در این مقاله در مورد آینده “Cards” صحبت خواهیم کرد. گوگل همواره عناصر طراحی جدیدی را تست می‌کند اما طی چند ماه گذشته در حال تست تغییری بوده‌اند که ممکن است در ظاهر کوچک به نظر برسد اما نشان دهنده یک تغییر فلسفی عمده است. همه اسکرین‌شات‌های این پست از روی نتایج موتور جستجوی زنده گرفته شده‌اند اما به نظر می‌رسد که این‌ها فقط تست باشند و دائمی نخواهند بود. این نمونه‌ای از تغییر اصلی است:

توجه داشته باشید که هر نتیجه چگونه در یک کادر قرار گرفته (هم تبلیغات و هم نتایج ارگانیک) و از لحاظ بصری بر روی پیش‌زمینه خاکستری از یکدیگر جدا شده‌اند. در گوگل به این کادرها “cards” (ورق‌ها) گفته می‌شود و مهم هستند. چرا باید به چند حاشیه و پیش‌زمینه اهمیت دهیم؟

تغییر #۱: طراحی اول-موبایل

بیش از دو سال است که می‌دانیم گوگل بر روی طراحی اول-موبایل متمرکز شده است. در اوایل امسال گوگل تبلیغات را از ستون سمت راست صفحه حذف کرد. در حالیکه این تغییر به دلیل عملکرد بود اما من معتقدم که بخش بزرگی از آن به دلیل استانداردسازی محیط تبلیغات در پلتفرم‌ها (موبایل، تبلت، دسکتاپ و …) بوده است. چیزی که در تست بالا مشخص نیست این است که این طراحی صورت گرفته بر اساس cardها چیزی بیش از کادرها و پیش‌زمینه‌ها است. گوگل در حال تست کردن یک حرکت جدی به سوی نتایج جستجوی تک ستونی است. حذف تبلیغات از ستون سمت راست صفحه فقط آغاز این حرکت است.

در اینجا اسکرین‌شاتی از نتایج جستجو برای عبارت ” polar bear” (خرس قطبی) بر روی دسکتاپ است:

در زیر طراحی آزمایشی است که تصویر آن در ماه May گرفته شده است. پنل دانش (Knowledge Panel) به گوشه سمت چپ در بالا منتقل شده و ستون سمت راست حذف شده است. این کارت دانشی (Knowledge Card) نیست که معمولاً در گوشه سمت چپ بالا می‌بینیم. این پنل در دسکتاپ معمولاً در سمت راست قرار می‌گیرد که انتقال داده شده و در پایین آن فلشی با عنوان “More about Polar bear” قرار گرفته است.

همین جستجو را بر روی یک دستگاه اندرویدی انجام دادم. به فرمت card شکل و پنل دانش در بالا دقت کنید. بدیهی است که هیچ ستونی در سمت راست قرار ندارد زیرا موبایل فقط یک ستون دارد:

البته هنوز هم تفاوت‌هایی بین نمایش در تست موبایل و دسکتاپ وجود دارد اما به طور واضح می‌توانید نزدیکی بین تست و طراحی فعلی موبایل را ببینید.

چطور همه چیز در سمت چپ قرار می‌گیرد؟

اگر همه چیز در نتایج جستجوی دسکتاپ در یک ستون قرار بگیرد چالش‌های مهمی به وجود خواهد آمد، گوگل در حال آزمایش تغییرات گوناگون است. در اینجا نتایج جستجویی وجود دارد که هم دارای پنل دانش و هم دارای کارت دانش می‌باشد:

در این مورد کارت دانش که حاوی شماره تلفن پشتیبانی است در بالای پنل دانش قرار گرفته است و هر دوی آن‌ها در بالای اولین نتیجه ارگانیک قرار گرفته‌اند. در این مثال که تصویر آن در ماه جولای گرفته شده شاهد برخی از تفاوت‌ها در طراحی هستیم. در اینجا مثال دیگری را می‌آورم که لایه‌بندی آن جالب‌تر است:

نتایج موتور جستجو حاوی یک بسته محلی سه قسمتی است که در بالا قرار دارد و در زیر آن یک نتیجه ارگانیک قرار گرفته و سپس پنل دانش نیز در زیر این نتیجه ارگانیک قرار گرفته است. این کار موجب شده تا پنل دانش کمی در قسمت پایین‌تر صفحه قرار گرفته و دومین نتیجه ارگانیک نیز در پایین همه این‌ها قرار بگیرد. در مثالی دیگر شاهد این هستیم که پنل دانش در پایین چهار تبلیغ و چهار نتیجه ارگانیک قرار گرفته است. بنابراین ممکن است جایگیری مرسوم در بالا دارای انعطاف‌پذیری بیشتری شود.

در اینجا مثالی از یک ویدئوی ویژه وجود دارد که پنل دانش و اولین نتیجه ارگانیک در زیر آن قرار گرفته‌اند:

در پایین همین نتیجه جستجو ویژگی جالب دیگری وجود دارد: مجموعه‌ای از سه جستجوی مرتبط (related search) متفاوت که هر کدام کارت (card) مربوط به خود را دارند. در طراحی کنونی این ویژگی در پایین پنل دانش قرار می‌گیرد اما آن‌ها در اینجا از پنل جدا شده و بسط یافته‌اند:

به خاطر داشته باشید که این تنوع گوناگونی‌ها فقط در تست دیده شده است، و ماه‌هاست که این تست در حال انجام شدن است. می‌توانیم از کنار هم قرار دادن این تست‌های متعدد هدف گوگل را بفهمیم، اما نمی‌توانیم بگوییم که طراحی نهایی چگونه خواهد بود یا این طرح چه زمانی اجرا خواهد شد.

تغییر #۲: Google Now

دلیل دیگری وجود دارد که فکر می‌کنم طراحی بر اساس کارت‌ها می‌تواند جذاب باشد. Google Now، محصول پیش‌بینی جستجوی گوگل که بر اساس مفهوم “card” ساخته شده است. به این اسکرین‌شات از اندروید توجه کنید:

Google Now ترکیبی از نتایجی که مطابق علایق شخصی باشد را ارائه می‌دهد. در این تصویر با کارتی مواجه هستیم که استایل آن شبیه به نمودار دانش است و زمان بازی بعد نیز در آن ذکر شده است، همچنین کارتی دیگر با استایل نمودار دانش وجود دارد که امتیاز اخیر را نشان می‌دهد، همچنین مجموعه‌ای از اخبار نیز وجود دارند، همه این‌ها در زیر بخش هدر “Chicago Cubs” قرار گرفته‌اند. نمونه‌ای دیگر از صفحه Google Now:

در اینجا مجموعه دیگری از اخبار (به شباهت آن با مجموعه اخبارهایی که در جستجوی موبایل نشان داده می‌شود توجه کنید) و سپس یک news story با کارت مربوط به خودش وجود دارد. Google Now نشان می‌دهد که می‌توانید نتایجی را ایجاد کنید که فاقد هرگونه نتایج ارگانیک مرسوم باشد و همچنین می‌توانید ترکیبی از نمودارهای دانش متعدد، اخبار و دیگر چیزها را به صورت تجربه‌ای واحد و روان در اختیار داشته باشید.

همه این‌ها به چه معناست؟

کارت‌ها (cards) چیزی بیش از یک طراحی هستند. ما عادت کردیم که نتایج موتور جستجو را به صورت دسته‌ای ببینیم: ستونی از نتایج ارگانیک، پنل دانش، کادری از نتایج مربوط به اخبار، کادری از نتایج محلی و … . حتی پیش از اینکه تبلیغات شخصی به وجود بیایند، تبلیغات AdWords به صورت تکه‌هایی مجزا نشان داده می‌شدند. با به وجود آمدن کارت‌ها باید به هر واحد از اطلاعات منحصر به فرد به صورت یک نتیجه مستقل نگاه کنیم و هر صفحه نتیجه جستجو را ترکیبی از مرتبط‌ترین نتایج در میان تنوع گسترده‌ای از منابع و گونه‌های بدانیم.

نگاه کردن به صفحه نتایج موتور جستجو به عنوان مجموعه‌ای از واحدهای اطلاعاتی جستجو به گوگل اجازه می‌دهد تا با محدوده وسیعی از نمایش‌ها وفق پیدا کند، از دسکتاپ گرفته تا گجت‌های پوشیدنی، که ممکن است صفحه نمایش آن‌ها فقط برای یک کارت فضا داشته باشد. حتی می‌توان جستجوی صوتی را با کارت‌ها وفق داد. در حال حاضر اگر یک جستجوی صوتی را بر روی اندروید انجام داده و در نتایج یک اسنیپت ویژه به شما نشان داده شود، موبایل‌تان آن اسنیپت را برای شما می‌خواند. جستجوی صوتی یک کارت را نشان می‌دهد، یک واحد اطلاعاتی جستجو.

کارت‌ها به گوگل انعطاف‌پذیری زیادی می‌دهند و موانع طراحی مرسوم و گروه‌بندی نتایج را در هم می‌شکنند. با وجود آن‌ها ممکن است تبلیغات بلوک‌های بالا و پایین صفحه را ترک کنند و در میان دیگر نتایج پراکنده شوند. ممکن است شاهد ترکیبی از نتایج خرید باشیم که کارت یک محصول واحد و مجموعه‌ای از محصولات متعدد را در یک صفحه نمایش می‌دهد. به طور مشابه ممکن است شاهد نتایج متعدد اخبار در یک صفحه باشیم. ممکن است اگر جستجوی شایسته شخصی‌سازی باشد، شاهد کارت‌های دانش متعدد یا نتایج شخصی‌سازی شده باشیم.

عصر کارت‌ها آخرین میخ به تابوت لینک‌های آبی ده‌گانه است. نهایتاً تعریف ما از بهینه‌سازی نتایج موتور جستجو به فراتر از نتایج مرسوم توسعه یافته و تبدیل به واحد‌های اطلاعاتی می‌شوند که می‌توانند ترافیک به ارمغان بیاورند.