همه ما به سختی برای پیشرفت کسب و کار خود تلاش می‌کنیم. کار بی وقفه و عرق ریختن برای ساختن تجارتی عالی. اما یک روز که تحت فشار کاری در دفتر کار خود هستید و با عصبانیت مشغول تایپ کردن هستید از خود خواهید پرسید که پایان این بازی کجاست.
هدفتان واقعاً چیست؟ آیا یک چراغ نئون با کلمه ” خروج ” وجود دارد که راه را به هدف نهایی نشان می‌دهد؟
برای اکثر کسب و کارها هدف نهایی این است که شرکت خود را به شرکت دیگری بفروشند و آن شرکت به سادگی کنترل را در دست گرفته و از مزایای فروش لذت می‎برد. متاسفانه بسیاری از ما نمی‌دانیم که ارزش کسب و کارمان چقدر است و ناراحت‌کننده‌تر این است که گاهی اوقات حتی نمی‌دانیم چگونه باید آن را بفروشیم و آیا قابل فروش هست یا نه.
اینجا جایی است که Empire Flippers وارد می‌شود. سال‌هاست که در فضای تجارت آنلاین کارگزار هستیم و به سرمایه‌گذاران ساکت اما حریصی که قصد به دست آوردن دارایی‌های دیجیتال را دارند خدمات ارائه می‌دهیم. تقاضا برای به دست آوردن دارایی‌های دیجیتال سودآورد به حدی افزایش یافت که کارگزاری ما توانست دو سال پشت سر هم در لیست Inc. 5000  رتبه زیر ۵۰۰ را به دست آورد.
بله با اطمینان می‌توانیم بگوییم که راه خروجی برای کسب و کار شما وجود دارد. در انتهای این مقاله آموزش سئو بیشتر درباره چگونگی ارزش‌گذاری کسب و کارهای آنلاین خواهید فهمید، می‌فهمید که خریداران به دنبال چه هستند و چگونه می‌توانید وب‌سایت‌های محتوا محور، نرم‌افزارهای خدماتی (SaaS) یا فروشگاه الکترونیکی خود را به بالاترین قیمت بفروشید.
حتما متوجه شدید که در پاراگراف آخر از واژه ” آژانس ” استفاده نکردم. فروش آژانس‌های دیجیتال سخت است، برای این کار باید فرآیند خود را تا جایی که می‌توانید ساده کنید. با وجود اینکه داشتن مشتری عالی است اما فروش دیگر دارایی‌های دیجیتال بسیار آسان‌تر است.
اگر دارایی دیجیتالی ساخته‌اید که می‌خواهید از آن خارج شوید، احتمالاً اولین سوالی که می‌پرسید این است که ” چگونه می‌توانم قیمتی واقعی را بر روی چیزی بگذارم که خودم ساخته‌ام؟ “.
پاسخ این سوالات را در قسمت‌های بعدی خواهیم داد، با خواندن وبلاگ هوراوب پاسخ بسیاری از سوالات خود را خواهید گرفت.

چرا سئو با ارزش‌ترین ترافیک برای دارایی دیجیتال است؟

سئو جذاب ترین منبع ترافیک برای خریداران است.

سئو جذاب‌ترین منبع ترافیک برای افرادی است که به دنبال خرید کسب و کارهای آنلاین هستند. زیبایی سئو این است که هنگامی که برای دستیابی به رتبه‌بندی تلاش می‌کنید، می‌تواند بدون تلاش خاصی ماه‌ها برایتان ترافیک بیاورد. این دقیقاً در تقابل با کمپین‌های بالا بردن نرخ کلیکی (تبلیغات کلیکی – PPC) مانند تبلیغات فیسبوک است که نیازمند نظارت روزانه است تا مطمئن شوید که اتفاق عجیبی برای تبدیلات نمی‌افتد یا در این زمینه افراط نمی‌کنید.
برای کسی که هیچ تجربه‌ای از تولید ترافیک ندارد اما می‌خواهد یک کسب و کار آنلاین سودآور را خریداری کند، خرید وب‌سایتی که از لحاظ سئو تکمیل باشد منطقی است. همزمان که یاد می‌گیرد می‌تواند درآمد هم داشته باشد. هنگامی که فردی دارایی را خریداری می‌کند (که معمولاً برای افراد تازه‌کار یک وب‌سایت محتوا محور است)، می‌توانند با اضافه کردن محتواهای جدید کار خود را آغاز کنند و تکنیک‌های پیچیده‌تر سئو را در مسیر بیاموزند.
حتی فردی که استاد ترافیک پولی است، عاشق سئو است. ممکن است کسی فروشگاه دیجیتالی بخرد که دارای پتانسیل واقعی برای تبلیغات فیسبوک است اما در حال حاضر اکثر ترافیک خود را از طریق سئو به دست می‌آورد، و سئو را مانند مکملی برای ترافیک پولی می‌بیند که می‌خواهد به سوی فروشگاه الکترونیکی خود هدایت کند.
چه خریدار تازه‌کار باشد و چه کارآزموده، سئو یکی از روش‌های مورد درخواست نسبت به هر استراتژی جذب ترافیک دیگر است. در حالی که خود سئو در بیشتر مواقع ارزش کسب و کار را ارتقاء می‌بخشد، خریداران بیشتری را نیز نسبت به دیگر اشکال ترافیک جذب می‌نماید.
حالا زمان ارزش‌گذاری بر روی کسب و کار شماست.

کسب و کارهای آنلاین در واقع چگونه ارزش‌گذاری می‌شوند؟

چگونگی ارزش‌گذاری کسب و کارها سوالی است که معمولاً در کارگزاری خود با آن مواجه هستیم، به همین دلیل ابزاری را برای تخمین خودکار ارزش کسب و کار طراحی کرده‌ایم که مخاطب می‌تواند برای پروژه‌های مختلف خود از آن کمک بگیرد.
در قلب هر ارزش‌گذاری یک فرمول بنیادی وجود دارد :

فرمول ما برای ارزیابی کسب و کار

نگاهی به میانگین سود خالص ۱۲ ماهه خود بیاندازید و تعداد دفعاتی که چند برابر شده است (مضرب) را ببینید. معمولاً محدوده مضرب در میانگین سود خالص ۱۲ ماهه برای کسب و کارهای سالم و سود‌آور آنلاین بین ۲۰ الی ۵۰ است. هرچه به مضرب x50 نزدیک‌تر می‌شوید باید قادر باشید تا نشان دهید که کسب و کارتان ماه به ماه در حال بزرگ‌تر شدن بوده و قابل دفاع است (چیزی که بعداً در این مقاله راجع به آن صحبت خواهیم کرد). ممکن است ببینید که برخی از کارگزاری‌ها از EBITDA (درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک) با ضریب  x2 یا x3 استفاده می‌کنند. هنگامی که این فرمول را می‌بینید در آن از ضریب سالانه استفاده می‌شود در حالی که ما در Empire Flippers از ضریب ماهانه استفاده می‌کنیم. در حقیقت تفاوت زیادی بین دو فرمول نیست و به اولویت‌های شما بستگی دارد اما اگر در خرید و فروش کسب و کارهای آنلاین تازه‌کار هستید، دانستن اینکه کارگزاران چگونه کسب و کارها را قیمت‌گذاری می‌کنند کمک‌کننده خواهد بود. ما به این دلیل استفاده از ضریب ماهانه را ترجیح می‌دهیم که تصویری واضح‌تر از کسب و کار و روندی که طی می‌کند را در اختیارمان قرار می‌دهد. همان‌طور که می‌توانید با دانش سئوی خود بر روی نتایج موتور جستجو تاثیر بگذارید، پس می‌توانید این فرمول را نیز دستکاری کنید تا بتوانید ارزش‌گذاری بهتری را نسبت به معیارهای خود انجام دهید.

چگونه می‌توان ضریب را به سود خود تغییر داد؟

کارهای متفاوتی وجود دارد که می‌توانید برای کسب ضریب بیشتر انجام دهید. بسیاری از این کارها بر اساس حس طبیعی خودتان و یا گذاشتن خود به جای خریدار است. سوالی مفید : آیا کسب و کار خودم را می‌خرم؟ چرا بله و چرا نه؟
این تمرین شما را به سوی تغییراتی هدایت می‌کند که به سود کسب و کارتان خواهد بود. دو حوزه‌ای که بیشتر بر روی ضریب شما تاثیر می‌گذارند میانگین سود خالص واقعی و مدت زمانی است که کسب و کارتان در حال درآمدزایی است.

میانگین سود خالص

هرچه میانگین سود خالص بیشتر باشد، ضریب نیز بیشتر خواهد بود، زیرا دارای سرمایه جاری بیشتری هستید. پس می‌توانید روش‌های مختلفی را برای افزایش سود خالص و کاهش کلی میزان مخارج امتحان کنید.
مخارج دارایی‌های دیجیتال کمی با یکدیگر متفاوت هستند. مثلاً برای سایت‌های محتوا محور، هزینه‌های ساخت محتوا سهم زیادی از مخارج را در بر می‌گیرد. ممکن است با توجه به زمان فروش بخواهید مخارج محتوای خود را کاهش دهید. ممکن است در مواردی بخواهید برای کاهش مخارج محتوای خود به یک آژانس مراجعه کنید.
همچنین ممکن است مخارجی وجود داشته باشد که بخواهید به کسب و کار خود اضافه کنید اما برای چرخاندن کسب و کار زیاد هم ضروری نیستند که add-backs (مخارج پشتوانه) نامیده می‌شوند.

Add-backs (مخارج پشتوانه)

Add-backs مخارجی است که پشتوانه سود خالص خود می‌کنید. این‌ها آیتم‌هایی هستند که هزینه‌بردارند اما ممکن است برای گرداندن کسب و کار ضروری نباشند.
این آیتم‌ها می‌توانند شامل نوشیدنی‌ها، وعده‌های غذایی، مسافرت‌ها یا حتی کنفرانس‌های تجاری به حساب کسب و کار باشند. برای مثال، ممکن است شرکت در کنفرانسی که در مورد بازاریابی ایمیلی است هزینه‌ای ضروری برای گرداندن یک سایت محتوا محور نباشد، یا برای یک فروشگاه الکترونیکی شرکت در یک کنفرانس منابع مانند Canton Fair می‌تواند جزء مخارج پشتوانه‌ای باشد که به سختی می‌توان آن را توجیه کرد.
چیزهای دیگری مانند ابزارهای سئو که به صورت ماهانه از آن‌ها استفاده می‌کنید می‌تواند به عنوان مخارج پشتوانه در نظر گرفته شوند. اکثر افراد برای گرداندن و رشد کسب و کار خود به طور مداوم به آن نیاز ندارند. ممکن است یک اشتراک یک ماهه را خریداری کنند و تمامی داده‌های کلمات کلیدی که برای مدتی نیاز دارند را به دست آورند، سپس اشتراک خود را لغو کرده و دوباره هنگامی که نیاز به تحقیق بیشتر در زمینه کلمات کلیدی داشتند باز گردند.
بسیاری از مخارج شما add-backs نیستند، اما خوب است که آن‌ها را در ذهن داشته باشید زیرا می‌توانند قیمت نهایی کسب و کارتان را در هنگام فروش افزایش دهند.

چه زمانی نباید مخارج را قطع کرد؟

در حالی که معمولاً همیشه مخارجی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بزنید اما باید در این مورد منطقی باشید. ممکن است قطع کردن برخی مخارج، سود خالص کلی را بهبود ببخشد اما جذابیت کسب و کارتان را به طور وسیعی کاهش دهد.
یکی از چیزهای رایجی که در فضای تجارت الکترونیک می‌بینیم این است که کسب و کارهای انفرادی به وجود آمده که در آن یک نفر همه کارهای بسته‌بندی و ارسال به مشتری را خودش به تنهایی انجام می‌دهد. ممکن است فکر کنید که انجام همه کارها توسط یک نفر موجب ذخیره پول ‌می‌شود. در حالی که ممکن است این موضوع صحیح باشد، راه حلی جذاب برای یک خریدار بالقوه نیست.
جذاب‌تر است اگر پول خود را صرف راه حلی کنید که در آن شخص سومی سفارشات را دریافت کرده و محصولات را بسته‌بندی و ارسال کند. پس از همه این‌ها، بسیاری از خریداران با داشتن کسب و کاری آنلاین همیشه در حال سفر به دور دنیا هستند. در حالی که می‌توانند چند ماه را در طول زمستان در سواحل بالی سپری کنند، مجبور کردن آن‌ها برای ماندن در یک مکان تا بتوانند محصولات را خودشان ارسال کنند، درخواستی دشوار خواهد بود.

نباید هنگامی که کسب و کاری را می‌فروشید فقط نگران مخارج باشید، باید بتوانید آسان بودن کارکرد و اداره کسب و کار را نیز برای خریدار توجیه کنید.

حتی اگر سیستم‌هایی را که برای انجام این کار می‌سازید موجب مخارج بیشتری می‌شوند، مانند به کار گرفتن یک شخص یا شرکت دیگر برای تکمیل فرآیند فروش، ارزشش را دارد زیرا کسب و کار را برای خریداران جذاب‌تر می‌کند.

تاریخچه

تا زمانی که کسب و کارتان  سطح سود ثابتی دارد یا روندی رو به رشد را نشان می‌دهد، هرچه دارای پیشینه و تاریخچه بیشتری باشد، جذاب‌تر است.
هر چه روند کسب و کارتان صعودی‌تر باشد، میزان ضریبی که دریافت می‌کنید بیشتر است.
در حالی که نمی‌توانید برای افزایش تاریخچه کسب و کار خود کار زیادی انجام دهید، می‌توانید با سرمایه‌گذاری بر روی آیتم‌های مورد نیاز خود را برای فروش احتمالی آماده کنید. برای مثال اگر می‌دانید که وب‌سایت‌تان نیاز به یک بازسازی بزرگ دارد و ۲۴ ماه تا فروش آن فرصت دارید، بهتر است که طراحی مجدد آن را همین حالا انجام دهید تا اینکه آن را به بعد موکول کنید.
رشد سالیانه در کسب ضریب بهتر موثر است زیرا نشان می‌دهد که کسب و کار توانسته است بر ناملایمات فائق آید. این فائق آمدن بر چالش‌ها مخصوصاً برای کسب و کارهایی درست کار می‌کند که ترافیک اولیه آن‌ها ترافیک ارگانیک گوگل است. این نشان می‌دهد که سایت با انجام چندین به روز رسانی بزرگ در طول چند سال توانسته است سئویی با کیفیت را انجام دهد.
از طرف دیگر، کسب و کاری که دارای روندی نزولی است ضریبی بسیار بدتر را دریافت می‌کند، که احتمالاً در محدوده‌ای بین ۱۲ الی ۱۸ است. گرچه کسب و کاری که روندی نزولی دارد نیز می‌تواند به فروش برسد. خریداران خاصی هستند که به دنبال دارایی‌های کم ارزش هستند، زیرا اغلب می‌توانند آن‌ها را با تخفیف زیاد خریده و با مهارتی که دارند سایت را تعمیر کنند.
فقط مجبورید که به دلیل این روند نزولی کسب و کار خود را با قیمتی کم بفروشید و از آن‌جایی که میزان خریداران دارایی‌های کم ارزش کوچک‌تر است احتمالاً چرخه فروش طولانی‌تری را طی خواهید کرد.

عوامل دیگری که منجربه کسب ضریب بالاتر می‌شوند

در حالی که سود و طول تاریخچه دو عامل اصلی هستند، عوامل کوچکتری نیز وجود دارند که می‌توانند بر روی ضریب و ارزیابی قیمت نهایی تاثیر بگذارند.
با در اختیار داشتن بسیاری از این عوامل می‌توانید میزان قابل توجهی از کنترل را به دست آورید، پس ارزش این را خواهند داشت که تا جایی که امکان دارد در طول مدت ۱۲ الی ۲۴ ماهه‌ای که قصد فروش کسب و کار خود را دارید به حداکثر برسند.

۱- نقاط بحرانی شکست را به حداقل برسانید

نقاط بحرانی شکست در کسب و کار آن چیزهایی هستند که قدرت کلی معامله را در هم می‌شکنند. فروش کسب و کاری که دارای یک یا دو نقطه بحرانی باشد نادر است اما هدف شما این است که این میزان را به حداقل ممکن برسانید.
نمونه‌ای از نقطه بحرانی شکست می‌تواند جایی باشد که سرچشمه ترافیک وب‌سایت‌تان ترافیک ارگانیک گوگل باشد. اگر سایت به دلیل آپدیت یکی از الگوریتم‌های گوگل به روز رسانی شود می‌تواند در یک شب ترافیک و درآمد شما را از بین ببرد.
به همین ترتیب اگر به سایت آمازون وابسته باشید و آمازون ناگهان تغییراتی را در شرایط خدمات خود اعمال کند، ممکن است به دلایلی که نمی‌دانید تحریم شده و یا حتی وقتی برای انجام واکنش نداشته باشید که این موجب می‌شود که درآمد سایت‌تان به صفر برسد.
در فضای تجارت الکترونیک شاهد موقعیت‌هایی هستیم که در آن کارآفرین فقط یک تامین‌کننده (کارپرداز) دارد که می‌تواند محصولاتش را فراهم کند. اگر تامین‌کننده قیمت‌های خود را بالا ببرد یا به کلی از تجارت دست بکشد تکلیف چیست؟
پس ارزشش را دارد که منابع ترافیک خود را تنوع بخشید، استراتژی‌های پول‌سازی متعددی برای سایت محتوا محور خود داشته باشید و برای تامین محصولات خود پشتیبانی کافی را داشته و حتی با تامین‌کنندگان نیز در زمینه محصولات تجارت الکترونیک رقابت کنید.
هر کسب و کاری نقاط ضعفی دارد، کار شما این است که آن نقاط ضعف را به حداقل ممکن برسانید تا بتوانید بیشترین ارزش‌گذاری را از سوی خریداران بالقوه کسب کنید.

۲- میزان بالای ترافیک

ترافیک بیشتر با درآمد بیشتر ارتباط دارد که در نهایت باید سود خالص شما را افزایش دهد. هرچند که نیازی به گفتن نیست که ترافیک بالا می‌تواند علاوه بر کمک به ایجاد سود خالص، امتیازی ویژه برای ضریب شما نیز باشد.
بسیاری از خریداران به دنبال کسب و کارهایی هستند که بتوانند آن‌ها را در هر نقطه از قیف بازاریابی بهینه‌سازی کنند. هنگامی که دارای میزان بالایی از ترافیک باشید فضای زیادی را برای بازی با عوامل مختلف بهینه‌سازی نرخ تبدیلات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید، عواملی مانند : افزایش گزینه‌های ایمیل، ایجاد روند بهتر سبد خرید رها شده، تغییر CTAهای (دعوت به عمل‌های) مختلف در سایت.
در حالی که ممکن است بسیاری از فروشندگان در جذب ترافیک فوق‌العاده باشند، اما ممکن است در زمینه کپی‌رایت یا CRO (بهینه‌سازی نرخ تبدیل) بهترین نباشند؛ این فرصتی بزرگ برای خریداری است که می‌تواند تبدیلات را با استفاده از مهارت خود در زمینه کپی‌رایت یا CRO افزایش دهد.

۳- مشترکین ایمیل

کلیشه‌ای در فضای بازاریابی اینترنتی وجود دارد که می‌گوید ” پول در لیست است “. ایمیل اغلب یکی از عوامل درآمدزا برای شرکت‌هاست، اما پس از فروش صدها کسب و کار آنلاین نمونه‌ای عجیب کشف کرده‌ایم. پیشنهاد استفاده از لیست ایمیل مانند پیشنهاد رفتن به باشگاه ورزشی است : همه می‌گویند که مفید است و باید این کار را انجام داد اما اغلب هیچ کاری درباره آن انجام نمی‌دهند. سپس کسانی هستند که لیست ایمیل می‌سازند زیرا از قدرت آن آگاهی دارند، اما هیچ کار مفیدی با آن انجام نمی‌دهند.
موفقیت و عدم موفقیت نتایج به دست آمده از لیست ایمیل موجب شده است تا این سوال پیش بیاید که آیا واقعاً در ارزش‌گذاری نهایی ارزشی را به کسب و کار اضافه می‌کنند یا خیر. اگر بتوانید ثابت کنید که لیست ایمیل ارزشی را به کسب و کارتان اضافه می‌کند، پس می‌توانید نتیجه‌گیری کنید که می‌تواند ضریب کلی شما را نیز بهبود بخشد. اگر از توالی ایمیل خودکار برای بالا بردن ترافیک استفاده کنید یعنی به صورت روزانه ایمیلی را که حاوی لیستی با پیشنهادات جدید است و دارای محتوایی با کیفیت است را ارسال کنید، آنگاه لیست ایمیل ارزش واقعی خود را دارد که بر روی ارزش‌گذاری نهایی نیز تاثیر می‌گذارد.

۴- دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی به مرور زمان مهم و مهم‌تر می‌شوند اما همچنان به طرز عجیبی می‌توانند بی‌ثبات نیز باشند. بهتر است که به شبکه‌های اجتماعی خود به عنوان یک لیست ایمیل ساده نگاه کنید. میزان دسترسی در شبکه‌های اجتماعی به نسبت لیست ایمیل به مراتب کم‌تر است، مخصوصاً که میزان دسترسی ارگانیک در شبکه‌های اجتماعی بزرگ مانند فیسبوک هر روز در حال کاهش است. به علاوه صاحب پلتفرمی نیستید که following (دنبال کردن) در آن تضمین شده باشد زیرا ممکن است به هر دلیلی که خارج از کنترل شماست این امکان از دست برود.
به علاوه اینکه جذب فالوئرها و لایک‌های تقلبی خیلی آسان است.
گرچه اگر بتوانید ثابت کنید که فالوئرها و ارتقای شبکه اجتماعی ترافیک و فروشی واقعی را برای کسب و کارتان به ارمغان می‌آورد، قطعاً به رشد ضریب‌تان کمک خواهد کرد.

۵- چه تعداد پیشنهاد محصول دارید؟

کسب درآمد از یک محصول ریسک است.
اگر آن محصول از دور خارج شود یا تولید آن متوقف شود چه اتفاقی می‌افتد؟
چه صاحب یک فروشگاه الکترونیکی باشید و چه یک سایت محتوا محور که از طریق لینک‌های وابسته پول‌سازی می‌کند، باید چندین محصول برای پیشنهاد به مشتری داشته باشید.
زمانی که چند محصول ارائه می‌کنید می‌توانید پول خوبی از وب‌سایت خود کسب کنید و خریدار نیز این کسب و کار را جذاب‌تر و با ارزش‌تر خواهد دید، زیرا در صورت نداشتن ” یک طعم خاص ” ضربه زیادی نمی‌خورید.

۶- ساعات مورد نیاز

به یاد داشته باشید که اکثر خریداران به دنبال شغل برای خودشان نیستند. آن‌ها می‌خواهند با به جریان انداختن سرمایه خود در یک کسب و کار، میزان سرمایه خود را افزایش دهند. در حالی که ۴۰ الی ۵۰ ساعت کار کردن در هفته برای کسب و کاری که واقعاً خاص است مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما علاقه خریدار را کمتر کرده و از جذابیت کسب و کار نیز می‌کاهد. حقیقت این است که اکثر دارایی‌های دیجیتالی که می‌سازیم نیازمند این همه کار از سوی صاحب آن نیست.
چیزی که معمولاً می‌بینیم این است که بسیاری از محدوده‌ها وجود دارند که فروشنده می‌تواند برای کاهش ساعات کاری آن‌ها را بهبود بخشد. توصیه می‌کنیم هر کس که قصد فروش کسب و کار خود را دارد ابتدا ببیند که چگونه می‌تواند میزان درگیری آن را کاهش دهد.
سه راه موثر در کاهش زمان بدین قرارند :

سیستماتیک کردن : تا جایی که می‌توانید کسب و کار خود را خودکار سازی کنید.

توسعه تیم : بزرگترین پیروزی‌هایی که در اینجا می‌بینیم به دلیل تولید محتوا، خدمات مشتری، عملیات‌های کلی و به کارگیری یک آژانس بازاریابی برای انجام اکثر کارهای سنگین است. در حالی که این عوامل هزینه‌هایی را در بر دارند و میانگین سود خالص را کاهش می‌دهند اما کسب و کارتان را بسیار جذاب‌تر می‌کنند.
ایجاد روندهای عملیاتی استاندارد (SOP) : روندهای عملیاتی استاندارد طرحی کلی را درباره تمام فرآیند یک عملکرد ویژه در کسب و کار در اختیارمان می‌گذارند و باید به قدری خوب طراحی شده باشند که اگر کسی آن را از شما تحویل بگیرد باید بتواند ۸۰ درصد کار را همان‌گونه که شما انجام می‌دادید، انجام دهد.
همیشه باید در موقعیتی باشید که گویا بر روی کسب و کار خود کار میکنید و نه درون آن.

۷- خندقی عمیق‌تر حفر کنید

ما در Empire Flippers همیشه از مردم سوال می‌کنیم که آیا خندقی که به اندازه کافی عمیق باشد را در اطراف کسب و کار خود حفر کرده‌اند یا نه. خندق عمیق به این معناست که کپی‌برداری از کسب و کار شما سخت باشد. یعنی یک فرد کپی‌کار به راحتی نتواند یک هاست و دامنه خریداری کرده و کسب و کارتان را در عرض چند ساعت کپی کند.
یک فروشگاه دراپ شیپینگ که بتوان آن را در یک روز کپی کرد به اندازه برندی که دارای مشتریان واقعی و طرفداران خاص است جذاب نیست، حتی اگر محصولات یکسانی عرضه کنند.
هرچه ارزش‌گذاری کسب و کار به سمت محدوده ضریب‌های شش رقمی و هفت رقمی می‌رود این واقعیت مهم و مهم‌تر می‌شود زیرا در این مقطع خریداران می‌خواهند کسب و کاری را خریداری کنند که برندی واقعی است، نه اینکه فقط یک سایت نیچ (جاویژه) را خریداری کنند.
در اینجا اقداماتی را ذکر می‌کنیم که می‌توانید توسط آن‌ها این خندق را عمیق‌تر کنید :

 • بازار را با برند خود قبضه کنید (برای مثال ممکن است یک وب‌سایت نجاری فقط بر روی ساخت نیمکت تمرکز کند و متخصصانی را استخدام کند تا در این زمینه تولید محتوا کنند).
 • به جای محصولاتی که همه ارائه می‌دهند محصولات اصیل و منحصر به فرد ارائه دهید.
 • در مورد شرایط خاص با مدیران مربوطه و تامین‌کنندگان خود مذاکره کنید. اگر ترافیکی سودآور را به سوی فروش یک محصول پورسانتی ارسال کرده‌اید، می‌توانید ایمیلی به مدیر فروش‌های پورسانتی ارسال کرده و درخواست افزایش پرداختی کنید که آن‌ها با کمال میل این کار را برای شما خواهند کرد. همچنین اگر تجارت خوبی را برای یک تامین‌کننده دراپ‌شیپینگ انجام می‌دهید، ممکن است بخواهند قراردادی انحصاری را با شما امضاء کنند. گرچه مطمئن شوید که همه این شرایط خاص قابل انتقال به خریدار است.

هرچه کپی‌برداری از کسب و کاری که ایجاد می‌کنید سخت‌تر باشد، ضریب بیشتری کسب خواهید کرد.

چرا می‌خواهید کسب و کار آنلاین خود را بفروشید؟

حالا اطلاعات کافی را در زمینه چگونگی افزایش ارزش کسب و کار تا حد نهایی آن فرا گرفتید، اما واقعاً چرا می‌خواهید آن را بفروشید؟
دلایل متعدد و گسترده‌ای برای لیست کردن در این پست وجود دارد. گرچه دلایل متداول‌تری وجود دارد که ممکن است بیشتر با آن‌ها درگیر باشید.
در اینجا برخی از دلایلی که افراد کسب و کار خود را می‌فروشند آورده شده است :

 • شروع یک کسب و کار جدید یا تمرکز بر روی پروژه‌های جاری دیگر
 • استفاده از سرمایه برای نفوذ بیشتر در فضای رقابتی (فضای پر سودتر)
 • از دست دادن علاقه برای اداره کسب و کار و فروش دارایی پیش از اینکه به دلیل کاهش درآمد رغبت به خرید آن کم شود
 • به دست آوردن پول برای سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای آفلاین مانند مشاور املاک، خرید سهام و اوراق قرضه و …

همان‌طور که در خود کسب و کار دلایل زیادی برای فروش وجود دارد، دلایل شخصی زیادی نیز وجود دارد که افراد را وادار به فروش کسب و کارشان می‌کند:

 • طلاق گرفتن
 • خرید خانه برای خانواده ( فروش یک دارایی دیجیتال می‌تواند پیش پرداخت خوبی برای خرید یک خانه باشد یا حتی ممکن است تمام مبلغ خرید خانه را پوشش دهد)
 • مشکلات پزشکی
 • دلایل دیگر : برای مثال فروشنده‌ای بود که به دلیل اینکه بتواند سرپرستی بچه‌ای را عهده‌دار شود می‌خواست کسب و کار خود را بفروشد.

هنگامی که سود خالص حاصل از ۲۰ الی ۵۰ ماه فعالیت خود را جمع‌آوری می‌کنید می‌توانید بسیاری از کارهایی را انجام دهید که قبلاً به فکرتان نمی‌رسید.
هنگامی که دارای ضریبی شش یا هفت رقمی هستید اغلب می‌توانید از رقابت خارج شده و در زیرساخت‌ها و تیم‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که قبلاً نمی‌توانستید. همچنین بلافاصله می‌توانید پروژه بعدی خود را شروع کرده یا ایده جدید خود در زمینه کسب و کار را عملی کنید و هیچ نگرانی از بابت تغییرات پیش‌بینی نشده بازار مانند آپدیت‌های گوگل نداشته باشید.این موضوع باعث می‌شود که این سوال در ذهن‌تان شکل بگیرد که…..

چه زمانی بهترین زمان برای فروش است؟

در واقع بستگی دارد. پاسخ به این سوال بیشتر از اینکه جنبه علمی داشته باشد جنبه هنری دارد. به عنوان یک قاعده کلی باید از خود بپرسید که آیا از پولی که از فروش موفق کسب و کار آنلاین خود به دست آورده‌اید هیجان‌زده هستید یا خیر. می‌توانید از ابزار ارزش‌گذاری ما و فرمول اصلی ضریبی که در بالا آورده‌ام برای یک حساب سر انگشتی در مورد کسب و کار خود استفاده کنید. من ترجیح می‌دهم که همیشه برخوردی محافظه‌کارانه در مورد تخمین‌هایم داشته باشم، بنابراین ممکن است حاصل حساب و کتاب شما برای میانگین سود خالص ۱۲ ماهه ضریب ۲۵ باشد.آیا تعجب کردید و برایتان جالب است؟
اگر هست پس ممکن این سوال برایتان به وجود بیاید که آیا واقعا برای کنار آمدن با کسب و کارتان و تمرکز بر روی چیزهای دیگر آمادگی دارید یا خیر؟
به یاد داشته باشید که همیشه باید کمترین قیمت فروش را برای کسب و کار خود در نظر بگیرید و اگر مقداری بود که هنوز شما را خوشحال می‌کرد آنگاه تصمیم خود را عملی کنید.
اکثر بازاریابان اینترنتی مانند ما همیشه به دنبال کار کردن بر روی پروژه‌های مختلف به طور هم‌زمان هستند. متاسفانه برخی از پروژه‌ها توجهی را که درخور آن‌ها است از جانب ما دریافت نمی‌کنند.
به جای اینکه اجازه دهید تا آن پروژه‌ها در نهان‌خانه کار ما از بین بروند می‌توانید کسب و کار آنلاین خود را در بازار سرمایه‌گذاران مشتاق که در حال لبریز شدن در قلمرو دیجیتال هستند بفروشید.
فروش یک کسب و کار حتی اگر پروژه‌ای جانبی باشد که در حال شکل گرفتن است فرآیندی صمیمانه است. زمانی که برای انجام این کار آماده‌اید ما نیز حضور داریم تا در این راه شما را یاری نماییم.
آیا در مورد فروش کسب و کار خود فکر کرده‌اید، یا در گذشته فروشی انجام داده‌اید؟ منتظر دریافت توصیه‌ها، سوالات و تجربیات شما در بخش کامنت‌ها هستیم.