با اختراعاتی که در این سال‌ها ثبت شده گوگل توانسته بسیاری از راه‌های استفاده از ” محتوای تازه ” (Fresh Content) را به عنوان سیگنالی برای رتبه‌بندی کشف کند.

مهندسان گوگل در سال ۲۰۱۱ اختراعی را با عنوان بازیابی اطلاعات بر اساس داده‌های تاریخی ثبت کردند که دنیای سئو را شوکه کرد. این اختراع نه تنها بینش مهندسان گوگل را آشکارتر کرد بلکه نقشه راه الگوریتم گوگل را برای سال‌های آینده مشخص نمود.

بیل اسلاوسکی در سلسله مقالات خود با عنوان ” ۱۰ اختراع مهم جستجو در تمام دوران‌ها ” نشان می‌دهد که چگونه این اختراع منشاء بسیاری از اختراعات دیگر گوگل شد، که آخرین آن‌ها مربوط به اکتبر سال ۲۰۱۱ است.

هدف این پست توصیف همه راه‌هایی که گوگل برای رتبه‌بندی صفحات وب بر اساس محتوای تازه تعریف کرده نیست، بلکه تمرکز اصلی آن بر روی نواحی است که بیشترین تاثیر را در سئو دارند.

اخطار بسیار بسیار مهم : به یاد داشته باشید که توضیح نحوه عملکرد این تکنیک‌ها در اختراعات گوگل به منزله تضمین چگونگی استفاده آن‌ها در الگوریتم گوگل نیست. در حالیکه نمی‌توانیم ۱۰۰ درصد مطمئن باشیم اما شواهد نشان می‌دهند که گوگل حداقل برخی از این تکنیک‌ها و یا حتی بسیاری از آن‌ها را برای رتبه‌بندی نتایج جستجو استفاده می‌کند.

برای بررسی بیشتر عوامل تشخیص محتوای تازه توصیه می‌کنم این مقاله از جاستین بریگز را که در مورد ارزیابی محتوای تازه است مطالعه کنید.

هنگامی که پرسش‌ها سزاوار محتوای تازه هستند

معنی این عبارت این است که گوگل همه اسناد شما را از لحاظ تازگی و جدید بودن بررسی می‌کند و سپس به هر صفحه طبق نوع سوال جستجو امتیاز می‌دهد.

در اینجا انواع جستجوهای کلمات کلیدی که نیازمند محتوای تازه هستند را بررسی می‌کنیم :

  • رویدادهای اخیر یا موضوعات داغ : تظاهرات سراسری در اوکلند، تحریم NBA
  • رویدادهای تکراری : امتیازات NFL، رقص با ستاره‌ها، درآمدها exxon
  • آپدیت‌های مکرر : بهترین دوربین‌های slr، گزارشات subaru impresa

ممکن است گوگل با بررسی و نظارت بر وب و استفاده از انبار بزرگ داده‌های خود بتواند مشخص کند که کدام جستارها نیازمند محتواهای تازه هستند:

۱. حجم جستجو: جستارهایی که مربوط به عبارات خاصی هستند (برای مثال ” زلزله لس‌آنجلس ” )

۲. پوشش‌های خبری و وبلاگ‌ها : اگر چندین سازمان خبری شروع به نوشتن در مورد یک موضوع یکسان کنند، احتمالاً موضوعی داغ خواهد بود.

۳. شبکه‌های اجتماعی : پست‌های متعددی که در مورد یک موضوع ویژه هستند می‌توانند نشان دهنده موضوع رایج روز باشند.

در حالیکه برخی از جستارها نیازمند محتوای تازه هستند اما ممکن است محتواهای قدیمی برای برخی از جستارهای دیگر مناسب‌تر باشند.

محتوای تازه اغلب بهتر است اما نه همیشه (بعداً بیشتر در این مورد توضیح خواهم داد).

در زیر ۱۰ راهی که ممکن است گوگل از آن‌ها برای تشخیص تازه بودن محتوای شما استفاده کند آورده شده است.

۱- تشخیص تازه بودن محتوا از روی تاریخ آغاز به کار صفحه وب

” امتیاز تازگی ” یک صفحه وب می‌تواند بر اساس تاریخ شروع به کارش به آن اختصاص یابد، که این امتیاز به مرور زمان تنزل پیدا می‌کند. ممکن است این امتیاز تازگی موجب بالا رفتن بخشی از یک محتوا شود که مرتبط با یک جستار مشخص است، اما با قدیمی شدن محتوا امتیاز آن نیز تنزل پیدا می‌کند.

توجه به تاریخ آغاز به کار صفحه وب زمانی است که گوگل برای اولین بار متوجه سند می‌شود درست مانند زمانی که ربات گوگل برای اولین بار یک سند را ایندکس کرده یا لینکی را به آن پیدا می‌کند.

تشخیص تازه بودن محتوا از روی تاریخ آغاز به کار صفحه وب

ممکن است در برخی موارد اسناد قدیمی‌تر بیشتر از اسناد جدید مورد پسند جستارها باشند. در نتیجه ممکن است بهتر باشد تا امتیاز یک سند را بر اساس تفاوت میانگین سن مجموعه نتایج مقرر کنیم.

(همه زیرنویس‌ها برگرفته از مرکز اختراعات آمریکا می‌باشد : امتیازبندی اسناد بر اساس آپدیت محتوای اسناد)

۲- میزان تغییراتی که بر روی تازگی تاثیر دارند

سن یک صفحه وب با دامنه تنها عامل تازگی نیست. موتورهای جستجو به طور معمول تازگی محتواهای آپدیت شده را متفاوت از محتواهایی که تغییری نداشته‌اند امتیازدهی می‌کنند. در این مورد میزان تغییرات صفحه وب نقش مهمی را ایفا می‌کند.

برای مثال، تغییر یک جمله تاثیر زیادی در تازگی ندارد اما تغییر متن بدنه تاثیرگذار است.

” همچنین ممکن است امتیازدهی به سندی که نسبتاً بخش اعظمی از محتوای آن در طول زمان آپدیت شده است متفاوت از سندی باشد که محتوای آن در طول زمان تغییر کمی داشته است. “

در واقع ممکن است گوگل تغییرات کوچک را به کلی نادیده بگیرد. این یکی از دلایلی است که وقتی لینکی را بر روی یک صفحه آپدیت می‌کنم، معمولاً متن اطراف آن را نیز آپدیت می‌نمایم. بدین طریق احتمال نادیده گرفتن تغییرات توسط گوگل کم‌تر است. موارد زیر را در نظر بگیرید:

برای اینکه نخواهیم هر لینکی را به خاطر یک ویرایش کوچک در بخش‌های نامرتبط یک سند آپدیت کنیم، ممکن است هر سند آپدیت شده برای ایجاد تغییرات مهم تست شده (تغییرات بخش بزرگی از یک سند یا تغییرات قسمت‌های مختلف و زیادی از یک سند) و در نتیجه ممکن است تازگی لینک نیز آپدیت شود.

۳- تغییرات محتوای اصلی اهمیت بیشتری دارند

تغییراتی که در بخش‌های مهم یک سند ایجاد می‌شود نسبت به تغییراتی که در بخش‌های کم اهمیت‌تر ایجاد می‌شود بیشتر بر روی سیگنال تازگی تاثیر می‌گذارند.

محتواهای کم اهمیت‌تر شامل موارد زیر هستند :

  • جاوا اسکریپت
  • کامنت
  • تبلیغات
  • مسیریابی
  • مطالب تکراری
  • تگ‌های تاریخ/زمان

برعکس، محتوای مهم یعنی متن بدنه اصلی.

بنابراین تغییر لینک‌ها در نوار کناری یا آپدیت کردن فوتر، به عنوان سیگنال تازگی تشخیص داده نمی‌شوند.

تغییرات محتوای اصلی اهمیت بیشتری دارند

“… به نظر می‌رسد آپدیت کردن یا تغییر محتواهایی مانند جاوا اسکریپت، کامنت‌ها، تبلیغات، عناصر مسیریابی، مطالب تکراری و تگ‌های تاریخ/زمان دارای اهمیت چندانی نبوده و دارای وزن نسبتاً کمی هستند که ممکن است هنگام تعیین UA همگی با هم نادیده گرفته شوند. “

این مسئله مشکل نشان‌گرهای زمانی (timestamps) در یک صفحه را پیش می‌کشد. برخی از وبمسترها دوست دارند تا نشان‌گرهای زمانی را به طور منظم آپدیت کنند – که این کار گاهی اوقات برای ایجاد یک تازگی جعلی است – اما شواهد متناقضی در مورد کارآمد بودن این امر وجود دارد. کافیست بگوییم زمانی که محتوای واقعی صفحه را تازه و به روز نگاه می‌دارید احتمالاً سیگنال‌های تازگی بسیار قدرتمندتر هستند.

۴- نرخ تغییر اسناد

محتوایی که اغلب تغییر می‌کند متفاوت از محتوایی که هر چند سال تغییر می‌کند امتیازدهی می‌شود.

برای مثال به صفحه اصلی سایت نیویورک تایمز توجه کنید که هر روز آپدیت شده و درجه تغییر بالایی دارد.

“برای مثال ممکن است سندی که محتوای آن اغلب ویرایش می‌شود نسبت به سندی که محتوای آن در طول زمان ثابت باقی می‌ماند به طور متفاوتی امتیازدهی شود. همچنین ممکن است سندی که نسبتاً بخش اعظمی از محتوای آن در طول زمان آپدیت شده نسبت به سندی که نسبتاً بخش کوچکی از آن در طول زمان آپدیت شده به طور متفاوتی امتیازدهی شود. “

ممکن است گوگل با لینک‌های موجود در این صفحات نیز به طور متفاوتی رفتار کند. برای مثال، ممکن است یک ” لینک تازه روز ” در صفحه اصلی سایت یاهو دارای اهمیت کم‌تری از یک لینک دائمی باشد. [ لینک اکوییتی]

۵- ساخت صفحه جدید

برخی وب‌ سایت‌ها به جای اصلاح صفحات اغلب صفحات کاملاً جدیدی را در طول زمان برای حفظ تازگی خود می‌سازند (این روش اکثر وبلاگ‌هاست). ممکن است وب‌ سایت‌هایی که صفحات جدید را با نرخ بالاتری اضافه می‌کنند امتیاز تازگی بهتری را نسبت به سایت‌هایی که کمتر این کار را انجام می‌دهند، کسب کنند.

” ممکن است UA نیز تابع یک یا چند عامل دیگر باشد، مثلاً تعداد صفحات جدید یا منحصر به فردی که در طول یک دوره زمانی مربوط به یک سند است. ممکن است عامل دیگر شامل نسبت تعداد صفحات جدید یا منحصر به فرد به تعداد همه صفحات یک سند در طول یک دوره زمانی باشد. “

برخی از وبمسترها طرفدار اضافه کردن ۲۰ الی ۳۰ درصدی صفحات جدید در هر سال هستند. شخصاً اعتقاد دارم تا زمانی که سیگنال‌های تازگی دیگری مانند به روز نگاه داشتن محتوا و کسب لینک‌های جدید به طور منظم وجود دارند استفاده از این روش ضروری نیست.

۶- نرخ رشد سیگنال‌های تازگی لینک‌های جدید

همه سیگنال‌های تازگی محدود به خود صفحه نیستند. بسیاری از سیگنال‌های خارجی نیز می‌توانند نشان‌دهنده تازگی باشند که اغلب نتایج قدرتمندی را به دنبال دارند.

اگر صفحه وبی شاهد افزایش نرخ رشد لینک‌هایش باشد این می‌تواند نشان‌دهنده سیگنالی از ارتباط با موتور جستجو باشد. برای مثال اگر آشنایانتان برای اینکه می‌خواهید ازدواج کنید شروع به لینک دادن به وب‌ سایت شخصی شما کنند، سایت‌تان مرتبط‌تر و تازه‌تر به نظر می‌رسد (البته تا زمانی که این رویداد ادامه داشته باشد).

نرخ رشد سیگنال‌های تازگی لینک‌های جدید

“… سیر نزولی تعداد یا نرخ لینک‌های جدید (بر اساس مقایسه تعداد یا نرخ لینک‌های جدید در یک دوره زمانی متاخر در مقابل یک دوره زمانی قدیمی) در طول زمان می‌تواند سیگنالی را به موتور جستجوی ۱۲۵ ارسال کند که نشان‌دهنده قدیمی بودن یک سند است، که در این صورت ممکن است موتور جستجوی ۱۲۵ امتیاز سند را کاهش دهد. “

هشدار: رشد غیرعادی فعالیت‌های لینک می‌تواند نشان‌دهنده اسپم یا تکنیک‌های دستکاری ساخت لینک باشد. این رفتار احتمالاً موجب تنزل ارزش صفحه از سوی موتورهای جستجو می‌شود. رشد طبیعی لینک در طول زمان بهترین راه‌کار است.

۷- لینک‌های مربوط به سایت‌های تازه، ارزش تازه به دست می‌آورند

لینک‌ های سایت‌ هایی که دارای امتیاز تازگی (freshness score) بالا هستند می‌توانند امتیاز تازگی سایت‌ هایی که به آن‌ها لینک داده‌اند را نیز افزایش دهند.

برای مثال ممکن است اگر لینکی را از یک سایت قدیمی و راکد کسب کنید که سال‌هاست به روز رسانی نشده در مقایسه با لینکی که از یک صفحه تازه کسب کرده‌اید دارای سطح تازگی یکسان نباشد.

اگر n% لینک‌های داده شده به سند S تازه باشند یا اگر اسنادی حاوی لینک‌های مستقیم تازه به سند S باشند، ممکن است سند S نیز تازه تشخیص داده شود.

۸- ممکن است معیارهای ترافیک و تعامل به عنوان سیگنال‌های تازگی تشخیص داده شوند

هنگامی که گوگل لیستی از نتایج جستجو را برای کاربران مهیا می‌کند، نتایجی که کاربران انتخاب می‌کنند و زمانی که برای هر کدام از این نتایج صرف می‌کنند می‌تواند به عنوان شاخصی برای تازگی و ارتباط تلقی شود.

برای مثال اگر کاربران همواره بر روی یک نتیجه جستجو در پایین صفحه کلیک کنند و زمان بیشتری را در آن صفحه نسبت به صفحه‌های دیگر سپری کنند، ممکن است که این به معنای تازگی و مرتبط بودن آن نتیجه باشد.

مثال برنامه زمانی اتوبوس ها و نرخ کلیک آنها در طول زمان

اگر سندی برای یک جستار خاص در طول یک بازه زمانی مکرراً پدیدار شود و کاربران برای جستارهای یکسان یا شبیه آن وقت خود را کم و بیش بر روی همان سند بگذارند، این می‌تواند شاخصی برای تعیین تازگی یا قدیمی بودن سند باشد.

ممکن است این موضوع را اینگونه تفسیر کنید که نرخ کلیک یکی از عوامل رتبه‌بندی است، اما منظورم ضرورتاً این نیست. تفسیر پویاتر این موضوع این است که افزایش کلیک‌ها به گوگل می‌گوید علاقه شدیدی به این موضوع وجود دارد و این صفحه و صفحات مشابه آن برای رفع نیاز کاربر تلاش می‌کنند.

شدیداً توصیه می‌کنم که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پدیده نرخ کلیک (CTR) مقاله اریک اِنج را در مورد استفاده از CTR به عنوان عامل رتبه‌بندی مطالعه نمایید.

۹- ممکن است تغییرات متن لنگر موجب بی‌ارزش شدن لینک‌ها شود

اگر موضوع یک صفحه وب در طول زمان به طور چشم‌گیری تغییر کند، منطقی است که هر متن لنگر جدیدی که به صفحه اشاره دارد نیز تغییر کند.

برای مثال، اگر دامنه‌ای را که در مورد ماشین‌های مسابقه‌ای است خریداری کنید و سپس قالب محتوای آن را به پختن شیرینی تغییر دهید به مرور زمان متن‌های لنگر جدیدتان نیز از ماشین به شیرینی تغییر پیدا خواهند کرد.

ممکن است گوگل در این مثال تشخیص دهد که سایت‌تان بیش از حد تغییر کرده به طوری که متن‌لنگرتان کاملاً قدیمی و کهنه شده است و لینک‌های قدیمی شما را نیز به طور کل فاقد ارزش بداند.

ممکن است تغییرات متن لنگر موجب بی‌ارزش شدن لینک‌ها شود

” تاریخ تغییر سند که توسط لینک به آن اشاره شده است می‌تواند شاخص خوبی برای تازگی متن لنگر محسوب شود و این موضوع بر اساس این فرضیه بنا شده که اگر یک متن لنگر حتی پس از به روز رسانی یک سند هنوز هم خوب و مرتبط باشد، ممکن است بدون تغییر باقی بماند. “

نکته در اینجا این است که اگر صفحه‌ای را به روز رسانی می‌کنید سعی کنید خیلی از متن اصلی منحرف نشوید وگرنه با ریسک از دست دادن اکوییتی لینک‌های قبلی خود مواجه خواهید شد.

۱۰- قدیمی‌تر اغلب بهتر است

گوگل این مساله را درک می‌کند که نتایج جدیدتر همیشه بهترین نتایج نیست. به جستجوی عبارت ” Magna Carta ” توجه کنید، ممکن است در اینجا یک نتیجه قدیمی‌تر و معتبرتر بهتر باشد.

ممکن است در این مورد داشتن یک سند مسن‌تر به شما کمک بیشتری کند.

اختراعات گوگل میزان تازگی مورد نیاز برای یک جستار را بر اساس میانگین سن سندهایی که برای جستار نمایش داده می‌شوند معین می‌کنند.

” ممکن است برای برخی از جستارها، سندهایی که اخیراً تغییری نداشته‌اند مطلوب‌تر از سندهایی باشند که اخیراً دچار تغییر شده‌اند. در نتیجه، ممکن است تعدیل امتیاز یک سند بر اساس تفاوت میانگین تاریخ تغییر مجموعه نتایج سودمند باشد. “

یک راه خوب برای تعیین این موضوع گوگل کردن عبارت مورد نظر و اندازه‌گیری میانگین سن آغاز به کار صفحاتی است که در نتایج جستجو نشان داده می‌شوند. اگر مشخص شود که همه آن‌ها چندین سال سن دارند پس یک صفحه جدید رقابت سختی را در میان آن‌ها خواهد داشت.

بهترین شیوه‌های تازه کردن محتوا

هدف در اینجا فقط به روز رسانی وب‌ سایت و امید به کسب رتبه‌بندی بهتر نیست. اگر هدفتان این است، از فقدان نتایج ناامید خواهید شد.

در عوض هدفتان باید به روز رسانی وب‌ سایت در زمان مناسب باشد تا کاربران از آن سود ببرند، کلیک‌ها افزایش یابد، کاربران به آن متعهد شوند و لینک‌های تازه کسب شوند. این‌ها واضح‌ترین سیگنال‌هایی است که می‌تواند در اختیار گوگل قرار بگیرد و به آن نشان دهد که محتوای سایت‌تان تازه بوده و لایق کسب رتبه‌‌های بالاست.

بهترین شیوه‌های دیگر به غیر از به روز رسانی محتواهای قدیمی شامل موارد زیر می‌شوند :

۱- ایجاد محتواهای جدید به طور منظم

۲- هنگامی که سایت خود را به روز رسانی می‌کنید بر روی محتوای اصلی تمرکز داشته باشید نه بر روی محتواهای جانبی و تکراری.

۳- در ذهن داشته باشید که ممکن است تغییرات کوچک نادیده گرفته شوند. اگر قصد دارید تا یک لینک را آپدیت کنید، شاید بهتر باشد تا همه متن‌های اطراف لینک را نیز تغییر دهید.

۴- رشد ثابت و مداوم لینک تقریباً همیشه بهتر از رشد سریع و ناپایدار آن است.

۵- اگر همه عوامل در حالت برابر باشند، احتمالاً لینک‌هایی که در صفحات تازه‌تر وجود دارند ارزش بیشتری از لینک‌هایی که در صفحات قدیمی و کهنه وجود دارند، خواهند داشت.

۶- معیارهای تعامل دوست شما هستند. برای افزایش کلیک‌ها و رضایت کاربر تلاش کنید.

۷- ممکن است اگر موضوع یک صفحه را زیاد تغییر دهید، لینک‌های قدیمی‌تر ارزش خود را از دست بدهند.

اگر لینک‌های تازه را برای محتواهای خود کسب کنید، به روز رسانی محتواهای قدیمی به طور شگفت‌انگیزی کارایی دارد.  یک نمونه خوب از این موضوع زمانی بود که ژئوف کنیون پست خود را که در مورد ” چک‌لیست ممیزی فنی سایت ” بود در Moz به روز رسانی کرد. می‌توانید نتایج قبل و بعد آن را در تصویر زیر مشاهده کنید:

محتواهای تازه، مرتبط و از همه مهم‌تر مفید ایجاد کنید.