یعنی این فرآیند از ابتدا تا انتها ۶ ماه الی ۱ سال به طول می‌انجامد.

به عنوان یک سئوکار لازم می‌دانم که بگویم سئو یک سرمایه‌گذاری است. بله مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید اما با انجام این کار خواهید دید که رتبه همینطور افزایش می‌یابد. به مدیران خود بگویید که این روند طولانی مدت است اما همچنین به آن‌ها گوشزد کنید تا زمانی که در صدر رقابت‌ها باشند دائماً شاهد بازگشت سرمایه‌گذاری خود خواهند بود.