چگونه انتخاب رنگ سایت را به صورت درست و اصولی انجام دهیم؟
طراحی سایت

چگونه انتخاب رنگ سایت را به صورت درست و اصولی انجام دهیم؟

انتخاب رنگ سایت در مراحل ساخت و یا توسعه سایت تصمیمی است که باید به خوبی در مورد آن تفکر کنید. انتخاب رنگ مناسب میتواند بر چگونگی تفسیر بازدیدکننده از آنچه در وبسایت شما میبیند، تأثیر بگذارد و همچنین اثر مثبتی بر دید وی از برند تجاری کسب و کار شما دارد. انتخاب رنگ نامتناسب میتواند باعث شود که بازدیدکنندگان سایت شما را ترک کنند و سایتهای دیگر را امتحان کنند.

به طور خلاصه رنگ سریع ترین و مستقیم ترین راه برای ایجاد یک احساس خوب است. شاید در ابتدا انتخاب رنگ سایت برای شما مشکل و سخت باشد اما شما میتوانید با داشتن اطلاعات اولیه از تئوری رنگ، به جذابیت و بازدید از سایت خود کمک کنید.

انتخاب رنگها چیزی بیشتر از اولویت شخصی است. هر رنگ معنای متفاوتی دارد و میتواند به طریقی خاص روی مردم تأثیر بگذارد. به همین دلیل رنگ برای طراحی وبسایت بسیار مهم است. در واقع رنگ مناسب این قدرت را دارد که بلافاصله پیام صحیحی را در مورد تجارت شما منتقل کند. در ادامه نگاهی به معنا و تفسیر رنگها میپردازیم و بیان میکنیم که هر یک چه احساسی را میتوانند ایجاد کنند.

معنای رنگ ها

معنای رنگ ها

هر رنگی معنا و مفهوم خاصی را در خود دارد.

رنگ های گرم

این رنگها میتوانند تأثیر مهمی بر بازدیدکننده داشته باشند، اما هنگامی که به تنهایی استفاده شوند، بیش از حد جلب توجه میکنند. ایده خوبی است که برای ایجاد تعادل، آنها را با رنگهای سرد و خنثی ترکیب کنیم.

 • قرمز: اکتیو، احساسی، پرشور، قدرت، عشق ، شدت.
 • صورتی: مطبوع، عاشقانه، گرم، مهربان، نرم.
 • نارنجی: گرم، مشتاقانه، قصد و تصمیم، دوستانه
 • زرد: جوان، سرزنده، پرانرژی، تازه، خوش بینی.

رنگ های سرد

این رنگها تأثیر آرامبخشی بر بیننده دارند و به همین دلیل رایجترین رنگهای مورد استفاده در وبسایت ها هستند. اما مراقب باشید اگر در مرحله انتخاب رنگ سایت، بیش از حد از آنها استفاده شوند، میتوانند احساس سرما و یا حس غیرشخصی ایجاد کنند.

 • سبز: تازه، آرامش، آسوده؛ اعتماد، امن ، امیدوار، شفابخش.
 • آبی: راحتی، شفافیت، آرامش، اعتماد، صداقت، وفاداری، قابلیت اطمینان
 • بنفش: زرق و برق، قدرت، نوستالژیک، تجمل، جاهطلبی، معنوی.

 رنگ های خنثی

این رنگها برای ترکیب با رنگهای گرم یا سرد مناسب هستند و اغلب از آنها برای کاهش رنگ اصلی و ایجاد تعادل در طراحی وب استفاده میشود.

 • خاکستری: احترام، خرد، صبر، مدرن، طول عمر، هوشمندی
 • سیاه: قدرتمند، جسور، جدی، زیبا، لوکس، نمایشی، رسمی
 • قهوه ای: دوستی، زمین، خانه، فضای باز، اعتبار، سادگی، استقامت

روانشناسی رنگ و شناخت برند در طراحی سایت

روانشناسی رنگ و شناخت برند در طراحی سایت

هنگامی که صحبت از ایجاد تسهیلاتی برای تعامل برند یک وب سایت با مخاطبان میشود، انتخاب رنگ سایت به عنوان یک عملکرد اصلی برای جلب توجه، ایجاد میل و رغبت، هدایت تبدیل (از مخاطب به مشتری) و ایجاد وفاداری برای بازدیدکنندگان عمل میکند. با انتخاب رنگ مناسب، کاربر حتی بدون دیدن لوگو وب سایت، قادر به شناسایی یک برند تجاری آشنا خواهد بود.

علاوه بر معنای کلی که در پشت هر رنگی وجود دارد و در بالا هم به آن اشاره شد، روند های خاصی نیز وجود دارد که برند های تجاری اغلب برای ایجاد تمیز و شناخت از آنها استفاده میکنند. به عنوان مثال، رستورانها معمولاً قرمز و نارنجیاند، بانکها و مؤسسات مالی اغلب آبی هستند و محصولات لوکس معمولاً به رنگ سیاه بسته بندی میشوند و هتلها از رنگ سفید، آبی، سیاه یا سبز استفاده میکنند.

اگر در انتخاب رنگ سایت مردد هستید و یا به مشکل برخورده اید، یک تمرین مفید میتواند بررسی یکی از این برندهای نمادین باشد و با استفاده از بخش معنای هر رنگ که در بالا بیان شد، دلایل موردنظر برای انتخاب رنگ توسط آنها را بررسی کنید.

تئوری رنگ در طراحی و انتخاب رنگ سایت

تئوری رنگ در طراحی و انتخاب رنگ سایت

اکنون که میدانید چگونه رنگها میتوانند بر بازدیدکنندگان شما تأثیر بگذارند، میتوانید آنها را ترکیب کرده و عامدانه از آنها استفاده کنید تا با استفاده از تئوری رنگ، تأثیر بیشتری بر رفتار کاربران خود داشته باشید.

به طور خلاصه، تئوری رنگ علمی است که در پس فعل و انفعال رنگها روی چرخ رنگ قرار دارد و اینها در طراحی به خوبی با هم کار میکنند. سه ساختار معمول پذیرفته شده برای یک طرح رنگی، رنگ های سه گانه، مکمل و مشابه هستند.

 • سه رنگ: فضای مساوی برای هر رنگ در چرخ           
 • دو رنگ: متضاد                              
 • سه رنگ: سمت به سمت

با درنظرگرفتن فاکتورهای مکمل، کنتراست و شادابی میتوانید انتخابهای متنوع تری روی چرخ رنگ انجام دهید.

مکمل روشی است که میبینیم رنگ ها با رنگ های دیگر تعامل دارند. هنگامی که رنگها را از انتهای مخالف چرخ رنگها مطابقت میدهید، از نظر بصری جلوه جذابی خواهید داشت زیرا حالت متعادلی را برای چشم ایجاد میکند و همچنین به خاطر اینکه یک رنگ باعث تقویت رنگ دیگر میشود.

کنتراست با تقسیم بندی واضح عناصر در صفحه یا پشتیبانی از خوانایی متن و یا جلب توجه به قسمت خاصی از صفحه، توجه بازدیدکنندگان را متمرکز میکند.   

شادابی میتواند بر پاسخ عاطفی بازدیدکنندگان تأثیر بگذارد. رنگهای روشن میتوانند انرژی شما را بیشتر کنند و سایه های تیره میتوانند شما را آرام کنند و به شما در تمرکز بیشتر بر روی محتوا کمک کنند.

انتخاب رنگ اصلی در طراحی سایت

انتخاب رنگ اصلی در طراحی سایت

برای شروع به ترکیب رنگهای طراحی وبسایت خود، اولین اولویت شما ایجاد رنگ اصلی برای نام تجاری شماست. این را باید از روی لوگو یا سایر برندهای تجاری که وجود دارد، تعیین کرد اما اگر این امکان وجود ندارد، از روانشناسی رنگ و ارتباط برای انتخاب رنگ سایت استفاده کنید.

توسعه رنگ و سایه در طراحی سایت

توسعه رنگ و سایه در طراحی سایت

در این مرحله میتوانید روی طرح رنگ کار کنید و حداقل چندسایه یا رنگ را برای وبسایت خود در نظر بگیرید. همیشه استفاده از رنگ اصلی در کل طرح بهترین راه حل نیست. برای ایجاد تنوع نامحسوس در وب سایت میتوانید ضمن حفظ رنگ اصلی، در بعضی قسمتها آنرا کمی تیره یا روشن کنید.

رنگ اصلی سایت در کنار توسعه آن و ایجاد حالت سایه و روشنی

رنگ اصلی سایت در کنار توسعه آن و ایجاد حالت سایه و روشنی

برای انتخاب رنگ سایت میتوانید از ابزار Adobe Color Wheel نیز استفاده کنید. کار با این نرم افزار ساده است و در هنگام جستجوی انواع طرح رنگی برای وب سایتتان میتواند کمک زیادی به شما بکند.


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.چرا انتخاب رنگ سایت مهم است؟
  انتخاب رنگ مناسب میتواند بر چگونگی تفسیر بازدیدکننده از آنچه در وبسایت شما میبیند، تأثیر بگذارد و همچنین اثر مثبتی بر دید وی از برند تجاری کسب و کار شما دارد.
 • ۲.چه رنگهایی جزء رایجترین رنگها در طراحی وبسایت بوده و حس آرامشبخشی را برای مخاطب ایجاد میکنند؟
  رنگهای سرد
 • ۳.چه چیزی به عنوان یک عملکرد اصلی برای جلب توجه، ایجاد میل و رغبت، هدایت تبدیل (از مخاطب به مشتری) و ایجاد وفادرای برای بازدیدکنندگان عمل میکند ؟
  انتخاب رنگ سایت
 • ۴.تئوری رنگ چیست؟
  علمی است که در پس فعل و انفعال رنگها روی چرخ رنگ قرار دارد و این موارد در طراحی به خوبی با هم کار میکنند.