SEO و SMM مانند پیتزا و پنیر پیتزا هستند، می‌توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید اما باور کنید ارزشش را ندارد.
این روزها سئو بدون ایجاد محتوای خوب تاثیرگذار نخواهد بود و این حوزه‌ای است که شبکه‌های اجتماعی به آن وارد شده‌اند. شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کنند تا پتانسیل استفاده نشده خود را آزاد کنید. شبکه‌های اجتماعی در مقایسه با دیگر کانال‌های بازاریابی برای سئو مزایایی غیر قابل انتظار دارند. تعجب‌آور نیست که SEO و SMM با همه فعالیت‌هایی که کسب و کارها می‌خواهند از آن‌ها سود ببرند آمیخته شده‌اند. اما SEO و SMM تا چه اندازه می‌توانند با یکدیگر کار کنند؟ آیا سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی بر روی قابلیت دیده شدن سایت شما در گوگل تاثیر می‌گذارند؟ مدت زمان طولانی است که در مورد این موضوع تحقیق می‌کنم و این چیزی است که فرا گرفته‌ام :

  1.  سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی بر روی رتبه‌بندی‌های سایت تاثیر نمی‌گذارند
  2. سئو بدون در کنترل داشتن کانال‌های شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذار نیست

در این پست آموزش سئو قصد دارم تا بر روی ایده زیر متمرکز شوم :

هنگامی که محتوایی را در کانال‌های SMM به اشتراک می‌گذارید نه تنها متعهد می‌شوید بلکه بازدیدکنندگان را به سایت خود می‌آورید. این کار به نوبه خود کمک می‌کند تا قابلیت دیده شدن سایت خود را افزایش دهید: SMM با SEO ارتباط دارد و غیرمستقیم بر روی عملکرد وب‌سایت در گوگل تاثیر می‌گذارد. تجزیه و تحلیل‌های من نشان می‌دهند که SMM بیش از آن چیزی که فکرش را می‌کنید بر روی SEO تاثیر می‌گذارد. حقیقت این است که کانال‌های ارگانیک به طوری متناقض ترافیک بیشتری را به سوی وبلاگ‌هایی می‌فرستند که بر روی SMM متمرکز هستند تا وبلاگ‌هایی که بر روی SEO متمرکزند.

داده‌ها و روش‌ها

برای انجام تحقیقاتم ۱۰ وبلاگ شناخته شده را به عنوان نمونه خود انتخاب کردم.
۵ وبلاگ که در زمینه بازاریابی جستجو تخصص دارند :

searchengineland.com
marketingland.com
searchenginejournal.com
searchenginewatch.com
seroundtable.com

و ۵ وبلاگ که بر روی SMM تمرکز دارند :

socialmediaexaminer.com
blog.bufferapp.com
razorsocial.com
simplymeasured.com
socialmediatoday.com

در همه مراحل تحقیق از ابزارهای زیر نیز استفاده کرده‌ام :
Ahrefs – برای بررسی پروفایل‌های بک‌لینک سایت‌ها
Rival IQ – برای تجزیه و تحلیل انجمن‌های این منابع شناخته شده
SimilarWeb – برای فهمیدن اینکه این منابع از چه کانال‌هایی ترافیک خود را کسب می‌کنند.

خب! بیایید تجزیه و تحلیل خود را شروع کنیم :

وبلاگ‌های SMM چگونه تعهد کاربر را نسبت به خود مورد هدف قرار می‌دهند؟

ابتدا برای شناسایی برندگان و بازندگان به SimilarWeb رفتم تا ببینم که چه منابعی ترافیک را به این سایت‌ها سرازیر می‌کنند. انتظار داشتم که وبلاگ‌های متمرکز بر روی شبکه‌های اجتماعی زمانی که مسئله ترافیک SMM در میان است نسبت به وبلاگ‌های SEO عملکرد بهتری داشته باشند. منطقی به نظر می‌رسد که وبلاگ‌های SMM بهتر از بقیه می‌دانند که چگونه باید در شبکه‌های اجتماعی اجتماعات مرتبط ساخته، افراد را جذب کنند و در نهایت آن‌ها را به خوانندگانی وفادار تبدیل سازند.
در زیر نموداری آمده که نشان دهنده توزیع ترافیک SMM در سر تا سر منابع مورد مطالعه است:

داده‌ها با کمک SimilarWeb جمع‌آوری شده‌اند.

برنده قطعی socialmediatoday.com است که دارای ۲٫۶ برابر بازدیدکننده بیشتر از کانال‌های شبکه‌های اجتماعی است، سایت seroundtable.com نیز پس از آن قرار دارد. همچنین لازم به ذکر است که دو رهبر دیگر وبلاگ‌هایی هستند که در حوزه SMM قرار ندارند: seroundtable.com (11.63 درصد ترافیک از کانال‌های SMM می‌آید) و searchenginejournal.com (10.75 درصد).
سه سایت برتری که پرچم‌دار ترافیک ارگانیک هستند همگی وبلاگ‌های متمرکز بر روی SMM می‌باشند که بیشتر بازدیدکننده‌های خود را از نتایج ارگانیک کسب می‌کنند تا شبکه‌های اجتماعی. این داده‌ها از ادعای من در مورد نقش SMM در فرآیند SEO که در اول این مقاله آن را مطرح کردم، پشتیبانی می‌کنند.

ترافیک ارگانیک

Blog.bufferapp.com، razorsocial.com و socialmediaexaminer.com، پنج برابر ترافیک ارگانیک بیشتر نسبت به ترافیک شبکه‌های اجتماعی کسب کرده‌اند و دلیل اصلی آن این است که کاربران با محتوای به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی تعامل دارند.
با بررسی تجزیه و تحلیل insightهای توییتر و فیسبوک مشتریان خود فهمیدم که بدیهی است که احتمالاً کاربران بیشتر علاقه دارند تا محتوایی را لایک کرده و یا به اشتراک بگذارند تا فقط بخواهند بر روی آن کلیک کنند. برای جذب تعداد کافی بازدیدکنندگان از منابع شبکه‌های اجتماعی باید توجه داشته باشید که چه پست‌هایی نه تنها باعث سرگرمی کاربران بلکه باعث جذب کلیک‌های آنان می‌شود. اگر هدفتان جذب ترافیک است باید بر روی نوشتن توییت‌های سرگرم‌کننده کار کنید تا فالوئرها را وادار به کلیک بر روی آن‌ها کند. باید اطمینان حاصل کنید که پست‌تان حداقل حاوی یک لینک باشد زیرا همه ما فراموش می‌کنیم که حداقل از یک لینک در توییت خود استفاده کنیم.

زمانی که از وبلاگ‌های بازاریابی جستجو در نتایج ارگانیک صحبت می‌کنیم آن‌ها هم تقریبا عملکردی مشابه وبلاگ‌های SMM دارند:

• searchenginewatch.com؛ ۵۵٫۲۷ درصد
• searchenginejournal.com؛ ۵۵٫۲ درصد

پس از اینکه فهمیدم این وبلاگ‌ها چه میزان ترافیک از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند خیلی مشتاق شدم تا ببینم چگونه بازدیدکنندگان خود را جذب می‌کنند. علاقه‌مند شدم که ببینم آیا شیوع محتوا مانند سایت‌های SMM سرگرم‌کننده می‌تواند بر روی تعداد بازدیدکنندگانی که این سایت‌ها از کانال‌های ترافیکی دریافت می‌کنند تاثیر بگذارد. در حالت ایده‌آل اگر کاربران محتوای شما را بر روی توییتر، فیسبوک و … به اشتراک بگذارند باید کاربران را به سایت شما بیاورد. با توجه به سختی جمع‌آوری داده‌ها مجبور بودم که لیست سایت‌های SMM را کوچک‌تر کرده و بر روی تجزیه و تحلیل چگونگی عملکرد بهتر محتوا در فیسبوک و توییتر متمرکز شوم.

برای اندازه‌گیری شیوع محتواها در وبلاگ‌ها و میزان سرگرم‌کنندگی آن‌ها در فیسبوک، توییتر و گوگل پلاس این مراحل را انجام دادم:

۱- از SimilarWeb تعداد بازدیدکنندگان را استخراج کردم (مثلاً ترافیک کسب شده از فیسبوک و توییتر).
۲- میزان سرگرمی را به وسیله Rival IQ تجزیه و تحلیل کردم.

نام سایت ترافیک کسب شده از توییتر میزان سرگرمی در توییتر میزان سرگرمی در فیسبوک ترافیک کسب شده از فیسبوک

نام سایت ترافیک کسب شده از توییتر میزان سرگرمی در توییتر میزان سرگرمی در فیسبوک ترافیک کسب شده از فیسبوک
searchengineland.com ۴۰۰ ۱۵۱۰۰ ۸۱۷۰ ۹۱۲
marketingland.com ۵۸۵ ۸۶۴۰ ۳۳۷۰ ۱۳۹
searchenginejournal.com ۱۸۰ ۴۷۶۰ ۸۱۷۰ ۵۸۵
seroundtable.com ۵ ۵۰۹ ۲۱۶۰ ۲۱۶
searchenginewatch.com ۱۰۰ ۷۵۵۰ ۴۱۷ ۲۰
socialmediaexaminer.com ۳۱۸۰ ۲۳۷۰۰ ۱۹۹۰۰ ۳۷۸۰
blog.bufferapp.com ۳۲۹ ۳۸۹۰۰ ۸۵۳۰ ۱۰۷
simplymeasured.com ۳۲۴ ۸۲۵۰ ۱۵۹ ۵۴
razorsocial.com ۴۹۲ ۱۹۱۰ ۵۵۸ ۴۹۵
socialmediatoday.com ۸۲۱۳ ۷۱۵۰۰ ۳۴۰۰۰ ۳۴۴۰

همانطور که در جدول بالا می‌بینید وب‌سایت‌های SMM نه تنها در میزان سطح سرگرمی بلکه در ترافیک نیز پرچم‌دار هستند. بنابراین وب‌سایت‌هایی که با موفقیت محتوای خود را تولید کرده و به اشتراک می‌گذارند نیز بیشترین حجم ترافیک را دریافت می‌کنند.

گرچه داشتن کاربران فعالی که اکانت‌های شبکه اجتماعی‌تان را دنبال کنند، مهم است. همیشه می‌توانید با کمک Rival IQ آن‌ها را ارزیابی کنید و این به شما کمک می‌کند تا میزان سرگرمی مخاطب خود را اندازه‌گیری کنید. اندازه‌گیری سرگرمی هنوز هم مبهم است، آیا حتماً نیاز است بفهمید که چه میزان ترافیک از اکانت‌های شبکه اجتماعی خود دریافت می‌کنید؟ در مرحله بعدی تحقیقم کنجکاو شدم که ببینم به طور میانگین به چه تعداد تعامل نیاز است تا فالوئرهای بر روی یک لینک کلیک کنند.

بر اساس ارقام جدول بالا فهمیدم که به طور متوسط در هر ۴۰ تعامل فقط یک کلیک دریافت می‌شود (در مورد انجمن سئو). علیرغم این واقعیت که انجمن‌های SMM معمولاً مشترکان بیشتری از انجمن‌های SEO دارند، اما دریافت کلیک برای انجمن‌های SMM به مراتب سخت‌تر است: در شبکه اجتماعی در ازای هر ۸۰ تعامل یک کلیک انجام می‌شود. بنابراین مشکل از تعداد کم مشترکان نیست، بلکه تعداد کم فالوئرهای فعال و مرتبط است. کاربرهای مرتبط آن‌هایی هستند که به محتوای شما علاقه‌مند بوده، بر روی لینک‌های شما کلیک کرده و آن‌ها را به اشتراک می‌گذارند. نکته من در اینجا این است که نباید با استفاده از استراتژی ” follow-back” سعی در رشد تعداد مخاطبان خود و افزایش ترافیک داشته باشید بلکه باید با افرادی ارتباط برقرار کنید که به پیام شما علاقه‌مند بوده و آن را منتشر سازند.

اگر محتوا به خوبی برای وبلاگ‌های SMM کار کند بنابراین باید تعداد خوبی از لینک‌ها را نیز تولید کند. این موضوع ما را به سوال بعدی هدایت می‌کند: آن سایت‌ها چه تعداد لینک تولید می‌کنند و چه کسی برنده این رقابت است؟

عملکرد وبلاگ‌های SEO در نتایج ارگانیک تا چه اندازه خوب است؟

همانطور که به یاد دارید در اویل تحقیقاتم این فرضیه را مطرح کردم که احتمالاً وبلاگ‌های SEO ترافیک ارجاعی بیشتری را نسبت به وبلاگ‌های SMM دریافت می‌کنند. همچنین این فرضیه را گفتم که وبلاگ‌های SEO باید دارای یک پروفایل بک‌لینک خوب باشند که حاوی تعداد زیادی از لینک‌های معتبر است. منطقی به نظر می‌رسد که وبلاگ‌های SEO در زمینه سئو عملکرد بهتری از وبلاگ‌های SMM داشته باشند. برای فهمیدن اینکه آیا این موضوع صحت دارد یا خیر از Ahrefs برای بررسی پروفایل‌های بک‌لینک سایت‌های نمونه خود استفاده کردم. Ahrefs یک قابلیت خوب دارد که ” Batch Analysis” (تجزیه و تحلیل دسته‌ای) نامیده می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا معیارهای بک‌لینک را برای چند URL مختلف ترسیم کرده و به راحتی با یکدیگر مقایسه کنید.
اسکرین‌شات زیر تصویری از رتبه‌بندی‌های دامنه‌ها و تعداد بک‌لینک‌های آن‌ها را نشان می‌دهد:

به اندازه کافی جالب است، سایت searchengineland.com بیشترین تعداد دامنه‌های ارجاعی را کسب کرده است و بیشترین نرخ سرگرمی فیسبوک و توییتر را دارد.

سایت simplymeasured.com از لحاظ ترافیک ارجاعی بیشترین نرخ را دارد (۱۷%) و دو وبلاگ دیگر در زمینه بازاریابی جستجو پس از آن قرار دارند: seroundtable.com (15%) و searchengineland.com (13%). اگرچه که همه سایت‌های تحلیل شده نسبتاً تعداد مشابهی از بازدیدکنندگان را از دامنه‌های ارجاعی کسب می‌کنند زیرا همه آن‌ها محتوای خود را فعالانه در کانال‌های SMM به اشتراک می‌گذارند. با کمک این استراتژی لینک و ترافیک کسب می‌کنند.

پس از تجزیه و تحلیل همه این داده‌ها نتیجه گرفتم که شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کنند تا محتوای شما دیده شود که این کار اساساً می‌تواند تعداد منشِن‌های برندتان در سطح وب را افزایش دهد. هرچه بهتر بتوانید محتوای خود را در کانال‌های SMM ارتقاء دهید دامنه‌های ارجاعی بیشتری دریافت خواهید کرد. سایت socialmediaexaminer.com گفته من در مورد اهمیت شبکه‌های اجتماعی در ساخت لینک را پشتیبانی می‌کند. همانطور که به یاد دارید این وبلاگ بر روی SMM متمرکز است اما تقریباً تعداد بک‌لینک‌های یکسانی با searchenginejournal.com و marketingland.com دارد.

برای اینکه میزان ارتباط نتایج خود را بررسی کنم تصمیم گرفتم تا نظر یک متخصص را در زمینه بهره‌برداری از شبکه‌های اجتماعی به عنوان بخشی از استراتژی کلی سئو بپرسم. کلسی جونز سردبیر اجرایی Search Engine Journal و مدیرعامل StoryShout، نظرات خود را در مورد چگونگی قدرت بخشیدن شبکه‌های اجتماعی به searchenginejournal.com برایم بازگو کرد:

” ما در طی سال گذشته در Search Engine Journal شاهد افزایش چشم‌گیر ارجاعات شبکه‌های اجتماعی بودیم. بزرگترین مرجع ما در کسب ارجاعات ابتدا فیسبوک و سپس توییتر است. به همین دلیل بیشتر بر روی Facebook Live کار کردیم و به دنبال چگونگی به اشتراک گذاری و ارتقاء محتوای خود بر روی فیسبوک و توییتر بودیم. هرچه به کمپین‌های خود توجه بیشتری داشته و آن‌ها را بیشتر ارتقاء دادیم، بهتر شد. ”

نتیجه‌گیری

قصدم در این پست روشن ساختن این موضوع بوده است که وبلاگ‌های بازاریابی دیجیتال عمده برای جذب بازدیدکنندگان چگونه بر روی SMM و SEO متمرکز شده و چه منابع ترافیکی کارکرد بهتری برای آنان داشته است. کاملاً منطقی است که وبلاگ‌هایی که بر روی بازاریابی جستجو متمرکز شده‌اند ترافیک ارگانیک بیشتری را نسبت به وبلاگ‌هایی که در مورد SMM می‌نویسند کسب می‌کنند. بر همین اساس وبلاگ‌های SMM، عمده بازدیدکنندگان خود را از شبکه‌های اجتماعی کسب می‌کنند زیرا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی حوزه تخصص آن‌هاست. بله متوجه شدم که موقعیت حساس‌تر از این است. با طرح نمونه‌ها به وسیله این ۱۰ وبلاگ شناخته شده SEO و SMM می‌توانیم ببینیم که وبلاگ‌های متمرکز بر روی SMM در زمینه جستجوی ارگانیک بهتر از وبلاگ‌های متمرکز بر روی SEO عمل می‌کنند. سطح بالای سرگرمی که وبلاگ‌های SMM از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بک‌لینک‌ها و ترافیک ارجاعی بیشتری دریافت کنند که به آن‌ها کمک می‌کند رتبه ارگانیک بهتری کسب کنند.