روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت
آموزش گرافیک وب

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت

شاید یکی از چالش های مدیران برای سایت ها خود، انتخاب تم رنگی مناسب و مرتبط با وب سایت خود، می باشد. روش های گوناگون و روانشناسی های مختلفی برای انتخاب رنگ مناسب برای سایت وجود دارد. شاید یکی از معتبرترین و پرکاربردترین روش های انتخاب رنگ برای وب سایت، استفاده از رنگ برجسته ی لوگو برای رنگ اصلی سایت باشد. برای مثال لوگوی پپسی، دارای رنگ برجسته ی آبی و لوگوی کوکاکولا، دارای رنگ برجسته ی قرمز می باشند که می توانند به عنوان رنگ اصلی سایت، استفاده شوند.

روانشناسی رنگ ها کمک شایانی به مدیران وب سایت می کنند تا سایتی جذاب تر برای مخاطبین خود، طراحی نمایند. رنگ به کار رفته در سایت، برانگیخته کننده ی احساسات بیننده می باشد که متوجه ی هیجان، شوق، قدرت یا ظرافت می باشد. اگر همچنان رنگ مورد نظر خود را برای سایت انتخاب نکرده اید، پیشنهاد می دهیم این مقاله را انتها بخوانید و به طور کامل، اطلاعاتی درباره ی روانشناسی رنگ ها بدست بیاورید تا بتوانید به خوبی، رنگ مورد نظر خود را برای سایت شخصی خود، انتخاب نمایید.

شرکت های بزرگ، چگونه با توجه به روانشناسی رنگ ها، رنگ مناسب خود را انتخاب می کنند؟

شرکت های بزرگ، چگونه با توجه به روانشناسی رنگ ها، رنگ مناسب خود را انتخاب می کنند؟

شرکت های بزرگی که طرفداران زیادی دارد، به صورت اتفاقی رنگ مورد نظر خود را برای سایت انتخاب نمی کنند؛ بلکه با توجه به استراتژی های خاص و ادامه دهنده ی اهداف خود، انتخاب می نمایند. این رنگ نقش بسزایی در بازاریابی شرکت مورد نظر دارد. هر رنگی، طیفی از روانشناسی را دربر می گیرد که باعث می شود مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال، رنگ های قرمز و نارنجی دارای هیجان بیشتری می باشند و در مقابل، رنگ آبی انتقال دهنده ی آرامش خاص به مخاطب خود می شود. در ادامه، با روانشناسی رنگ ها، متوجه خواهیم شد که برای پیشبرد اهداف شرکت خود، باید دست به انتخاب چه نوع رنگی بزنیم.

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

گروه صورتی

از قدیم، دسته رنگ های صورتی مناسب برای خانوم ها و بانوان بوده است. این رنگ نشان دهنده ی جذابیت، پاکی و حس های عاشقانه است و بیشتر در سایت ها و شرکت هایی استفاده می شود که در آن ها، وسایل و خدماتی ارائه می شود که مختص بانوان و دختر خانوم های جوان می باشد.

دسته رنگ های زرد

گروه زرد

دسته رنگ های زرد، باعث آوردن فشار بیشتری به چشم می شود و لازم است کمتر از آن در طراحی سایت استفاده شود. این رنگ جذاب، تداعی کننده ی ویژگی های نیروی جوانی، خوش بینی و سرخوشی می باشد.

گروه نارنجی

رنگ های نارنجی، باعث ایجاد عمل در اشخاص می شود. برای مثال افراد با دیدن رنگ نارنجی، اقدام به خرید کردن یا دنبال کردن خبرنامه ی سایت می شوند. این رنگ باعث ایجاد هیجان، شور و شوق و خلاقیت در افراد می شود.

دسته رنگ های سبز

گروه سبز

دسته رنگ های سبز، رنگ مناسب برای چشم می باشد که آرامش خاصی را به چشم شخص منتقل می کند. در نظرسنجی ای که برای مردم برگزار شد، رنگ سبز به عنوان دومین رنگ مورد علاقه در بین خانوم ها و آقایان، انتخاب شده است. رنگ سبز دارای ویژگی های سلامت، آرامش خاطر، ثروت و طبیعت می باشد.

گروه قرمز

رنگ قرمز در روانشناسی رنگ ها، برای ایجاد ضرورت و فوریت استفاده می شود و باعث ایجاد احساسات قوی در اشخاص می شود. معمولا در رستوران ها برای تحریک اشتهای افراد و خرید بیشتر، از رنگ قرمز استفاده می شود. این رنگ دارای ویژگی های احساسات تند و شدید، انرژی زیاد، جنب و جوش فراوان و هیجان و خطر، می باشد.

گروه بنفش

گروه رنگی بنفش نیز بسیار نزدیک به رنگ های صورتی می باشد و در محصولاتی که ضد پیری می باشند و باعث ایجاد زیبایی می شود، استفاده می گردد. این رنگ دارای تاثیر زیادی در آرامش افراد می باشد. همچنین از این رنگ در لوگوی ایرلاین های هوایی نیز استفاده می شود. از ویژگی های این رنگ می توان به موفقیت، دانایی، ثروت و حس سلطنت اشاره کرد.

گروه آبی

رنگ آبی، ارائه دهنده ی ویژگی های امنیت، آرامش، اثبات و اعتماد است و به همین دلیل، بیشتر برای شرکت ها و سایت های بیزینسی و بانک ها، کاربرد دارد. رنگ آبی جلوتر از رنگ سبز، اولین رنگ مورد علاقه ی آقایان و خانوم ها می باشد و بیشتر درصد علاقه ی این افراد، به دلیل آرامش نهفته درون آن می باشد.

گروه خاکستری

یکی از جالب ترین دسته ی گروه های رنگی، رنگ خاکستری می باشد که القا کننده ی هیچ گونه حسی نمی باشد و جزء رنگ های خنثی می باشد. این رنگ در صنایعی همچون تکنولوژی و خودروسازی به کار می رود که ویژگی های دقیق بودن و خبره بودن را به اشخاص، منتقل می کند. در روانشناسی رنگ ها، این رنگ دارای ویژگی های بی طرفی، سادگی، آرامش، عقلانیت و آینده نگری می باشد.

گروه مشکی

رنگ مشکی از گذشته تا به حال به دلیل لوکس بودن، بسیار مورد توجه افراد قرار دارد. این رنگ به دلیل ارائه دهنده ی وقار و متانت، مورد توجه ی بسیاری از جوانان قرار دارد. رنگ مشکی اغلب با بسیاری از تم های موجود درون سایت، مطابقت دارد و به همین دلیل، از پرکاربردترین رنگ ها در طراحی وب سایت می باشد.

جمع بندی نهایی در مورد روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت

جمع بندی نهایی در مورد روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت

حال با خواندن مقاله ی روانشناسی رنگ ها، دید بهتری نسبت به انتخاب رنگ در طراحی وب سایت خود دارید و می توانید با انتخاب رنگی درست، مخاطب را به سمت وب سایت خود، بکشانید. رنگ ها شاید در نگاه اول تاثیر خاصی در دیدگاه افراد نگذارند اما به مرور زمان، نفوذ پذیری خود را درون ذهنیت افراد به جای می گذارند و به عنوان دستی مخفی، شما را در امر موفقیت، یاری می نمایند.

نباید در طراحی وب سایت خود، از خصوصیت بارز رنگ ها چشم پوشی نماییم. بنابراین بهتر است با دانستن مقوله ی روانشناسی رنگ ها، گامی محکم به سمت موفقیت خود برداریم. البته این نظریه نیز وجود دارد که بسیاری از افراد برخلاف روانشناسی رنگ ها عمل کرده و رنگی متضاد با لوگوی خود برای زمینه ی وب سایت، انتخاب می نمایند. این افراد ترجیح می دهند حس متفاوتی را در مخاطبین خود برانگیزند. این ایده نیز به نوبه ی خود، ایده ی جذابی است که ممکن است به افزایش مشتریان خود، منجر شود. امیدواریم از خواندن این مقاله، لذت برده باشید.

موضوع مرتبط آموزش گرافیک وب

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |