Moz Keyword Explorer از روز اول داده‌های کلیکی به دست آمده از کلمات کلیدی را با روشی نوین به کار گرفت که این به ما اجازه می‌دهد تا علیرغم تمرکز بیشتر Google Keyword Planner بر روی میزان دسترسی و گزارش داده‌ها، حجم ثابتی از کلمات کلیدی را در اختیار داشته باشیم.

احتمالاً متوجه هیچ تغییری در حجم کلمات کلیدی ما نشده‌اید و احتمالاً متوجه حرکت رو به جلوی ما نیز نخواهید شد، که برای شروع حرکت خود از ارتقاء این پارامترها شروع کریم: انعطاف‌پذیری، تکامل، اعتبار.

حقیقت این است که اخیراً داده‌های کلمات کلیدی مبنای پایداری نداشته‌اند و عملکرد Google Keyword Planner نیز منقطع و از هم گسیخته بوده است. این نقطه شکست بسیاری از ابزارها را به خطر انداخته است، پس بگذارید که در این مقاله، نحوه رفع این مشکل را توضیح دهیم.

مشکل ۱ : Keyword Planner شروع به گروه‌بندی کلمات کلیدی کرده است

احتمالاً مدت زمان زیادی است که این مسئله را می‌شنوید. Google Keyword Planner همیشه لغات را با یکدیگر ترکیب می‌کند مخصوصاً آن‌هایی که از لحاظ املایی غلط هستند، بنابراین زمانی که Moz Explorer را ساختیم، استراتژی را جهت رفع این مشکل نیز برنامه‌ریزی کردیم. در نهایت معلوم شد که تکنولوژی ابهام‌زدایی برای انواع دیگر عبارات گروه‌بندی شده نیز کار می‌کند. برای مثال Google Keyword Planner “SEO” و “Search Engine Optimization” را با یکدیگر گروه‌بندی می‌کند، و یکی را مخفف دیگری می‌داند.

همانطور که Keyword Planner گزارش می‌دهد میانگین تعداد جستجوهای ماهانه و قیمت مزایده “SEO” و “Search Engine Optimization” یکسان است. بدتر از این آن است که گوگل در پیش‌بینی‌های حجمی خود لغات را گروه‌بندی می‌کند اما هنگامی که نمودار را می‌سازد آن‌ها را از حالت گروه‌بندی خارج نمی‌سازد و به نظر می‌رسد که اگر بخواهید هر دو این عبارات را تبلیغ کنید بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ بازدید در ماه خواهید داشت (حداقل آنطوری که نمودار می‌گوید). خب اگر کاربر Moz Keyword Explorer باشید نیازی نیست که نگران این موضوع باشید زیرا ما این مشکل را حل کرده‌ایم و هر دو عبارت را با حجم‌های متفاوت و نسبت‌های درست نشان می‌دهیم.

یک نمونه کلاسیک دیگر از گروه‌بندی کلمه کلیدی که در Keyword Planner مشاهده می‌کنیم مربوط به ریشه لغات است. برای مثال کلمه ” play ” را در نظر بگیرید که “ریشه”plays ” و ” playing ” نیز هست. گوگل هر سه این عبارات را  Keyword Planner در یک گروه قرار می‌دهد و نشان می‌دهد که میانگین جستجوهای ماهانه و قیمت مزایده آن‌ها نیز یکسان است. یک بار دیگر شاهد مشکل نمودار هستیم، زیرا نشان می‌دهد ار کسی بتواند برای این عبارات رتبه‌بندی شود در هر ماه از داشتن یک میلیون جستجو لذت خواهد برد. این کار ارائه اطلاعات نادرست در زمینه کلمات کلیدی گروه‌بندی شده است.

ممکن است گاهی اوقات خوش شانس باشید چون اگر کلمات کلیدی مورد نظرتان به اندازه کافی تجاری باشند می‌توانید ارتباط نسبی آن‌ها را در Keyword Forecaster مشاهده نمایید.البته همیشه فقط این موضوع مطرح نیست. Forecaster رفتار عجیبی دارد زیرا به جای اینکه یک گروه از کلمات کلیدی را به سادگی عباراتی مشابه تلقی کند با عنوان غلط بودن املاء شناسایی می‌نماید. این کار موجب می‌‌شود تا نوع رفتار با کلمات مرتبط از لحاظ واژگانی و معنایی متفاوت باشد و این یعنی Forecaster جایگزینی غیر قابل اعتماد برای Keyword Planner است، اما در این مورد تصویری شایسته را ارائه داده است. اگر مزایده‌هایی یکسان را برای این کلمات در گوگل تنظیم می‌کردیم، کلمه کلیدی ” play” بازدیدها و کلیک‌های بسیار بیشتری از ” playing” و ” plays” دریافت می‌کرد.

می‌توانیم این موضوع را از طریق داده‌های Clickstream(جریان کلیک) تایید کنیم زیرا شواهد مشابهی را در اختیار ما قرار می‌دهد. می‌توانید داده‌های Clickstreamرا با داده‌های تاریخی، داده‌هایforecaster  و داده‌هایplanner  ادغام کرده و پیش‌گویی‌های خود را بسازید.

زمانی که این کار را انجام دهید چیزی شبیه به این خواهید داشت:

مشکل ۲: Keyword Planner دسترسی به داده‌های خام را برای کاربرانی که کمپین‌های فعال ندارند، کم کرده است

احتمالاً گوگل در بیانیه‌ای بزرگتر اعلام خواهد کرد که داده‌ها را برای کاربرانی که پول کافی در Adwords خرج نمی‌کنند مبهم خواهد کرد. محدوده‌ها خیلی وسیع هستند و برای هر کسی که تحقیق کلمه کلیدی (چه برای Adwords  و چه برای سئو) انجام می‌دهد غیر قابل اجراست. اما یک بار دیگر تکنولوژی Moz Keyword Explorer ما را در جلوی منحنی نگاه می‌دارد. حتی اگر هیچ‌گاه قادر نبودیم دوباره حجم کلمه کلیدی را از Google Keyword Planner به دست آوریم، اما می‌توانستیم مجموعه‌ای ثابت از معیارهای حجمی را که شباهت زیادی به حجم جستجوی گوگل دارند در اختیار کاربران قرار دهیم.

چگونه این کار را انجام می‌دهیم؟

۱- چگونه می‌توانیم معین کنیم که چه زمانی کلمات کلیدی گروه‌بندی شوند؟

این یکی از جاهایی است که اندازه بسیار اهمیت دارد. Moz حجم بسیار زیادی از کلمات کلیدی را در اختیار دارد، چیزی بیش از ۲ میلیارد کلمه کلیدی، ما همچنین حجمی معادل صدها میلیون کلمه کلیدی را از گوگل جمع‌آوری کرده‌ایم. به همین دلیل است که می‌توانیم موارد نادری را که دو کلمه تاریخچه داده جستجوی یکسانی دارند را مشخص کنیم (CPC یکسان، رقابت یکسان، حجم یکسان و …). گاهی اوقات دو کلمه به صورت اتفاقی دارای تاریخچه یکسانی هستند، بنابراین از مقادیر متنوع NLP و شباهت رشته‌ای استفاده می‌کنیم، که این شامل مدل یادگیری عمیقی می‌شود که توسط دکتر مت پیترز ساخته شده و اگر کلمه کلیدی با کلمه کلیدی دیگر در ارتباط باشد آن را مشخص می‌کند. خیلی مهم است که از روش‌های متعدد استفاده کنیم زیرا روش‌های شباهت‌های رشته‌ای بسیار ظریف هستند. هنگامی که این معیارهای شباهت رشته‌ای متنوع را بر روی مجموعه‌ای از کلمات کلیدی با معیارهای مشابه اعمال کنیم، می‌توانیم آن‌هایی که توسط Keyword Planner گروه‌بندی شده‌اند را مشخص کنیم.

۲- وقتی می‌دانیم که چه کلماتی با یکدیگر گروه‌بندی می‌شوند چگونه می‌توانیم حجم هر یک را مشخص کنیم؟

زمانی که گروهی از عبارات مرتبط داریم یک مدل پیش‌بینی شده را بر اساس داده‌های گوگل و منابع داده کلیکی اعمال کرده و درصد مناسب ترافیکی که باید به هر کلمه یا عبارت تخصیص دهیم را مشخص می‌کنیم. در اینجا دوباره مجموعه‌ای از داده‌های عظیم را داریم که واقعاً می‌درخشند. بدون داشتن جزئیات دقیق داده‌های مربوط به عبارات اصلی فقط می‌توانیم فرضیاتی نامشخص را در مورد چگونگی تقسیم حجم گروه‌بندی شده ارائه دهیم. خوشبختانه به ندرت با این مورد مواجه می‌شویم و ترجیح می‌دهیم که در صورت نداشتن داده کافی برای پیش‌بینی با مشتریان خود صریح بوده و به آن‌ها بگوییم که هیچ داده‌ای نداریم.

۳- هنگامی که داده‌های Google Keyword Planner را در اختیار نداریم چگونه می‌توانیم حجم کلمات کلیدی را مشخص کنیم؟

خوشبختانه ما می‌توانیم جهت این محاسبات به داده‌های گسترده جریان کلیک (Clickstream) خود اعتماد کنیم. داده‌های Clickstream ذاتاً بهم ریخته و جانبدارانه هستند، بنابراین مدل‌های ما به اندازه کافی جامع هستند که وقایع تصادفی را حذف کرده و تبعیض را در داده‌های نمونه از بین می‌برند و ترافیک پیش‌بینی شده را برای کلمات کلیدی گوگل مدل‌سازی می‌کنند. در اینجا یک مشکل کوچک وجود دارد، اگر کلمات کلیدی گروه‌بندی شده دچار مشکل باشند نمی‌توانیم این مدل‌سازی را برای داده‌های گوگل انجام دهیم، همچنین نمی‌توانیم همه مشکلات کلمات کلیدی گرو‌بندی شده را بدون در اختیار داشتن داده‌های جریان کلیک (clickstream data) حل کنیم. گرچه تا زمانی که کاملاً مطمئن هستیم داده‌های جریان کلیک دروناً نسبی هستند، سپس می‌توانیم برای حل کردن مشکل گروه‌بندی به آن‌ها اعتماد کنیم، آنگاه از داده‌های گروه‌بندی نشده Keyword Planner برای مدل‌‍سازی در برابر داده‌های کلی جریان کلیک استفاده می‌نماییم. این روندی پیچیده است اما در نهایت می‌توانیم حجم جستجوی ماهانه را بدون داشتن داده‌های گوگل پیش‌بینی کنیم.

بگذارید یک مثال بزنم. خضر خان موسس Purple Heart با سخنرانی که در کنوانسیون DNC داشت موجب به وجود آمدن یک موج سیاسی شد. داستان او نشان دهنده یک مشکل متداول در داده‌های کلمات کلیدی است، پیش از این سخنرانی هیچ کس حتی اسم او را نشنیده بود، پس از این سخنرانی نام او در Google Trends قرار گرفت اما حتی Google Keyword Planner هم در ارائه آمار صحیح عقب ماند و دلیل آن هم تاخیرهای ماهانه در منتشر کردن داده‌هاست. از آنجایی که داده‌های Clickstream ما می‌تواند روندهای رو به افزایش را تشخیص دهد، می‌توانیم بدون نیاز به داده‌های Google Keyword Planner حجم گوگل را پیش‌بینی کنیم.

این مورد برای کلمات کلیدی که در روند قرار نمی‌گیرند نیز صادق است. اگر عبارتی را ببینیم که مرتباً در داده‌های Clickstream ما جستجو می‌شود اما در مجموعه داده‌های گوگل نشان داده نمی‌شود می‌توانیم بدون تکیه بر داده‌های گمراه کننده (حجم‌های گروه‌بندی شده) یا منابع غیر قابل دسترسی Google Keyword Planner، پیش‌بینی‌های لازم را به عمل آوریم.

خلاصه

اگر کاربر Moz Keyword Explorer هستید می‌توانید مطمئن باشید که صرفنظر از اینکه گوگل چقدر دریافت داده‌ها از Keyword Planner را سخت می‌کند، ما معیارهای مورد نیازتان را در اختیار شما قرار می‌دهیم. این هم یکی دیگر از راه‌هایی است که Moz Keyword Explorer از طریق آن هدایت تحقیقات کلمه کلیدی را ادامه می‌دهد. اگر به داده‌های کلمه کلیدی نیاز دارید، بیایید و آن را دریافت کنید.