در طول دهه گذشته پیش‌بینی‌هایی را در زمینه سئو و بازاریابی وب انجام داده‌ایم. پیش‌بینی‌هایی که تاکنون انجام داده‌ایم تقریباً درست از آب درآمده و حدس‌های درست بیشتر از حدس‌های اشتباه بوده است. اما امروز روز فرضیه‌سازی است، پس اگر از نظر شما امتیاز عملکرد در سال ۲۰۱۷ خوب بوده، می‌توانید از لیستم در سال ۲۰۱۸ نیز استفاده کنید.

بر طبق روند مرسوم، پیش‌بینی‌هایم با مقیاس زیر امتیازبندی می‌شوند:

  • دقیق (۲+) : پیش‌بینی‌هایی که‌ درست هستند و ضوابط اولیه کاملاً اجرا شده است.
  • نیمه دقیق (۱+) : پیش‌بینی‌هایی که تقریباً درست هستند اما کمی با واقعیت تفاوت دارند.
  • کاملاً اشتباه نیست (۱-) : پیش‌بینی‌هایی که نزدیک به حقیقت هستند اما بیشتر غلطند تا درست.
  • کاملاً اشتباه است (۲-) : پیش‌بینی‌هایی که اصلاً درست از آب در نیامده‌اند.

امتیازدهی به پیش‌بینی‌های سال ۲۰۱۷

۱# : جستجوی صوتی بیش از ۲۵% جستجوهای گوگل در ایالات متحده را در ۱۲ ماه آینده تشکیل می‌دهد. با این وجود، حجم جستجوی دسکتاپ تقریباً بدون تغییر باقی مانده و جستجوی موبایل (غیر صوتی) رشد خواهد داشت.

(۱+) : داده‌هایی از Jumpshot درباره جستجوهای دسکتاپ و موبایل داریم که نشان‌ می‌دهند جستجوی دسکتاپ تقریباً بدون تغییر بوده و جستجوی موبایل رشد داشته است.

تعداد جستجوهای موبایل و دسکتاپ گوگل در ایالات متحداوه ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷

اما متاسفانه درصد جستجوهایی که به صورت صوتی انجام شده‌اند را نسبت به جستجوهای تایپی و تصویری نمی‌دانیم. نظر من این است که ۲۵% همه جستجوها خیلی بالاست اما گوگل هنوز سعی دارد تا عددی به روز‌شده را ارائه دهد، همه چیزی که داریم آمار مربوط به سال ۲۰۱۶ است که می‌گوید ۲۰% جستجوهای موبایل صوتی بوده‌اند.

۲# : گوگل با ۵ برابر سرعت حال حاضر، ارجاع دهنده برتر ترافیک وب‌سایت باقی می‌ماند. نه فیسبوک و نه هیچ منبع دیگری کاهشی نخواهند داشت.

(۲+) : کاملاً درست است. گرچه اگر بخواهیم منصف باشیم، هیچ رقیب جدی بر سر راه نیست. شبکه‌های اجتماعی و پیشتازان تجارت الکترونیک در وب می‌خواهند تا مردم در سایت‌شان بمانند و آن را ترک نکرده و هیچ جای دیگری نروند. هیچ تعجبی نیست که گوگل به عنوان بزرگترین ارجاع دهنده ترافیک باقی می‌ماند.

۳# : فضای تکنولوژی بازاریابی ثبات زیادی ندارد (از لحاظ درصدی عرضه‌ها و اکتسابات کمتری از سال ۲۰۱۵ یا ۲۰۱۶ خواهد داشت)، اما حداقل یک عرضه عمده یا IPO (عرضه اولیه عمومی) در میان نرم‌افزارهای عمده سئو خواهد بود.

(۲+) : بر اساس پایگاه داده‌های کامل Index.co (با توجه به داده‌های کم کیفیتی که از Crunchbase پیدا کرده‌ام، BTW ارزش توجه بیشتری را دارد) می‌توانم بگویم که Martech به طور کلی نیمی از اکتسابات را درسال ۲۰۱۷ (۲۲) نسبت به سال ۲۰۱۶ (۳۹) از دست داد. عرضه عمومی Yext در سال ۲۰۱۷ را مشاهده کنید، پس از این جهت اعتبار کامل را دریافت می‌کنم.

۴# : گوگل تبلیغات پولی جستجو را در متن‌واره‌های اختصاصی خود، نمودارهای اطلاعات و لیست‌های افقی از تصاویر جستجو پیشنهاد می‌دهد.

(۰) :  به نظر می‌رسد گوگل بخشی از این را در سال ۲۰۱۷ انجام داده است که باعث شده تا پیش‌بینی را باطل کند. بنابراین در این زمینه به خودم هیچ امتیازی نمی‌دهم. گرچه که گوگل سال گذشته تست‌ها و انواع تبلیغات خود را در این مسیر گسترش داده است.

۵# : جستجوی آمازون ۴% یا بیشتر حجم جستجوی وب گوگل را تا آخر سال تشکیل می‌دهد.

(۲-) : از داده‌های نمودار Jumpshot می‌توان گفت که آمازون حتی نتوانسته ۱% از حجم جستجوی گوگل را به دست آورد. برای این کار خیلی زود است، با نحوه‌ای که کاربران گوگل از سیستم جستجو استفاده می‌کنند ممکن است جستجوی آمازون هیچ‌گاه نتواند با حجم جستجوی گوگل رقابت نماید.

۶# : توییتر مستقل باقی خواهد و با ارزش‌ترین و محبوب‌ترین شبکه اجتماعی برای ناشران و تاثیرگذاران خواهد بود.

(۲+) : با توجه به تحولاتی که توییتر در چند سال گذشته با آن مواجه بوده است، از این پیش‌بینی خودم شوکه شدم. هنوز خوب است که یک رقیب واقعی (با توجه به اندازه کوچکتر خود) نسبت به فیسبوک، مستقل بماند.

۷# : ۱۰ اپلیکیشن برتر موبایل در سال آتی بدون تغییر باقی خواهند ماند، یک اپ جدید به آن‌ها اضافه خواهد شد و موقعیت ۴ تا از آن‌ها یا کمتر، تغییر خواهد کرد.

(۱+) : این پیش‌بینی را خیلی بدخواهانه انجام دادم، گرچه که واقعیت تقریباً همین است. تسلط چند شرکت بر دنیای اپلیکیشن موبایل بدون چالش باقی مانده است. در اینجا می‌توانید اپ‌های برتر سال ۲۰۱۶ و در اینجا اپ‌های برتر سال ۲۰۱۷ را مشاهده نمایید. تغییرات واقعی این بود که Apple Music و Amazon چند پله سقوط کردند و Pandora و Snapchat در نیمه دوم لیست قرار گرفتند.

۸# : ۲۰۱۷ سالی است که گوگل به طور عمومی پذیرفته می‌شود، آن‌ها از داده‌های تعاملی نه فقط برای تعلیم و یادگیری بلکه به عنوان ورودی رتبه‌بندی‌های خود استفاده می‌کنند.

(۲-) : باید تشخیص می‌دادم که گوگل به استفاده از داده‌های تعاملی برای رتبه‌بندی‌ها ادامه خواهد داد ولی درباره‌اش حرف نخواهد زد. آن‌ها چیزی از صریح بودن خود به دست نمی‌آورند، و ریسک است اگر بخواهند از اسپمرها و خرابکاران برای تقلید رفتار جستجوگران و کسب رتبه‌بندی دعوت نمایند (کاری که متاسفانه این روزها در دنیای کلاه خاکستری‌های سئو رایج شده است و گاهی اوقات هم جواب می‌دهد).

امتیاز نهایی (۴+) : خیلی بد نیست، پس بیایید این روند را ادامه دهیم و ببینیم سال ۲۰۱۸ چگونه خواهد بود. در مورد پیش‌بینی‌های امسال کمی بی‌پرواتر خواهم بود تا هیجان را بیشتر کنم.


۹ پیش‌بینی برای سال ۲۰۱۸

۱# : تعداد کلی کلیک‌های ارگانیک گوگل در پایان سال ۵% کاهش خواهد داشت.

در سال ۲۰۱۷ شاهد شروع نگرانی‌هایی به دلیل این بودیم که کلیک‌های کمتری از طریق جستجوی گوگل بر روی دسکتاپ و موبایل تولید می‌شد. فکر نمی‌کنم که این یک تلنگر بود. بر اساس برآوردهای من اقدامات گوگل در مورد متن‌واره‌ها، پنل اطلاعات و پاسخ‌های فوری بهتر در صفحه نتایج موتور جستجو با تبلیغات بیشتر و رشد جستجوی کمتر منجر به این خواهد شد که فرصت‌های سئو در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ کمتر شود.

کلیک های ارگانیک و پولی در گوگل ایالات متحده نوامبر ۲۰۱۵ تا اکتبر ۲۰۱۷

فکر نمی‌کنم که این روند مدت زمان زیادی ادامه داشته باشد (یعنی این مطمئناً پایان سئو نیست فقط زمان رقابتی بزرگتر بر سر فرصت‌های کلیکی کمتر است).

۲# : توییتر و لینکدین هر دو گام‌هایی فعال برداشته‌اند تا میزان ترافیکی که به سایت‌های دیگر می‌فرستند را کاهش دهند.

فیسبوک، اینستاگرم و اسنپ‌چت هر سه در محدود کردن کلیک‌ها از لحاظ الگوریتمی یا ساختاری در پلتفرم‌های خود موفق بوده و در نتیجه رشد داشته‌اند. فکر می‌کنم در سال ۲۰۱۸، توییتر و لینکدین اقداماتی را در جهت محدود کردن محتوا با لینک‌ها انجام دهند تا قابلیت دیده شدن لینک‌های بیرونی را در پلتفرم‌های خود محدود کنند و به محتواهایی که کاربران را بیشتر در سایت‌هایشان نگاه می‌دارند بهتر پاداش بدهند.

۳# : تعدادی از ارائه‌دهندگان بزرگ نرم‌افزارهای سئو به دلیل فشارهای رو به افزایش گوگل و رقابت سنگین تعطیل خواهند شد.

کنسول جستجوی گوگل به آرامی در حال بهتر شدن است. گوگل در مورد پیگیری رتبه سخت‌گیرتر می‌شود (گروهی از دوستانم در زمینه پیگیری رتبه به من گفتند که Q4 2017 ضربه مهلکی بوده است) و در زمینه نرم‌افزارهای سئو رقابت بسیار شدیدتری از قبل خواهد بود. تخمین میزنم که حداقل ده شرکت نرم‌افزاری سئو دارای درآمد سالانه بالای ۱۰ میلیون دلار هستند (Deepcrawl، SEMRush، Majestic، Ahrefs، Conductor، Brightedge، SISTRIX، GinzaMetrics، SEOClarity و Moz) البته شاید ۴ یا ۵ تای دیگر را از قلم انداخته باشم (بدون شک Yext در سئوی محلی بزرگ است و ۳ یا ۴ تای دیگر از رقبای او نیز بالای ۱۰ میلیون دلار درآمد دارند).

پیش‌بینی می‌کنم که ترکیب این عوامل در سال ۲۰۱۸ موجب تلفات بیشتری در فضای نرم‌افزارهای سئو خواهد شد.

۴# : الکسا کم کم بازار را از دست گوگل می‌گیرد، مخصوصاً از طریق دستگاه‌های دارای نمایشگر مانند Echo Show.

دستگاه‌های جستجوی صوتی مفید هستند، اما به دلیل نداشتن صفحه‌نمایش به نوعی محدود شده‌اند. Echo Show اولین دستگاه برای حل این مشکل بود و فکر می‌کنم در سال ۲۰۱۸ دستگاه‌های بیشتر و بهتری و با عملکر وسیع‌تر پا به این عرصه خواهند گذاشت. حتی یک جستجوی ساده از طریق این دستگاه مانند ” الکسا، عکسی از Rodney Dangerfield  را در سال ۱۹۶۵ نشان بده ” موجب می‌شود تا بسیاری از جستجوهای ساده‌ای که امروزه در گوگل و جستجوی تصاویر گوگل انجام می‌شود، از بین بروند.

۵# : یکی از تکنولوژی‌های بزرگ خارج از گوگل رقابتی جدی را با یوتیوب آغاز می‌کند.

دشمنی آمازون با گوگل و فقدان یوتیوب بر روی برخی از دستگاه‌ها در بحث‌های تکنولوژی شرکت‌های بزرگ نادیده گرفته نمی‌شود. فکر می‌کنم سال ۲۰۱۸ سال اتخاذ تصمیماتی سخت درباره سرمایه‌گذاری بر روی پلتفرم رقبا برای  میزبانی ویدئو خواهد بود. پول، زمان، توجه و فرصت‌های بسیاری برای برخی از بازی‌کنندگان بزرگ این عرصه است تا کمی فراتر از حد و مرزهای خود حرکت کنند.

نکته: اگر سرمایه‌گذار بودم، جلسات زیادی برگزار کرده و دلارهای زیادی خرج می‌کردم تا استارت‌آپ‌های جدید را راه‌اندازی کنم. فکر می‌کنم اکتسابات کلید راهی جهت کاهش ریسک برای فیسبوک، آمازون یا مایکروسافت در اینجاست.

۶# : شبکه مخاطبان فیسبوک (که به منتشرکنندگان اجازه می‌دهد تا تبلیغات فیسبوک را در سایت‌های خود به کار ببرند) سرمایه‌گذاری را که می‌خواهد دریافت کرده و تبدیل به وب‌سایتی جدی در زمینه تکنولوژی تبلیغات می‌شود.

تبلیغات فیسبوک بر روی وب باید بسیار بزرگتر از هر نوع تبلیغی باشد که گوگل در این زمینه انجام می‌دهد، زیرا وب بیشتر شبیه به فیسبوک عمل می‌کند تا صفحه نتایج جستجو و فیسبوک آن داده‌ها را دریافت می‌کند تا تبلیغات باکیفیت و مرتبط ارائه دهد. متاسفانه سرمایه‌گذاری در چند سال گذشته بر روی شبکه مخاطبان کم بوده است اما فکر می‌کنم حالا زمان این است که استفاده از فیسبوک در کشورهای توسعه یافته هم‌سطح شده و راهی برای رشد تبلیغات و تاثیر آن‌ها پیدا کند.

۷# : همان‌گونه که برندها، سازمان‌ها و استارت‌آپ‌ها در هر اندازه‌ای بر روی وب موبایل سرمایه‌گذاری می‌کنند، اپ‌های موبایل از صحنه خارج شده و PWAها (وب اپلیکیشن‌های پیش رونده) و وب‌سایت‌های اول-موبایل به صورت وسیعی جای آن‌ها را خواهند گرفت.

هشدار می‌دهم که ۹۵% اپ‌های موبایل شرکت‌ها و سازمان‌ها که می‌خواهند بهترین بازدهی را بر روی وب داشته باشند، تصمیم اشتباهی گرفته‌اند. در حال حاضر همه این موضوع را تشخیص داده و با آن موافق هستند. وب اپلیکیشن‌های پیش رونده (و نسخه‌های موبایل وب‌سایت‌ها) این کسادی را بر طرف می‌کنند. این بدان معنا نیست که فروشگاه‌های اپ دیگر نمی‌توانند از طریق دانلود درآمد کسب کنند، می‌توانند. اما آن نصب کردن‌ها و دلارها فقط در جیب تعداد کمی از اپ‌ها و توسعه‌دهندگان اپ می‌رود که در بالای جدول باشند (که این هیچ‌گاه از بین نمی‌رود) در حالی که دنباله بلند اپ‌ها در ابهام محو می‌شود.

نکته : احتمالاً بازی‌ها استثناء خواهند بود (گرچه که Nintendo Switch در سال ۲۰۱۷ ثابت کرد که موبایل بهترین پلتفرم برای انجام بازی نیست).

۸# : وردپرس تسلط خود بر همه CMSها را ادامه خواهد داد که این باعث رشد ۲۵ الی ۳۵ درصدی استفاده از آن در چند میلیون سایت برتر وب می‌شود.

بسته به اینکه وب را چه چیزی بدانید، هیچ شکی نیست که وردپرس بر همه CMSهای موجود در میلیون‌ها سایت محبوب خود تسلط دارد. فکر می‌کنم ۲۰۱۸ سالی باشد که وردپرس رهبری خود را توسعه می‌بخشد زیرا هر روز نسبت به سرمایه‌گذاری برای رشد و بازاریابی حریص‌تر شده و هیچ‌کس به عنوان جایگزینی مناسب (رایگان) نیز برنمی‌خیزد.

رشد ۳۵ درصدی گامی بزرگ است، اما میبینم که هر روز تعداد زیادی از کاربران به دلیل انعطاف پذیری، ساختار ارزشمند، توسعه پذیری، اکوسیستمی قوی از پلاگین‌ها، ارائه میزبانی (هاستینگ)، گزینه‌های امنیتی و توسعه‌دهندگانش از پلتفرم‌های دیگر به وردپرس کوچ می‌کنند.

۹# : ایالات متحده درد پایان بی‌طرفی در نت را بیشتر حس خواهد کرد که این منجر به بدتر شدن اتصالات اینترنت، محدودیت‌های بیشتر و آزادی کمتر در وب می‌شود.

متاسفانه نبرد را بر سر حفظ Title II protections و بی‌طرفی نت در ایالات متحده از دست دادیم و اخبار دائماً حول محور افتضاح بودن این موضوع می‌چرخد. اخیرا کمیسیون ارتباطات فدرال دولت ترامپ (FFC) اعلام کرد که اتصالات بسیار کندتر از broadband را به کار گرفته تا ملزومات “نفوذ” و “دسترسی” را کاهش دهد.

سخت است که حالا بخواهیم مفهوم آن را بفهمیم اما پیش‌بینی می‌کنم تا پایان سال ۲۰۱۸ با کم شدن سرعت از حد متوسط و اعمال محدودیت‌هایی بر روی وب مواجه خواهیم شد (مانند چیزی که در Verizon ، سرویس‌های مسدود‌سازی T-Mobile و کمک به سایت‌ها پیش از Title II protections دیدیم). حدس من این است که برخی شرکت‌های ISP سعی در مسدود کردن داد و ستد با بنگاه‌های مالی و تجاری مخفی خواهند کرد. به نظرم با گذشت زمان به سوی یکسان شدن دسترسی اینترنت در ایالات متحده پیش می‌رویم، جایی که فقط ۱۰% از صاحبان کسب و کار آمریکایی (و تعداد کمی از شهرها و ایالاتی که قوانین بی‌طرفی نت خود را وضع کرده‌اند) دارای دسترسی بهتر و آزادتر هستند (شاید با قیمت رقابتی بیشتر).


حالا زمان دریافت نظرات شماست! می‌خواهم بدانم :

۱.احتمال وقوع کدام‌یک از این پیش‌بینی‌ها را بیشتر می‌دانید؟

۲.کدام‌یک از این پیش‌بینی‌ها عجیب‌تر است؟

۳.فکر می‌کنید چه پیش‌بینی‌های واضح دیگری وجود دارد که فراموش کرده‌ام؟