هنگامی که در مراحل اولیه یک کمپین سئو قرار دارید تحلیل رقابتی یکی از جنبه‌های کلیدی محسوب می‌شود. می‌بینم که در اغلب موارد سازمان‌ها این گام مهم را نادیده گرفته و مستقیماً به سراغ نقشه‌برداری از کلمات کلیدی، بهینه‌سازی محتوا یا ساخت لینک می‌روند. اما درک اینکه رقبای ما چه کسانی هستند و در کجا ایستاده‌اند منجر به درکی وسیع‌تر از اهدافی که باید داشته باشیم شده و شکاف‌ها یا نقطه‌های کور را آشکار می‌کند.

در انتهای این تجزیه و تحلیل خواهید فهمید که چه کسی در قابلیت دیده شدن ارگانیک (organic visibility) برنده است، چه کلمات کلیدی با ارزش هستند و چه استراتژی‌های بک‌لینکی بهترین کارکرد را دارند، که همه این‌ها می‌تواند برای افزایش و رشد ترافیک ارگانیک سایت شما به کار گرفته شود. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

چرا تحلیل رقابتی مهم است

تحلیل رقابتی سئو به این دلیل اهمیت دارد که داده‌هایی را درباره تاکتیک‌های موثر در صنعتی که کار می‌کنیم در اختیار ما گذاشته و به ما می‌گوید که چه کارهایی را باید برای بهبود رتبه‌بندی کلمات کلیدی انجام دهیم. بینش‌هایی (insights) که از این تجزیه و تحلیل به دست می‌آوریم به ما کمک می‌کنند تا بفهمیم چه وظایفی را باید اولویت‌بندی کرده و راهی که باید از طریق آن کمپین‌های خود را بسازیم شکل می‌دهد. با دیدن نقاط ضعف و قوت رقبایمان می‌توانیم مشخص کنیم که بهتر عمل کردن از آن‌ها چقدر سخت خواهد بود و میزان منابعی که برای انجام این کار لازم است را تخمین بزنیم.

رقبای خود را شناسایی کنید

اولین قدم در این فرآیند این است که چهار رقیبی را که می‌خواهیم در این تحلیل مورد استفاده قرار دهیم تعیین کنیم. من دوست دارم تا از ترکیبی از رقبای تجاری مستقیم (که معمولاً توسط مشتریانم فراهم می‌شوند) و رقبای جستجوی آنلاین را استفاده کنم، که می‌توانند متفاوت از کسی باشند که یک کسب و کار به عنوان رقیب اصلی خود می‌شناسد. معمولاً این تفاوت به دلیل رقابت میان کسب و کارهای محلی و کسانی است که به دنبال تبلیغات پولی جستجوی آنلاین هستند. در حالی که ممکن است مشتری شما نگران کسب و کارهای مشابه در نزدیکی خودش باشد، ممکن است رقیب آنلاین اصلی او کسب و کاری از یک شهر یا ایالت دیگر باشد.

برای یافتن رقبای جستجو به سادگی نام دامنه خود را در SEMrush وارد کرده، صفحه را اسکرول کنید تا به قسمت ” رقبای ارگانیک ” برسید، سپس بر روی ” View Full Report ” (نمایش کامل گزارش) کلیک کنید.

معیارهای اصلی که به من برای انتخاب رقبا کمک می‌کنند، کلمات کلیدی متداول و ترافیک کلی است. زمانیکه قبای خود را برای تجزیه و تحلیل انتخاب کردم “ الگوی تجزیه و تحلیل رقیب در Google Sheets را باز کرده سپس تب ” Audit Data ” را باز می‌کنم و کادرهای نام‌ها و URLهای رقبا را در ردیف‌های ۲ و ۳ پر می‌کنم.

استفاده از الگوی تجزیه و تحلیل رقیب در Google Sheets

یک فرآیند مشخص و شفاف نه تنها برای دریافت نتایج مکرر بلکه جهت مقیاس‌بندی تلاش‌هایی که برای مشتری‌های متعدد انجام می‌دهید ضروری است. الگوی تجزیه و تحلیل رقیب خود را می‌سازیم تا بتوانیم فرآیندی استراتژیک را دنبال کرده و بیشتر بر روی تجزیه و تحلیل نتایج تمرکز کنیم تا هر دفعه به دنبال پیدا کردن چیزی جدید باشیم.

نقاط داده‌ای که قصد جمع‌آوری آن‌ها را داریم، ابزاری که برای این کار نیاز داریم و معیارهایی بر اساس تم‌های مشابه را در Google Sheets مهیا کرده‌ام. داده‌هایی که سعی در جمع‌آوری آن‌ها داریم مربوط به معیارهای سئو است مانند: قدرت دامنه، میزان ترافیکی که در این رقابت نیاز داریم، کلمات کلیدی که آن ترافیک را به وجود می‌آورند و عمق پروفایل‌های بک‌لینک رقبا. چند نقشه حرارتی برای معیارهای کلیدی تهیه کرده‌ایم تا کمک کند که در یک نگاه بفهمیم چه کسی قدرتمندتر است.

این الگو قصد دارد تا مانند پایه‌ای عمل کند که می‌توانید بسته به نیازهای خاص مشتری و معیارهایی که فکر می‌کنید عملی‌تر و مرتبط‌تر هستند آن را تغییر دهید.

تجزیه و تحلیل شکاف بک‌لینک

هدف تجزیه و تحلیل شکاف بک‌لینک این است که بفهمیم چه وب‌سایت‌هایی به رقبای ما لینک داده‌اند ولی به ما لینک نداده‌اند. این داده‌ای حیاتی است زیرا به ما اجازه می‌دهد تا بتوانیم شکاف میان پروفایل بک‌لینک رقبایمان را بسته و از طریق دریافت لینک از وب‌سایت‌هایی که در حال حاضر به رقبایمان لینک داده‌اند، شروع به بالا بردن قدرت رتبه‌بندی خود کنیم. وب‌سایت‌هایی که به رقبای متعدد ما لینک داده‌اند (مخصوصاً زمانی که بیش از سه رقیب داشته باشیم) نرخ موفقیت بیشتری را برای ما به ارمغان می‌آورند.

برای تولید این گزارش نیاز به استفاده از ابزار Moz Link Explorer و وارد کردن نام دامنه اولین رقیب خود دارید. سپس بر روی ” Linking Domains ” در نوار ابزار سمت چپ کلیک کرده و سپس بر روی ” Request CSV ” کلیک کنید تا داده‌های مورد نیاز خود را به دست آورید.

سپس به سراغ الگوی تجزیه و تحلیل رقیب سئو رفته و “ Backlink Import – Competitor 1 ” را انتخاب کرده و در محتوای فایل CSV پِیست کنید. باید چیزی شبیه این باشد :

این فرآیند را برای رقبای ۲ الی ۴ و سپس برای وب‌سایت خود در تب‌های قرمز رنگ تکرار کنید.

هنگامی که همه داده‌های خود را به درستی در تب‌ها وارد کردید، تب گزارش ” Backlink Gap Analysis ” پر می‌شود. نتیجه، گزارشی کاملاً عملی است که نشان می‌دهد رقبایتان بک‌لینک‌های خود را از کجا کسب کرده‌اند، معمولاً کدامیک را به اشتراک می‌گذارند و شما کدام را ندارید.

همچنین مخفی کردن همه تب‌های ” Import ” قرمز رنگ پس از الصاق داده در آن‌ها شیوه خوبی است، زیرا گزارش نهایی تمیزتر به نظر می‌رسد. برای انجام این کار بر روی تب‌‍ها راست کلیک کرده و ” Hide Sheet ” را انتخاب نمایید، بنابراین گزارش فقط تب‌هایی را نشان می‌دهد که آبی و سبز باشند.

چنین است که فقط از این داده‌ها برای مشتریان خود در ابتدای شروع یک کمپین سئو چند بک‌لینک کسب می‌کنیم. این کار همچنین مانند راهنمایی برای ساخت لینک در ماه‌های آینده است زیرا کسب لینک از سایت‌های پر قدرت نیازمند زمان و منابع است. مزیت اصلی این کار این است که ما یک نقطه شروع داریم که پر از اهداف کوتاه‌مدت است تا بتوانیم توسعه نخستین خود را پایه‌گذاری کنیم.

تجزیه و تحلیل شکاف کلمه کلیدی

تجزیه و تحلیل شکاف کلمه کلیدی فرآیندی است که در آن تعیین می‌کنیم که رقبای شما برای کدام کلمات کلیدی رتبه‌بندی خوبی کسب می‌کنند که وب‌سایت شما نمی‌تواند. در اینجا دلیل اینکه چرا رقابت خوب رتبه‌بندی می‌شود را مهندسی معکوس کرده و نگاهی به این می‌اندازیم که چگونه می‌توانیم برای آن کلمات کلیدی نیز رتبه‌بندی شویم. این کار اغلب می‌تواند شامل این مولفه‌ها باشد : بازسازی متادیتا، تنظیم معماری سایت، بازنویسی بخشی از محتوا، ایجاد محتوای کاملاً جدید که کلمات کلیدی خاصی در آن به کار رفته باشد یا ساخت لینک‌های محتوایی که حاوی این کلمات کلیدی خاص باشند.

برای ایجاد گزارشی که شبیه به فرآیند تجزیه و تحلیل شکاف بک‌لینک باشد فقط لازم است تا منبع داده تغییر کند. دوباره به SEMrush بروید و نام دامنه اولین رقیب خود را وارد کنید. سپس بر روی ” Organic Research ” واقع در منوی سمت چپ کلیک کرده و سپس بر روی ” Export ” در سمت راست کلیک کنید.

زمانی که فایل CSV را دانلود کردید، محتوا را در تب “ Keyword Import – Competitor 1 ” پِیست کنید و سپس این فرآیند را برای رقبای ۲ تا ۴ و وب‌سایت خود تکرار کنید.

حالا گزارش نهایی در تب سبز رنگ ” Keyword Gap Analysis ” ایجاد می‌شود که باید چیزی شبیه به تصویر زیر باشد :

این داده‌ها به ما یک نقطه شروع می‌دهند تا بتوانیم مستنداتی را از استراتژی پیچیده نقشه‌برداری کلمات کلیدی بسازیم و به وسیله آن کمپین‌های مشتریان خود را تنظیم کنیم. به جای اینکه تحقیق در مورد کلمات کلیدی را با حدس زدن اینکه آیا با حرفه ما مرتبط هستند یا خیر انجام دهیم، حالا صدها کلمه کلیدی در اختیار داریم که مرتبط با حرفه ماست و می‌توانیم کار خود را با آن‌ها آغاز کنیم. هدف بعدی فرآیند تحقیق کلمات کلیدی تفحص در این موضوعات است تا بتوانیم نوع محتوایی که می‌خواهیم رتبه‌بندی خوبی کسب کند را مشخص کنیم.

این گزارش همچنین به جلو بردن تقویم سرمقاله ما کمک می‌کند، زیرا اغلب کلمات کلیدی و موضوعاتی را پیدا می‌کنیم که هنگام ساخت محتوا به آن‌ها نیاز خواهیم داشت تا بتوانیم با رقبای خود رقابت کنیم. ما این را قدمی رو به جلو در فرآیند برنامه‌ریزی محتوای خود در نظر می‌گیریم؛ با استفاده از تجزیه و تحلیل محتوایی که رقبا ایجاد کرده‌اند و رتبه‌بندی خوبی نیز کسب کرده است می‌توانیم مبنایی را برای عملکرد بهتر خود در این زمینه پایه‌ریزی کنیم. سعی ما بر این است که بهترین ایده‌ها را از همه رقبایی که دارای رتبه‌بندی خوب هستند گرفته تا منبعی کامل‌تر را در ارتباط با این موضوع داشته باشیم.

استفاده از بینش‌های کلیدی موجود در ممیزی برای ایجاد استراتژی سئو

فقط ایجاد این گزارش مهم نیست بلکه باید بر اساس داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید وارد عمل شوید. در اولین تب از الگویspreadsheet  بینش‌ها (insights) خود را از تجزیه و تحلیل‌هایی که انجام داده‌ایم نوشته و از آن بینش‌ها برای ایجاد استراتژی کمپین خود استفاده می‌کنیم.

برخی از نمونه‌های insight در این سند میانگین تعداد دامنه‌های ارجاعی رقبا و چگونگی ارتباط آن‌ها با پروفایل بک‌لینک ماست. اگر از بک‌لینک‌های رقبایمان جلوتر باشیم ممکن است ساخت محتوا نقطه مرکزی کمپین ما باشد. اگر از بک‌لینک‌های رقبایمان عقب‌تر باشیم می‌دانیم که هر چه سریع‌تر باید یک کمپین ساخت لینک را شروع کنیم.

Insight دیگری که کسب کرده‌ایم این است که کدام رقبا نسبت به PPC (تبلیغات کلیکی) مشتاق‌تر هستند و بر روی چه کلمات‌کلیدی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. کلمات کلیدی که آن‌ها اغلب استفاده می‌کنند مقاصد تجاری بالایی را دنبال می‌کنند و همچنین کلمات کلیدی خوبی برای اهداف ارگانیک هستند و موجب بالا رفتن تبدیلات می‌شوند.

شروع بکارگیری تجزیه و تحلیل رقابتی در جریان کاری خود

تجزیه تحلیل‌های رقابتی سئو چیزی نیست که هنگام برنامه‌ریزی برای یک استراتژی بازاریابی دیجیتال بتوان از آن چشم‌پوشی کرد. این فرآیند به شما کمک می‌کند تا بتوانید کمپین‌های سئوی منحصر به فرد و پیچیده‌ای را بر اساس داده‌های در دسترس و تقاضای بازار خود بسازید. این تجزیه و تحلیل شما را از رقبایی که از برنامه‌های قطع‌کننده کوکی استفاده می‌کنند و خود را در حرفه خود غوطه‌ور نساخته‌اند، جلوتر می‌اندازد. در اسرع وقت شروع به استفاده از این فرآیند کرده و آن را بر اساس چیزهایی که برای کسب و کار خود یا مشتری‌تان مهم است، تنظیم نمایید.

فراموش نکنید که یک کپی از الگوی را در اینجا بسازید :

دریافت الگوی تجزیه و تحلیل رقابتی