تعداد بیشماری از نام‌های دامنه که هنوز ثبت نشده‌اند در دسترس است که می‌توانید از میان آن‌ها نامی برای دامنه خود انتخاب کنید. هوراوب اینجاست تا به شما بگوید با اینکه در انتخاب نام دامنه محدود نیستید ولی این بدان معنا نیست که اولین نامی که در نظرتان مناسب رسید، را خریداری کنید. صبور باشید. نکات زیر به شما کمک می‌کند تا بهترین نام ممکن را انتخاب کنید.

 

قبل از شروع چند مفهوم مهم را با هم مرور کنیم:

تفاوت نشانی اینترنتی و نام دامنه:

اغلب اوقات اصطلاحات نشانی اینترنتی (URL) و نام دامنه(Domain Name)  به جای هم استفاده می‌شوند؛ ولی بین آن‌ها تفاوت وجود دارد. htttp://www.yoursite.com یک نشانی اینترنتی (URL) است که شامل نام دامنه yoursite.com می‌شود.

پسوند دامنه:

 کلماتی هستند که با توجه به موضوع فعالیت سایت انتخاب می‌شوند و در انتهای نام اصلی دامنه قرار می‌گیرند org  .com .net. نمونه‌ای از پسوندهای محبوب و شناخته شده هستند.

 

قدم اول

از نقطه نظر (SEO (Search Engine Optimization، نام دامنه یکی از اولین عناصر مهم موتورهای جستجو است که توسط آن، وب سایت ما را کشف می کند. به همین دلیل باید اطمینان حاصل کنیم که با دقت تمام آن را انتخاب کنیم.

پیشنهاد: ۴ واژه یا عبارتی که فعالیت تان را توصیف می کنند لیست کنید. این لیست به شما دید بهتری در انتخاب بهتر نام دامنه می‌دهد. به عنوان مثال اگر یک شرکت تبلیغاتی دارید، طراحی(Design)، تبلیغات(adv)، نام شرکت(name) کلمات کلیدی هستند که می‌توانند در انتخاب نام دامنه به شما کمک کنند.

 

 ۵ استایل پیشنهادی برای انتخاب نام دامنه:

نام تجاری – برندینگ شخصی (mirdashti.com , farzanehkordi.com)
حس اعتماد، قدرت و اعتبار را ایجاد می کند
نام تجاری عمومی / توصیفی (Photography.com، OnlineBusiness.com)
درک فوری از هدف شرکت را ایجاد می کند
نام تجاری پیشنهادی (NotchandFletch.com، TheKnot.com)
به یک هدف انتزاعی مربوط به هدف شرکت می پردازد
نام تجاری دلپذیر / فریبنده (ungroup.ir)
هیچ ارتباط مستقیمی با هدف شرکت ندارد
نام تجاری ترکیبی (hooraweb.com)
نام و هدف شرکت را شامل می‌شود

استفاده از نام شرکت در نام دامنه

 این کار جستجو آنلاین نام برند ما را  تسریع خواهد کرد و مشتریان راحت‌تر وب سایت ما را پیدا می‌کنند. کاربران اغلب فرض می‌کنند که آدرس سایت همانند نام شرکت ماست و آن را مستقیم در نوار آدرس مرورگر خود وارد می کنند.
پس می‌توانیم نام شرکت یا قسمتی از آن را به عنوان نام دامنه در نظر بگیریم. به عنوان مثال تعاونی رفاه فرهنگیان شهریار  دامنه refah1251.ir را، انتخاب کرده است که قسمتی از نام به همراه کد موسسه را در نظر گرفته است.

پیشنهاد SEO

اگر از یک کلمه کلیدی در عنوان دامنه خود استفاده کنیم ارتباط خوبی بین خومان و موتورهای جستجو (Google ,Bing, …)برقرار خواهیم کرد. برای نمونه اگر شما یک عکاس به نام حمید ملکی هستید، شما با انتخاب نام MalekiPhotography.com بجای HamidMaleki.com موفق تر خواهید بود.

 

یک پسوند مناسب انتخاب کنید

همه ما می‌دانیم که com. محبوب‌ترین پسوند دامنه است ، اما دلایل زیادی برای انتخاب پسوندهای دیگر نیز وجود دارد. به عنوان مثال نامی را در نظر داریم ولی پسوند com. آن دامنه قبلا توسط افراد دیگر ثبت شده است، نگران نباشید!!!  پسوندهای بیشمار دیگری موجود هستند که  می‌توانیم متناسب با فعالیت خود از آن‌ها برای وب سایت خود استفاده کنیم. به عنوان نمونه از پسوند me. برای رزمه کاری خود انتخاب کنیم.

توجه : حتما پسوند ir. را نیز برای دامنه خود ثبت کنیم.

 

ساده و کوتاه انتخاب کنید

طول نام دامنه خود را  تا ۳ کلمه یا کمتر حفظ کنیم . تا جایی که ممکن است نشانی اینترنتی(URL) کوتاه ، مختصر و جذاب باشد. دامنه‌های طولانی برای به خاطر سپردن دشوار هستند.

آدرس وب‌سايت خود را شفاهی به دوست خود می گوییم، اگر آدرس وب سایت طولانی باشد، ساده نباشد و یا املای سختی داشته باشد به گونه‌ای که بتوان به شکل‌های مختلف آن را تایپ نمود ، در اين حالت اين احتمال وجود دارد كه افراد موفق به بازديد از وب سايت ما نشوند و يا به اشتباه وارد سايت دیگری شوند.

می‌توانیم از اختصار در نام دامنه استفاده کنیم اما بهترین کار این است که نام به همان شکلی که هست، نوشته شود.پس از کلمات واقعی استفاده کنیم. به عنوان مثال یک نماینده املاک بین نام دامنه UrHome4Ever.com و YourHomeForever.com بهتر است از نام دامنه YourHomeForever.com  استفاده کند.

توجه: هرگز از خط تیره در نام دامنه خود استفاده نکنیم.

 

دو بار اندازه گیری کنید. یک بار برش بزنید.

خیلی مهم است که نام دامنه خود را در همان بار اول صحیح انتخاب کنیم. اگر به طور ناگهانی تصمیم به تغییر نام دامنه خود بگیریم، خیلی از مشتریان خود را از دست خواهیم داد. این بهترین زمان است به این فکر کنیم که در حقیقت چه چیزی ما را منحصر به فرد نشان می‌دهد، آن را در انتخاب نام دامنه خود برجسته کنیم.

 

اجتناب از مشکلات قانونی

تشابه نام دامنه با نام‌های تجاری معروف مشکلات زیادی را برای ما به وجود می‌آورد. این کار موجب سردرگمی مشتریان در هنگام جستجو نام سایت و یا در بعضی مواقع مشکلات قانونی می‌شود. بنابراین قبل از تصمیم نهایی در انتخاب نام دامنه مطمئن شویم که با جستجو نام دامنه خود در موتورهای جستجو، در صفحه دوم  قرار نمی‌گیریم.

 

منبع : برگرفته  از سایت wix