در سال ۱۹۷۷ بنیانگذاران گوگل یک روش الگوریتمی را برای تعیین اهمیت و محبوبیت بر اساس چند اصول کلیدی ایجاد کردند:

  • می‌توان لینک‌ های موجود در وب را به عنوان رأی‌هایی تفسیر کرد که توسط مبداء برای هدفی خاص ایجاد می‌شوند.
  • همه رأی‌ها در ابتدا برابر هستند.
  • در طی اجرای الگوریتم بر روی نمودار لینک، صفحاتی که رأی‌های بیشتری دریافت می‌کنند، مهم‌تر می‌شوند.
  • صفحات مهم‌تر رأی‌های بیشتری را کسب می‌کنند.
  • رأی‌هایی که یک صفحه می‌تواند به دست آورد، تابعی از اهمیت آن صفحه است که تقسیم بر تعداد رأی‌ها/لینک‌هایی می‌شود که تولید کرده است.

البته این الگوریتم پیچ رنک (PageRank) بود و مسیر جستجوی وب را تغییر داد و ارزش زیادی را برای تلاش‌های اولیه گوگل در زمینه کیفیت و ارتباط در نتایج فراهم آورد. همانطور که دانش پیج رنک (PageRank) گسترش یافت، کسانی که به تاثیرگذاری بر روی رتبه‌ بندی‌های جستجو علاقه‌مند بودند (سئو کارها) راه‌هایی را برای استفاده از این اطلاعات در وب‌ سایت‌ها و صفحات‌شان یافتند.

اما گوگل در زمینه تجزیه و تحلیل لینک بیکار ننشسته است. آن‌ها سیگنال‌هایی نظیر متن لنگر، اعتبار (trust)، هاب‌ها و قدرت‌ها، مدل‌سازی موضوعی و حتی فعالیت انسانی را برای تاثیر بر وزنی که یک لینک باید حمل کند، اختراع کرده‌اند. با این حال متاسفانه بسیاری از افراد در زمینه سئو هنوز از این تغییرات و چگونگی تاثیر آن‌ها بر بازار خارجی و بهترین شیوه‌های کسب لینک بی اطلاع هستند. [ ۹۹ راه ساخت لینک از طریق ارسال هدایا ]

در این پست آموزش سئو ۱۰ اصول ارزیابی لینک که قابل نظارت، تست کردن و ثبت هستند را بررسی می‌کنم. تشکر ویژه دارم از بیل اسلاوسکی از سایت SEO By the Sea که دو پست اخیر او در این زمینه به عنوان منبع و راهگشایی برای این پست بود.

همانطور که ۱۰ مسئله زیر را می‌خوانید توجه داشته باشید که این قوانین قطعی و غیر قابل تغییر نیستند. آن‌ها از منظر ما و بر اساس تجربیات، آزمایشات و مشاهدات ما صحیح هستند، اما درست مانند هر چیز دیگری در سئو این‌ها فقط نظرات ما هستند. ما قویاً خوانندگان را دعوت و تشویق می‌‌کنیم تا خودشان آن‌ها را تست کنند. برای آموزش سئو هیچ چیزی بهتر انجام آزمایشات و کسب تجربه نیست.

۱- لینک‌هایی که در کد HTML بالاتر هستند رأی‌های قدرتمند بیشتری را کسب می‌کنند.

هر زمان که ما (یا بسیاری از سئوکارهایی که با آن‌ها صحبت کرده‌ایم) خواستیم تست‌هایی را از ویژگی‌های صفحه یا لینک در یک محیط کنترل شده در وب به عمل آوریم، فهمیدیم لینک‌هایی که در کد HTML در قسمت بالاتر قرار دارند ارزش/توانایی بیشتری را نسبت به آن‌هایی که پایین‌تر هستند دارا می‌باشند. این قطعاً با اپلیکیشن اخیر گوگل نیز متناسب است، اپلیکیشن رتبه‌بندی اسناد بر اساس رفتار کاربری یا داده‌های ویژه که آیتم‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که ممکن است شبیه به معیارهای لینک باشد.

مثال لینک هایی که بالاتر قرار دارند عوامل داخل صفحه را تحت تاثیر قرار دهند.

کسانی که در محیط‌های تست نیز نفوذ داشته‌اند اغلب بر علیه قدرت پدیده “غلبه لینک بالاتر” مبارزه کرده‌اند و پیروزی در این مبارزه و غلبه بر قدرتی که لینک بالاتر دارد، میزان شگفت‌انگیزی از سئو داخلی سایت را می‌طلبد.

۲- لینک‌های خارجی تاثیرگذارتر از لینک‌های داخلی هستند.

اهمیت بیشتر لینک های خارجی نسبت به لینک های داخلی

در اینجا کمی جای تعجب است، اما اگر به یاد بیاورید مفهوم اصلی پیج رنک (PageRank) هیچ تفاوتی بین لینک‌ های خارجی و داخلی قائل نیست. احتمالاً به همین دلیل است که معیارهایی که اخیراً ساخته شده‌اند (از سال ۱۹۹۷ به بعد) لینک‌های خارجی را به لینک‌های داخلی برتری می‌دهند. می‌توانید این را در داده‌های همبستگی ما که مربوط به پستی در چند هفته گذشته است مشاهده کنید که نشان می‌دهد mozRank خارجی ( PageRank که از صفحات خارجی ارسال شده است) نسبت به mozRank استاندارد (PageRank) همبستگی بیشتری با رتبه‌ بندی‌ها دارد :

الگوریتم های شبیه به PR

بعید به نظر نمی‌رسد که گوگل پیج رنک خارجی (External PageRank ) و پیج رنک داخلی (Internal PageRank) را به صورت جداگانه محاسبه و تجزیه کند و به صورت بالقوه از آن‌ها برای ارزیابی صفحات در رتبه‌ بندی‌ها استفاده کند.

۳- لینک‌ های مربوط به دامنه‌های منحصر به فرد بیش از لینک‌ های سایت‌های از قبل لینک شده اهمیت دارند.

تاثیر مثبت تنوع بیشتر دامنه لینک ها

هنگامی که از داده‌های همبستگی صحبت می‌کنیم، هیچ معیاری بهتر از تعداد دامنه‌ های منحصر به فردی که حاوی یک لینک خارجی به صفحه‌ای هستند دارای همبستگی با رتبه‌ بندی‌ها در نتایج گوگل نیست. این موضوع نشان می‌دهد که مؤلفه تنوع نقش مهمی در سیستم‌های رتبه‌ بندی دارد و بهتر است که ۵۰ لینک از ۵۰ دامنه مختلف داشته باشیم تا ۵۰۰ لینک از یک سایتی که به ما لینک داده است. جالب است که الگوریتم پیج رنک PageRank اصلی هیچ تدارکی برای این موضوع ندیده است و این می‌تواند یکی از دلایلی باشد که لینک‌های مربوط به دامنه‌هایی که دارای صفحات زیادی با پیج رنک PageRank بالا بودند در سال‌های اولیه راه‌اندازی گوگل به آن خوبی کار می‌کردند.

۴- لینک‌ هایی که مربوط به سایت‌ های معتبر هستند ارزش بیشتری دارند.

مثال ارزش بیشتر لینک های سایت های معتبر

قبلاً در مورد TrustRank در SEOmoz  صحبت کرده‌ایم و به مقاله تحقیقاتی یاهو نیز ارجاع داده‌ایم – مبارزه با Webspam  به وسیله TrustRank. گرچه گوگل قطعاً کارهایی را در این زمینه نیز انجام داده است و این اپلیکیشن که در مورد انتخاب سایت‌ های معتبر است بیان‌گر نیاز و ارزش این روش است. امتیاز mozTrust خود Linkscape دقیقاً به این ترتیب عمل می‌کند، یعنی از یک الگوریتم مشابه پیج رنک PageRank استفاده می‌کند کهlink juice  را فقط از سایت‌ های معتبر دریافت می‌کند تا از همه سایت‌ ها.

۵- لینک‌ هایی که درون محتواهای منحصر به فرد هستند با ارزش‌تر از آن‌هایی هستند که در فوتر، نوار کناری یا منوی مسیر یابی وجود دارند

ارزش بیشتر لینک های داخل محتوا نسبت به لینک های خارج از محتوا

مقالاتی مانند VIPS مایکروسافت (Vision Based Page Segmentation – تقسیم‌بندی صفحات بر اساس بینش) یا مقاله اسناد رتبه‌بندی بر اساس فاصله معنایی که توسط گوگل ارائه شده و مقاله اخیر که بالاتر نام بردم همگی می‌گویند که لینک‌های با ارزشی که در محتوا وجود دارند بسیار بیشتر از آن‌هایی که در نوارهای بالایی، پایینی و کناری صفحه قرار دارند می‌توانند تاثیراتی مثبت بر جلوگیری از اسپم و خرابکاری داشته باشند. ما به عنوان وبمسترها و سئو کارها می‌توانیم به این واقعیت اعتراف کنیم که بسیاری از لینک‌ های پولی در این بخش‌های سایت قرار گرفته‌اند و کسب لینک‌های غیر طبیعی از محتوای داخلی بسیار سخت‌تر است.

۶- کلمات کلیدی موجود در متن HTML ارزش بیشتری نسبت به کلمات کلیدی موجود در متن جایگزین تصاویر لینک شده دارند

بر طبق دانش من این یکی در هیچ مقاله‌ای پوشش داده نشده است اما تست‌های ما نشان می‌دهد که متن لنگری که در HTML به کار رفته نیرومندتر و با ارزش‌تر از آن متن جایگزینی است که در لینک‌ های تصاویر  وجود دارد. این به معنی مردود دانستن لینک‌های تصاویر، نشان‌ها یا متن‌های جایگزین نیست. اما خوب است که آگاه باشید گوگل این جانبداری را دارد (شاید این موضوع موقتی باشد).

۷- لینک‌ های مربوط به سایت‌ های با اهمیت‌تر، محبوب‌تر و معتبرتر ارزش بیشتری دارند (حتی لینک‌های صفحات کم اهمیت‌تر آن‌ها)

احتمالاً همه ما حس بد زمانی که رقیب‌مان با داشتن لینک‌ هایی کم‌تر و به صفحات کم‌ قدرت‌تر توانسته رتبه برتری نسبت به ما کسب کند را تجربه کرده‌ایم. [ قدرت صفحه ] ممکن است بتوان این مساله‌ را از طریق ارزش دامنه‌ای توضیح داد که ارزش خود را از لینکی کسب می‌کند که  نمی‌تواند کاملاً معیارهای سطح صفحه را منعکس کند. این موضوع می‌تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا با اسپم مبارزه کرده و در کل نتایج معتبر بیشتری را فراهم کنند.

اگر لینک‌ها از سایت‌ هایی کسب شده باشند که به ندرت به سایت‌ های نامعتبر لینک می‌دهند دارای ارزش بیشتر و کنترل کیفیت بهتری نسبت به آن‌هایی هستند که شیوه‌های لینک‌ دهی آن‌ها در وب مجهول است.

نکته: برای بررسی این مورد در مقاله‌ها و اختراعات ثبت شده دچار مشکل شدم، فردا دوباره آن‌ها را بررسی می‌کنم.

۸- لینک‌ هایی که در تگ‌های NoScript قرار دارند دارای ارزش کمتری هستند (یا اصلاً هیچ ارزشی ندارند)

این پدیده در طول سال‌ها بارها گزارش شده و دفعات متعددی رد شده است. تست ما قطعاً نشان می‌دهد که لینک‌ های noscript فاقد ارزش هستند، اما ممکن است این موضوع در همه موارد صحیح نباشد. به همین دلیل است که قابلیت فیلتر کردن noscript را در Linkscape  قرار داده‌ایم، اما کمیت لینک‌ های قرار گرفته درون این تگ در سر تا سر وب بسیار کم است.

۹- ممکن است ایجاد لینک‌ های جدید بتواند موجب شود تا یک سند رقابت “قویتر بودن” را به طور موقت پیروز شود (یا حتی به طور دائم)

به غیر از الگوریتم QDF گوگل (Query Deserves Freshness – جستار استحقاق پاسخ جدید دارد) که ممکن است برای محتواهایی که اخیراً ایجاد شده‌اند و به آن‌ها لینک داده شده در روندها جستجوی مشخص، ارزش بیشتری قائل شود، به نظر می‌رسد که موتور جستجو نیز از سیگنال‌های موقتی که پیرامون لینک‌ ها وجود دارد برای ارزیابی اسپم، دستکاری و پاداش دادن به صفحاتی استفاده می‌کند که ارجاعات زیادی را در مدت کوتاهی کسب کرده‌اند. ثبت اختراع محصول گوگل با عنوان ” بازیابی اطلاعات بر اساس داده‌های تاریخی ” برای اولین بار استفاده از داده‌های موقتی را پیشنهاد داد، اما اصلاحات و پالایش‌هایی در مورد این مدل از آن زمان تا به حال صورت پذیرفته است.

۱۰- ممکن است صفحاتی که به WebSpam لینک می‌دهند موجب تنزل ارزش لینک‌ های دیگری شوند که میزبانی می‌کنند

وبمسترهای هوشمند حذف اسپم‌ها را به صورت روزانه انجام می‌دهند تا از جریمه‌های بالقوه رتبه‌ بندی توسط گوگل (و احتمال از دست دادن ارزش لینک) جلوگیری کنند.

 

اما در مورد ” پیج رنک (PageRank )” کلاسیک چه باید کرد، امتیازی که از پیکسل‌های سبز رنگ نوار ابزار گوگل دریافت می‌کنیم. من در واقع معتقدم در حالیکه بسیاری از ویژگی‌های لینک‌ ها که در بالا در موردشان صحبت شد راه خود را به فرآیند رتبه‌بندی باز می‌کنند اما مفهوم کلاسیک پیج رنک PageRank همچنان بدون تغییر باقی مانده است. دلیلم این است که mozRank خود SEOmoz که به طور قابل توجهی با نوار ابزار PR رابطه خوبی دارد (به طور متوسط با میانگین ۰٫۴۲ w/ 0.25 و با توجه به دو رقم اضافی که نمایش دادیم کامل است) بسیار شبیه به مقاله اصلی پیج رنک PageRank محاسبه شده است. اگر بخواهم حدس بزنم می‌گویم که گوگل به دلیل مفید بودن PR برای برخی از وظایف آن را همچنان حفظ کرده است (احتمالاً برای اولویت‌بندی ردیابی و ایندکس کردن) و معیارهای بسیار بیشتری را برای ایجاد تناسب با الگوریتم اتخاذ کرده است.

درست مانند همیشه منتظر بازخوردهای شما هستیم و امیدواریم که برخی از شما این چالش را قبول کرده، آن را برای سایت‌ های خود تست کرده و یافته‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.