مقایسه جامع طراحی سایت با PHP یا ASP.NET
طراحی سایت

مقایسه جامع طراحی سایت با PHP یا ASP.NET

از رایج ترین و پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی تحت وب می توان به PHP و ASP.NET اشاره کرد که هردو در ایران به صورت رایج مورد استفاده برنامه نویسان قرار می گیرند. هر کدام از این زبان ها، توسعه دهندگان و طرفداران خاص خود را دارند. به عبارتی دیگر این دو زبان در طراحی سایت از بزرگترین پلتفرم های مورد استفاده می باشند.

هر چند اکثر سایت ها با PHP طراحی و برنامه نویسی شده اند اما ASP.NET نیز نام کمپانی معتبری به اسم Microsoft را به یدک می کشد و دارای یک سری ویژگی های خاص خود می باشد. امروزه یکی از دغدغه های افراد دارای کسب و کار به منظور حضور پر قدرت و موفق در کار خود، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی می باشد؛ به همین دلیل با توجه به دقت و حساسیتی که در این زمینه وجود دارد، انتخاب زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت به موضوعی مهم تبدیل شده است. در ادامه مقاله قصد داریم PHP و ASP.NET را از نظر جنبه های مختلف مقایسه و بررسی کنیم.

در ادامه به مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET می پردازیم.

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET از نظر عملکرد

ASP.NET معمولا تحت عنوان ویندوز، MSSQL یا IIS عرضه می شود که با یکدیگر هماهنگی و ارتباط مناسبی دارند؛ همچنین PHP نیز تحت عنوان لینوکس، MYSQL و آپاچی می باشد که با توجه به بهینه سازی های انجام شده برای ارتباط پرسرعت تر این ۳، سرعت آن دوچندان شده است. به طور کلی PHP و ASP.NET از نظر عملکرد، تفاوت نامحسوسی دارند؛ تنها مورد موجود، عملکرد بهتر فایل های سیستمی لینوکس نسبت به فایل های ویندوز و NTFS می باشد که همین موضوع باعث شده که از نظر عملکرد، PHP بر ASP.NET برتری داشته باشد.

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET از نظر قیمت

ASP.NET بر اساس سیستم عمل ویندوز و PHP بر اساس سیستم عامل لینوکس می باشد. برای استفاده از ویندوز و جهت فعال سازی آن، شما باید هزینه های مربوطه آن را پرداخت کنید در مقابل عرضه سیستم عامل لینوکس به صورت کاملا رایگان می باشد. همچنین لینوکس دارای هاست های ارزان تر نسبت به سیستم عامل ویندوز می باشد و شما با هزینه کمتری می توانید آن ها را تهیه کنید. از طرفی با توجه به عرضه PHP به صورت کد باز، دارای کدهای رایگان و اسکریپت های بسیار زیادی در مقایسه با ASP.NET می باشد. مثلا اگر می خواهید یک سایت خاص طراحی کنید، استفاده از PHP بسیار به صرفه تر و کم هزینه تر از ASP.NET می باشد؛ زیرا دارای اسکریپت ها و کدهای رایگان و آماده بیشتری می باشد و به همین دلیل شما می توانید با هزینه کمتری اقدام به طراحی سایت کنید.

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET از نظر سرعت

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، از آن جا که PHP دارای کدهای مختلف رایگان و آماده می باشد، به طور معمول سیکل طراحی سایت با آن در مقایسه با ASP.NET به نسبت پر سرعت تر می باشد. لازم به ذکر است که در PHP شما می توانید به آسانی اقدام به کد زنی کنید؛ همچنین PHP دارای سیستم های مدیریت محتوای پرطرفدار و رایگانی چون وردپرس و جوملا می باشد که سبب شده بسیار سریع و آسان بتوانید اقدام به طراحی سایت کنید.

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET از نظر محبوبیت

PHP با توجه به رایگان بودن و سرعت بالایی که دارد و همچنین متن باز (Open source) آن، محبوب ترین زبان برنامه نویسی می باشد. لازم به ذکر است که متن باز نیز، روز به روز طرفداران و استفاده کنندگان بیشتری را جذب خود می کند.

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET از نظر توسعه و ابزارهای کدنویسی

کد نویسی در ASP.NET بیشتر به وسیله Microsoft Visual Studio می باشد اما در PHP، معمولا از ویرایشگر های متفاوت استفاده می شود. جالب است که بدانید امروزه بسیاری از ویرایشگرهای برنامه نویسی، به صورت همزمان ASP.NET و PHP را ساپورت می کنند (مانند ویرایشگر ++Dreamweaver یا ویرایشگر Notepad)

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET از نظر پایداری

هر دو زبان، وب سایت های متعدد و قدرتمندی را طراحی کرده اند و از جمله سیستم های پایدار در زمینه برنامه نویسی می باشند. به عنوان مثال: فیسبوک که یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین صفحات مجازی در جهان می باشد، توسط PHP برنامه نویسی شده و همچنین Myspace نیز که از دیگر صفحات مجازی پرطرفدار است توسط ASP.NET برنامه نویسی شده است.

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET از نظر آسانی در یادگیری

PHP را نسبت به ASP.NET با توجه به روتین برنامه نویسی ساده و آسان و همچنین کدهای آماده و زیادی که دارد، بسیار راحت تر می توان یاد گرفت. در صورتی که برای کار با ASP.NET، مستلزم به استفاده از زبان های برنامه نویسی VB.NET یا #C که دارای زبان های پیچیده ای می باشند، هستید.

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET از نظر پشتیبانی

PHP دارای توسعه دهندگان و کاربران متعددی می باشد و محبوبیت بسیار زیادی نزد برنامه نویسان تحت وب دارد. این محبوبیت باعث شده که در صورت به وجود آمدن مشکل برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان، آن ها به راحتی بتوانند با سرچ در اینترنت مشکل خود را حل کنند (با توجه به جوامع کاربری زیادی که دارد، از پشتیبانی قوی نیز برخوردار می باشد و دارای کمک آموزشی های زیادی است که با چند جستجو ساده می توانید آنها را پیدا کنید). اما در مقابل ASP.NET نسبت به PHP کمک آموزشی و پشتیبانی کمتر و ضعیف تری دارد.

جمع بندی

با توجه به مقایسه های انجام شده، می توان گفت که PHP در طراحی سایت، از سرعت بالاتری نسبت به ASP.NET برخوردار می باشد و همچنین با توجه به هزینه پایین تری که دارد، در نزد کاربران و برنامه نویسان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. اما مسئله مهمی که می تواند سبب رقابت ASP.NET با PHP شود، وجود کمپانی ویندوز می باشد. ویندوز یکی از با تجربه ترین و قدرتمند ترین کمپانی های جهان می باشد و با توجه به کیفیت و تجربه ای که دارد، می تواند کاربران زیادی را جذب خود کند. همچنین این امکان نیز وجود دارد که فردی به وسیله ASP.NET سایت خود را طراحی کند و هزینه آن نسبت به طراحی سایت با PHP کمتر شود و یا برعکس. به طور کلی این که سایت با چه زبانی طراحی شود، اهمیت ندارد بلکه کیفیت در این زمینه حرف اول را می زند.

موضوع مرتبط طراحی سایت

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |