گوگل کلمات کلیدی مشابه را در Keyword Planner گروه‌بندی می‌کند. هدف بررسی این بود که آیا این موضوع بر روی صفحاتی که برای این کلمات کلیدی مشابه و گروه‌بندی شده، رتبه‌بندی می‌شوند، تاثیر دارد یا خیر. در این مقاله فرضیه این است که با توجه به اینکه گوگل کلمات کلیدی را با یکدیگر گروه‌بندی می‌کند که به اندازه کافی نزدیک باشند، باید انتظار داشت که نتایج جستجو نیز بسیار شبیه به هم باشند.

گوگل چه چیزی را تغییر داده و چرا اهمیت دارد؟

گروه‌بندی توده‌های کلمات کلیدی برای هر کسی که در زمینه جستجو کار می‌کند یک معضل محسوب می‌شود، زیرا Keyword Planner منبع اولیه داده‌هایی است که در تحقیقات کلمه کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چه مستقیماً از Keyword Planner باشد و چه از طریق ابزاری دیگر که داده‌های Keyword Planner را به عنوان ورودی خود استفاده می‌کند، مانند: SEMRush، BrightEdge یا SearchMetrics.

گروه‌بندی توده‌های کلمه کلیدی یعنی کلمات کلیدی مختلفی که کمی تفاوت دارند (اما به طور کلی یک مضمون یا معنا را منتقل می‌کنند) اما دارای حجم یکسانی هستند، که این نشان‌دهنده حجم ترکیبی هر متغیر است. برای مثال اگر کلمه ” SEO” در هر ماه ۲۱٫۰۰۰ بار در بریتانیا جستجو می‌شود و عبارت ” Search Engine Optimisation” در هر ماه ۱۲٫۱۰۰ بار جستجو می‌شود، زمانی که این کلمات کلیدی ترکیب شوند هر کدام میزان کلی دو کلمه کلیدی را دریافت می‌کنند یعنی ۳۳٫۱۰۰ جستجو در هر ماه.

به علاوه در چند هفته گذشته گوگل میزان دسترسی به داده‌های keyword planner را برای برخی از حساب‌های کاربری کاهش داده است. در اوایل این ماه اعلام شد که داده‌های Keyword Planner به میزان وسیع فقط در اختیار تبلیغ کنندگانی قرار می‌گیرند که کمترین هزینه را در ماه دارند (گرچه که راه‌هایی حول محور این موضوع پیدا شده). این یک تغییر جدا از گروه‌بندی توده‌های کلمات کلیدی است، که موضوع اصلی است که این مقاله مورد بررسی قرار داده است.
این واقعیت که گوگل توده‌های کلمات کلیدی را بدین صورت گروه‌بندی می‌کند بر این امر دلالت دارد که آن‌ها این کلمات کلیدی را حداقل تا حدی معادل یکدیگر می‌بینند. سوالاتی که این موضوع در ذهن من ایجاد کرد بدین قرارند:

• آیا این یعنی باید کلمات کلیدی که با یکدیگر گروه‌بندی شده‌اند را یکسان ببینیم؟
• از دیدگاه یک سئوکار، آیا باید تلاش‌های خود را بر روی هر کدام از گروه‌های کلمات کلیدی متمرکز کنیم و چنین فرض کنیم که گوگل آن‌ها را به صورت مشابه می‌بیند؟

این یکی از دلایلی است که ثابت می‌کند گوگل همواره زیرکانه عمل می‌کند. درست مانند Parsey McParseface که تجزیه کننده زبان انگلیسی است که گوگل منتشر کرده، اکثر خروجی‌های تحقیقات گوگل که در محصولات و مقالات آن می‌بینیم مربوط به پردازش طبیعی زبان است، پس واضح است که این محدوده‌ای است که گوگل آن را برای تحقیقات خود اولویت می‌داند.

یکی از راه‌ها برای تشخیص اینکه ببینیم آیا گوگل واقعاً کلمات کلیدی گروه‌بندی شده را یکسان می‌بیند یا خیر این است که به نتایج جستجو نگاهی بیاندازیم. تئوری این است که اگر کلمات کلیدی یکسان دیده می‌شوند باید رتبه‌بندی صفحات برای کلمات کلیدی نیز دقیقاً یکسان باشند.

در صفحه نتایج موتور جستجو چه خبر است؟

یک تجزیه و تحلیل مشابه را چند ماه پیش انجام دادم که بیشتر بر روی تمایزهای کلی کلمات کلیدی با یک موضوع تمرکز داشت. این تجزیه و تحلیل بیشتر بر روی انواع تغییرات کلمات کلیدی متمرکز بود که به صورت گروه‌بندی شده می‌بینیم. این انواع تغییرات کلمات کلیدی توسط جنیفر اسلگ در The SEM Post دسته‌بندی شده است.
پنج نوع تغییری که برای این تجزیه و تحلیل آن‌ها را مورد بررسی قرار دادم بدین قرارند:

۱- مخفف‌ها/اختصارات. برای مثال مقایسه نتایج جستجو برای “BBC” و ” British Broadcasting Corporation”.
۲- جمع‌ها. برای مثال ” waffle maker ” و ” waffle makers ”
۳- فعل‌های ریشه با و بدون پسوند. برای مثال ” calculate “، ” calculated “، ” calculating “.
۴- کلمات کلیدی با و بدون نشانه گذاری. برای مثال ” midnight’s children”، ” midnights children”.
۵- کلمات کلیدی با و بدون اشتباه. برای مثال ” heart rate monitor” و ” heart rat monitor”.

برای هر کدام از این ۵ دسته‌بندی لیستی از ۵۰ الی ۱۰۰ کلمه کلیدی را همراه با تغییرات‌شان مورد بررسی قرار دادم. هدفم این بود تا با بررسی این جفت‌ها از کلمات کلیدی بفهمم که آیا Keyword Planner حجم مشابهی از آن‌ها را گزارش می‌دهد یا خیر، همچنین از ابزار ردیابی رتبه STAT جهت دیدن اینکه چه صفحاتی برای هر کلمه کلیدی رتبه‌بندی می‌شوند استفاده کردم.

با انجام این تجزیه و تحلیل توانستم تا این موارد را اندازه‌گیری کنم :

• میزان شیوع گروه‌بندی کلمات کلیدی در هر دسته‌بندی (برای مثال درصد جفت‌های کلمه کلیدی که دارای حجم‌های گروه‌بندی شده هستند)،
• و تشابه نتایج موتور جستجو برای جفت‌های کلمه کلیدی گروه‌بندی شده و گروه‌بندی نشده (۱۰ نتیجه برتری که برای دو کلمه کلیدی مشترک بوده‌اند).

نتایج

نتایج آن معیارها بدین قرار است:

میزان شیوع گروه بندی کلمه کلیدی بر اساس دسته بندی

همچنین بررسی کردم تا ببینم که یکسانی نتایج جستجو تا چه میزان متداول است و نتیجه این بود که ۱۰ نتیجه برتر صفحاتی یکسان و با همان ترتیب بودند. این نشان دهنده یک الگوی جالب است. فقط دو دسته‌بندی با تعداد قابل توجهی از نتایج جستجوی یکسان وجود دارد؛ مخفف‌ها/اختصارات و کلمات کلیدی با و بدون اشتباه. در این مورد احتمال دیدن نتایج جستجوی یکسان برای کلمات کلیدی با و بدون نشانه‌گذاری زیاد است (که دلالت بر این دارد که گوگل جفت‌های کلمه کلیدی را یکسان می‌بیند)، و این موضوع در صورتی صادق است که مجموعه کلمات کلیدی گروه بندی شوند. گرچه که این یک قانون غیر قابل تغییر نیست، کلمات کلیدی گروه‌بندی نشده‌ای نیز هستند که نتایج جستجوی یکسانی دارند.

در مورد کلمات کلیدی با و بدون اشتباه، هیچ کلمه کلیدی گروه‌بندی شده‌ای وجود ندارد که نتایج جستجوی یکسانی داشته باشد. با توجه به شیوع کم کلمات‌کلیدی گروه‌بندی شده در این دسته به نظر می‌رسد که نتایج جستجوی یکسان از ” showing results for” در صفحه نتایج موتور جستجو می‌آیند، جایی که گوگل نتایج مربوط به کلمات کلیدی درست تایپ شده را جایگزین نتایج مربوط به کلمات کلیدی اشتباه تایپ شده می‌کند.

نتایج به دست آمده

۱- میزان شیوع گروه‌بندی‌های کلمه کلیدی برای “جمع‌ها” بیشترین و برای “کلمات کلیدی با و بدون اشتباه” بسیار کم است.

ممکن است این نتیجه نمونه‌ای از کلمات کلیدی باشد که در این مطالعه استفاده شده‌اند، اما به طور کلی حدود ۵۰% از کلمات کلیدی در نمونه گروه‌بندی شده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که اگرچه گروه‌بندی یک پدیده در حال رشد در داده‌های Keyword Planner است اما برای تمامی نتایج موتور جستجو ثابت نیست.

۲- تفاوت زیادی بین کلمات کلیدی که توسط Keyword Planner گروه‌بندی شده‌اند و آن‌هایی که گروه‌بندی نشده‌اند وجود ندارد.

این یک نتیجه شگفت‌انگیز است. انگیزه انجام این مطالعه تایید سوء ظن‌هایی بود که می‌گفت حجم‌های کلمات کلیدی مرتبط با گوگل با هدف جستجو نیز ارتباط دارد. داده‌های ما این موضوع را کاملاً رد می‌کنند. وقتی موضوع تشابه در نتایج جستجو باشد، هیچ تفاوت چشم‌گیری میان جفت‌های گروه‌بندی شده و گروه‌بندی نشده کلمه کلیدی وجود ندارد.

تنها گروهی که تفاوت زیادی در آن‌ها وجود دارد دسته‌بندی “فعل‌های ریشه” است. احتمالاً دلیل آن وجود فعل‌های بسیاری است که زمان حال و گذشته آن‌ها از لحاظ معنایی تفاوت ایجاد می‌کنند و این امر موجب می‌شود تا نتایج جستجویی متفاوت نشان داده شوند. برای مثال کلمات کلیدی “march” و “marched” به دلیل معانی متعددی که دارند نتایج متفاوتی را نیز رقم می‌زنند. این یعنی هیچ شانسی وجود ندارد که این دو کلمه نتایج جستجویی مشابه داشته باشند. از سوی دیگر، زمان حال و گذشته برخی فعل‌ها کمی دارای تفاوت معنایی است (برای مثال “admire” و “admired”). این نوع جفت‌های کلمه کلیدی به طور کلی دارای حجم گروه‌بندی شده هستند و نتایج جستجوی آن‌ها نیز مشابه است.

۳- به طور کلی نرخ خیلی بالایی از تشابه میان نتایج جستجوی مربوط به کلمات کلیدی مشابه وجود ندارد.

هنگامی که این تجزیه و تحلیل را شروع کردم انتظار داشتم نرخ بسیار بالاتری از تشابه را بین کلمات کلیدی بسیار مشابه شاهد باشم. اما هدف این نیست، و به دو دلیل برایم شگفت‌انگیز است. اول اینکه همانطور که در بالا هم ذکر کردم شاهد این بودم که گروه‌بندی توده‌های کلمات کلیدی سیگنالی شفاف است که نشان می‌دهد کلمات کلیدی به صورت یکسان در نظر گرفته می‌شدند. اما معلوم شد که این هدف ما نیست.
دلیل دیگر این است که به هوشمندی و زیرکی گوگل باور دارم. تحولات و توسعه‌هایی که در زمینه پردازش طبیعی زبان و ارزیابی هدف جستجو داشته نشان می‌دهد که قادر است کلمات کلیدی مشابه را در نتایجی که نشان می‌دهد با یکدیگر ربط دهد.
ممکن است همه چیزها در این راستا باشند اما پیاده‌سازی آن به طور کامل هنوز زود است. توضیح دیگر می‌تواند این باشد که گوگل به قدری هوشمند است که می‌تواند تفاوت ظریف میان کلمات کلیدی را در محتواهای بسیار مشابه درک کند.

چه برداشتی می‌توان کرد؟

تحقیق کلمه کلیدی برای سئوکاران به چه معناست؟ شرکت‌های ردیابی رتبه مانند STAT به دنبال راه‌هایی برای تقسیم توده‌های کلمه کلیدی در بین کلمات کلیدی تشکیل دهنده هستند، بنابراین حداقل برای داده‌های حجمی نیمه صحیح امیدی هست. این یعنی باید زمانی که هدفمان کلمات کلیدی هستند، حجم‌های گروه‌بندی شده را نادیده بگیریم – فقط چون کلمات کلیدی دارای حجمی یکسان هستند بدین معنا نیست که نباید آن‌ها را در سایت خود به صورت تک تک مورد استفاده قرار دهید.
این نتایج در مقیاس وسیع‌تر به ما می‌گویند که گوگل چگونه فکر و کار می‌کند. دو عامل کاملاً مجزا در اینجا کار می‌کنند، چیزی که گوگل به ما می‌گوید و چیزی که واقعاً می‌بینیم. گوگل یک چیز به ما می‌گوید اما رتبه‌بندی‌های جستجو لزوماً به همان شیوه رفتار نمی‌کنند. این موضوع باور من را تقویت می‌کند که هیچ‌گاه به ظاهر امر توجه نکنید و همیشه تحقیق خود را انجام دهید.
آیا مانند من از دیدن این نتایج متعجب شده‌اید؟ منتظر نظرات شما هستم.