گوگل در چند ماه گذشته تستی را مبنی بر قرار دادن چهار آگهی در بالای صفحه نتایج جستجو آغاز کرده است (قبلاً بلوک آگهی در بالا حاوی ۱ الی ۳ تبلیغ بود)، این امر نظرات زیادی را در انجمن PPC (تبلیغات کلیکی) برانگیخته است. بر اساس مجموعه داده‌های MozCast تا حدود دو هفته پیش، سیستم چهار آگهی فقط در ۱ درصد از نتایج جستجو نشان داده شده است.


در صبح روز ۱۸ فوریه درصد بلوک‌های تبلیغاتی در بالای صفحه که ۴ آگهی نمایش می‌دادند ۱۸٫۹% بوده است. در صبح روز ۲۳ فوریه این رقم به ۳۶٫۴% رسیده است. ۵٫۹۸۰ نتیجه صفحه اول گوگل که داده‌های مورد ردیابی ما را تشکیل داده‌اند دارای بلوک تبلیغات در بالای صفحه بوده‌اند که تعداد آگهی‌های نمایش داده شده بدین صورت بوده است:

همانطور که مشاهده می‌کنید تعداد بلوک‌هایی که دارای ۴ آگهی هستند بیشتر از تعداد بلوک‌هایی است که دارای ۲ یا ۳ آگهی هستند و در حال حاضر یک سوم بلوک‌های بالایی تبلیغات را تشکیل می‌دهند. به خاطر داشته باشید که این موقعیت بسیار متغیر است و در طول زمان تغییر خواهد کرد.

نتایج جستجو و کلمات کلیدی نمونه

بلوک‌هایی که دارای ۴ آگهی هستند درست مانند دیگر بلوک‌ها می‌باشند با این تفاوت که آگهی چهارمی نیز در لیست آن‌ها وجود دارد. مثالی که در اینجا آورده شده عبارت اتومبیل‌های دست دویی (used cars) است که در محدوده شیکاگو قرار دارند:

مثال دیگری که در اینجا آورده شده و به همان میزان رقابتی است “لپ‌تاپ (laptops)” است :

همانطور که می‌بینید آگهی‌ها دارای ویژگی‌هایی غنی شامل لینک‌های سایت و آدرس مکان‌ها هستند. نمونه‌های دیگری از عبارات با حجم جستجوی بالا که دارای بلوک‌های تبلیغاتی با ۴ آگهی بودند از این قرارند:

  • royal caribbean
  • car insurance (بیمه ماشین)
  • smartphone (گوشی هوشمند)
  • netbook (نت بوک)
  • Medicare (پزشکی)
  • job search (جستجوی کار)
  • crm
  • global warming (گرمایش جهانی)
  • cruises
  • bridesmaid dresses (لباس ساقدوش عروس)

توجه داشته باشید که تمایل مجموعه داده‌های ما بیشتر به سمت عبارات تجاری است، پس احتمالاً درصد وقوع ما بیشتر از تراکم کلی جستجوها خواهد بود. بیانیه‌های عمومی گوگل می‌گویند که بلوک‌های ۴ تایی آگهی فقط در جستجوهای تجاری که حجم جستجوی بالایی دارند نشان داده می‌شوند، اما در اینجا شاهد استثناءهایی نیز هستیم، مثلا عبارت ” child abuse ” (کودک آزاری) :

با عرض پوزش مثالی بحث برانگیز است اما فکر می‌کنم همه ما توافق داریم که این عبارت اصلاً تجاری نیست. تعداد آگهی‌ها دائماً در حال تغییر است و این امر حتی در بازدیدهای مختلفی که یک کاربر انجام می‌دهد نیز مشهود است. اما عبارات غیرتجاری دیگری که ۴ آگهی برای آن‌ها نشان داده شده و در مجموعه داده‌های ما قرار دارند عبارتند از: ” global warming” (گرمایش جهانی)، ” bible verses” (آیات کتاب مقدس) و ” habitat for humanity” (زیستگاه بشریت).

ناپدید شدن تبلیغات ستون سمت راست

در راستای بیانیه‌های گوگل این هفته نیز شاهد تغییراتی بودیم، تبلیغات ستون سمت راست ابتدا در موقعیت سمت چپ پایین صفحه قرار گرفت و سپس به طور کامل ناپدید شده (صبح ۲۳ فوریه). این یک نمودار ۳۰ روزه است که میزان وقوع تبلیغات ستون سمت راست و تبلیغات پایین صفحه را در مجموعه داده‌های ما نشان می‌دهد:

ناپدید شدن آگهی‌های ستون سمت راست کاملاً با نشان دادن بلوک‌های آگهی ۴ تایی در بالای صفحه در ارتباط است. در حال حاضر هر دو تغییر را از طریق منابع متعدد تایید کرده است (The SEM Post و Search Engine Land را مشاهده نمایید).

شایان ذکر است که حتی با تمرکز قابل توجهی که بر روی بلوک‌های آگهی ۴ تایی گذاشته شده، اما ستون سمت راست همچنان حاوی ۸ آگهی می‌باشد که این تغییر نشان دهنده کاهش کلی موقعیت‌های تبلیغاتی است. در میان ۱۰٫۰۰۰ جستجویی که در مجموعه داده‌های MozCast صورت گرفته، در حال حاضر حداکثر تعداد تبلیغات در هر صفحه ۷ آگهی می‌باشد و تعداد کلی تبلیغات ۲۵٫۷۵۵ آگهی است. از ۱۶ فوریه ۱۱ آگهی در هر صفحه نمایش داده می‌شود (۳ آگهی در بالا و ۸ آگهی در ستون‌های کناری) و تعداد کلی تبلیغات ۴۳٫۷۴۰ آگهی می‌باشد. در حالیکه آگهی‌های موجود در بالای صفحه برجسته‌تر هستند اما به طور کلی آگهی‌هایAdWords  گوگل در طول هفته گذشته ۴۱٫۱% کاهش داشته است.

مسیر گوگل به کدام سمت است؟

در حال حاضر فقط می‌توانیم حدس بزنیم، اما مدتی است که تغییرات گوناگونی در حال رخ دادن هستند. گوگل ابتدا حرکتی عمومی و قابل سنجش را به سوی طراحی اول-موبایل داشت. از آنجایی که موبایل ستون سمت راست را پشتیبانی نمی‌کند، گوگل سعی کرد تا اکوسیستم تبلیغات را در دستگاه‌های مختلف استانداردسازی کند.

دوم اینکه بسیاری از عناصر جدید ستون سمت راست در چند سال اخیر نمایان شده‌اند، مانند پنل دانش (Knowledge Panels) و بلوک‌های پولی خرید (paid shopping blocks – PLA). این عناصر تبلیغات موجود در ستون سمت راست را به پایین رانده‌اند. همزمان پنل‌های دانش (Knowledge Panels) در حال ترکیب شدن با تبلیغات بازارهای عمودی مانند هتل‌ها، فیلم‌ها، موسیقی‌ها و حتی برخی از لوازم الکترونیکی مصرفی و محصولات دیگر هستند.

این یک وضعیت موقت است و احتمالاً اعداد و ارقام در طول روزها یا هفته‌های آینده تغییر خواهند کرد.