اینماد چیست و چطور می توان آن را کسب کرد؟

اینماد چیست و چطور می توان آن را کسب کرد؟

اینماد (E-Namad) که به نماد اعتماد الکترونیکی هم معروف است در واقع به منظور تأیید صلاحیت و هویت وب سایت های اینترنتی ارائه می شود. این نماد الکترونیکی به نوعی یک نماد اعتماد هم به شمار می رود که باعث می شود خریداران خیلی راحت تر به وب سایت ها اعتماد کنند. نماد اعتماد از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک به وب سایت هایی ارائه می شود که شرایط و ضوابط مشخصی را دارا باشند.

لوگو سایت اینماد فقط به وب سایت هایی ارائه می شود که دارای درگاه پرداخت الکترونیکی هستند و به نوعی فروشگاه به حساب می آیند. این یعنی اگر وب سایت شما خبری، وبلاگ، شخصی و غیره است دیگر نیازی به دریافت اینماد ندارید.

دلیل و شرایط دریافت اینماد برای وب سایت ها چیست؟

یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توان برای اینماد الکترونیک بیان کرد، جلب اعتماد بیشتر کاربران است. حقیقت این است که وب سایت هایی که دارای چنین نمادی هستند، متعهد می شوند که در هر شرایطی رضایت کاربران خود را در خریدهای اینترنتی جلب کنند. این نماد به نوعی موجب می شود که کاربرها هم خیلی زودتر به چنین وب سایت هایی اعتماد کرده و از آنها خرید کنند.

ثبت نام اینماد و دریافت این نماد موجب می شود که به راحتی بتوانید درگاه مستقیم بانکی دریافت کنید. حتی وب سایت هایی که به نوعی با اداره پست برای ارسال محصولات و کالاهای خود قرار داد بسته اند هم به ملزم به دریافت اینماد الکترونیکی هستند. باید این نکته را مد نظر داشته باشید که بدون دریافت این نماد، هرگز نمی توانید به صورت قانونی از این دو موردی (دریافت درگاه بانکی، همکاری با اداره پست) که بیان شد، استفاده نمایید.

معرفی انواع لوگو اینماد الکترونیکی

به طور صریح و واضح می توان اینگونه گفت که کیفیت و اعتبار وب سایت ها به هنگام دریافت نماد اعتماد الکترونیکی با ستاره ها مشخص می شود. در این بین هر چه تعداد ستاره ها بیشتر باشد نشان از بالا بودن سطح اعتماد و همچنین کیفیت بهتر عملکرد وب سایت مربوطه است. در ادامه به انواع این نماد الکترونیکی اشاره خواهیم کرد:

 • نماد موقت: این نماد به وب سایت های فروشگاهی که حداقل معیارهای موجود را رعایت کرده باشند آن هم برای سرعت بخشیدن به فرآیند دریافت اینماد ارائه می شود
 • تک ستاره: بعد از اینکه نماد موقت به وب سایت ارائه شد، قدم بعدی این است که وب سایت برای دریافت نماد دائم مورد بررسی قرار گیرد. در این طور مواقع کسب و کارها بایستی مجموعه از معیارهای ارائه شده توسط شرکت تجارت الکترونیک را دارا باشند تا به تأیید این شرکت برسند
 • دو ستاره: پس از دریافت نماد دائم یک ستاره، وب سایت می تواند با راه اندازی گواهینامه SSL اقدام به دریافت نماد دو ستاره دائم نماید

مزیت های برخوردار بودن از نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

مزیت های برخوردار بودن از نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

مزیت های زیادی را می توان برای این نماد برشمرد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره ای کوتاه خواهیم کرد:

 • بالا رفتن اعتماد کاربرها به وب سایت و همچنین افزایش فروش محصولات، کالاها و خدمات
 • وب سایت هایی که هزینه ثبت اینماد را پرداخت کرده اند می توانند اقدام به دریافت درگاه بانکی کنند
 • وب سایت های دارای نماد اعتماد الکترونیکی از نگاه کاربرها یک سایت معتبر به شمار می رود
 • امنیت خرید و همچنین امنیت ارائه اطلاعات کارت بانکی در این نوع وب سایت ها بسیار بیشتر است
 • وب سایت هایی که هزینه دریافت اینماد را پرداخت کرده اند به راحتی قادر خواهند بود با دیگر شرکت ها قرارداد همکاری اتخاذ کنند
 • نماد اعتماد الکترونیکی به نوعی می تواند گارانتی محصولات و کالاها و همچنین برگشت پذیر بودن هزینه پرداختی باشد
 • حریم شخصی کاربرها در وب سایت های دارای نماد الکترونیکی به صورت کامل محفوظ است

مراحل دریافت اینماد

مراحل دریافت اینماد

به نسبت دیگر فعالیت ها و کارهای اداری که در کشور وجود دارد، مراحل دریافت این نماد چندان کار سختی نیست و تمامی آنها به صورت الکترونیکی و از وب سایت اینماد قابل پیگیری است. در ادامه به برخی از این مراحل اشاره خواهیم نمود.

شرایط دریافت اینماد

تأیید آدرس، تأیید شماره تلفن ثابت به عنوان محل فعالیت کسب و کار اینترنتی و همچنین استعلام صلاحیت فرد دریافت کننده اینماد به صورت کامل ۷ الی ۱۰ روز کاری زمان بر خواهد بود. اما این مورد به شرط این است که در حین کار نواقص اعلام شده از طرف کارشناسان را به سرعت رفع نماید.

هزینه اینماد

کاربرهایی که در گذشته اقدام به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی می کردند، یک هزینه ۳۵ هزار تومانی برای دریافت بسته پستی شامل تعهدنامه و هزینه کپی برابر با اصل در دفتر اسناد رسمی پرداخت می کردند. ولی با قوانین جدیدی که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک وضع شده، بایستی در همان ابتدای دریافت اینماد مبلغ ۱۷۵ هزار تومان به صورت دو ساله، جهت دریافت این نماد، پرداخت نمایید. همچنین هزینه ارسال محموله پستی که حدود ۱۷ هزار تومان هم هست بر عهده شخص دریافت کننده نماد الکترونیکی است.

برای دریافت اینماد نیازی به حضور فیزیکی نیست

در گذشته افرادی که مایل به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی بودند برای تأیید هویت می بایستی به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کردند. اما در حال حاضر قوانین به صورت کامل تغییر کرده و تأیید محل کار، تأیید منزل و آدرس پستی، تأیید شماره تلفن ثابت و همراه و غیره به صورت غیر حضوری انجام می شود و نیازی به حضور فیزیکی در دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

شرایط دریافت اینماد به چه شکل است؟

شرایط دریافت اینماد به چه شکل است؟

کسب و کارهای اینترنتی برای دریافت نماد الکترونیکی بایستی شرایطی را داشته باشند تا بتوانند از این لوگو اعتماد در وب سایت خود استفاده نمایند. این شرایط به شرح زیر است:

ارائه محصول، کالا و یا خدمات در و بسایت

به صورت کلی این نماد اعتماد به وب سایت هایی که به نوعی در حال خرید و فروش محصول یا خدمات هستند، تعلق می گیرد. به طور مثال اگر وب سایتی دارید که فقط در مورد محصولات، کالاها و یا خدمات تان به مشتریان و مخاطبین خود اطلاع رسانی می کنید و امکان سفارش گیری آنلاین در آن وجود ندارد، به هیچ عنوان نیازی به دریافت اینماد ندارید. اما به محض اینکه برای دریافت درگاه اقدام می کنید حتماً بایستی قبل از آن برای دریافت نماد اعتماد قدم بردارید.

درج کردن قیمت های محصولات، کالاها و یا خدمات

مورد بعدی در بحث شرایط دریافت اینماد درج کردن قیمت محصولات، کالاها و یا خدمات در وب سایت است. حتی ارائه اطلاعات خرید بعد از پرداخت آنلاین که به صورت پیش فاکتور صادر می شود هم مشمول دریافت نماد اعتماد می شود.

نماد اعتماد به صاحب امتیاز دامنه ارائه می شود

فرقی نمی کند که به صورت شخصی یا شرکتی (حقیقی یا حقوقی) اقدام به دریافت اینماد می کنید، به هر حال این امتیاز در اختیار صاحب دامنه وب سایت و به درخواست وی صادر می شود.

فرد دریافت کننده نماد باید تأیید صلاحیت شده باشد

به طور کلی افرادی که صلاحیت فردی آنها از سمت پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا تأیید شده باشد می تواند اقدام به دریافت اینماد کند. این مورد نیازی به حضوری فیزیکی ندارد و از طریق ایمیل استعلام تأیید صلاحیت در پرونده نماد الکترونیکی به ثبت می رسد.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به افراد بالای ۱۸ سال ارائه می شود

یکی از شروط مهم برای دریافت نماد اعتماد این است که فرد درخواست دهنده بایستی بالای ۱۸ سال سن داشته باشد. اگر این شخص کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد بایستی از دادگاه یک حکم رشد دریافت و آن را در سامانه بارگذاری نماید. یکی از قوانین منسوخ قدیمی برای آقایان، داشتن کارت پایان خدمت است، اما در حال حاضر در قوانین جدید این مورد اصلاح شده و نیازی به داشتن این مدرک حس نمی شود.

برای دریافت اینماد چه مدارکی مورد نیاز است

برای دریافت اینماد چه مدارکی مورد نیاز است؟

اشخاصی حقیقی یا به اصطلاح شخصی برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به مدارک زیر نیازمند هستند:

 • در صورت وجود ارائه تصویر مجوز فعالیت کسب و کار اینترنتی
 • ارائه تصویر از مدارک هویتی
 • ارائه تصویری از اجاره نامه و یا سند ملک و یا منزلی که در آن کسب و کار راه اندازی کرده اند
 • ارائه تعهد نامه شخصیت حقیقی

اشخاص حقوقی اعم از تجاری و غیرتجاری هم می بایستی مدارک زیر را آماده و ارسال نمایند:

 • ارائه تصویری از آگهی روزنامه رسمی کشور
 • تصویر اصل شناسنامه
 • در صورت وجود ارائه آخرین تغییرات آدرس
 • در صورت وجود ارائه آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئتمدیره شرکت
 • در صورت وجود ارائه آخرین تغییرات موضوع فعالیت شركت
 • ارائه تعهدنامه شخصیت حقوقی
 • ارائه تصویر پروانه و یا مجوز فعالیت

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.اینماد چیست؟
  E-Namad که به نماد اعتماد الکترونیکی هم معروف است در واقع برای تأیید صلاحیت و هویت وب سایت های اینترنتی ارائه می شود. این نماد الکترونیکی به نوعی یک نماد اعتماد است که باعث می شود خریداران به وب سایت ها برای خرید اعتماد کنند.
 • ۲.مهم ترین مزیت دریافت نماد الکترونیکی چیست؟
  یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توان برای اینماد الکترونیک بیان کرد، جلب اعتماد بیشتر کاربران است. همین اعتماد موجب می شود تا کاربران خیلی راحت تر اقدام به خرید محصولات و خدمات وب سایت ها کنند.
 • ۳.چند نوع نماد اعتماد الکترونیکی وجود دارد؟
  به صورت کلی سه نوع نماد وجود دارد: نماد موقت، تک ستاره دائمی و دو ستاره دائمی.
 • ۴.آیا این امکان وجود دارد که بدون اخذ اینماد درگاه بانکی دریافت کنید؟
  خیر. بدون اخذ نماد الکترونیکی امکان دریافت درگاه بانکی و حتی همکاری با اداره پست هم امکان پذیر نخواهد بود.