یکی از چیزهایی که ما بازاریاب‌ها اغلب باید انجام دهیم قرار دادن محتوا در سایت است. برای ساده‌تر کردن این کار نیاز به قرار دادن چیزی بر اساس موضوع دارید. برای انجام موثرتر این کار تصمیم گرفتیم تا بخشی از زمان خود را صرف ایجاد فرآیندی برای کمک به مرحله ایده‌پردازی کنیم.

به من بگویید چه چیزی می‌نویسید

اولین چالش مطمئن شدن از این است که محتوایتان بر اساس موضوع ایجاد شده باشد. بنابراین نقطه شروع باید ایجاد عنوانی باشد که مرتبط با محتوای اخیر خود سایت باشد. فرض کنید که سایت دارای وبلاگ یا بخشی با عنوان آخرین اخبار است، می‌توانید از XPath برای کمک به آن استفاده کنید.

در اینجا صفحه اصلی وبلاگ Moz را می‌بینیم. بسیاری از پست‌ها دارای عنوان هستند. اگر از Chrome استفاده کرده و Web Inspector را باز کنیم با چنین چیزی مواجه می‌شویم:

در اینجا می‌توانیم عنصری را ببینیم که مربوط به عنوان یکی از پست‌های وبلاگ است. راست کلیک کرده و بر روی Copy کلیک کنید، حالا می‌توانیم XPath را کپی کنیم.

حالا نیاز به یکی از پلاگین‌های کارآمد Chrome داریم که XPath Helper نامیده می‌شود. زمانی که آن را نصب کردید می‌توانید آن را باز کرده و XPath خود را در XPath Helper پِیست کنید. این کار موجب هایلایت شدن عنوانی است که مسیر را در آن کپی کرده‌ایم. در این مورد XPath چیزی شبیه این خواهد بود:

//*[@id=”wrap”]/main[1]/div[1]/article[1]/header/h2/a

گرچه که این فقط یک عنوان را انتخاب می‌کند، اما خوشبختانه می‌توانیم آن را تغییر داده تا همه عنوان‌ها را در بر بگیرد. XPath چیزی شبیه این خواهد بود:

//*[@id=”wrap”]/main/div/article/header/h2/a

با حذف تعداد انتخاب‌ها (که در اینجا [۱] است)، می‌توانیم آن را طوری تغییر دهیم که همه نمونه‌های لینک موجود در h2 را که در هِدِرهای مقالات وجود دارند انتخاب کند. با این کار لیستی از همه عنوان‌هایی را می‌سازیم که در کادر نتایج XPath helper نیاز خواهیم داشت. پس از انجام این کار ادامه می‌دهیم …

عنوان‌های پست‌های اخیر Moz

 • مبانی استراتژی دیجیتال : چیستی، چرایی و چگونگی
 • آیا صفحه فرود من باید متمرکز بر روی سئو باشد یا تبدیل و یا هر دو
 • نوع متفاوتی از سئو : ۵ چالش بزرگی که ممکن است در گوگل با آن مواجه شویم
 • گوگل قصد دارد تا AMP را در صفحه نتایج موتور جستجو گسترش دهد – آیا آماده هستید؟
 • نمودارسازی داستان یک گزارش یک ستاره‌ای
 • محتوای Moz با اضافه شدن روندهای موضوعات (Topic Trends) قدرتمندتر می‌شود
 • سئوکارها توجه، گوگل جدید اینجاست!
 • تغییر قوانین ریدایرکت ۳۰۱ : چیزهایی که باید در مورد سئوی آن بدانید
 • آیا سئوکاران و بازاریاب‌ها باید به دنبال کردن و گزارش‌نویسی در مورد رتبه بندی های کلمه کلیدی ادامه دهند؟
 • مطالعه موردی : چگونه محتواهایی جنجالی ایجاد کنیم که صدها لینک کسب کنند؟
 • رتبه‌بندی #۰ : سئو برای پاسخ‌ها
 • آینده تجارت الکترونیک : اگر کاربران سایت شما را ترک کنند چه باید بکنید؟
 • آیا جستجوی صوتی یا جستجوی محاوره‌ای تاکتیک‌ها و استراتژی سئو را تغییر می‌دهد؟
 • سئو و هوش مصنوعی در Envato (پادکستی از True North)

انجام این کار برای چند صفحه معدود موجب به دست آوردن لیستی از عناوین کارآمد شد. سپس می‌توان آن را درون یک ابزار تجزیه و تحلیل متن مانند این وارد کرد که به ما اجازه می‌دهد تا ببینیم که پست‌ها درباره چیست. این کار مخصوصاً زمانی مفید است که لیستی از صدها عنوان در دست داشته باشیم.
هنگامی که این کار را انجام دادم جدولی از عبارات را به دست آوردم که Moz از آن‌ها استفاده می‌کند. برای مثال:

عبارات دو کلمه‌ای برتر تعداد استفاده
چگونه انجام دهیم (how to) ۱۳
راهنمای (guide to) ۶
سئوی دسترسی (accessibility seo) ۴
سئوی محلی (local seo) ۳
برای دسترسی (for accessibility) ۳
در ۲۰۱۶ (in 2016) ۲
بازاریابی آنلاین (online marketing) ۲
گوگل چگونه (how google) ۲
نیاز دارید (you need) ۲
آینده‌ی (future of) ۲
نرخ تبدیلات (conversion rates) ۲
آینده (the future) ۲
سئو برای (seo for) ۲
دنباله‌دار (long tail) ۲
ریدایرکت‌های ۳۰۱ (۳۰۱ redirects) ۲

فرض کنید Moz در مورد چیزهایی می‌نویسد که برای مردم مهم است، می‌توانیم نگاهی به این موضوع داشته و چند حدس حساب شده بزنیم. “چگونه”، “راهنما” و “نیاز دارید” عباراتی درباره چگونگی انجام دادن یک وظیفه هستند. “آینده‌ی” و “آینده” نشان دهنده این است که مخاطب می‌خواهد در جلوی منحنی قرار داشته باشد. و البته سئو با اصلاح کننده‌های متفاوتی ظاهر می‌شود. یک پست وبلاگ که ممکن است در اجتماع Moz مطرح شود، سپس چیزی برای باز کردن یک تاکتیک و ارائه نتایج در دست داریم که ممکن است هنوز بسیاری افراد از آن استفاده نکرده باشند.

چه کسی چه چیزی را می‌نویسد؟

بنابراین تصمیم گرفتیم تا راهنمایی را درباره یکی از موضوعات سئو بنویسیم، که تمرکز آن بر روی تقویت سئوکارها در انجام وظایف است. از اینجا باید به کجا برویم؟
زمانی که می‌خواستم ایده‌ای را مطرح کنم تا در نهایت تبدیل به این پست شود (و چند پست دیگر) شروع به گشت و گذار در سایت‌هایی کردم که می‌دانستم هم صنفی‌های خودم حول محور آن‌ها می‌گردند و از ترفند XPath و تجزیه و تحلیل محتوا در آن محدوده‌ها استفاده کردم. (برای تکمیل کار نگاهی به Inbound، HackerNews، Lobsters و Twitter داشتم). چیزهایی که مکرراً پیش آمدند شامل بازاریابی محتوا، محتوای {در اینجا تایپ کنید} و عباراتی حول ایده روش‌های تاثیرگذار/خلاقانه/نوآورانه در {چیزی در اینجا وارد کنید} بود.

با در ذهن داشتن این موضوع، شروع به تفکر درباره چگونگی قرار دادن چیزها و چگونگی بهینه‌سازی سرعت و تاثیر این فرآیند در طول این سال‌ها کردم. به نظر می‌رسد که این موضوع با محتواهای Moz و چیزی که جامعه سئو در حال حاضر به طور گسترده در مورد آن صحبت می‌کند متناسب می‌باشد.
داده‌های مشابه لیستی از افرادی را نشان می‌دهند که علاقه‌مند به این موضوع بوده و داستان‌های مشابهی می‌نویسند. این کار ایجاد لیستی از افرادی که می‌خواهند تحقیق کنند را آسان می‌کند، افرادی که می‌توان با آن‌ها مشارکت کرد و کار خود را ارتقاء داد. نیازی به گفتن نیست که در دنیایی که محتوا بسیار نادر است، صحبت کردن شبکه‌ای از افراد در مورد محتوای شما می‌تواند به بیشتر دیده شدن و جلب توجه به آن کمک کند.

پیشروی بیشتر

در حال حاضر چون ابتدا یک توسعه دهنده هستم با ماهیت تکنیکال و پیچیده آن مشکلی ندارم. گرچه ممکن است به عنوان یک سئوکار بخواهید تا برخی از ابزارها را عوض کنید. برای مثال می‌توانید از Screaming Frog برای گردآوردی عنوان‌ها استفاده کنید. ممکن است برخی از افراد بخواهند تا از ابزارهای مورد نظر خود برای تجزیه و تحلیل عبارات، حذف برخی کلمات و غیره … استفاده کنند.
اگر فرآیندی مشابه را طی کرده‌اید و یا ایده‌هایی در زمینه گسترش این موضوع دارید، لطفاً در بخش نظرات آن‌ها را عنوان کنید.