شناسایی بک‌لینک‌های بد به واسطه مجموعه ابزارهای بهتر، شاخص‌های لینک بزرگتر و دانش بیشتر در طول چند سال گذشته آسان‌تر شده است اما برای بسیاری از کسانی که در حرفه ما هستند، هنوز هم شناسایی آن‌ها کاری سختی است. در حالی که سناریوی ایده‌آل این است که پروفایل لینک خود را با دقت تحت نظر گرفته و لینک‌ها را یک به یک ترکیب کنید، برای بسیاری از وب‌مسترها این کار گران تمام می‌شود (و صادقانه اینکه کشنده است).

در این مقاله آموزش سئو قصد دارم که با استفاده از  Link Explorer و اکسل (گرچه که با Google Sheets راحت‌تر می‌توانید این کار را انجام دهید) یک روش ساده را برای ترکیب قدرت Moz Link Explorer ، Keyword Explorer Lists و Link Lists  و انجام یک ممیزی لینک جامع پیش بگیرم.

اصول اولیه

چندین مؤلفه برای مشخص کردن یک لینک ” بد ” و حذف آن وجود دارد. در نهایت قادر خواهیم بود که میزان خطرناکی یک لینک را اندازه بگیریم (چقدر احتمال دارد که گوگل لینک را به عنوان یک لینک خراب پرچم‌دار کند و ما به چه اندازه به ارزش لینک وابسته هستیم). بگذارید سه فاکتور متداول که توسط سئوکارها برای تشخیص این موضوع استفاده می‌شود را بیان کنم :

معیارهای اعتماد:

تعدادی از معیارها در حرفه ما وجود دارند که به راحتی برای اشاره به بک‌ لینک‌ها می‌‌توان از آن‌ها استفاده کرد. دو معیاری که اغلب به ذهن می‌آیند یکی Spam Score در Moz و دیگری Trust Flow در Majestic است. این دو معیار کاملاً متفاوت از یکدیگر عمل می‌کنند.Spam Score  احتمال ممنوعیت یا جریمه شدن یک دامنه را بر اساس برخی ویژگی‌های سایت پیش‌بینی می‌کند. Trust Flow قابل اعتماد بودن یک دامنه یا صفحه را بر اساس کیفیت لینک‌هایی که به آن دامنه یا صفحه اشاره دارند تعیین می‌کند. در حالی که این دو کاملاً متفاوت از یکدیگر محاسبه می‌شوند، هدف کمک به وب‌مسترها برای تعیین این است که چه سایت‌هایی قابل اعتمادند و چه سایت‌هایی نیستند. گرچه که این‌ها نقاط شروع خوبی است اما به تنهایی برای مشخص کردن خوبی یا بدی یک لینک کافی نیستند.

دستکاری متن لنگر:

یکی از اولین چیزهایی که سئوکار یاد می‌گیرد این است که استفاده از یک متن لنگر با ارزش می‌تواند به بالا رفتن رتبه‌بندی کمک کند. نکته دیگری که پس از این یاد می‌گیرد این است که استفاده از یک متن لنگر با ارزش می‌تواند موجب جریمه نیز شود. دلیل آن کاملاً واضح است: احتمال اینکه یک وب‌مستر در راه رضای خدا یک متن لنگر با ارزش را در اختیارتان قرار دهد بسیار کم است بنابراین بهینه‌سازی بیش از حد نتیجه عکس دارد. پس چگونه می‌توانیم میزان دستکاری متن لنگر را بسنجیم. اگر خودتان به متن لنگر نگاه کنید موضوع کمی حسی خواهد بود اما یک راه خوب برای انجام این کار به صورت خودکار و با مقیاس معین وجود دارد که ما را قادر می‌سازد تا داوری بهتری نسبت به لینک‌ها داشته باشیم.

قدرت کم:

در نهایت لینک‌های کم قدرت مخصوصاً وقتی که از دامنه انتظار قدرت بیشتری دارید، دغدغه شما خواهند بود. مبداء یک لینک خوب صفحه‌ای از سایت است که دارای لینک‌های داخلی خوب باشد. اگر اختلاف میان قدرت دامنه و قدرت صفحه زیاد بود، موجب نگرانی است. این سیگنالی قوی نیست اما سیگنالی است که ارزش رسیدگی دارد. این امر مخصوصاً در برخی از انواع اسپم مشهود است، مانند : اسپم صفحه‌بندی نظرات یا اسپم پروفایل فروم.

بگذارید نگاهی به این بیاندازیم که چگونه می‌توان با در نظر گرفتن ویژگی‌های مختلف یک پروفایل بک‌لینک بد، تحلیلی سریع راجع به بک‌لینک انجام داد.

گام اول: دریافت داده‌های بک لینک

اولین و ساده‌ترین گام این است که داده‌های بک‌لینک خود را از ایندکس بک‌لینک Link Explorer دریافت کنید. با وجود نزدیک به ۳۰ تریلیون لینک در ایندکس ما، می‌توانید اطمینان داشته باشید که اکثر بک‌لینک‌های بدی که در مورد آن‌ها نگران هستید را خواهیم یافت. برای شروع وارد Link Explorer شده و به بخش Inbound Links بروید و دامنه یا صفحه‌ای که می‌خواهید تجزیه و تحلیل کنید را وارد نمایید.

چون در مورد لینک‌های nofollow نگرانی نداریم، می‌توانید فیلتر ” follow ” را تنظیم کرده تا فقط لینک‌های follow شده را استخراج کنیم. همچنین نگرانی در مورد لینک‌های حذف شده وجود ندارد، بنابراین می‌توانیم وضعیت لینک (Link Status  ) را بر روی ” Active ” قرار دهیم.

زمانی که این فیلترها را اعمال کردید، دکمه ” Export ” را بزنید. چند انتخاب دارید. اگر سایت‌تان دارای کمتر از ۱٫۰۰۰ بک‌لینک است، ادامه داده و دانلود فوری را انتخاب کنید. گرچه که اگر پروفایل لینک‌تان بزرگتر باشد، بزرگترین تنظیم را انتخاب کرده و برای آماده شدن دانلود صبور باشید. می‌توانیم در زمان لازم وارد گام‌های بعدی پروژه خود شویم اما نمی‌خواهیم که لینک‌های بد از زیر دستمان در بروند و این بدان معناست که باید همه آن‌ها را export کنید.

بسیاری از سئوکاران در این نقطه متوقف می‌شوند. با وجود PA، DA و Spam Score در export استاندارد می‌‌توانید بهترین توان خود را برای یافتن لینک‌های بد به کار گیرید. Link Explorer همه این کارها را برای شما انجام می‌دهد. اما به دلیل اهدافی که داریم می‌خواهیم یک گام جلوتر رفته و ” تایید صلاحیت متن لنگر ” را انجام دهیم. این کار مخصوصاً برای پروفایل‌های لینک بزرگ ارزشمند است.

گام دوم: دریافت متن لنگر

دریافت متن لنگر در Link Explorer جدید بسیار ساده است. فقط کافیست وارد بخش Anchor Text در Link Explorer شده و دکمه Export را بزنید. اعمال هیچ فیلتر اضافی دیگر در اینجا لازم نیست.

گام سوم: اندازه‌گیری ارزش متن لنگر

در اینجا می‌توانید از ترفندی سریع درKeyword Lists  که در Moz Keyword Explorer موجود است برای یافتن متن لنگری که به نظر می‌رسد دستکاری شده باشد استفاده کنید. ابتدا برخی از متن‌های لنگر غیر اصلی که موجب نگرانی ما نیستند را حذف می‌کنیم، مانند متن‌های لنگر URLها. این گام ضروری نیست ولی کمی اعتبار در Moz Keyword Explorer برایتان ذخیره می‌کند، پس احتمالاً ارزشش را خواهد داشت.

پس از اینکه متن لنگر غیراصلی را حذف کردید، متن لنگر خود را در یک لیست کلمه‌کلیدی جدید در Keyword Explorer پِیست می‌کنیم.

با قرار دادن متن لنگر در Keyword Explorer می‌توانیم متن لنگر را بر اساس حجم جستجو مرتب کنیم. معمولاً متن لنگر حجم جستجوی بالایی ندارد اما زمانیکه وب‌مسترها سعی می‌کنند نتایج جستجو را دستکاری کنند اغلب از کلمه‌کلیدی استفاده می‌کنند که می‌خواهند در متن‌لنگر رتبه‌بندی شود. بنابراین می‌توانیم از حجم جستجوی متن لنگر به عنوان یک پراکسی برای متن لنگر دستکاری شده استفاده کنیم. فهمیدیم در واقع زمانیکه پیش از پیوستن به Moz آن‌ها را حذف می‌کنیم دستکاری متن لنگر قابل پیش‌بینی‌ترین عامل در مجازات‌های لینک است.

گام چهارم: ادغام، فیلتر کردن، مرتب سازی و مدل

حالا داده‌ها را ادغام می‌کنیم (بک‌لینک‌های اکسپورت شده و لیست کلمه‌کلیدی اکسپورت شده) تا نهایتاً به لیستی از بک‌لینک‌های مورد نگرانی دست پیدا کنیم. بیایید با بک‌لینک‌های اکسپورت شده شروع کنیم. آن را در اکسل باز کرده و جفت‌های متن لنگر دامنه که تکراری هستند را حذف می‌کنیم.

ترفندی سریع را برای استخراج دامنه‌ها از یک لیست طولانی از URLها به کار می‌گیریم. لیست URLها را از ستون اول به ستون آخر در اکسل کپی می‌کنیم. سپس به این ترتیب جلو می‌رویم :

Data > Text to Columns > Delimited > Other > /

این باعث می‌شود که هنگام وقوع اسلش (/)  URLها در ستون‌هایی متفاوت قرار بگیرند. در چهارمین ستون جدید نام‌های دامنه قرار می‌گیرند.

زمانی که این بخش را تکمیل کردید، به سراغ حذف جفت‌های متن‌لنگر دامنه که تکراری هستند می‌روید. توجه داشته باشید که نمی‌خواهیم خود را محدود به یک لینک برای هر دامنه کنیم، کاری که بسیاری از سئوکارها انجام می‌دهند. این اشتباه است، زیرا ممکن است لینک‌های متعددی با متن‌های لنگر متفاوت در سایت وجود داشته باشند.

پس از انتخاب Data > Remove Duplicates ، ستون Anchor Text (متن لنگر) و ستون Domain (دامنه) را انتخاب می‌کنم. با حذف تکرارها، حالا لینک‌هایی را در اختیار داریم که می‌توانیم در مورد خوب یا بد بودنشان قضاوت کنیم. گرچه یک چیز دیگر نیز احتیاج داریم. باید داده‌های حجم جستجویی که از Keyword Explorer به دست آورده‌ایم را ادغام کنیم. در لیست کلمه‌کلیدی که از متن‌لنگر درKeyword Explorer  ساخته‌اید دکمه export را بزنید:

Export را باز کرده و داده‌های خود را در صفحه دوم اکسل کپی و پِیست کنید، این صفحه در کنار صفحه بک‌لینک‌هایی است که ساخته و فیلتر کرده‌اید. من در این مورد صفحه‌ها را ” Raw Data ” (داده خام) و ” Anchor Text Data ” (داده متن لنگر) نام‌گذاری کرده‌ام :

سپس باید در spreadsheet  بک‌لینک‌ها VLOOKUP انجام دهیم تا ستونی با حجم جستجویی برای متن‌لنگر هر لینک بسازیم. از فرمول VLOOKUP که خودم ساختم یک اسکرین‌شات گرفتم، اما چیزی که شما می‌سازید کمی متفاوت‌تر از من خواهد بود زیرا نام صفحه‌ها و ستون‌هایی که ساخته‌اید متفاوت است.

=IF(ISNA(VLOOKUP(C2,’Anchor Text Data’!$A$1:$I$402,3,FALSE)),0,VLOOKUP(C2,’Anchor Text Data’!$1:$I$402,3,FALSE))

کمی پیچیده است، و دلیلیش این است که من از دو VLOOKUP به صورت هم‌زمان استفاده کرده‌ام تا نتایج N/A را با عدد ۰ جایگزین کنم. همیشه می‌توانید هنگام نمایش N/A عدد ۰ را جایگزین کنید.

به بخش سرگرم کننده رسیدیم : مدل‌سازی. توصیه می‌کنم که اول طبقه‌بندی خود را بر اساس تعداد ستون‌هایی که ساخته‌اید انجام دهید تا بتوانید متن‌لنگر مورد نظر خود را در بالا ببینید. دیدن تجمع لینک‌ها با متن‌لنگرهایی مانند ” حلقه ” یا ” جواهرات ” در صدر لیست شگفت‌انگیز است، زیرا آن‌ها کلمات‌کلیدی با حجم جستجوی بالا نیز هستند.

دوم اینکه یک ستون جدید می‌سازیم که کیفیت لینک، ریسک‌پذیری متن لنگر و امتیاز اسپم را مدنظر خود قرار دهد:

=D11+(F11-E11)+(LOG(G11+1)*10)+(LOG(O11+1)*10)

فرمول را سریعاً تجزیه می‌کنیم:

  • D11 : امتیاز اسپم است.
  • (F11-E11) : قدرت دامنه منهای قدرت صفحه. (نظرات متفاوتی در این زمینه وجود دارد – برخی افراد ترجیح می‌دهند ۱۰۰- E11 را انتخاب کنند)
  • (Log(G11+1)*10) : این یک روش فانتزی برای تبدیل تعداد دفعاتی است که لینک متن لنگر به صورت عددی ثابت در معادله ما رخ داده است. بدون در نظر گرفتنlog() ، داشتن عددی بالا در اینجا می‌تواند بر دیگر سیگنال‌ها غلبه کند.
  • (Log(O11+1)*10) : این یک روش فانتزی برای تبدیل حجم جستجو به عددی ثابت در معادله ماست. بدون در نظر گرفتن log() ، داشتن حجم جستجوی بالا می‌تواند بر دیگر سیگنال‌ها غلبه کند.

زمانیکه این معادله را به کار گرفته و ستونی جدید بسازیم، می‌توانیم طبقه‌بندی خود را بر اساس میزان ریسک‌پذیری انجام داده و لینک‌هایی را پیدا کنیم که نگرانی بیشتری در مورد آن‌ها داریم.

همانطور که می‌بینید نمونه‌های نظرات اسپم و لینک‌های پولی در بالای لیست ظاهر شدند زیرا فرمول ارزش بیشتری برای لینک‌هایی قائل است که کم کیفیت و اسپمی بوده و دارای متن‌لنگر ریسکی هستند. صبر کنید، بیش از این در انتظار شماست!

گام پنجم: ساختن لیست لینک

Link Explorer پس از انجام تحلیل خود شما را بلاتکلیف رها نمی‌کند. هدف ما کمک به شما برای انجام سئو است. گام بعدی شروع ساخت یک لیست لینک جدید است.

ویژگی لیست لینک به شما اجازه می‌دهد تا ببینید لینک‌های مشخصی کار می‌کنند یا خیر. اگر کمپینی را برای پیدا کردن و حذف برخی از این لینک‌های اسپمی به راه بیندازید می‌توانید یک لیست لینک نیز بسازید و از آن برای نشان دادن وضعیت آن لینک‌ها استفاده کنید. یک لیست جدید بسازید، نام آن را مشخص کنید دامنه خود را به آن اضافه کرده و سپس لینک‌های موردنظر خود را کپی و پِیست کنید.

حالا می‌توانید هم لینک‌های بد خود را حذف کنید و هم لیست لینک‌های خود را بررسی کنید. لیست لینک همه معیارها را پیگیری می‌کند از جمله بررسی می‌کند که آیا لینکی حذف شده است یا خیر.

جمع‌بندی

چه بخواهید با بررسی امتیاز اسپم و PA یک ممیزی سطحی از بک‌لینک‌ها انجام دهید یا بخواهید با سنجش صلاحیت متن لنگر ممیزی عمیق و دقیق‌تری انجام دهید، Link Explorer ،  Keyword Explorerو Link Lists این امر را امکان‌پذیر می‌سازند. زمانیکه ایندکس بک‌لینک خود را به خوبی بهبود بخشیدید، می‌توانید اطمینان داشته باشید داده‌هایی که نیاز دارید کاملاً در دسترس شماست و اگر بخواهید از اکسل استفاده کنید، به راحتی می‌توانید داده‌ها را برای تجزیه و تحلیلی عمیق‌ترexport  کنید.