همه چیز در مورد تاریخچه طراحی سایت
طراحی سایت

همه چیز در مورد تاریخچه طراحی سایت

شاید این روزها که همه به راحتی به أنواع سایت ها دسترسی دارند، خیلی ها به دانستن تاریخچه طراحی سایت و اتفاقات رخ داده در طی سال های تولید اولین وب سایت ها تا سایت های پیشرفته ی امروزی علاقه داشته باشند. ما در این مقاله سعی داریم نگاهی بر این موضوع داشته باشیم. می خواهیم ببینیم این دنیای وسیع اطلاعات در اینترنت که در قالب وب سایت های مختلف به نمایش گذاشته می شوند، چه سرگذشتی را طی کرده اند؟

اولین ها در تاریخچه طراحی سایت

اولین ها در تاریخچه طراحی سایت

در تاریخچه طراحی سایت که کنکاش کنید، همیشه اولین ها جذابیت خاصی دارند. اولین وب سایتی که در اینترنت بارگذاری شد، مربوط به سال ۱۹۸۹ می باشد. در این زمان برای اولین بار یک پروژه ی طراحی سایت آغاز به کار شد. شاید آقای تیم برنرز حتی تصور هم نمی کرد که پروژه های طراحی سایت به این حجم از گستردگی و متنوعی برسند. شاید اگر بدانید اولین سایت ایجاد شده در تاریخچه طراحی سایت چقدر ساده بوده، هیچ وقت نمی خواهید که به آن زمان برگردید.

ورود به دنیای جدول ها

حدود ۶ سال بعد، زمینه ی ایجاد اطلاعات دسته بندی شده در قالب جدول فراهم شد. این موضوع خبر خوشحال کننده ای در تاریخچه طراحی سایت به حساب می آید. چرا که برای اولین بار توانستند تصاویر را در وب سایت ها به نمایش درآورند. اما در این مرحله مشکلاتی هم وجود داشت. نگهداری دشوار این سبک از طراحی سایت و نیز عدم قطعه قطعه بودن بخش های مختلف سایت موضوعی بود که طراحان وب سایت ها با آن به مشکل خوردند.

تغییر در ظاهر و ویژگی های وب سایت

با دسترسی و ایجاد امکان تغییر در ظاهر سایت ها، جذابیت های بصری به آن ها افزوده شد. اما همچنان به دلیل عدم انطباق مرورگرها، امکان مشاهده ی خصوصیات css در برخی از آن ها وجود نداشت. شاید برخی تصور کنند که css یک زبان برنامه نویسی نبوده و اهمیتی هم در تاریخچه طراحی سایت نخواهد داشت. در صورتی که لازم به ذکر است اگر css نبود، هیچ کس نمی توانست بخش ظاهری سایت را از آن صفحه ی سیاه و ساده به یک صفحه ی بسیار زیبا و همراه با انیمیشن تبدیل نماید.

پس یادگیری آن برای تمام کسانی که با طراحی سایت سروکار دارند، واجب خواهد بود. تفاوتی ندارد که شما با کمک قالب های آماده وردپرس یک سایت را شخصی سازی می کنید و یا با کدنویسی به کمک زبان های برنامه نویسی.

تولید موبایل، چالش بزرگ در طراحی وب سایت

تولید موبایل، چالش بزرگ در طراحی وب سایت

در تاریخچه طراحی سایت زمانی که تلفن های همراه تولید شدند، یک مساله ی مهم برای برنامه نویسان ایجاد شد. آن ها باید چاره ای می اندیشیدند تا محتوای وب سایت ها را در صفحات کوچک موبایل به شکل کامل نمایش داده شود. از این رو کتابخانه های معروف دنیای برنامه نویسی وارد عرصه ی طراحی سایت شدند. برای مثال بوتسرپ که یکی از معروف ترین کتابخانه های طراحی سایت می باشد، طراحی صفحات وب را به یکی از لذت بخش ترین کارها تبدیل نمود.

دو ابزار قدرتمند در تاریخچه طراحی سایت

جاوا اسکریپت و فلش دو ابزار مهم و کاربردی در ایجاد وب سایت ها در تمام تاریخچه طراحی سایت به حساب می آیند. این دو توانستند قابلیت های زیادی را به وب سایت ها بیفزایند. ایجاد سیستم های چت آنلاین، منوهای هوشمند، انواع مولتی مدیا و نیز قرار دادن ماشین حساب آنلاین تنها نمونه هایی از قابلیت هایی هستند که به کمک جاوااسکریپت و فلش در وب سایت ها وارد شدند.

البته شایان ذکر است که استفاده از هر نوع قابلیت تولید شده در طی تاریخچه طراحی سایت، باید با درایت و دقت کافی صورت گیرد. برای مثال اگر می توانید با چند کد ساده css متصل به تگ های html، ظاهر وب سایت را تغییر دهید، به هیچ وجه به سراغ جاوااسکریپت نروید. چرا که علاوه بر طراحی منحصر بفرد، باید سرعت لودینگ را هم در نظر بگیرید. کدهای جاوااسکریپت اگر بیش از حد مورد استفاده قرار گیرند، می توانند کند شدن وب سایت را در پی داشته باشند.

همچنین در استفاده از ابزار فلش باید به تحریم ها نیز توجه داشته باشید. در زمانی که شرکت اپل به تحریم این ابزار و افزونه اقدام کرد، متاسفانه وب سایت هایی که از این قابلیت بهره مند بودند امکان نمایش نداشتند.

یک محتوا در چندین قالب یکسان

اگر در زمینه ی طراحی سایت پیش زمینه ای نداشته باشید، شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه محتوای یکسان وب سایت ها در صفحه نمایش های مختلف مانند کامپیوتر و تلفن همراه به صورت یکسان نمایش داده می شود؟ در پاسخ باید گفت طراحی های واکنش گرا دقیقا به همین دلیل ایجاد شدند. این نوع طراحی در حقیقت گویا نتیجه ی چندین طرح برای قالب های متفاوت است که باعث می شود در هر صفحه نمایشی بتوان به تمام قابلیت های یک وب سایت دسترسی پیدا کرد. پس اگر با جستجو در یک وب سایت از طریق تلفن همراه خود مشکل داشتید، شاید آن سایت به صورت واکنش گرا و ریسپانسیو طراحی نشده باشد.

حالا در فضای امروز که پیشرفت های زیادی در حوزه طراحی سایت ایجاد شده است، یک چالش بزرگ پیش روی افراد قرار گرفته که مربوط به امتیازدهی و کسب رتبه ی مطلوب وب سایت ها است. با کمک بک لینک ها، سئو داخلی و خارجی وب سایت و نیز داشتن تگ های قدرتمند می توان از این مرحله نیز به آسانی عبور کرد.

موضوع مرتبط طراحی سایت

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.اولین سایت در تاریخچه طراحی سایت با چه ابزاری ساخته شد؟
  اولین سایت شاید نهایتا کدهایی شبیه به تگ های html را داشته باشد. چرا که صفحه ای سیاه با چند تا متن ساده تنها چیزی بودند که در اولین وب سایت ها وجود داشتند.
 • ۲.اولین قابلیت که برای تغییر در نمایش و ظاهر وب سایت ایجاد شد چیست؟
  css
 • ۳.سایت های ریسپانسیو از چه زمانی طراحی شدند؟
  از سال ۲۰۱۰
 • ۴.نقطه ی عطف پیشرفت در تاریخچه طراحی سایت چه زمانی است؟
  شاید واکنش گرا شدن وب سایت ها را بتوان یک نقطه عطف در حوزه طراحی سایت دانست. چرا که باعث شد بدون نگرانی بابت ابعاد صفحه نمایش، وب سایت ها را به نمایش درآورد.