راه‌های بسیاری برای لینک دادن به صفحه اصلی سایت (خانه) یا صفحات وبلاگ و مقالات در یک ‌سایت تجارت الکترونیک وجود دارد؛ در این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو به این مبحث خواهیم پرداخت. اکثر سئوکارهای تجارت الکترونیک مشکل مشابهی دارند: ایجاد لینک برای دسته‌بندی‌ها یا صفحه جزئیات محصول (PDP) کار ساده‌ای نیست.

معمای سئوی تجارت الکترونیک : صفحاتی که تولید درآمد می‌کنند، صفحاتی هستند که می‌خواهید رتبه‌بندی بالایی نیز کسب کنند، ولی هنوز هم هیچ‌کس حاضر نیست تا به آن‌ها لینک بدهد. البته احتمالاً در حال حاضر بین صفحاتی که بیشترین لینک به آن‌ها داده شده و صفحه محصولات و دسته‌بندی‌ها لینک داخلی ایجاد کرده‌اید. حالا زمان آن است که قدم بعدی را بردارید و لینک‌های خارجی را مستقیماً به صفحه محصولات و دسته‌بندی‌ها متصل کنید.

اولین چیزی که از لحاظ استراتژیک هوشمندانه نیز هست این است که همیشه نیاز نیست تا به دنبال یافتن کلمه‌کلیدی باشید که می‌خواهید متن لنگرتان برای آن رتبه‌بندی شود. درحالیکه آن متن نقش مهمی در پروفایل لینک شما ایفا می‌کند، اما من گاهی اوقات و از قصد لینک‌های عمیقی که فاقد کلمه‌کلیدی خاصی هستند نیز ایجاد می‌کنم، مانند: ” click here” ، ” domain.com ” و …

ما به راحتی این نوع لینک‌ها را برای صفحه اصلی خود کسب می‌کنیم، اما از آنجایی که اکثر لینک‌های عمیق ما از به صورت ارگانیک کسب نمی‌شوند، تمایل آن‌ها بیشتر به سوی متن کلمه‌کلیدی است. کاری کنید تا پروفایل لینک‌تان طبیعی به نظر برسد، حتی اگر واقعاً چنین نیست.

نکته دیگر این است که باید لینک‌هایی را برای صفحات دسته‌بندی نیز بسازید. این‌ها صفحاتی هستند که رتبه صفحه را به صورت داخلی به صفحه محصولات عبور می‌دهند. اگر صفحه دسته‌بندی شما دارای رتبه صفحه بالایی بوده و حاوی تعداد زیادی از لینک‌های خارجی با کیفیت باشد، کسب رتبه برای محصولی که به تازگی به لیست شما اضافه شده بسیار راحت‌تر خواهد بود و این موضوع حتی پیش از اینکه لینکی مستقیم به صفحه جزئیات محصول جدید بسازید نیز امکان‌پذیر است. قرار دادن محتوای استاتیک در صفحات دسته‌بندی و توجه به بهترین شیوه‌های صفحه‌سازی نیز در این زمینه کمک کننده است.

گزارشات محصول

این یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای کسب لینک برای PDP (صفحه جزئیات محصول) است و اغلب شامل نام محصول در متن لنگر است. نهایتاً اینکه این روش احتمالاً هزینه کمتری نسبت به خرید لینک برایتان خواهد داشت و نه تنها دارای امنیت بیشتری است بلکه در شناخته‌تر شدن برندتان، جذب مشتریان جدید و دریافت نظرات در مورد محصولات‌تان نیز تاثیر بیشتری خواهد داشت. همه گزارشات محصول مثبت نیستند، اما با فرض اینکه محصولات خوبی را ارائه می‌دهید، هر کسی که یکی از محصولات شما را خریداری کند، تجزیه و تحلیلی منصفانه خواهد داشت، پس بیشتر گزارشات مثبت دریافت خواهید کرد. از آن‌ها نخواهید تا صفحه جزئیات محصول شما را با کلمه‌کلیدی خاصی لینک کنند. آن‌ها به احتمال ۹۰ درصد شما را لینک خواهند کرد. همچنین هر از چندگاهی نیز از لینک وابسته استفاده می‌کنند. اگر چنین اتفاقی افتاد یادداشتی را برایشان ارسال کنید و بگویید که دیگر محصولی را جهت نوشتن گزارش برای آن‌ها ارسال نخواهید کرد (اگر هدف‌تان لینک ارگانیک است). اگر هیچ لینکی به شما ندادند، می‌توانید به سرعت آن را پیگیری کنید و URL صفحه جزئیات محصول خود را برای آن‌ها ارسال نمایید (البته اگر راحتی خوانندگان برایتان اهمیت دارد). فرض کنید که می‌خواهید گریل‌های BBQ را بفروشید، در اینجا مثالی برای چگونگی یافتن فرصت‌های ممکن در این زمینه آمده است :

BBQ grill inurl:review

اسپانسر شدن

آیا حامی مالی (اسپانسر) شدن چیزی شبیه خرید یک لینک است؟ عقیده شخصی من در این مورد این است که این موضوع به چیزی که اسپانسرش می‌شوید بستگی دارد. برای مثال می‌توانید اسپانسر یک مسابقه دو ماراتون شده و لوگوی خود را در صفحه ” اسپانسر مسابقه دو ماراتون ” قرار دهید که به صفحه محصولات کفش دو شما لینک می‌دهد. برای مثال :

Marathon inurl:sponsors

یا می‌توانید جستجویی محلی انجام دهید، Denver Marathon inurl:sponsors، که در صورت داشتن فروشگاه کفش در دِنور این ارتباط دو برابر خواهد بود.

بدون شک برخی می‌گویند که داشتن ” اسپانسر” یا “گزارش” در URL (یا عنوان:) یک “رد پا” است و توصیه می‌کنند که چنین لینک‌هایی نسازید. به نکته خوبی اشاره می‌کنند اما من تا به حال ندیدم که این موضوع مشکل‌ساز باشد. سایت‌های قانونی زیادی وجود دارند که از صفحاتی مانند links.html،sponsors.php  یاproduct-X-review/  به سایت‌های قانونی دیگر به صورت ارگانیک لینک داده‌اند. در نهایت، به شما بستگی دارد تا چه چیزی را ریسک بدانید و ببینید که آیا تصمیم به انجام آن دارید یا خیر. بدیهی است که نمی‌خواهید یک استراتژی ساخت لینک دور از دسترس را انتخاب کنید یا پروفایل لینک خود را خیلی به آن وابسته کنید.

پست‌های مهمان

نوشتن محتواهای با کیفیت برای سایت‌های دیگر یکی از راه‌های کسب لینک عمیق برای سایت خودتان است. هنگامی که برای اولین بار یک رابطه توزیع محتوا را با وب‌سایتی دیگر آغاز می‌کنید، از قرار دادن مستقیم لینک‌ها در بدنه (body) خودداری نمایید، مگر اینکه خودشان اظهار کرده باشند که این کار قابل قبول است. حتی در این صورت نیز استفاده از بیش از یک یا دو لینک در بدنه مجاز نیست. من معمولاً با قرار دادن یک لینک عمیق در پانویس (footer) شروع می‌کنم. موضوع مقاله با صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهم مرتبط است (برای مثال: ” بررسی بهترین کفش‌های ورزشی سال ۲۰۱۱ ” در قسمت bio به دسته‌بندی کفش‌های ورزشی لینک شده است). همینطور که رابطه خود را با دیگر سایت‌ها توسعه می‌دهید، ممکن است آن‌ها تمایل بیشتری برای قرار دادن یک یا دو لینک در محتوا از خود نشان دهند تا قرار دادن لینک در bio. شخصاً این روش را در سایت‌های خود ترجیح می‌دهم چون با دادن bio به نویسنده آشکار می‌شود که این پست مربوط به مهمان است و گاهی اوقات ترجیح می‌دهم تا اینطور به نظر برسد که خودم محتوا را نوشته‌ام. من معمولاً از MyBlogGuest استفاده می‌کنم و توصیه می‌کنم که اکانت pro آن را تهیه کنید تا بتوانید محتوای خود را دایرکتوری مقالات آپلود کنید. این کار باعث می‌شود تا مدیریت قرار دادن محتوا در سایت‌های دیگر بسیار ساده‌تر شود. کیفیت سایت‌ها متنوع است، اما در صورتی که تشخیص دادید سایتی مناسب انتشار محتوای شما نیست می‌توانید پیشنهادی که دریافت کرده‌اید را رد کنید.

نکته آخر در مورد پست مهمان : میدانم که نگاه داشتن همه محتواهای خوب برای وبلاگ خودتان وسوسه‌انگیز است و بسیار منطقی به نظر می‌رسد. اما اگر می‌خواهید پست مهمان ارسال کنید محتوایی کم ارزش ننویسید. این کار باعث می‌شود تا محتوای شما در وبلاگ‌های رده پایین قرار بگیرد. بسیاری از وبلاگ‌های PR 5+ پست‌های مهمان را می‌پذیرند اما هیچ‌کدام پست‌های کم کیفیتی که با پرداخت ۵ دلار در Mechanical Turk برایتان می‌نویسند را نمی‌پذیرند. اگر یک وبلاگ خاص را در ذهنم داشته باشم، برای نوشتن پست مهمان برای آن ۳ الی ۴ ساعت را صرف تحقیق و نوشتن می‌کنم. در نهایت این کار هنوز هم از خرید یک لینک با ظرفیت برابر ارزان‌تر تمام می‌شود. در واقع اکثر این تاکتیک‌ها ارزان‌تر و تاثیرگذارتر از خرید لینک هستند و فقط کمی به تفکر نیاز دارند.

قرار دادن Linkbait در صفحه جزئیات محصول

در حالیکه این کار برای انوع linkbait جوابگو نیست اما قطعاً می‌توان از صفحه جزئیات محصول (PDP) به عنوان صفحه فرودی برای linkbait استفاده نمود به طوری که خیلی هم از وظیفه اصلی خود که فروش محصولات است فاصله پیدا نکند. چند مثال میزنم :

  • نسخه دمو (آزمایشی) یک محصول خوب. در مورد به نمایش گذاشتن یک محصول عادی صحبت نمی‌کنیم. یکی از بهترین نمونه‌های این محصول، مخلوط کن سری Blend WIll از شرکتBlendtec  است. در حالیکه که آن‌ها یک سایت جداگانه برای این محصول ساخته‌اند اما نشان دادن ویدئوهایی از این مخلوط کن در صفحه جزئیات محصول راهی بسیار عالی برای کسب لینک‌های عمیق برای آن صفحات محصول است.
  • دانلود رایگان. چه کسی گفته که کتاب الکترونیکی، بازی یا اپلیکیشن قابل دانلود شما باید فقط در صفحه فرود خود قرار داشته باشد؟ اگر یکی از پر فروش‌ترین محصولات شما یک کامیون اسباب‌بازی چوبی است که به صورت دستی در ایالات متحده آمریکا ساخته شده، می‌توانید یک کتاب الکترونیک در آن صفحه برای دانلود رایگان قرار ‌دهید که در مورد چگونگی تست آغشته بودن اسباب‌بازی‌ها به رنگ دارای سرب یا خطرات BPA در اسباب‌بازی‌ها صحبت کرده است.
  • اینفوگراف. مشخصاً نمی‌خواهید که سایز آن کامل باشد و اگر به نسخه کامل آن لینک بدهید، لینک‌هایی که دریافت می‌کنید نیز به URL کامل باز می‌گردند. به جای آن می‌توانید از یک پیش‌نمایش با سایز کوچک استفاده کنید و سپس سایز کامل آن را در پنجره مودال Jquery نمایش دهید و یا می‌توانید از هرگونه افکت تصویری دیگر برای نگاه داشتن کاربر در صفحه محصول استفاده کنید.

سعی کنید تا نسبت به رقبای خود جزئیات بیشتری را ارائه دهید

هر کسی می‌تواند یک محصول را در چند پاراگراف توصیف کند، اما گاهی چیزی بیش از ارائه جزئیات معمول نیاز است. استفاده از تب‌ها در قسمت توضیحات محصول به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید محتوای بیشتری را در همان محدوده از صفحه قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا صفحه جزئیات محصول (PDP) تبدیل به یک منبع اطلاعاتی واقعی شود. همه این‌ها به نوع محصولات بستگی دارد، برای مثال : فرض کنید شما فروشنده پنل‌های خورشیدی هستید. در صفحه جزئیات محصول خود یک تب را با عنوان ” نصب کردن ” قرار دهید که در مورد چگونگی نصب و راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی اطلاعات لازم را داده باشد. همچنین این راهنما باید شامل قطعات سخت‌افزاری مورد نیاز برای این کار باشد (البته باید لینک‌هایی نیز به صفحاتی که می‌توان این سخت‌افزارها را در سایت‌تان تهیه نمود نیز وجود داشته باشد) و مراحل و دستورالعمل‌ها را گام به گام توضیح داده یا حتی می‌‌توانید ویدئویی از چگونگی نصب محصول نیز ارائه دهید.

هدایا و مسابقات

ایده اسپانسر شدن برای اهداء جوایز در یک وب‌سایت دیگر ایده‌ای است که می‌توان برای دستیابی به مزایای بیشتر آن را گسترش داد. قبلاً زمانی که برای شرکتی کار می‌کردم که محصولات خانگی سازگار با محیط زیست تولید می‌کرد، برای کسب لینک‌های مستقیم به صفحه محصول یک قالی که از قوطی‌های پلاستیکی بازیافتی ساخته می‌شد، دچار مشکل بودیم. به جای اینکه یک نمونه از این قالی را برای جایزه در وب‌سایت خود قرار دهیم، آن را به عنوان جایزه در یک وبلاگ حامی محیط زیست قرار دادیم. از مخاطبان خود خواستیم تا برای دریافت این جایزه علاوه بر ارسال نظر از وب‌سایت ما بازدید کرده و چیزهایی که در مورد این محصول یا شرکت ما به طور کلی یاد گرفته‌اند را برای ما پست کنند. بدین طریق برند خود را برای همه آن مخاطبان معرفی کرده و موجب شد تا زمانی را در وب‌سایت ما سپری کنند و از محصولات ما بازدید نمایند. اکثر آن‌ها نظرات مثبتی را نسبت به برند و محصولات ما به طور کلی یا نسبت به همین یک محصول به طور خاص ابراز داشتند.  یکی از آن‌ها در مورد این محصول سوالاتی داشت که موجب شد تا توضیحات محصول و کلمات‌کلیدی استفاده شده در صفحه را بهبود ببخشیم. صاحب وبلاگ یک لینک غنی شده از کلمات‌کلیدی را به ما اختصاص داد و بسیاری از افراد دیگر در وبلاگ‌های خود راجع به این محصول صحبت کردند و لینک‌هایی را به آن وبلاگ حامی محیط زیست و صفحه جزئیات محصول ما اختصاص دادند. سپس یادکردهایی (mentions) نیز در شبکه‌های اجتماعی انجام شد و چند فروش مستقیم نیز داشتیم. هزینه همه این‌ها کم‌تر از هزینه خرید یک لینک کم ارزش در یک وبلاگ رده دو (PR-2) می‌شود.

از مبلغان برند خود درخواست لینک کنید

این مورد ساده به نظر می‌رسد اما بسیار شگفت‌آور است اگر بدانید که فقط تعداد کمی از بازاریاب‌ها این کار را انجام می‌دهند. ایده آموزش مبلغان یا سفیران ایده جدیدی نیست. در واقع این راهی است که ورزشکاران حرفه‌ای از طریق آن پول خوبی کسب می‌کنند. اما لازم نیست تا یک فوتبالیست حرفه‌ای را در ازای پرداخت میلیون‌ها دلار در سال برای این کار استخدام کنید. از افرادی که برند شما را دوست دارند بخواهید تا این دوست داشتن را به اشتراک بگذارند، مخصوصاً اگر پای محصول مورد علاقه‌شان در سایت شما در میان باشد.

نمونه خوبی از این موضوع برنامه سفیر Lululemon است.

صفحه‌های فرود مختص تعطیلات را همیشه پر بار کنید

نمی‌توانم تعداد دفعاتی که URL شبیه این دیده‌ام را بیان کنم : www.ecommercesite.com/category/top-gifts-2008 . این‌ها صفحات داخلی هستند که اغلب لینک‌های زیادی دریافت می‌کنند. پس چرا هر سال از ابتدا آغاز کنیم؟ سال مورد نظر را در عنوان و محتوا قرار دهید، به طوری که به سادگی بتوان آن را تغییر داد، اما آن را از URL حذف کنید. بدین طریق می‌توانید بدون نیاز به ریدایرکت از همان صفحه بارها و بارها استفاده نمایید. اگر این نوع از صفحات فرود را برای کریسمس، روز پدر، روز مادر، روز ولنتاین و… ندارید، پس اگر صلاح میدانید حتماً برای ساخت آن‌ها اقدام نمایید.

جمع‌آوری اطلاعات

یک کمپین جمع‌آوری اطلاعات را حول محور یک محصول در شبکه‌های اجتماعی به راه بیاندازید. مثلاً فرض کنید که می‌خواهید طراحی یکی از تی‌شرت‌های خود را تغییر دهید. می‌توانید از مخاطبان خود بخواهید تا طراحی‌های خود را برای شما ارسال کرده و برای انتخاب بهترین طراحی یک نظرسنجی برگزار کنید. مطمئن شوید کهURL  مربوط به طرح حال حاضر تی‌شرت (یا صفحه جزئیات محصول) را در دسترس آن‌ها قرار می‌دهید تا نقطه شروعی را برایشان مشخص کرده و URL محصول را نیز در اختیارشان قرار می‌دهید تا بتوانند به آن لینک بدهند.

این بخشی از صفحه ” طرح خود را ارسال کنید ” بود. اگر انجمن یا کمپینی به طراحی من برای یک تی‌شرت رأی بدهد، مطمئناً در وبلاگ، توییتر و فیسبوک خود لینک آن صفحه را قرار خواهم داد.

لینک‌های خود را نگاه دارید

یک نقل قول قدیمی وجود دارد که می‌گوید: نگاه داشتن یک مشتری ارزان‌تر و آسان‌تر از جایگزین کردن اوست. این موضوع در مورد لینک‌ها نیز صدق می‌کند. هر زمان که محصولی را از کاتالوگ آنلاین خود حذف کردید مطمئن شوید که URL آن را توسط ریدایرکت ۳۰۱ هدایت می‌کنید (مخصوصاً اگر حاوی لینک‌های خارجی باشد). ممکن است فکر کنید این کار که بدیهی است اما این موضوع همیشه اتفاق می‌افتد زیرا تیم بازاریابی که مسئول انتخاب این است که کدام محصول نشان دادن شود مانند تیم سئو همیشه با شما در ارتباط نیست (حتی گاهی اوقات هر دو در یک ساختمان کار نمی‌کنید).

به همین ترتیب هنگامی که با صفحه محصولات سر و کار دارید بهتر است تا لینک‌ها را احیا کنید تا بخواهید دوباره آن‌ها را بسازید.

لینک‌های محلی

اگر کسب و کارتان دارای شعبه‌های مختلفی مانند کیوسک یا فروشگاهی در یک مجتممع تجاری است، صفحه‌ای را مختص شعبه‌های خود طراحی نمایید. این کار شبیه به کسب لینک برای رده‌ها یا صفحات جزئیات محصول نیست، اما لینکی عمیق‌تر از صفحه اصلی (خانه) وب‌سایت است و در اکثر موارد می‌توان آن‌ها را به راحتی کسب کرد. برای مثال هر مجتمع تجاری، اتاق بازرگانی محلی، دایرکتوری محلی و … منبع بالقوه‌ای از این لینک‌ها برای این صفحه است.

صفحات وابسته میزبانی شده داخل سایت

تا جایی که به یاد دارم صنایع مکمل سلامت و بنگاه‌های معاملات املاک مدت زمان زیادی است که این کار را انجام می‌دهند، البته اکثر آن‌ها این کار را اشتباه انجام می‌دهند. ایده این است که اجازه می‌دهید تا وابستگان شما (که معمولاً تبلیغ‌کنندگان برندتان هستند) صفحه مخصوص به خود را در وب‌سایت شما داشته باشند و URL مخصوص خود را در کارت ویزیت خود درج کنند (حتی می‌توانید پس از اینکه اولین ۱۰۰ دلار فروش خود را انجام دادند یک بسته ۱۰۰ تایی از کارت‌ویزیت مخصوص آن‌ها که URL خودشان در آن چاپ شده را برایشان ارسال کنید) و همچنین در شبکه‌های اجتماعی خود لینک مخصوص صفحه خود را نیز قرار دهند. می‌توانید این مزایا را فقط برای برخی از مبلغان خود در نظر بگیرید یا این امکان را برای همه فراهم کنید. می‌توانید اجازه دهید تا این صفحات در معرض دید عموم قرار بگیرند (البته اگر هر کدام دارای محتوایی منحصر به فرد هستند) یا می‌توانید ایندکس ربات‌ها و تگ nofollow را در هِدر قرار دهید. من آخری را پیشنهاد می‌کنم زیرا باید به کمیسیون‌های وابسته خود به خاطر آن فروش‌ها پورسانت پرداخت کنید. نکته مهم: بر چگونگی ساخت لینک‌ها و توسعه و ارتقاء صفحات توسط این افراد نظارت کامل داشته باشید. اگر بخواهند با کامنت‌های اسپمی وبلاگ‌ها کار خود را آغاز کنند، دچار مشکل خواهید شد. به همین دلیل است که ممکن است بخواهید این امکان را فقط در دسترسی تعداد محدودی قرار دهید (مخصوصاً سلبریتی‌ها و شخصیت‌های برجسته در شرکت). همچنین باید شرایط خدمات خود را به طور شفاف بیان کنید، شرایطی که آن‌ها را از بازاریابی صفحاتشان از طریق برخی راه‌ها باز دارد، مبلغان باید موافقت کامل خود را با شرایط خدمات شما اعلام دارند. در اینجا نمونه‌ای ذکر شده است : BeachBody

صفحات جزئیات محصول باید دارای قابلیت به اشتراک‌گذاری باشند

این نیز یک امر بدیهی است که امروزه اکثر سایت‌ها دارای این قابلیت هستند، اما ممکن است که این کار را به طریق اشتباهی انجام داده باشند. اول بگذارید که مشتریان گزارشات خود را در مورد محصولات شما بنویسند و آن گزارشات را در صفحه جزئیات محصول به نمایش بگذارید. زمانی که مشتری گزارش خود را بر روی سایت‌تان پست کرد برای او یک ایمیل خودکار ارسال کنید که حاوی لینک مخصوص گزارش اوست (از تگ # در انتهای URL استفاده کنید تا به گزارش او بپرد) تا بتواند آن را به اشتراک بگذارد. می‌توانید فراتر از این رفته و از دکمه‌های به اشتراک‌گذاری در ایمیل خود استفاده کنید تا بتوانند به سرعت لینک خود را در فیسبوک یا توییتر به اشتراک بگذارند. دوم اینکه مطمئن شوید محصول‌تان دارای قابلیت به اشتراک‌گذاری است. اما توجه داشته باشید که هدف‌تان به اشتراک‌گذاری محصول در هر جایی در Digg یا Reddit نیست (استثناهایی برای این قانون نیز وجود دارد، اما در واقع خیلی کم هستند)، پس اگر قصد دارید تا لینک‌های شبکه‌های اجتماعی را در صفحه محصولات خود قرار دهید، سعی کنید که از سایت‌هایی مانند فیسبوک، توییتر و پورتال‌های اجتماعی خرید مانند Kaboodle استفاده کنید. ممکن است این لینک‌ها قابل فالو کردن نباشند اما به دیده شدن محصول شما کمک می‌کنند.

لینک‌های صفحات جزئیات محصول رقبای خود را به دقت تجزیه و تحلیل کنید

اکثر ما بک‌لینک‌های رقبای خود را مورد بررسی قرار می‌دهیم، اما ممکن است لازم باشد تا داده‌های خود را کمی بیشتر فیلتر کنیم تا فقط بک‌لینک‌هایی نمایش داده شوند که مربوط به دسته‌بندی‌ها یا صفحات جزئیات محصول رقبا است. ممکن است آنقدر لینک‌های زیادی به صفحه اصلی (homepage) یا وبلاگ متصل شده باشند که در آن میان نتوانیم لینک‌های عمیق را تشخیص بدهیم. برای مثال ممکن است یکی از صفحات جزئیات محصول آن‌ها فقط یک لینک خارجی به صفحه اصلی داشته باشد، اما همان لینکی با کیفیت، عمیق و با متن لنگری خوب است. هنگامی که به گزارشی نگاه می‌کنید که هزاران لینک را نشان می‌دهد، تشخیص ندادن این لینک‌ها تقریباً بدیهی است، مگر اینکه این شلوغی لینک‌ها را فیلتر کنید. می‌توانید این کار را از طریق تحقیق بک‌لینک‌ها در Open Site Explorer انجام دهید، که در این صورت فقط کافیست تا به نتایج به دست آمده از دامنه‌های دیگر که با کلمه‌ای مانند “محصول” یا هر چیز دیگر لینک ‌هستند و در URL صفحه بازدید محصول رقیب ظاهر می‌شوند، نگاه کنید.

تبلیغ تخفیف‌ها در سطح محصول و در سطح دسته‌بندی‌ها

داشتن یک صفحه “تخفیف” یا دسته‌بندی “خروجی” راهی عالی برای ساخت لینک‌ها و فروش آیتم‌هایی است که بیش از حد در انبار مانده‌اند. اگرچه بیشتر لینک‌ها به این صفحه ختم می‌شوند نه صفحه محصولات و بیشتر محصولاتی که تخفیف خورده‌اند یا دارای فروش ضعیفی بوده‌اند (و بنابراین در انبار مانده‌اند) یا آیتم‌هایی هستند که تولید آن‌ها به زودی متوقف خواهد شد. ایده خوبی است که گاهی اوقات تخفیف‌های زیادی را برای محصولات محبوب‌تر خود در نظر بگیرید. به جای استفاده از طرحی مانند “خرید بالای ۷۵ دلار دارای حمل و نقل رایگان می‌باشد”، چنین طراحی را به کار گیرید “حمل و نقل رایگان برای همه ابزارهای آبی رنگ”، یا “۱۰ دلار تخفیف برای ابزارهای آبی مارکAcme “. پیشنهادات خود را به صورت تبلیغ در صفحات جزئیات محصول یا دسته‌بندی‌ها به نمایش بگذارید و همیشه همه این تبلیغات را به همان صفحه لینک کنید، می‌توانید این تبلیغات را در چنین فضاهایی انجام دهید: تبلیغات فیسبوک، تبلیغات کلیکی، تبلیغات نمایشی، ایمیل، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، پست‌های وبلاگ یا صفحه اصلی سایت. تا زمانی که صفحات فرودی را مخصوص ” فروش ویژه ” خود طراحی نکنید و از صفحه اصلی جزئیات محصول خود استفاده نمایید، اکثر لینک‌ها پس از فروش نیز فعال باقی می‌مانند.

یک تاکتیک کلاه خاکستری اجباری – طعمه و سوییچ

تا زمانی که صفحه فرود کمپین موضوع اصلی است، استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ برای تغییر مسیر آن صفحه به یک دسته‌بندی یا صفحه جزئیات محصول چندین ماه پس از پایان کمپین کار غیرعاقلانه‌ای نیست. برای مثال فکر کنید که شما کمپین بالا را در مورد جمع‌آوردی طرح‌های تی‌شرت راه‌اندازی کرده‌اید. کمپین از ماه آپریل تا جولای انجام می‌شود و شما برنده را در همان صفحه در ماه آگوست اعلام می‌کنید و لینکی را به صفحه جزئیات محصول جدید قرار می‌دهید تا طرح جدید را در دید همگان بگذارید و نشان دهید که این طرح را در کاتالوگ خود نیز قرار داده‌اید. ممکن است در ماه آگوست کمی لینک‌های بیشتری را نیز کسب کنید اما در ماه اکتبر همه کمپین را فراموش کرده‌اند و صفحه دیگر لینک‌های بیشتری را دریافت نخواهد کرد و در نتیجه ترافیک نیز پایین خواهد آمد. حالا زمان خوبی برای ریدایرکت کردن این صفحه به صفحه جزئیات محصول طراحی تی‌شرت است. با این تاکتیک انتخاب‌های بیشتری را خواهید داشت. برای مثال می‌توانید یکی از هیت‌های شبکه‌های اجتماعی را توسط ریدایرکت ۳۰۱ تغییر مسیر دهید (مثلاً یک اینفوگراف را در مورد کفش‌های بسکتبالیست‌های معروفی درست کنید که در Stumbleupon  و Digg دارای محبوبیت شده‌اند و چندین ماه پس از نابود شدن حباب آن را در دسته‌بندی کفش‌های بسکتبال خود قرار دهید).

لینک‌های ویجت

این مورد کمی عجیب است، اما به نظر من اگر درست انجام شود هنوز هم ایده خوبی است. برای مثال، لینکی که مربوط به هتل‌های ارزان است را از ویجتی زمان نمایش فیلم‌ها را نشان می‌دهد نخرید. در واقع اصلاً لینک‌هایی را که بر روی ویجت‌ها قرار دارند خریداری نکنید. همچنین ویجتی غیر مرتبط نسازید که با یک متن لنگر خیلی ویژه بخواهد به یکی از صفحات محصولات شما لینک‌بک بدهد. فرض کنید که اگر قصد داشتم تا ویجتی به منظور ساخت لینک در یک سایت تجارت الکترونیک طراحی کنم، می‌خواستم تا ویجت از روی سایت خودم توزیع شده و با سایتم مرتبط باشد. برای مثال می‌توانم ویجتی ساده طراحی کنم تا سایز کفش‌های تولید شده در ایالات متحده و بریتانیا را به یکدیگر تبدیل کند و در پایین ویجت یک لینک قابل فالو بدین مضمون باشد: ” داده‌ها توسط MyStore.com تهیه شده است ” و لینکی به دسته کفش‌ها در سایت نیز وجود داشته باشد.

یافتن منابع محصولات منحصر به فرد

گرچه ممکن است این محصولات پر فروش‌ترین‌ها نباشند اما همیشه فروش ثابت خود را دارند و لینک‌های عمیق زیادی را برای صفحه جزئیات محصول خود تولید می‌کنند. در یکی از پروژه‌هایی که بر روی آن کار می‌کردم یکی از صفحات محصولی که بیشترین لینک به آن داده می‌شد یک سینک دستشویی بود که امکان شستن دست‌ها پیش از کشیدن سیفون را فراهم می‌کرد. اگر این محصولی است که شما را به خنده وا میدارد و فکر می‌کنید کسی آن را خریداری نمی‌کند، اما در واقع آن را می‌خرند و محصولی محصر به فرد تلقی می‌شود که باعث تولید لینک می‌شود. تاکتیک دیگر این است که یک یا دو محصول را در لیست خود داشته باشید که به شدت گران هستند. چه کسی می‌داند شاید چند عدد از آن‌ها را فروختید!

داشتن روابط عمومی خوب

من هنوز هم به دنبال یک جایگزین برای روش‌های قدیمی روابط عمومی هستم، روشی که از شما یا یک شرکت روابط عمومی بخواهد تا با مجلات، پایگاه‌های خبری، برنامه‌های صبحگاهی و انتشارات آنلاین عمده تماس گرفته و یک داستان تعریف کند. هر کسی یک داستان برای تعریف کردن دارد. ممکن است موضوع این داستان به سادگی ” ۱۰ روش برتر فیتنس در سال ۲۰۰۱ ” باشد که در بخش‌هایی از آن نقل قول‌هایی از مدیر شرکت‌تان وجود دارد تا نوشتن آن را برای روزنامه‌نگار آسان‌تر کند. در اینجا ترفند این است که نباید طوری داستان را بیان کنید که به نظر برسد دارید در مورد خودتان یا محصولات‌تان صحبت می‌کنید (مگر اینکه واقعاً چیزی منحصر به فرد در دست داشته باشید، چیزی که Groupon  در اوایل امسال انجام داد)، بلکه سعی کنید تا در مورد ایده‌ای بزرگ در صنعت خود صحبت کنید و خودتان یا مدیر خودتان یا یک مسئول روابط عمومی یا شخصیت شناخته شده را به عنوان متخصص در زمینه مورد نظرتان مطرح کنید تا آن‌ها بتوانند در گزارش خود او را مدنظر قرار دهند و از او نقل‌قول کنند. این کار فقط موجب کسب لینک برای صفحه اصلی‌تان می‌شود اما اگر داستان خود را به درستی تعریف کنید می‌توانید لینک‌هایی عمیق کسب کنید. می‌توانید برای مثال فوق یک اینفوگراف تهیه کنید که روش‌های فیتنس را از دهه ۷۰ تا به حال در یک جدول زمانی نشان می‌دهد. می‌خواهید چنین ترفندی را به کار ببندید اما نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید؟ بهترین جا برای شروع اینجاست : کمک به گزارش‌گر

خب فکر کنم ایده‌هایی که مطرح کردم برای امروز کافیست. ممکن است ایده‌های بیشتری در این زمینه وجود داشته باشد اما آن را به شما واگذار می‌کنم. چه چیزهایی را از قلم انداختم؟ از چه زوایای دیگری می‌توان به این ایده‌ها پرداخت؟ خطرات بالقوه‌ای که ممکن است نادیده گرفته باشم چیست؟ هر کس ترفندهای دیگری را می‌داند در بخش نظرات آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارد.