روش های طراحی سایت
طراحی سایت

روش های طراحی سایت

قبل از این که به روش های طراحی سایت اشاره کنیم باید خدمت شما عرض کنیم که به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی اگر قصد دارید برای مجموعه و کسب و کار خود سایتی را طراحی و راه اندازی کنید؛ شما باید مشخص کنید که آیا خودتان می خواهید یک برنامه نویس استخدام کنید یا این که به شرکت های طراحی سایت مراجعه نمایید. بعد از این که این موضوع را مشخص کردید آن وقت است که روش های طراحی سایت توسط آنها به شما توضیح داده می شود. ابتدا یک برنامه نویس و طراح سایت قبل از این که به انتخاب روش های طراحی سایت بپردازد در مورد کاربران و قابلیت هایی که سایت شما باید داشته باشد، مطالعاتی انجام داده و براساس آن الزامات سایت شما را مشخص می کند.

یک طراح سایت این کار را از طریق نظر سنجی ، مصاحبه ، مکالمات و همچنین نیازهایی که سایت شما می تواند برآورده کند انجام می دهد. در نهایت این اطلاعات به دست آمده توسط طراح سایت و یا شرکت طراحی سایت دسته بندی شده و بر اساس آن روش های طراحی سایت که می تواند متناسب با عملکرد مجموعه و کسب و کار شما باشد را انتخاب کرده تا سایتی را راه اندازی نماید که برای کاربران و مخاطبان شما بهینه سازی شده باشد و بتواند در جلب رضایت کاربر موفقیت بیشتری کسب کند.

منظور از روش های طراحی سایت استاتیک و پویا چیست؟

منظور از روش های طراحی سایت استاتیک و پویا چیست؟

شاید در مورد روش های طراحی سایت به صورت استاتیک و پویا زیاد شنیده باشید. همانطور که می دانید هر وب سایتی از مجموعه ای از صفحات تشکیل شده است و تفاوت ها فقط در نحوه ایجاد این صفحات است. ایجاد سایت به صورت ایستا یا به صورت پویا (با استفاده از کد برنامه). در حالت اول ، متخصصانی که مسئول ایجاد و نگهداری سایت هستند ، هر صفحه سایت را  با کد های html طراحی می کنند و محتوای آن را با این کدها مرتب و منظم می کنند.

در مرحله دوم ، هر صفحه وب مبتنی بر الگویی است که مکان همه اجزای صفحه را در یک پنجره مرورگر وب تعیین می کند ، و درج اطلاعات خاص با استفاده از ابزارهای استاندارد انجام می شود که نیازی نیست که شما اطلاعات برنامه نویسی داشته باشید. این گونه از صفحات به کمک کد های برنامه نویسی و با   استفاده از یک اسکریپت به صفحات ایستای دیگر متصل می شوند. این روش طراحی سایت که به آن روش پویا  گفته می شود این روزها کاربرد گسترده ای دارد و برای انجام سایت با این روش شما باید به یک طراح با تجربه و یا یک شرکت طراحی سایت مراجعه کنید. آنها طراحی سایت به روش پویا را به کمک کدهای برنامه نویسی یا با cms ها انجام می دهند که در ادامه با این روش طراحی سایت بیشتر آشنا می شویم.

بنابراین ، تفکیک طراحی از محتوا اصلی ترین وجه تمایز وب سایت های پویا از وب سایت های استاتیک است. بر این اساس ، در ساختار سایت می توان تغییرات بیشتری اعمال کرد. برای مثال می توان فرآیند های تجاری مختلف را سفارش و خودکار سازی کرد. همچنین به راحتی محتوای وارد شده به سایت را کنترل و مدیریت نمود.

انواع روش های طراحی سایت کدامند؟

انواع روش های طراحی سایت کدامند؟

انواع روش های طراحی سایت که توسط طراحان وب انتخاب می شود غالباً با تمرکز بر موضوعات فنی و کد نویسی و همچنین مدیریت محتوا ارتباطی مستقیم دارد. طراحی سایت تنها به ادغام دکمه های رسانه های اجتماعی و یا گذاشتن تصاویر زیبا و زیباسازی سایت نیست. هدف از انتخاب روش های طراحی سایت توسط طراح سایت این است که سایت طراحی شده با یک استراتژی کلی همخوانی کاملی داشته باشد. وب سایت هایی که به خوبی طراحی شده باشند چیزی فراتر از زیبایی را در اختیار کاربران سایت قرار خواهند داد.

طراح سایت سعی می کند با ادغام موضوع سایت و همچنین اطلاعاتی که از کارفرما دریافت می کند از روش های طراحی سایتی استفاده کند که بتواند بیشترین تاثیر را بر مخاطب داشته باشد. او این کار را با استفاده از شاخصه های مختلفی مانند متن ، تصویری زیبا ، ایجاد امکاناتی به منظور تعاملات دو طرفه و توجه به تجربه کاربری وانجام می دهد. در ادامه با روش های طراحی سایت که برای ایجاد و راه اندازی یک وب سایت نیاز دارید از آنها استفاده کنید آشنا می شویم.

طراحی سایت با کمک سیستم های مدیریت محتوا

استفاده از سیستم های مدیریت محتوا یا همان cms ها یکی از روش های  طراحی سایت به شمار می رود که در بین بسیاری از اشخاصی که می خواهند برای فعالیت های شخصی یا کسب و کار خود سایتی راه اندازی کنند استفاده می شود.  در واقع سیستم های مدیریت محتوای وب  به نرم افزاری هایی گفته می شوند که بر روی وب سرور نصب شده وظیفه آن ها این است که محتوای ورودی به سایت را کنترل و مدیریت نمایند. استفاده از سیستم های مدیریت محتوا که یکی از روش های طراحی سایت است دارای مزایای زیادی است.

برای نمونه یکی از مهمترین مزایای استفاده از این روش این است که نیاز به یک فرد متخصص برای وارد کردن اطلاعات در سایت نیست بنابراین مدیریت محتوا به راحتی با آن امکان پذیر بوده و کاهش هزینه های مدیریت و پشتیبانی سایت را در پی خواهد داشت. از دیگر مزایای این روش طراحی سایت این است که باعث کاهش اتلاف وقت برای جستجوی اسناد، جلوگیری از تکرار و خطا ، افزایش سرعت ارتباط با مشتری و شرکای کاری واشاره نمود.

طراحی سایت اختصاصی با کمک زبان های برنامه نویسی

این روش یکی دیگر از روش های طراحی سایت است که در آن طراح و برنامه نویس سایت را به صورت اختصاصی و سفارشی و بر اساس متغیرها و پارامترهایی که مدنظر شما است طراحی می کند. با توجه به موضوع سایت و خدماتی که قرار است در سایت ارائه شود از نرم افزارهای مختلفی برای طراحی سایت به این شیوه استفاده می شود. از نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ گرفته تا دریم ویور و ویژوال استودیو از جمله نرم افزارهای پرکاربرد برای طراحی سایت به این شیوه است. در این روش که از روش های طراحی سایت با کد نویسی است از زبان های برنامه نویسی و طراحی وب سایت مانند php ، javascript ،asp.net، perl ، java ، python  واستفاده می شود.

خرید نرم افزارهای سایت ساز

از راحت ترین روش های طراحی سایت این است که به خرید نرم افزارهای سایت ساز بپردازید. این نرم افزارها که به سایت سازها معروف هستند در واقع یک نوع cms به شمار می روند که توسط شرکت های طراحی سایت برنامه نویسی شده و در قبال دریافت هزینه و اشتراک ماهیانه و یاخدمات متعددی را در زمینه طراحی سایت در اختیار شما قرار می دهند. استفاده از سایت ساز که یکی از ساده ترین و راحت ترین روش های طراحی سایت است نیاز به هیچ گونه دانش برنامه نویسی ندارد و شما خودتان می توانید سایت مورد نظر خود را راه اندازی نمایید.

موضوع مرتبط طراحی سایت

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.انواع روش های طراحی سایت به طور مختصر کدامند؟
  انواع روش های برای طراحی سایت شامل استفاده از cms ، استفاده از سایت سازها و مراجعه به شرکت های طراحی سایت می شود.
 • ۲. مهمترین مزیت استفاده از سایت سازها چیست؟
  مهم ترین مزیت این است که نیاز به آشنایی و دانش برنامه نویسی نیست و به راحتی می توانید سایت دلخواه خود را طراحی کنید.
 • ۳.آیا استفاده از روش های طراحی سایت اختیاری است؟
  می توان گفت روش های طراحی سایت با توجه به موضوع سایت و فعالیت شما انتخاب می شود.
 • ۴.معروف ترین و پرکاربردترین cms برای طراحی سایت کدام است؟
  استفاده از وردپرس و جوملا جزو معروف ترین روش های طراحی سایت با سیستم های مدیریت محتوا به شمار می روند.