اخیراً مطالب زیادی در مورد اسنیپت‌ های ویژه منتشر شده است، مثلاً چگونگی قدرت‌بخشی آن‌ها در تکنولوژی اخیر Google Home با نام لیست دلخواه (wish-list). امیدوارم که تا حالا ارزش رتبه‌بندی ” #۰ ” را درک کرده باشید، اما ممکن است که ندانید از کجا باید شروع کنید. چگونه سوالات را پیدا می‌کنید؟ در صورت داشتن اسنیپت ویژه آن‌ها را شناسایی کرده و در طول زمان آن‌ها را دنبال کنید.

خوشحال می‌شوم که بگویم در حال حاضر همه ابزارهایی که عملاً برای کنترل اسنیپت‌ های ویژه نیاز هستند در Keyword Explorer و Moz Pro وجود دارند [ چگونه می‌توان از Keyword Explorer برای تشخیص فرصت‌های کلمات‌کلیدی رقابتی استفاده کرد؟ ]، بطوریکه استفاده از آن‌ها برای هر سئو کاری آسان است. این پست آموزش سئو کاملاً به اسنیپت‌ های ویژه و دنبال کردن سیکل آن از آغاز تا پایان اختصاص دارد.

گام اول : یافتن سوالات

اولین و بیشترین مشکل در زمینه تحقیق کلمه‌ کلیدی یافتن جملات جستجویی است که ممکن است با اسنیپت ویژه سر و کار داشته باشند. پس بیایید Keyword Explorer را اجرا کرده و چند کلمه کلیدی در ارتباط با “seo” پیدا کنیم. بر روی Keyword Suggestions کلیک کنید، سپس با لیستی شبیه به این مواجه می‌شوید :

سومین عبارت در این لیست این است : ” how to do seo ” (چگونه سئو انجام دهیم) “، قطعاً امیدوار کننده به نظر می‌رسد. در واقع اگر جستجویی را با این عبارت در گوگل انجام دهیم با یک اسنیپت ویژه از Search Engine Land مواجه می‌شویم.

نتایج جستجو how to do seo و اسنیپت های ویژه آن

این کار بسیار خوب است اما نیازمند جستجوی دستی بسیار در کلمات‌ کلیدی برای یافتن سوالات است. آیا راهی ساده‌تر وجود ندارد؟ خوشبختانه چرا. گزینه آخر در منوی کشویی موجود در سمت چپ بالا چیزی با این عنوان است [are questions]. آن را امتحان کنید و با نتایجی شبیه به این مواجه خواهید شد :

پیشنهادات کلمات کلیدی برای کلمه سئو

لیست را فیلتر کردم تا فقط عباراتی باقی بمانند که حجم جستجوی آن‌ها بیش از ۱۰۱ است، حالا یک لیست کامل داریم. این سوالات ترکیبی از سوالات جمع‌آوری شده و تولید شده توسط ماشین است، برخی از آن‌ها نیاز به ویرایش توسط انسان دارند اما نقطه خیلی خوبی برای شروع است.

گام اول – قسمت دوم – سوالات بیشتر

ترفند دیگری برای آزمایش وجود دارد. اگر به نوع دیگری از سوالات مانند “Why…” علاقه‌مند بودید چه؟ سعی کنید یک سوال کلی را در Keyword Explorer وارد کنید، مانند”why seo”. با ایده‌هایی این چنینی مواجه خواهید شد:

فقط برخی از این سوالات هستند که اسنیپت ویژه را نشان می‌دهند اما این نوع تحقیق برای ایجاد یک طوفان فکری در زمینه محتوا عالیست. این‌ها دقیقاً سوالاتی هستند که مردم به دنبال پاسخ آن‌ها هستند، که این شامل مشتری‌های احتمالی آینده نیز می‌شود.

گام دوم – انتخاب سوالات

بیایید اولین لیست خود را به کار بگیریم. احتمالاً می‌خواهید در برخی موارد حضور اسنیپت‌ های ویژه را به صورت دستی تایید کنید، اما از آنجایی که فقط با ۳۸ سوال سر و کار دارم، قصد دارم پیشروی کنم و آن‌هایی را دنبال کنم که به نظر معقول می‌رسند. بنابراین چیزی را که می‌خواهم از لیست خود انتخاب کرده و سپس از منوی کشویی موجود در بالای لیست کلمه‌ کلیدی می‌توانم آن کلمات کلیدی را به لیستی در Keyword Explorer اضافه کنم:

در اینجا ۲۰ عبارت کلیدی را از میان ۳۸ عبارتی که فیلتر کرده بودم انتخاب کردم. برای جمع‌آوری آمار فرصت کمی به لیست دهید، سپس می‌توانید مستقیماً از صفحه لیست بازدید کنید. در نگاه اول با یک خبر خوب در صفحه لیست مواجه می‌شویم، ۱۶ عبارت از ۲۰ عبارت دارای اسنیپت ویژه هستند :

به جزئیات کامل لیست بروید، سپس می‌توانید آمار بیشتری را در زمینه کلمات‌ کلیدی و سوالات مشاهده کنید. می‌توانید از این آمارها برای فیلتر کردن بیشتر گزینه‌های خود استفاده کنید، اما از آنجایی که من فقط ۲۰ عبارت را در لیست خودم دارم، قصد دارم تا همه آن‌ها را به کمپین‌های Moz Pro خود اضافه کنم. فقط کافیست که گزینه [I want to…] را در قسمت سمت چپ بالا انتخاب کرده و سپس گزینه [Add … to campaign] را انتخاب کنید:

با یک پنجره مواجه می‌شوید که از شما می‌خواهد تا یک کمپین را انتخاب کنید.

گام سوم – ردیابی سوالات

اینجا جایی است که سرگرمی تازه آغاز می‌شود. زمانی که داده‌های کلمات کلیدی مربوط به کمپین را جمع‌آوری کردید، به کمپین خود رفته، منوی ” Rankings” را انتخاب کنید و سپس به ” SERP Features” بروید. لیبل ” questions” را به کلمات کلیدی جدید خود اضافه کردم تا ردیابی را آسان‌تر کنم. در قسمت بالا شاهد نموداری از ویژگی‌ها خواهید بود و سپس یک فیلتر جستجو و لیستی که در پایین آن است را می‌بینید. لیبل خود را فیلتر می‌کنم و در نتیجه با چنین چیزی مواجه می‌شوم:

از اینجا می‌توانم ببینم که کدام کلمات‌ کلیدی چه ویژگی‌هایی دارند (اسنیپت‌های ویژه با آیکون قیچی نمایش داده شده‌اند). کدهای رنگ در اسنیپت‌ های ویژه نشان دهنده این هستند که کمپین‌های من کدام اسنیپت‌ها و کمپین‌های رقبای من کدام اسنیپت‌ ها را نشان می‌دهند. برای مثال اسنیپت “how to do SEO” توسط یکی از رقبایی که دنبال می‌کردم استفاده شده است. توجه داشته باشید که رتبه #۲ را برای این جستار کسب کرده‌ام و یک گزینه اضافی دیگر با لیبل “Insights” در کنار رتبه‌بندی وجود دارد. بر روی آن کلیک کنید، با پیامی از سوی مدیر سئو ما یعنی بریتنی مولر مواجه می‌شوید:

” اسنیپت‌ های ویژه نتایج ارگانیکی هستند که گوگل به صورت بصری آن‌ها را تقویت کرده و در بالای موقعیت ارگانیک ۱ قرار می‌دهد. به همین دلیل است که برای کاربران معتبرتر به نظر می‌رسند و نرخ کلیک بیشتری کسب می‌کنند. از آنجایی که در ۵ نتیجه ارگانیک برتر قرار دارید، احتمالاً شانس برنده شدن این اسنیپت ویژه و افزایش ترافیک خود را خواهید داشت. “

ما این را تعیین کرده‌ایم، اگر در میان ۵ رتبه برتر قرار دارید و هنوز دارای اسنیپت ویژه نیستید این فرصتی خوب برای سرمایه‌گذاری بر روی بازنویسی محتوا است تا بتوانید بهتر سوال مورد نظر خود را مورد هدف قرار داده و موقعیت “#۰” را به صورت بالقوه کسب کنید. هنگامی که به تمام لیست خود نگاه می‌کنم که آن را فقط به ۲۰ سوال تقلیل داده‌ام فوراً می‌توانم مشتی از فرصت‌ها را مشخص کنم، ترکیبی از جستارهای ویژه برای مورد هدف قرار دادن اسنیپت‌ های ویژه.

گام چهارم – به کار بستن

در پست‌های دیگر بیشتر در مورد اسنیپت‌ های ویژه توضیح داده‌ام، همچنین اخیراً رونل اسمیت پست خوبی را در مورد چگونگی حفظ اسنیپت‌ های ویژه نوشته است. گام بعدی انجام کار و دنبال کردن لیست کلمه‌ کلیدی مربوط به سوال است تا اینکه بالاخره رنگ قیچی آبی شود :

باید بگویم که اسنیپت‌ های ویژه چیزهایی هستند که باید همیشه آن‌ها را نگاه دارید، اما آن‌ها درست مانند رتبه‌ بندی‌های ارگانیک دائماً در حال تغییر بوده و جنگ بر سر آن‌ها یک جنگ مداوم است. خوشبختانه می‌توانید به وسیله Moz Pro اسنیپت‌ های ویژه را مانند رتبه‌بندی‌ های ارگانیک تحت نظر داشته باشید.

می‌توانید تحقیق در مورد سوالات را به صورت رایگان در Keyword Explorer انجام دهید (حتی اگر مشتری Moz Pro نباشید)، پس توصیه می‌کنم که آن را امتحان کرده و در مورد چگونگی فراهم کردن پاسخ‌های بهتر برای کاربران جستجو فکر کنید.