من هر روز برای وبلاگ خودم یا نشریات دیگر مطلب می‌نویسم و یکی از طرفداران پست مهمان هستم، همچنین هر روز سعی می‌کنم تا نکاتی را که برای بهتر نوشتن لازم است تقویت نمایم، در این مقاله آموزش سئو سعی دارم تا چند نکته را در مورد تکنیک‌های نوشتن با استفاده از عادات روزانه بیان کنم.

مشکل این است که تولید محتوا کاری زمان‌بر است.

 • بازاریابان محتوا با وظایف متعددی سر و کار دارند: محتوای شبکه‌های اجتماعی (۹۳%)، خبرنامه‌ها (۸۱%)، مقالات برای وب‌سایت‌ها (۷۹%)، وبلاگ‌ها (۸۱%)، رویدادهای شخصی (۸۱%) و … .
 • کمبود زمان یکی از ۵ چالش بزرگ برای ۵۱% از بازاریابان محتواست، درحالیکه ۵۰% آن‌ها نیز با چالش تولید محتواهای معتبر و صحیح روبرو هستند.
 • ۷۶% از بازاریاب‌ها در سال ۲۰۱۶ محتواهای بیشتری را نسبت به سال ۲۰۱۵ تولید کرده‌اند.

در نتیجه، باید تاکتیک‌های مختلف را پیدا و اعمال کنیم تا بتوانیم کارآمدتر و موثرتر عمل کنیم، همچنین باید سعی کنیم کار خود را بهینه کرده تا به نتایجی بهتر دست یابیم.

بله، تولید محتوا کار سختی است. هر زمان که کارهای نیل پاتل، رند فیشکین یا جان مورو را می‌خوانم تعجب می‌کنم که چطور هر هفته مقالات زیادی می‌نویسند و در کنار آن ده‌ها وظیفه دیگر را نیز انجام می‌دهند.

آیا ۸۰ ساعت در هفته کار می‌کنند؟ آیا ارتشی از دستیارها دارند؟

نیل پاتل در مقاله ” چگونه بدون اینکه بسوزیم ۵ مقاله در هفته بنویسیم؟! ” بهترین تاکتیک‌های موجود را برای بازاریاب‌های محتوا در هر زمان و هر کجا توضیح داده است.

مقاله او مرا به فکر استفاده از عادات جایگزین جهت نوشتن محتوای بیشتر در زمان کم‌تر انداخت.

نویسندگان مشهور جهت بالا بردن کارایی در استفاده از عادات عجیب خود درنگ نمی‌کردند. بنابراین منطقی است که سرنخ آن‌ها را دنبال کنیم و از علاقه خود به قهوه و موسیقی در جهت نوشتن محتوای بهتر بهره ببریم.

بنابراین عادات روزانه خود را یادداشت کرده و تصمیم گرفتم که بفهمم چگونه می‌توان آن‌ها را در جهت نوشتن محتوای بهتر در زمان کمتر توسعه داد.

۱# – خواندن اخبار

من اخبار را به صورت آنلاین می‌خوانم. به نظر می‌رسد که این عادت روزانه مزایایی را برای نویسندگان محتوا در بر دارد:

 • این کار مهارت‌های نوشتاری را تقویت کرده و همچنین مهارت‌های شناختی و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. به علاوه اینکه دانش واژگان را نیز غنی می‌کند.
 • ایده‌هایی جدید را برای نوشتن محتوای جدید در ذهن ایجاد می‌کند.
 • به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از حرفه‌ای‌ها یاد بگیرند و روش‌های آن‌ها را دنبال کنند.

برای اینکه این تکنیک کارایی داشته باشد، از خواندن هر چیزی از هر کسی اجتناب کنید. لیستی از کانال‌ها و منابعی که شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و از آن‌ها یاد می‌گیرید، تهیه کنید.

بر اساس تجربه Moz، Copyblogger، QuickSprout و Smart Blogger بهترین کمک کنندگان برای من بوده‌اند. رند فیشکین و نیل پاتل چیزهای زیادی را در مورد جوانب مختلف و روندهای بازاریابی محتوا و اینترنت به من آموخته‌اند و این در حالی است که برایان کلارک و جان مورو هنر نوشتن را به من نشان داده و مرا تشویق کرده‌اند تا مهارت‌های نوشتاری خود را بهبود دهم.

اپلیکیشن‌هایی نظیر Digg یا Newsbeat به من کمک کرده‌اند تا newsfeed خود را طوری سازماندهی کنم که بتوانم بیشترین بهره را از عادت خواندن خود کسب کنم.

۲# – نوشتن آزاد

اگر عادت روزانه شما زود برخاستن از خواب است می‌توانید توانایی نوشتن آزاد خود را توسعه دهید.

این یک تکنیک نوشتن است که توسط جولیا کامرون و مارک لوی مطرح شده، بدین صورت که با نوشتن نگرانی‌های خود بر روی کاغذ ناخودآگاه خود را آزاد می‌کنید. همه کاری که باید بکنید این است که هر روز را با نوشتن سه صفحه متن آغاز نمایید.

موضوع مهم نیست، فقط بنشینید و بنویسید.

هنگامی که این کار را توسعه دادید، عادت نوشتن آزاد می‌تواند کمک بزرگی باشد که می‌توان از طریق آن موضوعات خوبی را برای محتواها به دست آورده و فوراً چکنویس‌هایی را ایجاد کنیم.

جهت توسعه این عادت و استفاده از آن برای تولید محتوا لازم نیست هیچ کاری انجام دهید، فقط کافیست هر روز صبح سه صفحه بنویسید. خیلی سخت تلاش نکنید. اجازه دهید تا افکارتان جریان یابد و فقط آن‌ها را سریعاً بر روی کاغذ پیاده کنید، همچنین محدودیت زمانی برای خود قرار دهید.

پس از اینکه کتاب راه هنرمند را از جولیا کامرون خواندم این شهامت را پیدا کردم که این کار را انجام دهم. در حالیکه جغد شب هستم و زود بیدار شدن از خواب برای من عملی شجاعانه محسوب می‌شود، اما به نوشتن سه صفحه در هر روز صبح وفادار بودم و حتی سایت ۷۵۰ Words را پیدا کردم. با ۸ الی ۱۰ ساعت کار کردن و نشستن پشت کامپیوتر به جز یک روز در هفته به این نتیجه رسیدم که نوشتن آزاد به صورت آنلاین حتماً کار آسان‌تری خواهد بود.

مفیدترین ویژگی این وب‌سایت تجزیه و تحلیل و جداول موجود برای هر بخش از نوشته‌های من بود:

این وب‌سایت به من اجازه می‌دهد تا متن‌هایی که نوشتم را تجزیه و تحلیل کرده و بفهمم که برای سریعتر و صحیح‌تر نوشتن چه تغییراتی را باید ایجاد کنم. سعی کردم تا تعداد حواس پرتی‌ها و میزان آبکی بودن متن را کاهش دهم (این ابزار به من نشان داد که چه کلماتی را بیشتر استفاده کردم).

آخرین چیزی که باعث شد علاقه بیشتری به نوشتن آزاد پیدا کنم یک مستر کلاس توسط یکی از هنرمندان محلی بود. با مسلح شدن به قلم، کاغذ و یک کاپوچینو سعی کرم که یک شانس دیگر به نوشتن آزاد بدهم.

او به ما سه وظیفه را محول کرد:

 • ۵ دقیقه زمان دارید. در مورد آخرین مشکلی که داشتید و چگونگی حل آن بنویسید. این کار کمک کرد که بفهمم تا چه اندازه نویسنده کندی هستم. ۵ دقیقه برای من کافی نبود تا بتوانم مشکل خود را تشریح کنم و کم و بیش چیزهایی راجع به راه حل هم نوشتم.
 • ۱۰ دقیقه زمان دارید و سه موضوع در اختیار دارید. یکی را انتخاب کرده و راجع به آن بنویسید. وظیفه من این بود که یک عبارت را انتخاب کرده و داستانی در مورد آن بنویسم. این کار به من یاد داد تا داستان خود را با کار گذاشتن یک تله آغاز کنم که این کار زمان را برایم ذخیره کرده و باعث شد سریعتر بنویسم.
 • ۱۵ دقیقه زمان دارید. یک لیست از کارهایی که باید در سال پیش رو انجام دهید تهیه کنید. در این تمرین باید ۱۰۰ آیتم را بدون تکرار می‌نوشتیم. این کار کمک کرد تا بر روی زنجیره افکار خود تمرکز بیشتری داشته و از آبکی نوشتن پرهیز کنم، همچنین توانستم تا زمانی را جهت ویرایش متن خود ذخیره کنم.

حالا هر زمان که به ایده‌ای برای نوشتن نیاز دارم از شیوه نوشتن آزاد کمک می‌گیرم. این کار باعث صرفه‌جویی در زمان لازم برای ایجاد طوفان ذهنی (brainstorming) شده و در هر جلسه نوشتن آزاد ۲ الی ۳ ایده برای مقالات آینده خود کسب می‌کنم. به علاوه اینکه حالا تندتر می‌نویسم (بله فریم‌های زمانی مهم هستند).

نتیجه این داستان این است که نوشتن آزاد یک عادت روزانه است که ارزش توسعه را دارد. خسته نشوید، فقط بنویسید.

این تکنیک امروزه دستاوردی عالی محسوب می‌شود و ابزارهایی جهت آسان‌تر کردن این کار نیز ساخته شده‌اند. این سایت‌ها را امتحان کنید:

۷۵۰ Words

Write or Die

Written? Kitten!

۳# – قهوه بنوشید

عادت هر روزه نوشیدن قهوه مزایایی را دارد که به صورت علمی نیز ثابت شده است:

 • قهوه باعث افزایش بهره‌وری می‌شود
 • قهوه کمک می‌کند تا هشیارتر بمانید
 • قهوه خلاقیت و حوصله را افزایش می‌دهد

من معتاد قهوه هستم و با اعتماد به نفس کامل می‌گویم که به تلاش‌هایم برای بازاریابی محتوا کمک می‌کند. ترفند استفاده از قهوه آن است که بدانید چه زمان و چه مقدار از آن را برای بهتر نوشتن استفاده کنید.

من روزی دو فنجان قهوه می‌نوشم.

بهترین زمان مصرف قهوه بین ساعت ۱۰ صبح الی ظهر و ساعت ۲ الی ۵ عصر می‌باشد، در ساعات اولیه صبح یک فنجان آمریکانو با شیر می‌خورم. این باعث می‌شود تا گردش کاری بهتری داشته و مرا در دور نوشتن می‌اندازد.

فنجان دوم را بین ساعت‌های ۳ الی ۴ عصر می‌نوشم که مانند یک سیستم شارژ کننده عمل کرده و روح را تازه می‌کند، بنابراین سطح بهره‌وری را در ساعات عصر افزایش می‌دهد. پس از صرف دومین فنجان قهوه، انرژی کافی را برای تحقیق و نوشتن شمای کلی محتوای خود دارم.

۴# – برنامه‌ریزی داشته باشید

آیا طبیعت سازمان یافته شما دوستان‌تان را به خنده وا می‌دارد؟ دوستان من هنوز نمی‌فهمند که چرا می‌خواهم از بازی جلو باشم و همه چیز را ۲ الی ۳ ماه پیش از مهلت اصلی‌اش با پایان برسانم.

این عادت نجات دهنده من است:

 • این کار باعث انجام تحقیقات بهتر و سازمان یافته‌تر می‌شود.
 • محدودیت‌های زمانی را تنظیم می‌کند و شما را تحریک می‌کند که تندتر بنویسید.
 • این کار به شما اجازه می‌دهد تا طرح‌های محتوای خود را ایجاد کرده و مانند یک رئیس برنامه‌ریزی کنید.

با در ذهن داشتن این موضوع سایت Trello را انتخاب کردم تا این عادت برنامه‌ریزی را توسعه دهم. ویژگی مورد علاقه من در این ابزار میانبرهای کیبورد است که اجازه می‌دهد تا وظایف مختلف را با یک کلیک مدیریت کنم. همچنین از قابلیت یکپارچگی آن با Google Drive و اخطارهای دسکتاپ جهت به اشتراک‌گذاری و ویرایش سریع محتوا استفاده می‌کنم، همچنین این ابزار در یادآوری مهلت تحویل کار به من کمک کرده و باعث می‌شود تا زمان خود را به نحو شایسته‌تری برنامه‌ریزی کنم.

علاوه بر ترلو، Asana، Evernote و Wunderlist هم ارزش بررسی دارند.

۵# – گوش کردن به موسیقی

این یکی مورد علاقه من است.

کار در یک دفتر با ۱۴ کارمند که معمولاً نیمی از آن‌ها گپ‌های بیهوده می‌زنند مرا به فکر یک راه خوب برای فرار از این کسالت انداخت : موسیقی.

موسیقی به من کمک می‌کند تا بر روی کار خود تمرکز داشته باشم، کسالت خود را کاهش دهم، متن‌هایی خوب بنویسم و همچنین سرعت نوشتن مرا نیز افزایش می‌دهد.

گوش کردن به موسیقی در محل کار به دقت من در نوشتن نیز کمک کرده است.

با توجه به توصیه نیل پاتل در رابطه با اصلاح محتوا، هنگام نوشتن مقالات خود جهت تشویق، الهام بخشی، بیدار کردن خلاقیت و افزایش بهره‌وری از موسیقی استفاده می‌کنم.

گوش کردن به موسیقی کمک می‌کند تا در زمان صرف‌جویی شود:

 • گوش کردن به موسیقی در هنگام کار به دیگران این سیگنال را می‌فرستد که نباید مزاحم کار شما شوند. (استفاده از هدفون برای من بسیار کارآمد است)
 • تفکر را تحریک می‌کند.
 • نوشتن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.
 • بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

مطالعات متعدد تاثیر مثبت موسیقی را بر روی بهره‌وری و کارآمدی در سر کار تایید می‌کنند. دانشگاه بیرمنگام انگلستان اظهار کرده که موسیقی کارهای تکراری را لذت‌بخش می‌کند. و بر اساس نظر محققان موسسه پلی‌تکنیک Rensselaer موسیقی حوصله را افزایش داده و کمک می‌کند تا تمرکز کنیم.

(HubSpot شش پلی‌لیست را که مبنای علمی دارند برای گوش دادن در سر کار پیشنهاد داده است)

اما زمانیکه نوبت به وظایفی میرسد که قدرت ذهنی بیشتری را می‌طلبند، به نظر می‌رسد که صداهای طبیعت، آهنگ‌های بی‌کلام یا موسیقی کلاسیک بهترین تاثیر را بر روی بهره‌وری ما دارند.

آیا شما هم عاداتی دارید که به صورت روزانه جهت نوشتن محتوا، مدیریت زمان و افزایش بهره‌وری از آن‌ها استفاده کنید؟ چگونه از این عادات استفاده می‌کنید؟