گزارشات جعلی برای اکثر کسانی که دارای کسب و کاری کوچک هستند یکی از مشکلات در حال رشد است. ساختن یک حساب کاربری جدید در دنیای آنلاین و نوشتن گزارشی منفی یا مثبت برای هر تجارتی کاری بسیار ساده است. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

گوگل دارای سیاست‌های بسیاری برای کاربرانی است که گزارش می‌نویسند، اما تجربه ثابت کرده است که در گرفتن کسانی که این سیاست‌ها را نقض می‌کنند بسیار ضعیف عمل می‌کند. تیم من در دفتر خودم هر ماه زمانی را برای بررسی دقیق گزارش‌های مشتریان و رقبا اختصاص می‌دهد. خبر خوب این است که اگر در جهت ردیابی آن‌ها تلاش کنید و بتوانید ثابت کنید که ناقض دستورالعمل‌ها هستند، می‌توانید از طریق توییتر، فیسبوک یا فروم با گوگل ارتباط برقرار کرده و بخواهید تا آن‌ها حذف کند.

اخیرا شرکت ما با سه گزارش منفی مواجه شد که همگی در عرض ۵ دقیقه گذاشته شده بودند :

دو تا از سه گزارش بدون نوشتن گزارشی فقط یک ستاره داده بودند. سخت است که بخواهید از شر این نوع گزارش‌ها خلاص شوید، چون فاقد هرگونه متن هستند گوگل می‌گوید که هیچ دستوالعملی را نقض نکرده‌اند. من سریعاً فهمیدم که آن‌ها از مشتریان ما نیستند زیرا در انتخاب کسانی که با آن‌ها کار می‌کنم بسیار گزینشی هستم و مجموعه مشتریان خود را عمداً کوچک نگاه می‌دارم، پس اگر کسی از خرید خود ناراضی بود حتماً می‌فهمیدم.

چالش گزارش‌های منفی در گوگل

چالش این است که گوگل نمی‌داند چه کسانی مشتریان شما هستند و با گفتن ” این مشتری من نیست ” گزارشی را حذف نمی‌کند زیرا به کاربران اجازه می‌دهد تا از نام‌های کاربری مستعار و ناشناس استفاده کنند. در اکثر موارد بسیار سخت است که بخواهیم هویت آنلاین شخصی را ثابت کنیم.

چالش دیگر این است که لازم نیست کسی که گزارش را می‌نویسد حتماً مشتری شما باشد. آن‌ها حتماً باید ” تجربه‌ای به عنوان مشتری ” داشته باشند که می‌تواند شامل هر چیزی باشد، از تماس تلفنی و دریافت ایمیل صوتی از شما گرفته تا رد شدن از محل دفترتان و پرسه زدن در آن.

چگونه پاسخ دهیم؟

بسیار خشمگین کننده است که هنگامی که سخت تلاش می‌کنید تا کسب و کاری اخلاقی و خوب بسازید یک فرد ناشناس به راحتی می‌تواند تمام زحمات شما در این سال‌ها را نابود کند. اگر بگویم که از دریافت این گزارشات فقط کمی ناراحت شدم دروغ گفتم. خوشبختانه قادر بودم تا از توصیه‌ای که چندین سال است به افراد دیگر می‌دهم استفاده کنم، خونسردی خود را حفظ کرده و هنگامی که این گزارشات را دریافت کردم از شیوه خود برای پاسخ به آن‌ها استفاده کردم.

راه حل : معضل خود را اشتراک بگذارید

تصمیم گرفتم که درباره دریافت این سه گزارش منفی در توییتر و فیسبوک بنویسم و پاسخی که دریافت کردم غافلگیرکننده بود. کاربران چیزهای بسیار جالب و خوبی در مورد معضل من گفتند.


هر کسی که پشت این سه گزارش بود قصد داشت تا به کسب و کار من صدمه بزند. جالب اینجاست که آن‌ها در واقع به من کمک کردند زیرا باعث شدند تا با به اشتراک گذاشتن معضل خود سه گزارش مثبت از طرف کسانی دریافت کنم که به حمایت من برخواستند.

مبلغان هر کسب و کاری نباید در توییتر فعالیت کنند اما خودتان می‌توانید در پروفایل شخصی فیسبوک‌تان در این مورد پست بگذارید. هر کدام از دوستان‌تان که از خدمات شما استفاده کرده یا تجارت‌تان را تشویق کرده‌اند به همین نحو پاسخ خواهند داد. مهم است که بدانید هیچ‌گاه از کسی درخواست نکردم که برای من گزارشات مثبت ارسال کند، این پاسخ طبیعی کسانی بود که طرفدار شرکت من بودند. اگر شرکت خوبی هستید حتماً دارای این نوع از مشتریان هستید و باید این تجربه خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

برای حذف گزارشات منفی چه باید بکنیم؟

در این مورد موفق شدم که این سه گزارش را حذف کنم. گرچه چندین مورد را دیدم که گوگل آن‌ها را برای دیگران حذف نکرده است. نقشه دوم من برای پاسخ به این گزارشات این بود که به این “مشتریان” پیشنهاد دهم ۱۰۰% وجه پرداخت شده توسط آن‌ها را پس خواهم داد. به هر حال ۱۰۰% صفر، صفر است! چیزی برای از دست دادن نداشتم. همین‌طور میخواستم به مشتریان آینده خود بگویم از آن جایی که افرادی تجربه منفی داشته‌اند پس بهترین کسب و کارهای دنیا نیز بدون نقص نیستند. همانطور که من عاشق میانگین امتیاز ۵ ستاره هستم، مطالعات نشان داده است که امتیاز ۴٫۲ الی ۴٫۵ میانگینی ایده‌آل است.

آیا تا به حال تجربه‌ای از دریافت گزارشات منفی جعلی در گوگل داشته‌اید؟ اگر این‌طور است دوست دارم درباره‌اش بشنوم، پس لطفاً نظرات خود را بیان کنید.