اهمیت باشگاه مشتریان

اهمیت باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان یکی از روش هایی است که برای حفظ مشتریان پیشین مورد استفاده قرار می گیرد. این روش که سابقه ی بسیار طولانی نیز دارد، مورد توجه افراد قرار گرفته است و تقریبا تمامی تجار و ارائه دهندگان خدمات از آن استفاده می کنند.

دنیای تجارت، دنیای پر رقابتی است و همواره صاحبان کالا و سرمایه بر فروش بیشتر محصولات خود از روش های متعددی در آن استفاده می کنند. از آنجایی که به دست آوردن مشتریان جدید همواره بسیار سخت تر و پر هزینه تر از حفظ مشتریان پیشین است، بنابراین افراد از روش های مختلفی برای حفظ مشتریان خود استفاده می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات دقیق و جامعی را در این باره به شما ارائه دهیم و از اهمیت این موضوع صحبت کنیم.

روش های متعدد جذب و حفظ مشتریان

روش های متعدد جذب و حفظ مشتریان

روش های متعددی برای جذب و حفظ مشتریان وجود دارد. برخی از این روش ها بسیار دیرین تر و کهنه تر هستند. به عنوان مثال یکی از روش های جذب مشتریان بیشتر و همچنین حفظ مشتریان قدیمی تر، ارائه تخفیف های متعدد به مناسبت های مختلف است.

همچنین گاهی اوقات دیده می شود که افراد برای جلب توجه بیشتر مشتریان خود، اقدام به قرعه کشی های متعدد می کنند یا اینکه در ازای خرید میزان معینی، تخفیف های ویژه را به شما ارائه می دهند. همه ی ما با این روش ها آشنایی داریم و حداقل برای یکبار هم که شده آن ها را تجربه کرده ایم.

اما یکی از مهم ترین روش ها برای حفظ مشتریان پیشین استفاده از باشگاه مشتریان است. این روش از جمله روش های بسیار کارآمدی است که افراد از آن استفاده می نمایند و قطعا استقبال صاحبان کالا و سرمایه از این روش، نوید مفید واقع شدن آن را می دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا ویژگی های این روش را ذکر نماییم.

باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان در واقع از قرار گرفتن گروهی از مشتریان در کنار هم به وجود می آید. روش کار آن به این ترتیب است که برای این گروه از مشتریان که اقدام به عضویت در این باشگاه ها کرده اند، امتیازات ویژه ای در نظر گرفته می شود. به این ترتیب مشتریان خرید های خود را در این باشگاه انجام می دهند و این عامل باعث می شود که شما مشتریان قدیمی خود را حفظ کنید و در کنار آن ها اقدام به جذب مشتریان جدید نمایید.

این روش برای نخستین بار در آمریکا به کار گرفته شد و امروزه شاهد این مسئله هستیم که بسیاری از مراکز فروش کالا و ارائه دهنده خدمات از آن استفاده می کنند. قطعا با توجه به سود آور بودن و به صرفه بودن این روش، پیش بینی می شود که استفاده از آن با رشد قابل توجهی از سوی افراد رو به رو باشد.

شما فروشندگان عزیز هم می توانید هم اکنون اقدام به ایجاد باشگاه مشتریان خود نمایید و از ویژگی های شگفت انگیز آن بهره مند شوید. ویژگی های یک باشگاه مشتریان بسیار متعدد است و پس از استفاده متوجه آن خواهید شد. این ویژگی ها در ادامه ذکر می گردند. با ما همراه باشید.

انواع روش های استفاده از باشگاه مشتریان

انواع روش های استفاده از باشگاه مشتریان

 • ارسال پیامک ها در هنگام ارائه محصولات و خدمات با تخفیف های ویژه.
 • ارائه محصولات با تخفیف های ویژه مخصوص افرادی که عضو باشگاه مشتریان شما می باشند.
 • امکان برگزاری مراسمات مختلف برای افرادی که عضو ویژه باشگاه شما می باشند.
 • امکان قرعه کشی های مختلف بین افرادی که عضو باشگاه مشتریان هستند.

مجموعه عوامل گفته شده قطعا باعث می شود که افراد با میل بیشتری اقدام به عضویت در باشگاه مشتریان شما خواهند کرد و به این صورت جز مشتریان دائمی شما خواهند شد.

چه شرکت هایی برای ایجاد باشگاه مشتریان مناسب هستند؟

تقریبا تمامی مشاغلی که در دنیای آن ها رقابت بیشتر است و همچنین کار آن ها تخصصی نیست، می توانند اقدام به ایجاد باشگاه مشتریان نمایند. بنابراین از سوی مراکزی که کار آن ها کاملا تخصصی است و به نوعی انحصاری می باشد، ایجاد باشگاه امری طبیعی و مطلوبی به نظر نمی آید.

مشاغلی مانند وکلا، پزشکان جراح، آکادمی ها و مراکز این چنینی برای ایجاد باشگاه های مشتریان مناسب نیستند و همانطور که گفته شد، ایجاد باشگاه های مشتریان برای مشاغلی خوب است که در فضای رقابتی شدیدی وجود دارند. در این خصوص فروشگاه های زنجیره ای را می توان نام برد؛ تقریبا امروزه کمتر فروشگاهی را می توان یافت که اقدام به ایجاد باشگاه برای مشتریان خود نکرده باشد.

نکات مهم استفاده از باشگاه مشتریان

نکات مهم استفاده از باشگاه مشتریان

در هنگام استفاده از این باشگاه باید نکاتی را هم مد نظر خود قرار دهید. از جمله اینکه:

 • لیستی از خرید های مشتریان تهیه کنید و در اقلام پرطرفدار، تنوع بیشتری حاصل نمایید.
 • حتما امتیازات ویژه ای را برای اعضا باشگاه مشتریان قائل شوید. به این ترتیب افراد را بیشتر ترغیب می کنید که عضو باشگاه شما شوند.
 • سعی کنید به تمامی خریداران خود، مدام امتیازات باشگاه خود را یادآوری کنید و آن ها را ترغیب به عضویت نمایید. مطمئن باشید عضویت آن ها بسیار به سود شما خواهد بود.
 • در این زمینه پیشنهاد می شود که با چند شرکت دیگر هم همکاری کنید و مدام سعی کنید که مشتریان را به سوی همدیگر سوق دهید. استفاده از یک باشگاه مشترک بین مشتریان چند مجموعه، می توانند تحول شگرفی را در زمینه کسب و کار شما ایجاد کند.

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.باشگاه مشتریان چیست؟
  از روش های قدیمی است و گرد هم آمدن گروهی از مشتریان یک مجموعه است.
 • ۲.کاربرد باشگاه مشتریان چیست؟
  برای حفظ مشتریان پیشین کاربرد دارد. همچنین افراد جدید را هم به استفاده از کسب و کار شما دعوت می کند.
 • ۳.استفاده از باشگاه مشتریان برای کدامیک از مشاغل بهتر و کاربردی تر است؟
  برای مشاغلی که رقابت در آن ها بیشتر است و همچنین تخصصی نیستند، استفاده از باشگاه به شدت توصیه می شود. همچنین برای مشاغلی که تخصصی و انحصاری هستند استفاده از باشگاه امر معقولی نیست.
 • ۴.چگونه مشتریان خود را به عضویت در باشگاه مشتریان ترغیب کنیم؟
  برای این امر می توانید از امتیازات ویژه ای برای کاربران اعضا استفاده نمایید و به این ترتیب مشتریان را به عضویت دعوت کنید. مشروح کامل این روش ها در متن گفته شده است.