وب دایرکتوری چیست؟

وب دایرکتوری چیست؟

وب دایرکتوریسایتهایی هستند که بر اساس زمینه فعالیت سایتها آنها را دسته بندی میکنند. web directory‌ ها لینکها را به صورت لیست ساختار یافته در میآورند تا کار مرور صفحات وب راحتتر باشد. بسیاری از وب دایرکتوریها جستجو و مرور را با استفاده از یک موتور جستجو ترکیب میکنند تا یک آدرس را بیابند.

امروزه الگوریتمهای گوگل بسیار پیچیدهتر شدهاند. در حالی که لینکها هنوز یکی از بهترین روش‌‌ها برای رتبه بندی هستند، گوگل دیگر به همه لینکها ارزش یکسانی نمیدهد. ارزش یک متنی که دارای لینک بسیار مرتبط از یک سایت با اعتبار بالاست، بسیار بیشتر از لینکهای موجود در فهرست وب دایرکتوری در جایگاه شما تأثیر دارند. این بدان معنا نیست که دایرکتوریهای وب اصلا ارزشی ندارند. بلکه اگر از یک منبع معتبری گرفته شده باشند، به کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجو کمک میکنند.

اصطلاحاتوب دایرکتوریوموتور جستجواغلب به جای یکدیگر استفاده میشوند. وب دایرکتوری لیستی از وب سایتهای سازمان یافته هستند که توسط نظرات افراد گردآوری شدهاند، در حالی که لیستهای موتورهای جستجو توسط سیستمهای خودکار جمع میشوند و نمیتوان آنها را جا به جا کرد. بیشتر این سردرگمی ناشی از مدلهای ترکیبی مختلفی است که به مرور زمان ایجاد شده اند، زیرا موتورهای جستجو برای کمک به مواردی از قبیل دسته بندی و کیفیت سایت، از ویژگیهای فهرست استفاده میکنند.

مزایا و معایب web directory

مزایا و معایب web directory

استفاده از web directory در مقایسه با موتور جستجو مزایا و معایبی دارد. دایرکتوریها تأکید روی پیوند به صفحات اصلی سایت دارند. این مسئله به دایرکتوریها کمک میکند که به جای پیدا کردن صفحات منفرد، سایتها را پیدا کنند. بعضی از دایرکتوریها تلاش میکنند تا این نقص را با استفاده از موتور جستجو برای لیست های تکمیلی رفع کنند.

وب دایرکتوری تمام کمپینهای مربوط به پیوندهای ثبت شده در Link Manager یا رقبای اضافه شده به Competitor Manager را جمع میکند. هدف از دایرکتوری وب سایت، کمک به شما در یافتن و مراجعه وب سایت ها برای ایجاد پیوند و همچنین ذخیره اطلاعات در یک نگاه در مورد رقبا است.

وب دایرکتوری یا موتور جستجو

وب دایرکتوری یا موتور جستجو

از آنجا که موتورهای جستجو و دایرکتوری های وب به طور متفاوتی به جستجوی اطلاعات میپردازند، موتور جستجو یا دایرکتوری متناسب با نیازهای جستجوگر خود انتخاب کنید.

بهترین حالت برای استفاده از موتورهای جستجوی در مواردی است که به دنبال وب سایت های خاص یا اطلاعات خاص هستید.

برای بهترین نتیجه در موتورهای جستجوی

 • همیشه در بیش از یک موتور جستجو برای کسب اطلاعات جستجو کنیدهیچ جستجویی نمی تواند هر قسمت از اطلاعات وب مربوط به یک موضوع را بازیابی کند.
 • هرگز تصور نکنید که اولین وب سایت بازیابی شده بهترین استهمیشهبازدیدهای سایت را ارزیابی کنید.
 • اگر در ۲۵ “بازدیداول اطلاعات مورد نظر خود را پیدا نکردید، عبارات جستجوی خود را اصلاح کرده و دوباره جستجو کنید.
 • به یاد داشته باشید، موتورهای جستجوی انفرادی کل وب را جستجو نمی کنند، آنها پایگاههای داده خود را از صفحات وب پردازش شده جستجو میکنند.

برای بهترین نتیجه در وب دایرکتوریها

 • جستجوی موضوعی توصیه میشود. اگر جستجو را بر مبنای کلمه کلیدی انجام میدهید، دسته بندی موضوعی که جستجوی شما را بازیابی میکند، یادداشت کنید.
 • ویراستاران دایرکتوری تصمیم میگیرند که کدام سایتها در هر گروه دسته بندی شوند. توجه داشته باشید که همه وب سایت ها در نتایج جستجوی شما ظاهر نمی شوند.

به یاد داشته باشید، از آنجا که وب دایرکتوری توسط افراد ساخته و نگهداری میشوند، حاوی وب سایت های بسیار کمتری نسبت به موتورهای جستجوی هستند.

تفاوت دایرکتوری و موتور جستجو

تفاوت دایرکتوری و موتور جستجو

اکثر کاربران تفاوت موتور جستجو با دایرکتوری را نمی دانند. از این گذشته، دایرکتوری و موتورهای جستجو شامل لیست های بسیاری از صفحات وب هستند و هر دو قابل جستجو هستند. بنابراین تفاوت در چیست؟

تفاوت بین دایرکتوری و موتور جستجو در نحوه تدوین لیست ها است. “درون گوگل، موتور جستجوی گوگل با ارسال نرم افزار خودکار GoogleBot برای جستجوی وب فعالیت میکند، و سپس از یک فرمول اختصاصی برای مطابقت دادن صفحات وب با سوالاتی که کاربران در وب جستجو میکنند، استفاده مینمایند. این فرآیند تعداد زیادی از نتایج را برای بیشتر سوالات به همراه دارد که همه این نتایج مفید نیستند. هیچ روش مناسبی برای قضاوت واقعی در مورد محتوا یا کیفیت یک صفحه وجود ندارد. همه این سنجشها با مقیاسهای عددی صورت میگیرد.

جمع آوری وب دایرکتوری توسط انسان

جمع آوری وب دایرکتوری توسط انسان

در مقابل، یک web directory توسط تیمی از ویراستاران انسانی جمع میشود. انسانها صفحات موجود در وب را پیدا و ارزیابی میکنند، لیست صفحه ها را بر مبنای محتوا دسته بندی و آنها را در دسته های مربوطه سازماندهی میکنند. برخلاف کامپیوتر، بشر میتواند در مورد محتوای یک صفحه قضاوت کیفی کند و معنای واقعی آن را ارزیابی کند. اینجا دیگر سنجش بر مبنای مقایسه مقادیر عددی نیست بلکه محتوا به لحاظ کیفی بررسی میشود.

این یعنی نتایج یک دایرکتوری از کیفیت بالاتری نسبت به موتور جستجو برخوردار است. همچنین به دلیل اینکه لازم است هر صفحه قبل از افزودن به فهرست به صورت دقیق بررسی شود، احتمالاً نتایج کمتری نیز به همراه خواهد داشت(در مقایسه با فهرست جستجوی گسترده گوگل).

تفاوت بزرگ دیگر بین وب دایرکتوری و موتور جستجو، سازماندهی است. در یک جستجو میلیاردها صفحه در یک پایگاه داده بزرگ ریخته میشوند، بدون اینکه نظمی در کار باشد. در حالیکه، در یک دایرکتوری همه چیز در مورد نظم است. ویراستاران انسانی نه تنها صفحات وب را برای گزینش انتخاب میکنند، بلکه سایت ها را به دستههای منطقی سازماندهی میکنند. بنابراین در جایی که نمی توانید یک ایندکس را جستجو کنید، میتوانید دایرکتوری را فقط با کلیک بر روی سلسله مراتب دسته ها و زیر مجموعه ها بررسی کنید. تفاوت بین موتورهای جستجو و دایرکتوری در جدول زیر به صورت خلاصه ذکر شده است.

 

موتور جستجو دایرکتوری
بزرگ(میلیاردی) کوچک(میلیونی) اندازه
ندارد دارد نظر/برچسب
حذف نمیشود حذف میشود حذف لینک مرده
ندارد با دسته بندی تفکیک میشود سازماندهی
کامپیوتر انسان جمع آوری کننده


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.آیا گوگل یک وب دایرکتوری است؟
  گوگل مانند بسیاری از وب دایرکتوری‌های دیگر همچون یاهو و DMOZ کار می‌کند. هزاران ویراستار انسانی سایت‌هایی که توسط کاربران تایید شده است را مرتب می‌کنند تا سایت‌هایی که در دایرکتوری است را پیدا کنند.
 • ۲.ویژگی یک وب دایرکتوری خوب چیست؟
  تنها درست کردن دایرکتوری مهم نیست، بلکه باید محتوای عالی درباره موضوع حوزه کاریتان تولید کنید. یک لیستی از موضوعاتی که افراد با خواندن آن لذت می‌برند در سایت قرار دهید.
 • ۳.دایرکتوری چه چیزی را لیست می‌کند؟
  دایرکتوری نوعی صفحه وب است که لیست فایل‌ها و دایرکتوری‌هایی را که در وب سرور وجود دارد، نشان می دهد. این فایل‌ها قبلا توسط ویراستار انسانی دسته بندی شده‌اند.
 • ۴.آیا وب دایرکتوری به سئو سایت کمک می‌کند؟
  جان مولر مدیر آنالیز وبمسترهای گوگل گفته است که لینک‌های وب دایرکتوری عموما به سئو سایت کمک نمی‌کنند. با استفاده از web directory می‌توانید ترافیک ورودی سایت خود را افزایش دهید و به لحاظ اعتبار در جایگاه بهتری قرار گیرید.