بدون شک، منابع آموزشی مرتبط با برنامه‌نویسی یکی از مهم‌ترین عوامل در سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری اصول برنامه‌نویسی هستند که در این مطلب آموزش سئو قصد داریم برخی از معروف‌ترین سایت‌های آموزش برنامه‌نویسی را معرفی کنیم. لازم به ذکر است که تقدم و تاخر معرفی این منابع آموزشی هرگز به معنی برتری برخی نسبت به سایر منابع نیست. طی این مطلب با لیستی از منابع آموزشی مرتبط با برنامه‌نویسی و طراحی سایت که عمدتا رایگان هستند و می‌توانند شما را در هرچه نزدیک‌تر شد به هدفتان یاری کنند آشنا می‌شوید.

شایان ذکر است که فناوری‌های مرتبط با برنامه‌نویسی دائماً در حال تغییر و توسعه هستند و شما به عنوان یک برنامه‌نویس هرگز نباید تنها به دانسته‌های خود اکتفا کنید و دست از مطالعه و تحقیق بیشتر بردارید.

با آموزش‌های رایگان آنلاین شما می‌تواندی به سادگی تقریبا هرچیزی را آنلاین فرا بگیرید و دانش خود را به سادگی به روز کنید. در زیر چکیده‌ای از بهترین کتابخانه‌های آنلاین دیجیتال را برای شما معرفی می‌کنیم.

وب سایت codcademy.com

کد آکادمی در سال ۲۰۱۱ توسط دو برادر به نام‌های رایان و زک با هدف ایجاد نگاهی نو به بحث آموزش راه‌اندازی شد. به گفته خود مدیران این سایت “تیم کد آکادمی خود را متعهد کرده است تا بهترین تجربه آموزش آنلاین را برای کاربران ایجاد نماید.” زبان‌های JavaScript، PHP، HTML، CSS، Python، Ruby و تعدادی API و بسیار دوره آموزشی دیگر در این سایت در محیطی کاملاً تعاملی آموزش داده می‌شوند و همین مسئله منجر به یادگیری عمقی‌تر دانشجویان می‌گردد. منظور از محیط تعاملی این است که کاربرد در حین یادگیری مطالب آموزشی در همان لحظه می‌تواند در این سایت کدهای فرا گرفته شده را وارد کرده و خروجی آن را مشاهده نماید.
از مزایای این سایت می‌توان این نکته را یاد آور شد که مطالب آموزشی در سایت کد آکادمی به بخش‌های بسیار کوچک تقسیم‌بندی شده‌اند به طوری که حجم زیادی از مطالب به یک باره در معرض دید کاربر قرار نمی‌گیرد. با پیروی از چنین روشی در هر بخش، کاربر یکسری مبحث کاربردی را فرا گرفته و جهت حصول اطمینان از یادگیری کامل وی، در انتهای هر بخش پروژه‌ای تعریف شده که کاربر می‌بایست آن را انجام داده تا بتواند به بخش بعد برود. از سوی دیگر در بخش‌های بعدی جهت یادآوری مطالب گذشته، مدرسین به مرور نکات ضروری مباحث قبل نیز می‌پردازند.
یکی دیگر از محاسن سایت کد آکادمی این است که در این سایت روند پیشرفت کاربر در هر دوره به صورت نمودار به وی نشان داده می‌شود. به عبارت دیگر پس از ثبت نام در هر دوره نقشه راهی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که از آن طریق کاربر متوجه خواهد شد که چه قدر از مسیر آموزشی خود را پیموده است. علاوه بر این کاربر در آن واحد می‌تواند در هر تعداد دوره که تمایل داشته باشد ثبت نام کرده و به مطالعه مواد آموزشی بپردازد.
به عنوان یک مزیت دیگر سایت کدآکادمی می‌توان به این نکته اشاره کرد که شما برای یادگیری نه تنها نیازی به پرداخت شهریه ندارید، بلکه نیاز به نصب هیچ‌گونه نرم‌افزاری هم روی سیستم خود نداشته و صرفاً با ثبت نام در سایت و صرفاً یک مرورگر مثل فایرفاکس یا گوگل کروم، می‌توانید دوره آموزشی خود را شروع کنید. یک نکته جالب در مورد این سایت این است که برخی از آموزش‌های این سایت به زبان فارسی ترجمه شده‌اند که این ویژگی سایت برای کسانی که دانش زبان انگلیسی آن‌ها خیلی زیاد نیست جالب توجه است!
وب سایت codcademy.com sign up


وب سایت coursera.org

این سایت مرتبط با یک شرکت آموزشی است که با مشارکت دانشگاه‌ها و سازمان‌های معتبر دنیا اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان به صورت آنلاین می‌نماید. کلاس‌های آموزشی در Coursera توسط اساتید طراز اول دنیا به صورت ویدیویی تدریس می‌شوند و این در حالی است که کاربران به هر سرعتی که خود بخواهند می‌توانند مطالب آموزشی را فرا گرفته و در انتهای هر بخش نیز تعدادی تمرین تعاملی برای نهادینه کردن مطالب آموزشی در ذهن ایشان در نظر گرفته شده است.

سایت Coursera به آموزش دوره‌های متنوعی می‌پردازد که یکی از آن‌ها آموزش‌های مرتبط با “علم کامپیوتر” است. از جمله دوره‌های مرتبط با برنامه‌نویسی این سایت می‌توان به آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی، برنامه‌نویسی تعاملی، برنامه‌نویسی سیستم‌عامل اندروید و … اشاره کرد که از ارزش زیادی برخوردارند. آنچه سایت Coursera را به عنوان یکی از بهترین سایت‌های آموزش برنامه‌نویسی در دنیا مبدل ساخته بهره‌گیری از اساتید دانشگاه‌های معتبر، آموزش‌های ویدیویی با کیفیت، رایگان بودن، بکارگیری روش‌های آموزشی سریع و مؤثر و تمرکز بسیار زیاد روی تکرار و تمرین است.

وب سایت coursera.org join for free


وب سایت udacity.com

از آنجا که بسیاری از دوره‌های سایت Udacity خیلی به هم دیگر مربوط نیستند، شاید بتوان گفت که این سایت آموزش برنامه‌نویسی به عنوان اولین گزینه برای خیلی از برنامه‌نویسان مبتدی نخواهد بود. اما این سایت یک نقطه قوت بزرگ دارد و آن هم این که بسیاری از اساتید برتر دنیا همچون برخی کارمندان شرکت گوگل را به عنوان مدرس به خدمت گرفته است.

از دیگر نقاط قوت این سایت می‌توان به تعداد بسیار زیاد ویدیوها نسبت به دیگر سایت‌های آموزش برنامه‌نویسی اشاره کرد. این سایت ایده‌ای بود که توسط دو دانشجوی دانشگاه استفورد راه‌اندازی شد. به گفته مدیران این سایت، ارائه دوره‌های با کیفیت آموزشی، تولید علم برای کلیه کسانی که به دنبال تحصیلات عالیه هستند و یا به دنبال شغل مورد علاقه خود می‌باشند و همچنین ارائه آموزش کاربردی از اهداف تیم آموزشی  Udacity است. از جمله دوره‌های آموزشی این سایت می‌توان به هوش مصنوعی، مقدمات برنامه‌نویسی، طراحی سایت و… اشاره نمود.

MOOC که مخفف واژگان Massive Open Online Courses به معنی دوره‌های آموزشی آنلاین آزاد به صورت گسترده است، به جوامع آنلاین اطلاق می‌شود که در آن واحد تعداد زیادی دانشجویان را تحت آموزش قرار می‌دهند که دو تا از معروف‌ترین آن‌ها سایت‌های Courseera و Udacity است.
وب سایت udacity.com


وب سایت khanacademy.org

خان آکادمی در سال ۲۰۰۶ توسط سلمان خان تاسیس شد. سلمان خان از پدری بنگلادشی و مادری هندی در آمریکا متولد شد. او در سه رشته ریاضیات، مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه MIT فارغ‌التحصیل شد. شعار سلمان خان در Khan Academy ارائه “آموزش‌های با کیفیت در سراسر دنیا برای افرادی با زبان‌های مختلف” است. دوره‌های آموزشی این آکادمی طیف گسترده‌ای از علوم را شامل می‌شود که از آن جمله می‌توان ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست، تاریخ و … اشاره نمود.

از حامیان Khan Academy می‌توان به بیل گیتس مدیر عامل اسبق شرکت مایکروسافت و یکی از سهام‌داران کنونی اصلی این شرکت و همچنین شرکت گوگل اشاره کرد به طوری که در سال ۲۰۱۰ شرکت گوگل با کمک ۲ میلیون دلاری خود به سلمان خان خواستار توسعه بیشتر این آکادمی و همچنین ترجمه دوره‌های آموزشی به زبان‌های مختلف دنیا شد. لازم به ذکر است حامیان اصلی این آکادمی به دو مورد فوق‌الذکر ختم نشده بلکه با توجه به اهمیت کاری که در Khan Academy صورت می‌گیرد روز به روز بر لیست حامیان افزوده می‌شود.

تاکنون این آکادمی توانسته بیش از ۲۶۰ میلیون مبحث درسی را در قالب آموزش‌های ویدیویی در اختیار کاربران قرار دهد. از مزایای این دوره‌های آموزشی می‌توان به امکان دانلود آموزش‌ها به منظور مشاهده آفلاین، برخورداری از نقشه راه به منظور مشاهده میزان پیشرفت خود، امکان تعامل با دیگر کاربران برای بحث و رفع اشکال، تمرین‌های تعاملی برای درک بهتر موضوعات درسی و … اشاره کرد.

وب سایت khanacademy.org


وب سایت tutsplus.com

به گفته مدیران این سایت، هدف از راه‌اندازی این سایت تبدیل شدن به یک پایگاه آنلاین برای فراگیری مهارت‌های پول ساز‌ می‌باشد. سایت tutsplus.com در سال ۲۰۰۷ کار خود را با ارائه یکسری دوره‌های آموزشی فتوشاپ آغاز کرد و اکنون با داشتن بیش از ۱۰ سایت زیرمجموعه، به ارائه آموزش در طیف گسترده‌ای ‌‌از مهارت‌های مرتبط با تکنولوژی و طراحی‌ می‌پردازد.

یکی از علل انتخاب این سایت به عنوان یکی از بهترین سایت‌های آموزشی برنامه‌نویسی این است که آموزش‌های رایگان این سایت توسط اساتید زبده تألیف شده و به عنوان منبع آموزشی بسیاری از طراحان و برنامه‌نویسان است. علاوه بر این در نسخه Premium این سایت کاربران با ثبت نام و پرداخت شهریه به موضوعات آموزشی بیشتری دسترسی پیدا خواهند کرد.
صفحه اصلی وب سایت tutsplus.com


وب سایت teamtreehouse.com

این سایت با برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف در زمینه طراحی وب، توسعه اپلیکیشن اندروید و اپل، زبان‌های برنامه‌نویسی Ruby، Ruby on Rail،PHP  و JavaScript و حتی دوره‌های مرتبط با تجارت و کارآفرینی و بسیاری دوره‌های دیگر به صورت کاملاً ویدیویی توانسته خود را به عنوان یکی از منابع معتبر در زمینه آموزش فناوری مبدل سازد.

طراحان ایسلندی این وبسایت با شعار “ارائه آموزش‌های مرتبط با فناوری به مردم سراسر دنیا به منظور کمک به ایشان در جهت عملی ساختن رویاهای خود و تغییر دنیا هدف ما است.” کتابخانه‌ای ‌‌عظیم از آموزش‌های گوناگونی را که روز به روز بر تعداد آن‌‌ها افزوده‌ می‌شود را در اختیار علاقمندان قرار داده اند. علاوه بر این، پس از مشاهده هر ویدیوی آموزشی، کاربر خواهد توانست به صورت کاملاً تعاملی به تمرین مطالب آموزشی بپردازد. لازم به ذکر است با ثبت نام در این سایت، کاربران خواهند توانست پروسه یادگیری خود را دنبال نموده و همچنین مشاهده کنند که چه دوره هایی را به چه میزان پیموده اند.

در ضمن، پس از ثبت نام در این سایت و پرداخت حق اشتراک به صورت ماهیانه و یا سالیانه برای دوره‌های طلایی یا نقره ای، کاربران‌ می‌توانند به امکانات مختلفی همچون کارگاه‌های آموزشی، تمارین بیشتر، مشاهده مصاحبه با اساتید تراز اول دنیا و … نیز دست پیدا کنند. سایت treehouse برخی دوره‌های آموزشی خود من جمله دوره HTML، Rail و Business را به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار داده است.
صفحه اصلی وب سایت teamtreehouse.com


وب سایت codeschool.com

یکی دیگر از وبسایت‌های آموزشی در زمینه برنامه‌نویسی Code School نام دارد که آموزش‌های آن در حوزه هایی همچون HTML/CSS، JavaScript،Ruby  و ios و … دسته بندی‌ می‌شوند. اگرچه بسیاری از دوره‌های این وبسایت رایگان است اما برخی دوره‌های خاص نیاز به پرداخت شهریه دارد. علاوه بر دوره‌های آموزشی مقدماتی Code School برای برنامه‌نویسان مبتدی، دوره‌های برنامه‌نویسی پیشرفته هم برای برنامه‌نویسان باتجربه‌تر هم در نظر گرفته شده است.

از مزایای آموزش‌های این سایت‌ می‌توان به ویدیویی بودن آموزش ها، تمرین‌های تکمیلی پس از مشاهده دوره‌‌ها و همچنین توضیحات بسیار تکمیلی پیرامون سرفصل‌های آموزشی اشاره کرد. یکی از نکات جالبی که در این وبسایت آموزشی مشاهده‌ می‌شود این است که پس از هر ویدیوی آموزشی تعدادی تمرین در اختیار کاربران قرار‌ می‌گیرد که تا آن‌‌ها را حل نکنند نخواهند توانست ویدیوی آموزشی نهایی را مشاهده کنند. علاوه بر این پس از تکمیل هر سطح، کاربر یک تیکت دریافت‌ می‌کند که اگر تعداد آن‌‌ها به حد قابل توجهی برسد، کاربر برای دوره‌های غیر رایگان تخفیف دریافت خواهد کرد.
وب سایت codeschool.com


وب سایت codehs.com

این سایت از جمله سایت هایی است که علاوه بر دوره‌های برنامه‌نویسی و طراحی سایت، تمرکز خود را روی طراحی بازی‌های کامپیوتری، انیمیشن‌های کامپیوتری، حل مسائل کامپیوتری و پازل و … قرار داده است. برخی از دوره‌های این سایت رایگان بوده اما کاربران برای دسترسی به دوره‌های پیشرفته‌تر می‌بایست با پرداخت شهریه اشتراک سایت را دریافت کنند. از مزایای آموزش‌های این سایت‌ می‌توان به سوق دادن کاربر به فکر کردن برای حل مسائل کامپیوتری اشاره کرد. از سوی دیگر این سایت با سگی به نام Karel که فقط‌ می‌تواند کارهای ابتدایی را انجام دهد اقدام به آموزش مفاهیم ابتدایی برنامه‌نویسی به کاربران مبتدی‌ می‌پردازد.
وب سایت codehs.com


وب سایت scratch.mit.edu

اسکرچ یک زبان برنامه‌نویسی است که توسط دانشمندان دانشگاه MIT امریکا طراحی شده است. هدف از طراحی این زبان برنامه‌نویسی، آموزش اصول برنامه‌نویسی، حل مسائل و تفکر انتقادی به کودکان ۸ تا ۱۶ ساله است. علاوه بر کودکانی که در این گروه سنی قرار دارند، بزرگسالانی که هیچ تجربه برنامه‌نویسی هم نداشته باشند‌ می‌توانند از این زبان برنامه‌نویسی برای آشنایی با اصول برنامه‌نویسی استفاده کنند و به صورت کاملاً بصری به ساخت انیمیشن، داستان سرایی، بازی و … بپردازند.
وب سایت scratch.mit.edu


وب سایت sqlzoo.net

از جمله وبسایت‌های آموزشی رایگان در زمینه پایگاه داده SQL وبسایت SQLZoo است. زبان SQL صرفاً به منظور ذخیره سازی اطلاعات در پایگاه داده و فراخوانی اطلاعاتی که از قبل در پایگاه داده به ثبت رسیده اند مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. با استفاده از دوره‌های آموزشی این سایت از طریق یک رابط گرافیکی تعاملی، به سادگی‌ می‌توانید با دستورات مختلف این زبان آشنا شوید.

از نقاط قوت آموزش‌های این سایت این است که آموزش‌‌ها از مراحل ابتدایی شروع شده و در این مراحل صرفاً از کاربر خواسته‌ می‌شود تا به طور مثال با تغییر برخی متغیرها خروجی برنامه را تغییر داده و در مراحل بعدی تمارین دشوارتری از کاربر خواسته‌ می‌شود.
وب سایت sqlzoo.net


وب سایت codeavengers.com

سایت Code Avengers با ارائه آموزش‌های با کیفیت در زمینه HTML 5، CSS 3 و JavaScript و … فرصتی را فراهم‌ می‌آورد تا کاربرانی که در مورد ورود به حوزه برنامه‌نویسی مردد هستند به برنامه‌نویسی بسیار علاقه مند شوند. نکته جالب در ارتباط با دوره‌های آموزشی این سایت این است که آموزش‌‌ها در قالبی بسیار سرگرم کننده ارائه شده اند و در پایان هر ماژول آموزشی هم بازی کوچکی ترتیب داده شده است تا خستگی کاربر کاملاً رفع شود.

با دوره‌های ارائه شده در این سایت کاربران‌ می‌توانند به توسعه سایت، طراحی بازی و اپلیکیشن بپردازند. رویکرد آموزشی این سایت به این شکل است که کاربران را -به خصوص برنامه‌نویسان مبتدی- با ارائه اطلاعات بسیار گسترده و غیر ضروری خسته نمی کند بلکه با مد نظر قرار دادن روحیات برنامه‌نویسان مبتدی که ممکن است خیلی زود انگیزه خود را از دست بدهند، کدهای آموزشی را به بخش‌های کوچک تقسیم‌بندی نموده و با توضیحات جذاب و سرگرم کننده و به صورتی کاملاً تعاملی از کاربر خواسته‌ می‌شود تا دستورات را نوشته و بلافاصله نتیجه آن را مشاهده کنند.
وب سایت codeavengers.com


وب سایت lynda.com

سایت لیندا یکی از زیرشاخته‌های شبکه ‌‌اجتماعی لینکدین است که به عنوان یکی از مرجع‌های تراز اول آموزش آنلاین محسوب‌ می‌شود. از جمله دوره‌های آموزشی این سایت‌ می‌توان به کسب و کار، طراحی، برنامه‌نویسی و … اشاره کرد که توسط اساتید برجسته تالیف شده اند. لازم به ذکر است که به منظور استفاده از سرویس‌های آموزشی این سایت، نیاز به ثبت نام و پرداخت شهریه خواهید داشت.
وب سایت lynda.com


وب سایت pluralsight.com

این سایت هم جزو سایت‌های معروفی است که در زمینه ‌‌ارائه ‌‌آموزش‌های ویدیویی حرف هایی برای گفتن دارا است و مدیران این سایت اعتقاد دارند که “در تلاشند تا سبک یادگیری را تغییر دهند.” آموزش‌های سایت pluralsight طیف گسترده‌ای ‌‌را پوشش‌ می‌دهد که از آن جمله‌ می‌توان به کسب و کار، توسعه ‌‌اپلیکیشن موبایل، طراحی سایت، برنامه‌نویسی و … اشاره کرد.
وب سایت pluralsight.com


وب سایتedx.org

این سایت تمام تلاش خود را به کار‌ می‌بندد تا دسترسی به آموزش‌های باکیفیت را برای هر فردی و در هر جایی امکان پذیر سازد. سایت edx توسط دانشگاه‌های هاروارد و ام‌ای ‌‌تی در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد که دوره‌های برگزار شده در این سایت توسط اساتید زبده ‌‌دانشگاه‌های معروف دنیا تالیف شده اند. این سایت جزو سایت‌های غیر انتفاعی و اپن سورس است که توسط مجامع علمی و دانشگاهی اداره‌ می‌شود که این امکان را در اختیار علاقمندان قرار داده تا از پلتفرم این سایت که متن باز است، به منظور توسعه ‌‌راه کارهای آموزش آنلاین استفاده کنند.
وب سایتedx.org


وب سایت laracasts.com

این سایت توسط Jeffrey Way اداره‌ می‌شود و عمده آموزش‌های آن مرتبط با زبان برنامه‌نویسی PHP و فریم ورک laravel است اما آموزش‌‌ها به این موارد ختم نشده و برخی مباحث دیگر همچون زبان‌های css و جاوا اسکریپت هم در لیست آموزش‌های این سایت به چشم‌ می‌خورند. بدون اغراق‌ می‌توان گفت که این سایت بهترین منبع آموزش فریم ورک laravel در دنیا است!
|وب سایت laracasts.com


وب سایت codecourse.com

سایت کدکورس یکی دیگر از سایت‌های فعال در زمینه ‌‌آموزش اصول طراحی وب است که پیش از این phpacademy نام داشت. آموزش‌های این سایت ویدیویی بوده اما به منظور استفاده از سرفصل‌های کامل آموزشی،‌ می‌بایست شهریه پرداخت کرد.
وب سایت codecourse.com


وب سایتdevelopers.google.com

این سایت که یکی از زیر شاخه‌های سایت گوگل است که به عنوان یکی از منابع آموزشی موثق در میان برنامه‌نویسان به خصوص توسعه‌دهندگان سیستم عامل اندروید محسوب‌ می‌شودSDK ‌‌ها و API‌های شرکت گوگل، مستندات، نمونه کد، منابع پشتیبانی و بسیار سرویس‌های دیگر را از طریق این سایت‌ می‌توان دریافت نمود.
وب سایتdevelopers.google.com


وب سایتcodementor.io

از جمله دوره‌های آموزشی این سایت‌ می‌توان به آموزش زبان‌های روبی، جاوا اسکریپت، سی شارپ، فریم ورک Ruby on Rails، توسعه ‌‌اپلیکیشن‌هایiOS و Android، فریم ورک AngularJS و … اشاره کرد. به گفته ‌‌خود این سایت “خواه یک برنامه‌نویس مبتدی باشید که به دنبال معلم خصوصی‌ می‌گردید خواه یک مهندس باتجربه که در پی کسب تجربیات بیشتر است، Codementor شما را به هدفتان خواهد رساند.”
وب سایتcodementor.io


وب سایتgotoandlearn.com

سایت Go to And Learn جزو سایت‌هایی است که در زمینه ‌‌ارائه ‌‌آموزش‌های فلش، توسعه ‌‌گیم، اچ تی ام ال نسخه ‌‌۵، جاوا اسکریپت و … فعال است که آموزش‌هایی به صورت ویدیویی و رایگان در اختیار علاقمندان قرار‌ می‌دهد.
وب سایتgotoandlearn.com


وب سایتscreencastsonline.com

این سایت جزو گروهی از منابع آموزشی است که بیشتر مرتبط با برنامه‌نویسی سیستم عامل‌های شرکت اپل است. از جمله دوره‌های آموزشی این سایت‌ می‌توان به برنامه‌نویسی برای ساعت اپل، برنامه‌نویسی‌ای ‌‌او اس، برنامه‌نویسی او اس ایکس و … اشاره کرد. لازم به ذکر است که شرکت در دوره‌های آموزشی این سایت مستلزم ثبت نام و پرداخت شهریه است.

وب سایتscreencastsonline.com


وب سایتlearnnowonline.com

آموزش‌های این سایت بیشتر با رویکرد اپ موبایل، خانواده ‌‌زبان‌های مایکروسافتی و زبان برنامه‌نویسی جاوا است. البته دوره‌‌ها به این موارد ختم نشده و مباحثی همچون امنیت، طراحی رابط کاربری، تجربه ‌‌کاربری و … هم در اختیار علاقمندان قرار دارد. دوره‌های این سایت آموزشی غیررایگان هستند.
وب سایتlearnnowonline.com


وب سایت teachingtree.co

این سایت به صورت کاملا رایگان اصول طراحی سایت، برنامه‌نویسی، الگوریتم، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، گرافیک و انیمیشن و … را در اختیار علاقمندان قرار‌ می‌دهد.
وب سایت teachingtree.co


وب سایت code.org

سایت code توسط دو برادر ایرانی به نام‌های هادی و علی پرتوی در سال ۲۰۱۳ تحت عنوان یک موسسه ‌‌آموزشی غیرانتفاعی تاسیس شد که هدفش ارتقا دانش برنامه‌نویسی بین کودکان و سایر علاقمندان است. یکی از اهداف ارزشمند این دو برادر این است تا بدون در نظر گرفتن رنگ، نژاد و ملیت دانش آموزان، دسترسی به منابع آموزشی علوم کامپیوتری را برای ایشان میسر سازند. مدیران این سایت اعتقاد دارند که آموزش علوم کامپیوتری‌ می‌بایست به عنوان بخشی از دروس مدارس -به خصوص مقاطع ابتدایی- درآید. به علاوه، این سایت حاوی لینک به سایر منابع آموزشی نیز هست که علاوه بر بچه ها، بزرگسال‌‌ها نیز می‌توانند برای شروع برنامه‌نویسی از آن‌ها استفاده نمایند.
علاوه بر این، سایت code.org مبتکر چیزی است تحت عنوان Hour of Code که از آن طریق، مدارس و موسسات آموزشی شرکت کننده‌ می‌توانند در یک ساعت آموزش برنامه‌نویسی، دانش آموزان را با علوم کامپیوتری به خصوص اصول برنامه‌نویسی و مزیت‌های آن آشنا سازند.
وب سایت code.org


وب سایت hackdesign.org

درست است که بخش عمده‌ای از یک ایده ‌‌نرم‌افزاری بک اند یا منطق آن نرم‌افزار است اما این در حالی است که طراحی نیز به عنوان بخش لایفنک یک نرم‌افزار است چه بسا ایده یی خوب اما با طراحی بد به راحتی شکست بخورد! سایت Hack Design یکسری درس‌های مرتبط با طراحی که توسط طراحان تراز اول دنیا تألیف شده‌اند -از طراحان فیسبوک گرفته تا دراپ باکس، گوگل و غیره- را از طریق ایمیل به صورت هفتگی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که شامل مقالات برای کسب دانش و تکالیفی برای کسب تجربه اند. این مقالات شامل تایپوگرافی، طراحی محصول، رابط کاربری، نمونه سازی اولیه و بسیاری مباحث جالب دیگر هستند (باز هم یادآور می‌شویم که منظور از Frond-end رابط کاربری و به طور کلی ظاهر یک سایت یا اپلیکیشن است در صورتی که Back-end به منطق حاکم بر این نرم‌افزار یا اپلیکیشن دلالت دارد.)
وب سایت hackdesign.org


وب سایتw3schools

این سایت به منزله ‌‌یکی از بهترین منابع آموزشی برای مبتدیان است که تازه شروع به یادگیری برنامه‌نویسی به خصوص فناوری‌های تحت وب کرده اند. در این سایت، آموزش‌هایی مقدماتی برای زبان‌های اچ تی ام ال، سی اس اس، جاوا اسکریپت، پی اچ پی و برخی فریم ورک‌‌ها مثل بوت استرپ، جی کوئری و … به صورت کاملاً رایگان در اختیار علاقمندان قرار‌ می‌گیرد. از جمله مزایای این سایت این است که مطالب تئوریک با استفاده از مثال‌هایی عملی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و همین مسأله منجر به این خواهد گشت که کاربران، دوره‌های آموزشی را به مراتب راحت‌تر فرا گیرند. در ضمن، این امکان برای ایشان فراهم شده است تا در مرورگر خود بتوانند کدها را تغییر داده و نتایج را در مرورگر مشاهده کنند.
وب سایتw3schools


وب سایت developer.mozilla.org

شبکه ‌‌توسعه دهندگان موزیلا به عنوان یکی دیگر از مراجع آموزش برنامه‌نویسی است که افراد مبتدی برای یادگیری زبان‌هایی مثل اچ تی ام ال، سی اس اس، جاوا اسکریپت و همچنین برخی API‌‌ها می‌توانند از این شبکه استفاده کنند. موزیلا یک بنیاد غیر انتقاعی است که مرورگر فایرفاکس نیز یکی از محصولات این سازمان است. اگرچه که مطالب آموزشی این سایت به راحتی مطالب آموزشی سایت W3Schools نیست، اما دوره‌های آموزشی این شبکه را می‌توان به عنوان یکی از موثق ترین دوره‌های آموزش فناوری‌های وب در دنیا تلقی کرد!
وب سایت developer.mozilla.org


وب سایت stackoverflow

سایت Stackoverflow در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد که صرفاً پس از گذشت چند سال به محبوبیتی جهانی در میان توسعه دهندگان و برنامه‌نویسان کشورهای مختلف جهان قرار گرفت. به طور خلاصه، این سایت به عنوان بهترین مکانی است که برنامه‌نویسان می‌توانند به سؤال و جواب در مورد برنامه‌نویسی و طراحی سایت بپردازند. اگر قصد ورود به دنیای برنامه‌نویسی را دارید، بدون شک این سایت یکی از دوستان نزدیک شما خواهد شد!
وب سایت stackoverflow


وب سایت w3.org

این سایت متعلق به کنسرسیوم شبکه ‌‌جهانی وب (www) است که یک مجمع بین‌المللی‌ می‌باشد که مدیریت شبکه ‌‌جهانی وب را بر عهده دارد. این سایت نیز آموزش‌هایی در زمینه ‌‌فناوری‌های وب همچون زبان‌های HTML، CSS، XML، استانداردهای وب و … منتشر‌ می‌نماید.
وب سایت w3.org


وب سایت بلدشو

بلدشو یک وبسایت ترجمه و دوبله فیلم‌های آموزشی است؛ آموزش‌هایی از سایت‌های معتبر جهانی که استانداردهای بسیار بالایی دارند. آموزش‌های این سایت بعد از گزینش، توسط گروه تخصصی ترجمه و دوبلاژ به زبان فارسی برگردانده می‌شوند. شما می‌توانید در این وبسایت، در خیلی از زمینه‌های کاربردی و تخصصی، آموزش‌هایی را که در داخل تولید نشده اند به زبان فارسی پیدا کنید و حتی در صورت نیافتن آموزش مورد نظر، می‌توانید به سایت درخواست ترجمه و دوبله محتوای مورد نظر را بدهید. این وبسایت اپلیکیشن اندروید هم دارد و می‌توانید به سادگی دوره‌ها را تهیه کنید.