پنچ قانون طلایی تایپوگرافی در طراحی سایت
آموزش گرافیک وب

پنچ قانون طلایی تایپوگرافی در طراحی سایت

از زمانی که جنبه های مختلفی از گرافیک وارد اینترنت و جامعه مجازی متکی به وب شد تایپوگرافی در طراحی سایت های آنلاین و دیجیتالی بیشتر مورد استفاده واقع شد و جنبه های متنوع و بیشتری از خود نشان داد. پیش از این ها و قبل از آنکه دنیای اینترنت به صورت فراگیر بخش عمده ای از فعالیت افراد را تحت تاثیر قرار دهد هیچ گاه صحبتی درباره گوناگونی بصری حروف چاپی و گرافیکی نشده بود؛ اما خوشبختانه امروزه دامنه وسیع اینترنت و افزایش سرعت آن، به روز بودن رزولوشن دستگاه ها و همچنین دسترسی آسان طراحان به ابزارهای متنوع تایپ در وب موجب شده تا صنعت تایپوگرافی در طراحی سایت به سبکی طلایی و منحصر به فرد تبدیل شود.

بی شک طراحان وب سایت ها در دنیای کنونی تعداد بیشتری از فونت ها را در اختیار داشته که این خود امکان انتخاب متنوع تری را برای آن ها فراهم می آورد. حال بهتر است این بخش از مطلب را با تعریف واضحی از تایپوگرافی ادامه دهیم.

به طور کلی تایپوگرافی یک هنر بصری است که در آن به خلق و آفرینش حروف نوشتاری می پردازد. اگرچه پیش از عصر دیجیتال و فراگیر شدن دنیای اینترنت در زندگی افراد چنین ترفندی تنها در صنایع چاپ نظیر چاپ کتاب ها، مجلات و روزنامه ها خلاصه می شد.

اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت

اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت

در ساده ترین تعریف تایپوگرافی در طراحی سایت به معنای طراحی خلاق و جذاب متن است. دلیل اصلی اهمیت این موضوع در طراحی وب سایت برای وب مسترها و صاحبان سایت، دریافت آسان و سریع احساسات مثبت و خوانایی است که در همان وهله اول بازدید از سایت از سوی کاربران دریافت می کنند. اگر به تازگی سایتی را برای خود راه اندازی کرده اید ممکن است انتخاب فونت مناسب برای طراحی سایت آخرین چیزی باشد که به ذهنتان خطور کند.

اگرچه این قضیه در مورد خیلی از صاحبان وب سایت ها نیز صادق است. اغلب آن ها این موضوع را نادیده می گیرند که انتخاب فونت مناسب تا چه اندازه می تواند در طراحی یک سایت، کارآمد و مؤثر باشد. از این رو بدون توجه به اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت و این که کدام فونت مناسب برند و کسب و کارشان است نسبت به انتخاب آن اقدام می کنند. واقعیت امر این است که انتخاب صحیح فونت ها نه تنها القاگر احساسات ناشی از محتوای سایت شما اعم از مثبت و منفی به مخاطبان است بلکه می تواند یک حس حرفه ای و جسورانه از برند شما را نیز به عرصه نمایش بگذارد.

مزیت های تایپوگرافی در طراحی سایت

مزیت های تایپوگرافی در طراحی سایت

در تعریف دیگری از تایپوگرافی در طراحی سایت به فونت های متنوع و جذاب به کار رفته در وب سایت ها گفته می شود که به دنبال آن امکان سرعت تشخیص حروف، خوانایی بهتر نوشته ها و به دنبال آن تسهیل در خواندن محتوای سایت برای کاربران فراهم می آید. کارشناسان و متخصصین در صنعت گرافیک، تایپوگرافی را یک هنر خاص و منحصر به فرد می نامند که در آن طراحی سعی بر آن دارد تا با ایجاد تغییراتی در شکل، اندازه و فاصله حروف و همچنین پاراگراف بندی متن ها یک زبان بصری متفاوت و جذاب را برای تایپ در وب سایت ها خلق کند.

از مزیت های تایپوگرافی در طراحی سایت میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • فراهم آوردن فرصت های بیشتر برای به نمایش گذاشتن هویت واقعی برندها
 • بهبود و ارتقا کیفیت محتوای متنی در طراحی سایت
 • استفاده از آن به عنوان ابزاری خاص و متفاوت برای خلق سلسله مراتب بصری
 • مهم تر آنکه به کمک تایپوگرافی می توان ظاهر نوشته و احساساتی را که به فرد القا می کنند را به نفع خود تغییر داد.

آشنایی با پنج قانون طلایی تایپوگرافی در طراحی سایت

آشنایی با پنج قانون طلایی تایپوگرافی در طراحی سایت

برای اینکه بهترین تایپوگرافی در طراحی سایت را پیاده سازی کنیم بایستی پیش از هر چیزی تلاش خود را حول آشنایی با نکات مهم راجع به این موضوع به کار گرفت. چرا که رعایت همین نکات طلایی هستند که باعث می شوند ما بفهمیم فونت های متنی با هم تفاوت دارند. به علاوه آنکه کمک می کنند تا بتوانیم فونتی که برای طراحی سایت ما مناسب تر است را راحت تر انتخاب کنیم.

قانون اول تایپوگرافی در طراحی سایت:

خوانایی فونت؛ مهم ترین عامل

مهم ترین نکته در انتخاب بهترین تایپوگرافی در طراحی سایت خوانایی فونت ها است. از این رو هیچ گاه از این موضوع در حین انتخاب فونت برای سایت خود غافل نشوید؛ زیرا فونت تایپوگرافی که قابلیت خواندن نداشته باشد و به عبارتی نتواند احساسات و خوانایی محتوای متنی را به بازدیدکننده القا کند به هیچ دردی نمی خورد.

قانون دوم تایپوگرافی در طراحی سایت: ساده اما تأثیرگذار

قانون دوم تایپوگرافی در طراحی سایت:

ساده اما تأثیرگذار

بد نیست بدانید که یک تایپوگرافی ساده قابلیت خواندن آسان تری برای کاربر دارد. به علاوه آنکه امکان لود شدن آن در سریع ترین بازه زمان نیز وجود خواهد داشت؛ اما این به معنی تاکید بر استفاده از مدل های قدیمی، مینیمالیستی و بی کیفیت در طرح های تایپوگرافی نیست. مهم تر آنکه هیچ گاه نباید تایپوگرافی اثرگذار و کارآمد را با سایر فونت های پر زرق و برق اشتباه گرفت. در واقع فونت های ساده اما با کیفیت قدرت بیشتری در ایجاد حس اعتماد در مخاطبان دارند. نکات کاربردی زیر را هنگام انتخاب فونت در طراحی سایت در نظر داشته باشید:

 • افزایش اندازه فونت
 • توجه به حالت بولد در فونت ها
 • توجه به رنگ های متضاد با محیط در هنر تایپوگرافی

قانون سوم تایپوگرافی در طراحی سایت: سبک دست نوشته روی لایه عکس

قانون سوم تایپوگرافی در طراحی سایت:

سبک دست نوشته روی لایه عکس

یکی از مکمل های خوب و کاربردی برای استفاده از تایپوگرافی در طراحی سایت به کار بردن نقاشی یا دست نوشته می باشد. چنانچه خوانایی دست نوشته ها بر روی سایت برایتان مشکل ساز بود می توانید آن ها را برای تیترهای بزرگ در محتوای متنی استفاده کنید.

قانون چهارم تایپوگرافی در طراحی سایت:

Shared Space

یکی دیگر از نکات کاربردی در انتخاب فونت که با کمک آن می توان محتوای متنی را بیشتر و بهتر در معرض دید قرار داد توجه به ابزار تایپوگرافی Shared Space است. استفاده از چنین ابزاری به معنای خارج شدن بخشی از متن از فضای مختص به خود و ورود آن به فضای دیگر است. به عنوان مثال یک طراح سایت می خواهد بخشی از محتوای متنی را بر روی عکس و قسمتی دیگر از آن را خارج از عکس قرار دهد. استفاده از چنین ترفندی باعث برجستگی متن و بهتر نشان دادن آن می شود.

قانون پنجم تایپوگرافی در طراحی سایت:

عدم استفاده از چندین فونت در یک محتوای متنی

در بسیاری مواقع شما برای طراحی یک سایت نهایتاً به یک الی دو فونت نیاز دارید. برای ایجاد تنوع و جذابیت از استفاده از چندین فونت پرهیز کنید. بجای آن می توانید از سایر و اشکال مختلف همان فونت استفاده کنید.

موضوع مرتبط آموزش گرافیک وب

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.آیا تایپوگرافی در طراحی سایت مناسب کسب و کارهای مختلف است؟
  بلی. تایپوگرافی ویژه طراحی هر سایت می تواند چهره و تصویر مختص به هر برندی را در ذهن مخاطبان ایجاد کند.
 • ۲.چرا تایپوگرافی در کسب و کارهای مختلف اهمیت دارد؟
  زیرا تایپوگرافی نقش خو را در القا احساسات مثبت در محتوای متنی به مخاطبان ایفا می کند.
 • ۳.سایت هایی که در قالب ریسپانسیو هستند می توانند از هنر تایپوگرافی استفاده کنند؟
  بله چنین وب سایت هایی نیز می توانند به مثابه هر نمایشگر دیگری شکل و ظاهر خود را حفظ کرده و همچنان از خوانایی بالا در تایپوگرافی بهره مند شوند.
 • ۴.آیا تایپوگرافی در انجام کارهایی مانند طراحی لوگو کاربرد دارد؟
  بلی