” چگونه باید یک لیست گوگل را حذف کرد؟ ” سوالی است که معمولاً در فروم‌های سئوی محلی پرسیده می‌شود و پاسخ‌ها نیز بیش از حد ساده‌انگارانه به مشکلی پیچیده و چند وجهی است. حقیقت این است که حذف ساده پاسخی است که به ندرت دیده می‌شود. در عوض اکثر رویدادهایی که در مسیر تجارت اتفاق می‌افتند نیازمند دانستن مراحل مدیریت لیست‌های GMB به نحوی است که به کسب و کارتان کمک کند نه به آن آسیب بزند. در این مقاله آموزش سئو این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هنگامی که مشکل، مدیریت لیست‌های ناخواسته و مشکل‌ساز Google My Business باشد، راهکارهای بسیاری وجود دارد که انتخاب از میان آن‌ها کار مشکلی است. در این مورد مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های خاص وجود ندارند که بتوان آن‌ها را با اطمینان دنبال کرد زیرا این سناریوی شماست که تعیین می‌کند باید چه گام‌هایی را بردارید. جدول زیر به شما کمک می‌کند تا موقعیت‌های مختلف را شناسایی کرده و آن موقعیتی که متناسب وضعیت‌تان می‌باشد را انتخاب کنید. از اینجا می‌توانید یاد بگیرید کدام اقدامات در دسترس شماست و کدامیک را نمی‌توانید انجام دهید.

چون مدیریت مشکلات لیست‌های GMB معمولاً نیازمند در کنترل گرفتن یا عدم تایید آن‌هاست، جدول ما با سه سناریوی ‌‍‎‏‌‏تاییدیه آغاز می‌شود و سپس رویدادهای معمول دیگر را پوشش می‌دهیم.

سناریو متن گام‌ها نکته‌ها
عدم تایید یک لیست تایید شده تحت کنترل یک لیست در داشبورد GMB خود دارید که دیگر نمی‌خواهید آن را کنترل کنید – وارد داشبور GMB خود شوید.
– بر روی ” edit” کلیک کنید
– بر روی تب ” info” کلیک کنید
– بر روی ” remove listing” کلیک کنید
– همه چک‌باکس‌ها را تیک بزنید
– بر روی ” delete account” کلیک کنید
هیچ نگرانی نیست: گام آخر اینکه اکانت گوگل خود یا خود لیست را حذف نکنید. این کار به سادگی موجب عدم تایید آن شده و دیگر تحت کنترل شما نخواهد بود. لیست هنوز هم وجود دارد و شخص دیگری کنترل آن را به دست می‌گیرد.
تایید یک لیست تایید نشده برای به دست آوردن کنترل نیاز به کنترل یک لیست ناخواسته دارید. می‌توانید به راحتی بفهمید که تایید نشده است زیرا در گوگل مپ با این عبارت نشانه‌گذاری شده است: ” claim this business ” و در پنل اطلاعات با این عبارت: ” own this business? “ به سادگی می‌توانید روند تاییدیه عادی گوگل را دنبال کنید. هر زمان که لیست را تایید کردید در صورت مشکل‌ساز بودن می‌توانید گام‌های بعدی را برای مدیریت آن اتخاذ کنید.
به دست گرفتن کنترل لیستی که شخص دیگر آن را تایید کرده است. نیاز دارید تا کنترل یک لیست ناخواسته را به دست بگیرید، اما شخص دیگری آن را تایید کرده است. می‌توانید بفهمید که تایید شده است زیرا فاقد ویژگی‌های ” claim this business ” در گوگل مپ و ” own this business? ” در پنل اطلاعات می‌باشد. از این راه‌ها با گوگل تماس بگیرید.

– گوگل با مالک تماس می‌گیرد.

– اگر گوگل در طی یک هفته از مالک پاسخی دریافت نکرد، می‌توانید لیست را تایید کنید.

برخی از اکانت‌های مبهم وجود دارند که از طریق تطبیق آدرس ایمیل با دامنه سایت می‌توانید به گوگل ثابت کنید که حق کنترل لیست آن‌ها وجود دارد، اما تضمینی نیست. ممکن است برای حل مشکل با شخص ثالثی که کنترل یک لیست را رها نمی‌کند، نیاز به یک مشاوره حقوقی داشته باشید.
مدیریت یک لیست تکراری برای یک کسب و کار فیزیکی در خود محل کسب و کارتان با مشتری‌ها سر و کار دارید (مانند خرده‌فروشی، رستوران یا دفتر حقوقی). با بیش از یک لیست مرتبط با کسب و کار خود مواجه می‌شوید که ممکن است آدرس آن‌ها محل حال حاضر، محل اشتباه و یا محل قبلی کسب و کارتان باشد. – اگر آدرس دقیقاً با آدرس صحیح فعلی مطابقت داشته باشد، با گوگل تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا هر دو لیست را ادغام کرده و تبدیل به یک لیست کنند.

– اگر آدرس اشتباه بود و کسب و کارتان هیچ‌گاه در آنجا وجود نداشته، از لینک ” suggest an edit ” در گوگل مپ استفاده کنید، سوییچ yes/no را بر روی yes قرار دهید و دکمه ” never existed” را انتخاب کنید.

– اگر آدرس مربوط به محل قبلی کسب و کارتان بود، به بخش حرکات کسب و کار در این جدول مراجعه کنید.

اگر گزارشات وابسته به آدرسی بودند که دارای اشتباه است، می‌توانید درخواست دهید که گزارشات به بخش ” never existed” در گوگل مپ انتقال داده شوند.
مدیریت یک لیست تکراری برای کسب و کاری کار خدمات منطقه‌ای ارائه می‌دهد (SAB) کسب و کارتان در محل با مشتری‌ها سر و کار دارد (مانند لوله‌کشی، محوطه‌سازی یا خدمات نظافتی). بیش از یک لیست در ارتباط با کسب و کارتان پیدا می‌کنید. هنگامی که لیست تکراری را تایید کردید، با گوگل تماس گرفته و از آن‌‌ها بخواهید تا دو لیست ترا با یکدیگر ادغام کرده و تبدیل به یک لیست کنند. به یاد داشته باشید که دستورالعمل‌های گوگل نیازمند این است که آدرس‌ها را برای لیست‌های SAB پنهان نگاه دارید.
مدیریت یک لیست ناخواسته برای کسب و کاری که دارای چند متخصص است کسب و کار چندین شریک دارد (مانند یک شرکت حقوقی یا مطب). چند لیست متعدد برای یک شریک خاص پیدا می‌کنید یا لیست‌های مربوط به شرکایی را پیدا می‌کنید که دیگر با شما همکاری نمی‌کنند یا درگذشته‌اند. – متاسفانه گوگل لیست‌های مربوط به چند شریک تجاری را که در حال حاضر استخدام هستند، حذف نمی‌کند.
– اگر شریک تجاریتان دیگر با شما همکاری نمی‌کند، این مقاله را که در مورد خطرات نادیده گرفتن این لیست‌ها بخوانید. سپس با گوگل تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا لیست را در بخش ” moved” قرار دهند (درست مانند زمانی که یک کسب و کار نقل مکان می‌کند) و آدرس محل جدید کسب و کار را بدهید نه آدرس جدید شریک تجاری خود را.
– اگر یکی از شرکای تجاری شما درگذشت با گوگل تماس گرفته و آگهی فوت را به آن‌ها نشان دهید.
در سناریوی دوم اگر لیست تایید نشده باشد، گوگل می‌تواند لیست مربوط به شریک قبلی را با عنوان ” moved” مارک کند. اگر لیست تایید شده باشد، حالت ایده‌آلش این است که شریک قبلیتان آن را برای شما در حالت تایید نشده قرار دهد؛ اما اگر نخواهد چنین کاری انجام دهد، حداقل از او بخواهید تا لیست را با جزئیات و آدرس جدید خود به روز رسانی کند. متاسفانه گزینه دوم حالت ایده‌آلی نیست.
یک نکته دیگر: اگر یک لیست ناخواسته مربوط به کسب و کاری بود که دارای یک متخصص است (یک لیست هم برای شرکت و هم برای متخصصی وجود دارد که شرکت را اداره می‌کند) می‌توانید با گوگل تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا هر دو لیست را با یکدیگر ادغام کنند تا قدرت رتبه‌بندی هر دو لیست با یکدیگر ترکیب شود.
مدیریت لیست هنگام تغییر مکان کسب و کار شرکت‌تان به یک محل جدید نقل مکان می‌کند. می‌خواهید تا لیست‌تان با عنوان ” permanently closed ” نشانه‌گذاری نشود، زیرا ممکن است مصرف‌کننده فکر کند که از این کسب و کار خارج شده‌اید. – وب‌ سایت خود را با قرار دادن اطلاعات تماس جدید و مشخص کردن مسیرهای جدید بر روی نقشه آپدیت کنید.
لیست موجود در GMB را در داشبورد Google My Business آپدیت کنید. لیست جدید نسازید!
– دیگر لیست‌های تجارت محلی خود را آپدیت کنید تا اطلاعات جدیدتان را منعکس کنند. محصولی مانند Moz Local می‌تواند این کار را بسیار آسان کند.
– در شبکه‌های اجتماعی خود نقل مکان خود را اعلام نمایید.
– سعی کنید تا هرگونه لیست تکراری که ناشی از نقل مکان باشد را پیدا کنید. دوباره Moz Local در این زمینه کمک کننده خواهد بود.
– معمولاً گوگل به طور خودکار گزارشات شما را از مکان قدیمی به مکان جدید انتقال می‌دهد، اما می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید تا بفهمید استثناها چیست.
مدیریت لیستی که با عنوان ” Permanently Closed” مارک شده است یکی از لیست‌های شما با عنوان ” permanently closed” مارک شده است و این سیگنال را به مصرف کننده‌ها می‌دهد که ممکن است از کسب و کار خارج شده باشید. اعتقاد بر این است که لیست‌هایی که با عنوان ” permanently closed” مارک شده‌اند تاثیراتی منفی بر روی رتبه‌بندی‌های کسب و کار فعلی شما دارند. – اگر لیبل permanently closed در یک لیست تایید شده و مربوط به مکان قبلی کسب و کار وجود داشته باشد، آن را در حالت عدم تایید ” unverify” قرار دهید. سپس با گوگل تماس گرفته و از آن‌ها بخواهید تا آن را با عنوان نقل مکان به محل جدید (moved to the new location ) مارک کنند. این کار باید مشکل permanently closed را برطرف کند.
– اگر لیست permanently closed در لیست‌های کسب و کارتان وجود داشت که شخص دیگری آن را تایید کرده است (شما لیست را کنترل نمی‌کنید)، لطفاً نگاه کنید که در بخش بالا عبارت ” Take Control of a Listing Someone Else Verified” وجود داشته باشد. اگر بتوانید در داشبورد خود کنترل آن را در دست بگیرید و سپس آن را در حالت عدم تایید (unverify) قرار دهید، سپس قادر خواهید بود تا با گوگل تماس گرفته و آن را با عنوان ” moved” مارک کنند.
لیبل ” permanently closed” می‌تواند در لیست‌هایی ظاهر شود که مربوط به شرکایی است که از کسب و کار خارج شده‌اند. به بخش “مدیریت لیست ناخواسته برای کسب و کاری که دارای چند متخصص است” مراجعه نمایید.
مدیریت Merger/Acquisition ممکن است نکات بسیاری که در این سناریو وجود دارد گام‌های خاصی را تعیین کند. اگر قسمت merger/acquisition حاوی همه مکان‌های فیزیکی قبلی باشد که تحت نامی جدید به فعالیت خود ادامه می‌دهند، می‌توانید در جزئیات مربوط به لیست GMB موجود نام قدیمی را ویرایش کرده و نام جدید را قرار دهید. اما اگر مکان‌ها قبلی بسته شده‌اند به مرحله بعدی بروید. – جزئیات مکان‌های قدیمی را برای منعکس کردن نام جدید ویرایش نکنید.
– لیست‌های مربوط به مکان‌های قدیمی را در حالت عدم تایید (Unverify) قرار دهید.
– نهایتاً با گوگل تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا همه لیست‌های مربوط به مکان‌های قدیمی را با عنوان “moved to the new location” (منتقل شده به مکان جدید) نشانه‌گذاری کنند.
ادغام کننده‌ها و اکتساب کننده‌ها (Mergers and acquisitions) پیچیده هستند و ممکن است به استخدام یک مشاور برای کمک به مدیریت این رویداد تجاری عمده به صورت دیجیتالی نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است برنامه‌ای مانند Moz Local بتواند به راحت‌تر شدن فرآیند مدیریت نقل قول‌های اصلی کسب و کارهای شرکت کننده در رویداد کمک کند.
مدیریت لیست اسپم متوجه می‌شوید که یکی از رقبایتان یا کسب و کار دیگری دستورالعمل‌های گوگل را نقض کرده است، مثلاً لیست‌های خود را در مکان‌های جعلی ایجاد کرده است. می‌خواهید نتایج را پاک کنید تا ارتباط آن‌ها را با جامعه محلی بهبود ببخشید. – پیدا کردن لیست‌ها در گوگل مپ
– بر روی لینک ” suggest an edit” کلیک کنید.
– سوییچ yes/no را بر روی ” yes” قرار دهید.
– دکمه رادیو را برای spam انتخاب کنید.
– معمولاً اگر ویرایش‌تان مورد قبول واقع شود گوگل به شما ایمیل می‌زند.
گوگل همیشه اسپم‌ها را پیگیری نمی‌کند. اگر مراحل از پیش تعیین شده را دنبال کنید و از طریق آن‌ها راه به جایی نبرید، می‌توانید نمونه اسپم را در فروم GMB ارسال کرده به امید اینکه یکی از متخصصان برتر بتواند مشکل را حل کند.
متاسفانه اسپم بسیار رایج است. اگر اسپمری که گرفته شده دوباره به اسپم کردن ادامه داد تعجب نکنید.
مدیریت لیست حاوی گزارشات بد شرکت شما نگران گزارشات منفی مربوط به لیست GMB است. می‌خواهید که همه این گزارشات از بین بروند. – اگر گزارشات سیاست گوگل را نقض کرده باشند، این مراحل را طی کنید. توجه داشته باشید که ممکن است با وجود نقض آشکار سیاست‌ها گوگل آن‌ها را حذف نکند.
– اگر گزارشات منفی اما واقعی باشند، گوگل آن‌ها را حذف نخواهد کرد. مشکلاتی که مصرف‌کنندگان مطرح کرده‌اند را حل کنید و با ارسال پاسخ مناسب برای گزارشات سعی کنید تا مصرف کننده را مجاب کرده و کسب و کار خود را نجات دهید.- اگر قادر نیستید که مشکلات ساختاری که در گزارشات به آن‌ها اشاره شده را حل و فصل نمایید، ممکن است شرکت فاقد مؤلفه‌های ضروری برای کسب موفقیت باشد.
اگر می‌خواهید کسب و کار خود را با یک برند کاملاً جدید عرضه کنید و به مکان جدیدی بروید، باید برای مدیریت گزارشات منفی آمادگی لازم را داشته باشید.

اگر مصرف‌کنندگان وجود رفتار غیرقانونی را متذکر شدند (که در این مورد بیشتر به یک مشاور حقوقی نیاز دارید تا بازاریاب) باید به گزارشات مانند فرصتی برای حل مشکلاتی نگاه کنید که مصرف‌کنندگان متذکر شده‌اند.

به یاد داشته باشید که ممکن است بسیاری از مشتریان ناراضی فرصتی برای ثبت شکایت خود نداشته باشند. آن‌ها بدون ابراز هرگونه نظری کسب و کار شما را برای همیشه ترک می‌کنند. هنگامی که مشتری زمانی را برای نوشتن شکایت صرف می‌کند آن را مانند یک فرصت طلایی برای بازگرداندن مشتری و بهبود کسب و کار خود برای مشتریان آینده بدانید.

۱۱ سناریو در مورد مدیریت لیست‌های Google My Business که هر کدام نیازمند طی مراحل مخصوص به خود است. امیدوارم این نمودار توانسته باشد توضیح دهد که چرا موارد کمی منجر به حذف لیست‌های GMB می‌شود و همچنین بتواند به عنوان یک مرجع کارآمد در موقعیت ویژه کاری به شما کمک کند.

لینک‌های مفید

۱- اگر مطمئن نیستید که با لیست‌ها مشکل دارید یا خیر، می‌توانید با استفاده از ابزار Moz Check Listing tool به راحتی این موضوع را بفهمید.

۲- اگر عضو ویژه Moz هستید (Moz Pro) به فروم Q&A دسترسی دارید. هر سوالی در زمینه مشکلات لیست‌های GMB  دارید می‌توانید در فروم‌ها بپرسید.

۳- فروم Google My Business می‌تواند محل خوبی برای دسترسی به توصیه‌های متخصصان (و گاهی اوقات کارمندان گوگل) در مورد مشکلات لیست‌های GMB باشد. برای به اشتراک‌گذاری همه جزئیات سناریوی خود در آنجا آماده باشید.

۴- اگر فکر می‌کنید که بر اساس نظم خاصی با مشکلات سختی در زمینه لیست‌های Google My Business مواجه می‌شوید، توصیه می‌کنم که مطالب Joy Hawkins را مطالعه کنید، فردی که یکی از بهترین سئوکارهای محلی است.

۵- گاهی اوقات بهترین راهکار برای حل مشکل تماس با گوگل است. این صفحه اصلی ارتباط با آن‌هاست. اگر مشتری گوگل Adwords هستید می‌توانید با شماره ۲-۸۶۶-۱ تماس گرفته و گزینه پشتیبانی Google My Business را انتخاب نمایید. یک راه دیگر برای دریافت کمک (که گاهی اوقات سریع‌ترین راه هم هست) توییت مشکل خود در اکانت توییتر GMB است. توجه داشته باشید که ممکن است همه نمایندگی‌های گوگل دارای مزایای آموزش کامل نباشند. ممکن است برخی از تعاملات نسبت به دیگر آن‌ها رضایت‌بخش‌تر باشد. و اگر یک بازاریاب دیجیتال هستید باید آماده باشید تا انتظارات مشتری را تصحیح کرده و به آن‌ها توضیح دهید که همه مشکلات قابل برطرف کردن نیستند. برخی اوقات ممکن است به دلیل محدودیت‌های محصولات محلی گوگل، بهترین تلاش‌هایتان نیز نتیجه دلخواه را نداشته باشد.

چرا تلاش برای حل مشکلات لیست‌های گوگل ارشمند است؟

به طور کلی لیست‌ های تکراری و نادرست می‌توانند مصرف‌کنندگان را گمراه کرده و به غلط راهنمایی کنند و بر روی قدرت رتبه‌بندی شما نیز تاثیر منفی بگذارند. لیست‌ های تجارت محلی شکلی از خدمات مشتری هستند و اگر از این عنصر به طور کلی در طرح بازاریابی غفلت شود موجب وارد آمدن ضربه‌ای شدید به ترافیک و درآمد می‌شود. همچنین گزارشات منفی در مورد مسیرهای رانندگی اشتباه یا آدرس اشتباه می‌توانند، بر روی شهرت شما تاثیر منفی بگذارد.

این عواقب ناخواسته روی هم رفته بیان‌گر نیاز به یک استراتژی برای مدیریت داده‌های مربوط به مکان کسب و کار است که نشان‌دهنده همه مشکلات مربوط به لیست‌ها بوده و اقدامات لازم برای حل آن‌ها را ارائه دهد. ممکن است تایید لیست‌ها و مدیریت لیست‌ های تکراری کار شایان ذکری نباشد، اما هنگامی که متوجه شوید چه تاثیری بر روی کسب و کارتان دارد، نه تنها کاری ضروری بلکه قهرمانانه به نظر می‌رسد. بنابراین مهارت خود را بالا ببرید و آماده مقابله با شرایط سخت باشید. موفقیت‌ها در این زمینه می‌توانند چشم‌گیر باشند!

منبع : سایت MOz.COM How to Delete a Google My Business Listing – A Common Question with a Complex Answer