تعریف مختصر صفحه فرود محلی

صفحات فرود محلی (که با عنوان صفحات فرود شهری نیز شناخته می‌شوند) صفحاتی از یک وب‌سایت هستند که جهت برجسته‌سازی جنبه جغرافیایی یک کسب و کار برای مشتریانش ایجاد می‌شوند. صفحات فرود محلی برای کسب و کارهای ذیل مناسب هستند:

 • کسب و کارهای خدماتی منطقه‌ای (SABs) که نیاز دارند غیر از شهری که در آن مستقر هستند خدمات رسانی خود به شهرهای اطراف را نیز تبلیغ کنند. در این سناریو هدف اکثر صفحات فرود محلی کسب رتبه‌های ارگانیک برای خدمات رسانی به این شهرها است زیرا بعید است که بدون شرکت در رقابت جغرافیایی در مورد ارائه خدمات بتوان رتبه دلخواه در بسته‌های محلی را کسب کرد.
 • کسب و کارهایی که دارای چندین فروشگاه مختلف هستند و می‌خواهند شعبه‌های مختلف خود را تبلیغ کنند. هدف در این سناریو اغلب آن است که صفحات فرود محلی مختص هر شعبه‌ با کسب لینک از لیست Google My Business در بسته‌های محلی رتبه‌بندی شوند. بسته به نوع رقابت ممکن است به قابلیت دیده شدن ارگانیک نیز دست پیدا کنید.

با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

دانش قدرت است. با اجتناب از این اشتباهات رایج مطمئن خواهید بود صفحاتی را برای وب‌سایت مشتری توسعه می‌دهید که به آن کمک خواهد کرد و آسیب زننده نیست.

۱- آدرس‌های جعلی را بر روی صفحات فرود محلی منتشر نکنید

به مشتریان خود بگویید که بر اساس دستورالعمل‌های گوگل، صندوق‌های پستی و دفاتر مجازی فاقد شرایط محسوب می‌شوند، بنابراین ایده خوبی نیست که جهت کسب رتبه‌های محلی از آن‌ها در وب‌سایت خود استفاده کنید.

اگر مشتری‌تان یک کسب و کار خدماتی منطقه‌ای (SAB) است در مورد آدرس‌های مختلفی که به شما می‌دهد مراقب باشید. البته یک کسب و کار خدماتی منطقه‌ای (SAB) می‌تواند دارای دفاتر رسمی متعددی باشد (مثلاً یک مغازه پیتزافروشی زنجیره‌ای)، اما اگر کسب و کاری کوچک باشد باید نسبت به صحیح و مشروع بودن آدرس‌ها اطمینان حاصل نمایید، مثلاً مطمئن شوید که مشتری آدرس خانه برادر، خاله و یا دوستش را به عنوان آدرس کسب و کار خود عنوان نکند.

می‌توانید از طریق Google Streetview نگاهی به آدرس‌های ذکر شده توسط مشتری داشته باشید. خانه مسکونی یا زمین خالی است؟ پرچم قرمز! به مشتری توضیح دهید که گوگل می‌تواند نشانه‌گذاری‌های خیابانی را بخواند و اصلاً برخورد خوبی با آدرس‌های جعلی و غلط نخواهد داشت. گوگل می‌فهمد که ممکن است یکی از دفاتر یک کسب و کار خدماتی منطقه‌ای (SAB) در یک خانه واقع شده باشد اما وجود همه دفاتر در خانه برای گوگل اسپم به نظر می‌رسد.

۲- از ساختن صفحات فرود محلی برای مشتریانی که وقت کافی جهت توضیح و تشریح کسب و کار خود ندارند اجتناب کنید.

مشتری حداقل باید بتواند یک جلسه تلفنی با شما داشته و شهرهایی که قصد پوشش آن‌ها را دارد عنوان نماید، اما سرمایه‌گذاری بر روی مشتریانی که برای انجام پروژه فعال‌تر هستند و اشتیاق بیشتری دارند بهتر است.

۳- اگر در مورد کسب و کاری اطلاعات کافی ندارید جهت جلوگیری از ایجاد محتوای کم عمق و تکراری برای آن صفحات فرود محلی نسازید.

نوشتن یک پاراگراف و مبادله نام شهرها در مجموعه‌ای از صفحات نقشه خوبی نیست و این سناریویی ضعیف است که در بسیاری از وب سایت‌های کسب و کار محلی با آن مواجه می‌شویم. هیچ‌گاه به دلیل اینکه رقیب مشتری شما این راه را رفته آن را انتخاب نکنید، این رقبا رقبایی ضعیف هستند که با صرف کمی انرژی بیشتر از آن‌ها جلو می‌افتید.

۴- اگر دلیل کافی برای جداسازی شهرها و خدمات از یکدیگر وجود ندارد (البته جدای از رتبه‌بندی) از ایجاد صفحات فرود شهری خودداری کنید.

فقط در صورتی این صفحات را ایجاد کنید که مطمئن هستید برای مشتریان شرکت جالب و مفید هستند.

۵- صفحات فرود محلی را با نام شهرها، کد شهرها یا کلمات کلیدی پر نکنید.

دستورالعمل گوگل برای وب‌مسترها واضحاً بیان می‌کند که آن‌ها این کار را نمی‌پسندند.

۶- از خطرات ردیابی شماره تماس‌ها آگاه باشید.

اگر مشتری شما می‌خواهد تا از ردیابی شماره تماس‌ها استفاده کند، حتماً خطرات و گزینه‌های پیش رو را برایش توضیح دهید.

۷- صفحات فرود محلی را در لایه‌های عمیق معماری وب‌سایت خود قرار ندهید.

از یک منوی سطح بالا به آن‌ها لینک دهید.

۸- در نهایت اینکه از ایجاد صفحات فرود به تعداد نامعقول اجتناب کنید.

برخی مواقع شرکت‌هایی با شما تماس می‌گیرند که در همه شهرها یا اکثر شهرها شعبه دارند. آن‌ها می‌گویند که می‌خواهیم برای هر شهری که خدمات ما در آن ارائه می‌شود رتبه‌بندی شویم. مثلاً اگر مشتری در ایالت کالیفرنیا باشد، ۵۰۰ شهر در این ایالت وجود دارد، که این رقم بدون در نظر گرفتن هزاران شهر کوچک دیگر است.

آیا واقعاً می‌توانید هزاران صفحه منحصر به فرد و با کیفیت ایجاد کنید؟

ممکن است این کار با سرمایه‌گذاری کافی و استفاده از کارکنان زیادی که در زمینه کپی‌رایت کار کنند امکان‌پذیر باشد، اما این موضوع برای کسب و کارهای محلی کوچک و متوسط بیشتر یک استثناء است تا قانون. معقول‌تر این است که از مشتری بخواهید تا شهرهای مهم‌تر را مشخص کرده و ابتدا آن‌ها را مورد هدف خود قرار دهد. سپس در صورت لزوم و با اجتناب از ۷ اشتباهی که در بالا ذکر شده می‌توانید صفحات فرود بیشتری را ایجاد نمایید. ممکن است تبلیغات کلیکی (PPC) در این زمینه جایگزین بهتری باشد تا از لطمه به کیفیت وب سایت نیز جلوگیری شود.

حالا که می‌دانید باید از کدام خطاهای عمده اجتناب کنید می‌توانید پروژه صفحه فرود را توسعه داده و اطمینان داشته باشید که این کارتان به مشتری کمک خواهد کرد و صدمه‌ای به او وارد نمی‌سازد.

الهام گرفتن از ابزارها، صحبت‌ها و اقدامات برای ایجاد صفحه فرود

در اینجا یک فرآیند آماده برای تولید ایده‌ها و محتواهایی که قصد توسعه آن‌ها را دارید آمده است. فرض می‌کنیم پیش از شروع کار خود بخشی از اطلاعات مورد نیاز را از طریق فرم‌های پر شده توسط مشتری دریافت کرده‌اید. پرسشنامه‌ای که در اختیار مشتری می‌گذارید می‌تواند حاوی جزئیات بوده و یا کلی باشد. در صورتی که مشتری به سوالات مربوط به جغرافیا پاسخ نداده باشد، فرآیند زیر کمک می‌کند تا اطلاعات ابتدایی که نیاز دارید از مالک کسب و کار جمع‌آوری نمایید:

۱- از مشتری خود سوالات بیشتری بپرسید

تا حالا باید فهمیده باشید که مشتری خواهان فرآیند صفحات فرود هست یا خیر. حالا پرسشنامه دومی را تهیه کنید و یا بهتر است با مشتری تلفنی صحبت کرده و همه موارد زیر را از او بپرسید:

 • همه سرویس‌های ارائه شده
 • تمامی شهرهای عمده‌ای که در آن‌ها خدمات ارائه می‌شود
 • متداول‌ترین مشتری‌ها
 • متداول‌ترین درخواست‌ها/نیازها/سوالات مشتری
 • خدمات، نکات یا توصیه‌های مختص هر شهر (مانند قوانین و مقررات مختلف، آب و هوا، منطقه، استایل، اقدامات احتیاطی، کدها و …)
 • انواع تضمین‌ها و گارانتی‌های ارائه شده
 • پیشنهادات ویژه
 • دلیل بهتر بودن کسب و کار از رقبای خود
 • شناخت رقبا
 • مشارکت در تیم‌ها، سازمان‌ها و رویدادهای محلی

هنگام یادداشت‌برداری سعی کنید به لحن مشتری نیز دقت کنید. زبان مهم است، نه فقط برای یادگیری زبان ویژه صنعت مورد نظر مشتری بلکه جهت فهمیدن اینکه آیا زبان آن صنعت با گفتار مشتری تطابق دارد یا خیر.

۲- صفحات فرود محلی آن‌ها را ارزیابی کنید

با استفاده از یادداشت‌هایی که از اولین مکالمه خود برداشته‌اید می‌توانید به وب سایت‌های رقبای محلی مشتری خود سری بزنید. در صورتی که وب سایت‌هایشان صفحات فرود محلی داشت آن‌ها را ارزیابی کنید و کیفیت محتوا، قابلیت استفاده و میزان سودمندی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. به احتمال زیاد شاهد تلاش‌های ضعیفی خواهید بود که با کار خود به راحتی می‌توانید از آن‌ها پیش بیافتید. چیزهایی را که در مورد صفحات فرود رقبا دوست دارید و یا نمی‌پسندید یادداشت کنید. همچنین توجه کنید که آن‌ها چه کلمات کلیدی را مورد هدف قرار داده‌اند.

۳- یادداشت‌های خود را تبدیل به محتوا کنید

حالا زمان این است که یادداشت‌های خود را به موارد زیر تبدیل کنید:

 • متنی منحصر به فرد جهت معرفی مقدماتی خدمات مشتری در هر شهر
 • حداقل در هر صفحه یک سوال و جواب بین مشتری و مالک کسب و کار قرار دهید
 • توصیه‌ها و نکاتی که مختص همان شهر است

۴- سوالات رایج و پاسخ آن‌ها را پیدا کنید

بگذارید برای تولید موضوعات اضافی از ابزاری عالی کمک بگیریم. با تشکر از لیندا باکت کسی که اولین بار سایت AnswerThePublic.com را به من معرفی کرد، ابزاری رایگان که با تایپ کلمه کلیدی خود در آن می‌توانید لیستی از بهترین سوالات مرتبط با آن را دریافت کنید. این ابزار در ۵ کشور در دسترس است و جستجوی عبارتی ساده مانند “نقاشی خانه” ۲۴ سوال را در این مورد نشان می‌دهد که با جستجو در آن‌ها می‌توانید بفهمید با توجه به مدل کسب و کار مشتری‌تان، کاربران کدام سوالات را بیشتر می‌پرسند.

جهت دریافت پاسخ‌های تخصصی به مالک کسب و کار مراجعه کنید. حالا محتواهایی بسیار مفید را در دست دارید که می‌توانید به با استفاده از آن‌ها یک صفحه فرود را از دیگری متمایز کنید. جهت دستیابی به ایده‌های بیشتر می‌توانید از جستجوهای مرتبط (related searches) گوگل نیز کمک بگیرید.

۵- استفاده از جلوه‌های بصری مناسب

حالا به استفاده از مستندات تصویری مشتری می‌رسیم. مشتری باید کارمندی را مشخص کند تا عکس‌هایی را پیش و پس از انجام پروژه بگیرد و مستندی ویدئویی از حداقل ۱ الی ۳ پروژه در هر شهر تهیه کند.

اگر صنعت مشتری خالی از زیبایی‌های بصری نیست (لوله‌کشی، تهویه مطبوع، حسابداری)، استفاده کمی از مستندات تصویری همراه با متن می‌تواند ایده خوبی را از چگونگی کار با آن کسب و کار در ذهن مشتریانش رقم بزند. اگر صنعت مشتری خیلی با عوامل بصری سر و کار دارد (محوطه‌سازی، معماری، طراحی داخلی) هر چه بیشتر بتوانید کار خوب آن‌ها را به تصویر بکشید بهتر است. برای داشتن سندیت و اعتبار بخشیدن به کار خود حتماً عکسی را لیبل و تگ کنید که مربوط به شهر مورد هدف است و روایت ویدئویی شما نیز حتماً باید در مورد شهر مورد هدف باشد.

 • در زمان فیلمبرداری حتماً چندین ویدئو از مشتریان راضی آن کسب و کار تهیه کنید. اگر رقابت خیلی سخت نیست حتی تهیه یک ویدئو می‌تواند آن کسب و کار را منحصر به فرد جلوه دهد. در بازارهایی که رقابت سخت‌تر است باید انرژی بیشتری را صرف این بخش کنید.
 • می‌توانید به جای استفاده از ویدئوی مشتریان از بخش review (نظرات) در وب‌سایت استفاده کنید، و فراموش نکنید که برای کسب و کارهای غیرمجازی می‌توانید لینکی به پروفایل‌های مختلف آن‌ها در وب‌سایت‌های نظرنویسی (review) مانند Yelp، Google و … ایجاد نمایید.
 • آیا کسب و کاری که با آن کار می‌کنید دارای مشتریان مشهور است؟ از آن‌ها اجازه بگیرید تا در تبلیغات خود از نام آن‌ها استفاده کنید. برای مثال: ما فرش‌های شعبات مختلف بانک آمریکا در سن دیگو را می‌شوییم؛ طراحی داخلی ساختمان Transamerica در سان فرانسیسکو کار ما بوده است؛ سعی کنید که محتوایی که در این زمینه تولید می‌کنید مختص هر شهر باشد.
 • مصاحبه با کارمندان کسب و کارهای غیرمجازی یا کارمندان کسب و کارهای خدماتی که جهت ارائه خدمات سفر می‌کنند نیز مفید خواهد بود. تهیه ویدئویی جهت خوش‌آمدگویی نشانه حرفه‌ای بودن، نگرش و ایده‌آل‌های شرکت است که به مشتری‌ها کمک می‌کند احساس راحتی بیشتری کنند.
 • عناصری از کسب و کار هستند که مکان به مکان یا شهر به شهر متفاوت می‌باشند، حتماً این موضوع را مد نظر قرار داده و در وب‌‍سایت در مورد آن‌ها توضیح دهید. مثلاً برنامه کلاسی یک باشگاه یوگا که ممکن است در شعبه‌های مختلف متفاوت باشد یا تفاوت برنامه تمیزسازی یک شرکت محوطه سازی در ارتفاع‌های بلند، مکان‌های مسطح. این نوع محتوا باید کاملاً در وب سایت مشهود باشد چون بسیار با مخاطبان مختلف در شهرهای مختلف در ارتباط است.
 • در نهایت دوباره به ارزیابی خود از رقبای مشتریتان باز گردید. کاری هست که آن‌ها نکرده باشند و در بالا هم ذکر نشده باشد اما از کسب و کار مشتریتان در موردش الهام گرفته باشید؟ ممکن است این کار امری خیلی خنده‌دار، خیلی متقاعد کننده و خیلی محلی باشد و کسب و کار مشتری را منحصر به فرد جلوه دهد. بدون شک می‌توانید از پیشنهادات من فراتر رفته و بر اساس خلاقیت خود موارد دیگری را جهت ارتقاء کسب و کار مشتری خود به کار ببندید.

کنار هم قرار دادن همه اطلاعات

حالا ممکن است با میزان زیادی از یادداشت‌ها و مستندات درگیر باشید اما توانسته‌اید منابع قابل توجهی را جهت ایجاد صفحات فرود محلی به دست آورید. چه با وب‌مستر یک کسب و کار کار کنید و چه خودتان توسعه یک وب سایت را در دست بگیرید امیدوارم مدل و ماکت زیر به شما کمک کند که بتوانید کارهای خود را درست سازماندهی نمایید:

* در مثال خود از یک کسب و کار خدماتی استفاده کرده‌ام؛ یک نقاش خانه خیالی که در شهر ماندوسینوی کالیفرنیا خدمات خود را ارائه می‌دهد. اگر صفحات فرود شما مربوط به یک کسب و کار غیر مجازی است که دارای شعبه‌های متعددی می‌باشد بدون شک اولین و مهمترین چیز در صفحه نام کامل، آدرس و شماره تلفن محل مربوطه است.

کلید مدل

۱- این بخش متن مقدماتی شما را شامل می‌شود و می‌تواند شامل یک توضیح اولیه در مورد کاری که شرکت انجام می‌دهد باشد. به علاوه می‌توانید در این بخش توصیه‌های جغرافیایی، اطلاعات گارانتی و برخی از مشتریان شناخته شده خود را که به آن‌ها خدمات ارائه کرده‌اید ذکر نمایید.

۲- این یک بخش عمودی است که حاوی ویدئوهای سه پروژه انجام شده و متن‌های خلاصه آن‌ها است.

۳- بخش reviewها حاوی یک ویجت review است که در آن از مشتری‌ها خواسته شده تا نظرات و پیشنهادات خود را بنویسند، همچنین از آن‌ها دعوت شده تا reviewهای دیگر موجود در سایت‌های دیگر را نیز مطالعه کنند.

۴- اینجا بخشی است که پرسش و پاسخ‌های میان مالک کسب و کار و مشتری را قرار داده‌ایم.

۵- در این بخش می‌توانید از خلاقیت خود بهره بگیرید. ما در این بخش ویدئویی با مضمون “ملاقات با مالک کسب و کار” قرار داده‌ایم، از برخی از اخبارهای محلی مرتبط کمک گرفته‌ایم و حمایت‌های شرکت از برخی نهادهای محلی را عنوان کرده‌ایم.

۶- در حالیکه قبلتر از CTA (فراخوان، اطلاعات تماس) در صفحه استفاده کرده‌ایم اما در انتها نیز استفاده از آن را فراموش نکنید.

جمع‌بندی

مطمئناً صفحات فرود شما دقیقاً مثل صفحات فرود موجود در مثال من نیست، اما امیدوارم این تمرین به شما کمک کند تا بتوانید با اعتماد به نفس و بدون واهمه این گونه پروژه‌ها را انجام دهید. دوباره بر روی حضور مالک کسب و کار در این سناریو تاکید می‌کنم. پرسشنامه‌ها و مکالمات تلفنی شما بسیار گران‌بها هستند و حتی اگر سعی کنید انرژی بیشتری را صرف این موضوع کنید، اعتبار، سودمندی و مشروعیت محصول نهایی بسیار بیشتر خواهد بود.

می‌خواهم کمی در مورد مقیاس هم صحبت کنم چون در فروم‌ها سوالات زیادی در مورد آن مطرح می‌شود. بسته به بودجه و خلاقیت موجود، نگرشی که توصیف کردم نیز می‌تواند کسب و کارهای متوسط الی بزرگ و از یکی دو شهر الی چندین شهر، را در بر بگیرد. اما اگر بخواهید فراتر از این مقیاس بروید پروژه از لحاظ بازگشت سرمایه از دستتان خارج خواهد شد، در اینجا دو مثال از جهان واقع مطرح می‌کنم:

۱- قبلاً شرکت REI را ذکر کرده‌ام اما باز هم مثال خود را با استفاده از آن بیان می‌کنم. آن‌ها در ۳۶ ایالت ۱۴۳ فروشگاه دارند و من از انرژی که جهت ایجاد تمایز در صفحات فرود خود برای هر شهر صرف کرده‌اند متعجب شدم. در صفحاتی مانند http://www.rei.com/stores/san-diego.html نقشه‌ای تعاملی در پایین صفحه قرار گرفته است. آن‌ها مانند مدل من فشرده از متن نیستند اما ذکر برنامه رویدادهای جالب محلی این صفحات را نیز جالب و با ارزش کرده است.

۲- اگر مقیاس کاری شما مشابه Orchard Supply Hardware است که دارای ۹۱ فروشگاه است و احساس نمی‌کنید که باید بر روی صفحات فرود سرمایه‌گذاری کنید احتمالاً چیزی مانند جستجوی کد شهر انجام خواهید داد تا نام، آدرس و شماره تلفن فروشگاه را در شعاعی مشخص نشان دهد. بدیهی است که این روش فرصت‌های سئو را از بین خواهد برد اما اگر برندتان به اندازه کافی مشهور و بزرگ است و رقابت‌تان نیز خیلی شدید نیست می‌توانید از این گزینه هم استفاده کنید.

آیا ایده‌های بهتری جهت ارزشمند کردن صفحات فرود دارید؟ لطفاً در قسمت نظرات آن‌ها را با ما در میان بگذارید.